MIDDELBURGSCHE C O U RAN T. r 99. Donderdag 1864. 23 Junij. Editie van woensdag avond 4 ure. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de Zomer-vergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 5 julij aanstaande, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toe gang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur 4,dr zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groen markt aldaar. Middelburg, den 21 junij 1864. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. GinnciiluniX Middelburg; 22 junij. De franscbe Moniteur berigt, dat het bezoek van keizer Alexander van Rusland aan H. M. de koningin-moeder der Nederlanden op 7 julij is bepaald, en dat Z. M. de koning zich na dien tijd waarschijnlijk naar Baden Baden zal begeven. De Staatscourant van gisteren deelt mede de wet van den 8 junij 1864, betrekkelijk het verleenen eener toe lage voor werkelijk verblijf in militaire dienst in de koloniën en bezittingen van het rijk in andere wereld- deelen aan officieren van het leger hier te lande, gepen sioneerd wordende. Bij de sluiting vah de eerste driejarige tentoonstelling van schilder- en kunstwerken, door de Akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam gehouden, zal het volgende welligt belang inboezemen. Door paVtikulieren zijn in het geheel aangekocht 72 schilderijen, als van C. Cunaeus 3 en van G. J. Hoffman, B. J. van Hove, mr. A. H. de Bruine, F. Vanseverdonck, W. F. K. Travers, F. Wieschebrink, Henri Bource en I. J. Schenkel, ieder 2 stuks, en voorts één van ieder der volgende schilders: J. W. Lindlar, II. E. Reyntjes, Frits van Roosdorp, P. J. Toussaint, I. J. Veyrassat, Taanman, F. II. Kaemmerer, E. Schonfeld, P. F. van Os, mej. E. A. C. Roder, Aug. Becker, J. H. van de Laar, H. A. Sangster, A. Schelfhout, A. Waldorp, B. te Gempt, Jan Weissen- bruch, E. Volkers, mej. van Ravenswaay, Jaroslav Cer- mak, C. Springer. J. van Lerius, I. J. M. Damschröder, Hein J. Burgers, D. F. Jamin, J. M. du Bus, graaf von Kalckreuth, F. Ilaseleer, L. des Coudres, A. van Ever- dingen, C. van der Grient C. Oz., Xavier de Cock, Stor tenbeker, C. J. Grips, A. J. Daiwaille (met figuren en beesten van Eugène Verboeekhoven), Nic. de Keyzer, W. J. Walter, C. Jungheim, J. F. von Reck, C. J. de Vogel, J. B. Tom, J. W. van Borselen, T. S. Cool, L. van Erven Dorens, J. Hartogensis, E. Kathelin, A. F. Dona, J. Bontenbal, mevr. Martin, geb. Schot, E. Fiers, J. Mas- wiens, J. W. Bilders en mevr. Ronner, geb. Knip. Voor het museum Boymans is een stuk aangekocht van ieder der heeren C. Springer en S. L. Verveer. Eindelijk zijn zestien stukken aangekocht voor de verloting van de volgendenLonise Steffens, D. F. Jamin, J. J. Destrée, S. van den Berg, J. J. van der Maaten, P. G. Vertin, J. W. van Borselen, L. J. Kleyn, I. J. Schen kel, mr. A. H. de Bruine, C. Leickert, A. Eversen, H. D. Kruseman van Elten, II. Hollander Cz., J. B. Tom en C. J. Behr, terwijl nog met de heeren W. P. van Geldorp, C. L. G. du Bois, J. Stroebei en II. A. van Trigt onder handelingen zijn aangeknoopt over den aankoop hunner stukken. {Rotterd. cour.) In de The Singapore free press van den 5 mei 1864 wordt het volgende gemeld: „Wij kunnen mededeelen, dat wij, ofschoon niet uit eene officiële bron, een berigt vernomen hebben, vol gens hetwelk de engelsche en nederlandsche goeverne- menten zich zouden hebben verstaan omtrent de oostkust van Sumatra. Men zou de hollanders laten begaan, zoo lang zij niets doen ter belemmering van den handel,welken zij aannemen den gebruikelijken loop te laten volgen. „Het bestuur van Nederlaudsch-Indië is voornemens krachtige maatregelen te nemen in het belang van de scheepvaart in de straat van Malacca, Riouw enz. De hoofdingenieur voor de