R A N T. MIDDELBURGSCHE 25 Junij. N° 100. Zaturdag Editie van vrijdag avond 4 ure. Middelburg 24 juuij. he herstemming in het k1esdistrikt goes. De kiezers van (le eilanden Tliolen, Noord- en Zuid- Beveland hebben zich in zekeren zin tot een navolgens waardig voorbeeld gesteld voor die van andere kiesdis- trikten. Van de 1339 kiezers hebben 966 aan de stemming deelgenomen. In enkele onder-kiesdistrikten heeft geen enkele kiezer zijn pligt verzuimd. Stavenisse bv. telt 30 kiezqrs en 30 biljetten werden op het raadhuis aldaar in de bus geworpen 5 van andere gemeenten bleef slechts een zeer gering getal achter. Neemt men nu hierbij in aanmerking dat er meestal in elke gemeente enkele personen wettige reden van verhindering hebben, maar vooral dat in sommige gemeenten van Zuidbeveland een ernstige epidemische ziekte velen aan de legerstede ge bonden houdt, dan kan men met volle regt beweren dat de kiezers bijna zonder uitzondering hun pligt hebben volbragt. Zullen zij die ook vervullen op aanstaanden dingsdag den 28 dezer Wij achten deze vraag van bijzonder gewigt, omdat er een groot belang op het spel staat. Er is een soort van kiezers waarop we niet laag neer zien, omdat veelal zekere gemoedelijkheid al gaat die niet gepaard met helderheid van inzigten aan hunne handelingen ten grondslag ligt. Onder dezen vindt zekere welbekende partij een vruchtbaar veld ter bear beiding. Zij zullen ook nu niet afwezig blijven, maar hun aantal is niet groot en de beslissing zal dus geheel afhankelijk zijn van de getrouwe opkomst der overigen. Tot de kiezers welke wij getracht hebben aan te dui den, behooren velen die, uit welke oorzaak ook, tot eene zwaarmoedige levensbeschouwing zijn overgeslagen, wier hooge jaren hen eene zekere moedeloosheid hebben geschonken, die, door ziekte of tegenspoed gedrukt, steeds het hoofd laten hangen en slechts op een voor hen ge lukkiger verleden het oog gevestigd houden. Bij hen neemt ook het godsdienstig gevoel zoo ligt een zieke lijke plooi aan, en niets is vatbaarder dan hunne ge moedstoestand om ten gunste van staatkundige partij hoofden te worden dienstbaar gemaakt. Meer dan eens is een dergelijk streven in meerdere of mindere mate gelukt. Wat men b. v. in 1853 onder de leuze: „de protestantsche kerk is in gevaar" heeft getracht te verkrijgen en ge deeltelijk verkregen heeft, ligt bij ieder nog versch in het geheugen. Nu we tien jaar verder zijn, denkt ieder over de mid delen, die toen werden aangewend om eene beweging welke Nederland tot schande heeft verstrekt in het leven te roepen, anders dan op het oogenblik van den strijd. Veler oogen zijn geopend, veler gemoed is tot kalmte gekomen, en menig vurig Aprilbeweger herinnert zich thans met opregte smart dat ook hij zich heeft laten verschalken. En zoo de beweging van 1853 ééne nuttige zijde heeft gehad, zal het wel deze zijn, dat zij bij menig een de oogen heeft doen open gaan. Waarom zouden wij dit niet eens in herinnering bren gen nu op nieuw zoo menige kansel wordt dienstbaar ge maakt aan oogmerken die daaraan geheel vreemd moeten blijven? Waarom zouden wij dit niet ter overweging geven, juist op dit oogenblik nu enkelen die zich aanmatigen op een meer christelijken grondslag te staan dan anderen in naam van wat ons allen heilig is hartstogten aanbla zen die met een opregten christelijken zin in strijd zijn? Waarom zouden wij de kiezers in het kiesdistrikt Goes niet opwekken om over hetgeen zij rondom zich zien gebeuren eens ernstig na te denken, alvorens zij zich andermaal ter stembus begeven? Ook nu zijn zij immers opgeroepen tot het doen eener keuze naar de uitspraak van hun geweten, niet tot het blindelings volgen van anderen. Met de stoomboot de Schelde arriveerden dingsdag te Breskens de heeren van Citters en Fokker, met den hoofdingenieur van den waterstaat, ten einde opnemin