kustverlichting bevindt zich thans te Singapore, in het belang van de bepaling van punten in dc bedoelde stréken voor kustlichten, Waarvan men voornemens was niet minder dan zeventien op te rigten." IBeuoeniiiigeit en besluiten. marine. Op verzoek is de kapitein ter zee II. Camp, aan wien het bevel over het korps mariniers was opge dragen, met den laatsten dezer maand eervol afgevoerd uit het korps zee-officieren der nederlandsche marine en met den 1 julij aanstaande bepaaldelijk benoemd tot kommandant van genoemd korps. konsuijAten. Erkend als konsul-generaal van Oosten rijk te Amsterdam, de heer A. Mendel. Kerk- en sclioolitieuws. De twintigste algemeene vergadering van het Neder- landsch onderwijzers genootschap zal gehouden worden te Leeuwarden den 28, 29 en 30 julij 1864. Op de onlangs gehoudene gewestelijke vergadering zijn benoemd tot afgevaardigde voor de afdeeling Zeeland, de heer J. M- de Ruijter, hoofd-onderwijzer te St. Laurens, en tot plaatsvervanger de heer M. Hooze, hoofd-onderwijzer te Wissekerke. Het admissie-examen aan deleidschelioogeschoolis dit jaar voor hen, die zich daartoe hadden aangemeld, bijzonder gunstig afgeloopen. Van de 28, die zich had den aangemeld, is geen enkele afgewezen. Gemengde berigten. Bij het bestuur van het XlXe landhuishoudkundig kongres dat in deze week te Haarlem wordt gehouden, bestaat het voornemen om de kongresleden op morgen bij hun bezoek aan den Haarlemmermeerpolder aldaar te ontvangen met een gezelschap van elf eerejufvrouwen, gekozen uit boerinnetjes van 18 tot 25 jaren en gekleed in de verschillende kleederdragten der nederlandsche provinciën. De provincie Zeeland zal daarbij vertegen woordigd worden door de dochter van den landbouwer Jacobus van den Broecke te Ritthern, welke namens het kongresbestuur daartoe is aangezocht. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de koning van Wurtemberg heeft afgezien van het plan om zich naar Wiesbaden te begeven. Hij zal de zomermaanden gaan doorbrengen op zijne villa te Kaunstadt. Vrijdag morgen, eenige oogenblikken voor de parade, werd een 24jarig militair te Hoorn vervallen verklaard van den militairen stand en de stad uitgeleid na reeds tweemalen bij de klasse van discipline te zijn geweest, werd hij als een onverbeterlijke dronkaard beschouwd. Binnen veertien dagen is dit de tweede persoon die zoodanige straf heeft ondergaan. Wederom wordt een werk van Ernest Renan tege moet gezien, hetwelk den titel zal dragen: Geschiedenis der maagd Maria. Sedert eenige dagen houdt zich te P.arijs een engelsche geneesheer op, die voorgeeft dat hij de doof heid van doofstommen genezen kan. Hij heeft zijne methode schriftelijk uiteen gezet en dit schrijven ver zegeld gedeponeerd bij de fransche akademie. Dit schrijven zal binnen een jaar geopend worden, als wan neer de methode bekend wordt gemaakt. Tot zoolang heeft zich de engelsche geneesheer de uitsluitende aan wending zijner methode voorbehouden. Voor elke aan wending zijner methode rekent hij 2500 franks. Men verneemt, dat vrijdag nacht in de roomsch katholieke kerk te Rietmolen, gemeente Eibergen, door meerdere personen is ingebroken en gestolen; deze diefstal schijnt echter niet aan hunne verwachting voldaan te hebben, waarop zij, mede door inbraak, in de pastorij binnendrongen. Doch de pastoor werd door het gerucht, dat zij maakten, wakker, stond op en verjoeg de dieven, die hij tot buitenshuis achtervolgde, bij welke gelegenheid hem eenige slagen met een bijl aan het hoofd zijn toegebragt, waardoor hij zoodanig gewond werd, dat hij vrijdag middag ten gevolge daarvan overleden moet zijn. LI. zaturdag is te Oldenzaal een jongman van 31 jaren in het huwelijk getreden met eene weduwe van 55 jaren, die kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinde ren heeft, zoo dat deze jonge man dus het zeldzame voorregt genoot van op eens man, vader, grootvader en overgrootvader te worden. De bekende fransche predikant Colani is benoemd tot hoogleeraar in de gewijde welsprekendheid aan het kollegie van Straatsburg. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat een zeer groot aantal predikanten heeft geprotesteerd tegen het be kende geschrift van den predikant Schenkel, getiteld Charakterbild Jesu. Er heerscht eene buitengewone gisting onder een groot deel der bevolking ten gevolge van dien strijd. Er heeft donderdag bijna een ongeluk plaats gehad bij het spoorwegstation te Maastricht, toen de trein naar Luik en die van Landen bijna te gelijker tijd tegen 5 ure namiddags vertrok en aankwam. De passagiers voor Luik moesten, om in de rijtuigen te komen, den weg overloo- pen. Drie hunner deden dit juist toen de trein van Lan den aankwam; twee werden door de baanwachters met pijlsnelle vaart voortgetrokken, de derde echter kreeg van den lokomotief een duw aan den schouder, zoo dat hij nederviel in de naauwe plaatsruimte tusschen den rail en het plankier van het station, en de geheele trein, waarvan de vaart nog tamelijk snel was, hem rake lings langs het ligchaam liep, terwjjl een der wachters hem de handen en beenen vasthield. Voor eenigen tijd stierf te Valenciennes een oud schipper in den ouderdom van 95 jaren. Sedert zijn 12e jaar had hij gerookt en hij levert dus een bewijs, dat de tabak wel een langzaam vergif is. Intusschen heeft men berekend, dat hij gedurende 75 jaren gemid deld 78 kilos tabak per jaar èn dus iu het geheel 5.850 kilos tabak heeft gebruikt, wanneer nu die tabak op 2 Iranks het kilo geschat wordt dan deed hij een kapi taal van 11.700 franks in rook vervliegen. In het zuidelijke gedeelte van Mesopotamië, iu Irak Arabi, nabij de plaats waar eenmaal Babyion werd gevonden, bestaat thans nog eene kolonie israëlieten, sterk 70 zielen. Het zonderlingste is, dat een hunner zich noemt een afstammeling van koning Joachim, die van 611—600 vóór Christus regeerde; al de overigen ziju, zeggen zij, lijnregte afstammelingen der leviten. Een paar weken geleden kregen twee studenten te Heidelberg, een duitscher en een pool, twist en kwa men overeen om, in plaats van te duelleren, om hun leven te lotenhij op wien het lot viel, was verpligt zich binnen 14 dagen met den kogel het leveu te be nemen. Het lot om te sterven trof den duitscher. Daar de vader van dat jonge mensch gevaarlijk ziek was, ver zocht hij den pool, die zich iu Baden ophield, om een uitstel, ten einde zijn vader te kunnen bezoeken. De pool weigerde dit, waarop de ander, nadat hij nog in aller haast een ander in een duel ter zijde gestaan had, zich een kogel door de borst joeg. Men hoopt hem echter in het leven te behouden, maar hij verklaart intusschen steeds dat hij zijne belofte zal vervullen. Tusschen 10 en 14 dezer hebben onweders, gepaard met wolkbreuken, in verschillende streken van Duitsch- land groote schade aangerigt. Zoo ontlastten zich in Oberfranken en den saksischen kreits Zurckau buijen, waarbij de hagel op sommige plaatsen een voet hoog lag. Heviger nog was een onweder, dat den lóen in den keur- hessischen kreits Rotenburg uitbarstte; in het dorp Berneburg verloren acht menschen door eene plotselinge overstrooming der Fulda het leven; bovendien werden hier en in de nabij gelegen plaatsen Bebra, Asmuths- hausen, Rackensiiss en Rautenbansen ongeveer 800 schapen, 4 paarden en 80 stuks rundvee weggespoeld. Verscheidene huizen zijn ingestort, andere door het water zoo beschadigd, dat zij op het punt zijn van in te storten. De meeste overige woningen zijn dermate ge-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1