gen te doen der breskensche haven. Genoemde heeren vingen onmiddellijk, in, eene sloep gezeten, bij lagen waterstand dat onderzoék aan. Sluisch weekblad.) Maandag namiddag had te Haarlem de eerste bijeen komst plaats van het 19e landhuishoudkundig kongres. De voorzitter mr. C. Fock hield daarbij eene openings rede, waarna de afdcelidgeh werden gevormd, die ver volgens hare besturen kozen en tot de beraadslagingen overgingen. De voorzitter der tweede afdeeling, baron Sloet tot Oldhuis, sprak onder anderen over de kunstmatige visch- teelt, de goede uitkomsten daarvan zoo hier te lande als elders verkregen, en over het al of niet mogelijke om de rivieren en binnenwateren met minder edele vischsoorten te bevolken dan tot nu toe was geschied. Des avonds werd in den Hertenkamp een koncert gege ven door de muziek van het 3e regement regement dra gonders en die der stedelijke schutterij. De eigenlijke opening van het kongres had dingsdag in de doopsgezinde kerk plaats. De voorzitter hield eene redevoering, welke door vele leden en eenige dames werd aangehoord; deze redevoering zal op voorstel van een der leden worden gedrukt. Een voorstel van den heer Fransen van de Putte (in verband met een artikel door hem voor eenigen tijd in de Landbouw-courant geplaatst), strekkende tot aaneen sluiting der verschillende tiendvereenigingen tot het houden van een tiendkongres, met het doel om een of meer ontwerpen zamen te stellen betreffende de afschaf fing der tienden, om aan de regering aan te bieden, is met groote meerderheid verworpen. Daarentegen heeft de vergadering zich vereenigd met het gevoelen der eerste afdeeling, dat het wenschelijk is dat er eene vereeniging^tot stand kome tot het nemen van proeven met de zijdeteelt, met de rupsen van den ailanthus en van den japansclien eik, de Bombyx cynthia en de Bombyx Yarna maï. Nadat Assen is aangewezen als de plaats waar het kongres het volgende jaar zal worden gehouden, is de vergadering gescheiden. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van 23 mei 1864, tot bekrachtiging van het daar- nevensgevoegd policiereglemcnt voor de vaart op den Rijn; alsmede het koninklijk besluit van den 18junij 1864 houdende wijziging van art. 2 van het koninklijk besluit van 5 oktober 1851 (Staatsblad no. 138) betrekkelijk het port der brieven die tusschen het rijk en Nederlandsch Indië door middel van de gesloten brievenmalen over Triest verzonden worden. In de Staatscourant van gisteren worden medegedeeld de verslagen van den heer W. C. II. Staring aan zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken, en van den heer A. W. Kinder de Camarecq aan zijne excel lentie den minister van koloniën, aangaande de kunst matige bevruchting van granen en vruchtboomen volgens de methode van D, Hooibrink. Iknocitiingen en besluiten. marink. Wegens langdurige dienst op pensioen ge steld, ten bedrage van ƒ2400 's jaars, de vice-admiraal H. Wipff, adjudant van Z. M.den koning in buitengewone dienst, onder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten; op verzoek: de schout bij nacht B.G. Escher, mede ten be drage van ƒ2400, onder toekenning van den titulairen rang van vice-admiraal; alsmede de kapitein ter zee W. II. A. Wesselink, tot een bedrag van 1800 's jaars, met toekenning van den titulairen rang van schout bij nacht. Eervol ontheven de adjudant des konings in buiten gewone dienst, de vice-admiraal II. Wipff, alsmede de schout bij nacht B. Gr. Escher, de laatste op verzoek, van de betrekking van direkteur en kommandant der marine, de eerste te Vlissingen en de laatste te Amsterdam, welke betrekking met 1 julij a. wordt opgedragen, te Vlissingen aan den schout bij nacht A. A. de Vries en te Amsterdam aan den schout bij nacht G; Fabius. ■li.J t 1 Bevorderd, met 1 julij aanstaande: tot vice-admiraal, de adjudant des konings in buitengewone dienst, de schoutbij nacht J.May;tot schoutbij nacht, de kapiteins ter zee J. J. van der Moore en G. Fabius, tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee J. E. de Man, E. M. C. Baak, J. van der Meersch en H. Kemper; tot kapitein luitenant ter zee, de luitenants ter zee le klasse W.B. F. Escher, J. A. van de Velde, R. W. G. Arendson de Wolft" en J. A. van der Muelen; tot luitenant ter zee le klasse, de luitenants ter zee 2e klasse jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, G. Bijl de Wroe, W. J. S. de Kanter, J. C. H. Bceloo en J. P. A. Lapidoth. Benoemd tot officier van administratie 3e klasse, de adjunkt-administrateurs J. G. Bebelaar, G. D. van Werdt, M. D. L. Hertzveld en C. H. S. Pastor. Bevorderd tot hoofdingenieur der marine, de inge nieurs le klasse A. J. H. Beeloo en B. J. Tideman; tot ingenieur le klasse, de ingenieur 2e klasse L. C. P. W. Visser; en tot ingenieur 2e klasse, de aspirant-inge nieur J. L. von Leschen. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. J. Fercken, als beheerder van den Nieuw-Othene-poIderen aan den heer J. J. Sturm, als dijkgraaf van den Magdalena-polder (Biervliet.) Benoemd tot gezworen van den Wilhelminapolder de heer C. Koert. Kerk- en sehoolmieuws. De gemeenteraad van Zutphen heeft met 7 van de 13 stemmen tot direktrice der tweede openbare school voor lager onderwijs benoemd mejufvrouw S. C. Tak, waarnemend hoofdonderwijzeres op de school voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier. Marine en leger. De luitenants ter zee le. klasse II. B. Kip en jhr. E. P. E. de Stuers worden met den laatsten dezer eervol ontheven van de betrekking van adjudant, de eerste bij den direkteur en kommandant der marine te Amsterdam, en de laatste bij den direkteur en kommandant der marine te Vlissingen, en op non-aktiviteit gebragt. Staahcour Volgens berigt van Rio Janeiro van 21 mei, lag Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Prinses Amelia in het dok aldaar. Men zou het van de buitenhuid en het koper' ontdoen om enkele door den worm aangetaste plaatsen te voorzien. Men dacht daar nog 14 dagen te blijven om de reis voort te zetten. De ekipage was welvarende. Gemengde berSgien. Heden morgen ten half vijf uur is in de gemeente Nieuw en Sint-Joosland zonder bekende oorzaak brand ontstaan op de hofstede, bewoond door Adriaan van Waarde, ten gevolge waarvan een stookplaats met daaraan grenzend schuurtje is afgebrand. Zoo wel ten gevolge van de rig- ting van den wind als door de hulp der brandweer, zijn de nabijgelegen gebouwen gespaard gebleven. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Aanstaanden maandag zal het paardenspoor van de residentie naar Scheveningen vice versa,langs den ouden weg, voor het publiek worden geopend, en wel met twee rijtuigen le klasse, waarin 22 personen kunnen plaats nemen. Voor dien tijd verwacht men nog rijtuigen 2e klasse, die alsdan ook in dienst zullen worden gesteld. Uit Akkrum is dezer dagen eene 84jarige vrouw vertrokken, om hare verdere levensdagen te slijten bij een harer zonen in Amerika, die in gunstige omstandig- aidaar te Chicago woont. Te Weenen wordt het gewoonte om de fotogra fische atbeeldingen van gestorvenen, onder glas, te hech ten op de steenen en monumenten, welke op de graven, waarin dë lijken zijn bijgezet, worden aangebragt. -De dagbladen hebben in de laatste dagen bij herhaling gesproken van den „HerkulesDamourette,diein hethyp- podrome te Parijs met den mond een ton opheft, waarop een vioolspeler staat. Voor eenige weken was die herkules nog knecht bij een wijnkooper en terwijl hij de gasten vermaakte met het opheffen door middel zijner tanden van eene tafel, waarop een hunner stond, kwam daarjuist de direkteur dier inrigting voorbij. Hoe veel verdien 1

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1