zijn, waarna de spuit op drie wielen naar het terrein van den brand werd gesleept, waar zij dan ook met defekten van nog anderen aard aankwam en geen water kon geven. Dit had ten gevolge dat door den bevelhebber van het garnisoen te Veere last werd gegeven om een ruim aan tal branderamers te doen bijeenbrengen en mot de noo- dige manschappen af te zenden om op die wijze water te kunnen aanbrengen. Toen deze last was uitgevoerd, waartoe natuurlijk een betrekkelijk geruime tijd ver- eischt werd, en de manschappen met de emmers naar den brand in aantogt waren begon ook de spuit water te geven, dochongelukkig eerst toen de schuur reeds verbrand was en er niets meer te behouden viel. Wij willen niet beweren dat, zoo de spuit dadelijk bij hare verschijning had kunnen werken, er veel zou te redden geweest zijn, want de brand had reeds te veel vorderingen gemaakt eer zij aankwam, maar zeker is het althans al onze informaties komen daarin over een dat de spuit geen water kon geven toen dit ver- eischt werd. In,hoeverre dus de kwalifikatie van „verre- gaanden laster" ten onzen opzigte juist was, laten wij aan de beslissing onzers lezers over. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 21 tegen 5 stemmen besloten tot het niet afschaften der kermis. Er heerscht in de gemeente 's Gravesande thans veel levendigheid, ten gevolge van de verzending der nieuwe aardappelen. Men roemt de kwaliteit, doch be treurt de gedrukte prijzen van dit produkt, een gevolg van de nog zoo groote hoeveelheid oude aardappelen. Voor engelsche rekening wordt nu reeds niet meer dan 3,60 per mud nieuwe aardappelen besteed. Men verhaalt dat, nadat la Pommerais's hoofd van de romp gescheiden was, een geneeskundige het opnam, voor zich zette en in het linkeroor riep: „laPommerais!" waar op het ooglid zich bewoog en de proefnemer het half doffe oog van den ter dood gebragte ontwaarde. De proef werd daarop aan de regterzijde genomen en het regter ooglid poogde zich te openen en de lip bewoog als in eene trilling. De parade, vrijdag te Utrecht ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin gehouden, onder scheidde zich van die bij vorige gelegenheden door de afwezigheid der schutterij. Ten gevolge van het be kende arrest, onlangs door het hoog militair geregtshof gewezen, hebben de majoor en de andere officieren ge meend, dat de schutterij niet aan die militaire plegtig- heid moest deelnemen. Le temps meldt, dat het japansch gezantschap, hetwelk zich nog te Parijs bevindt, ten gevolge van be langrijke uit Japan ontvangen berigten heeft afgezien van zijne voorgenomen reis naar Engeland, Nederland, Pruissen enz., en mitsdien onverwijld naar Jeddo zal terugkeeren. Voor eenige dagen nam een bediende in een hotel te Koningsbergen strychnine in met het doel om zich van het leven te berooven. Zoodra men bespeurde het geen had plaats gehad, werd om den prof. Burow gezon den. Deze schreef het gebruik van het zoogenaamde pijlgift voor, dat door de indianen in Amerika wordt gebezigd als middel om hunne pijlen te vergiftigen, en het beantwoordde aan de verwachting of aan de gekoes terde hoop; de jongeling, die reeds met den dood scheen te worstelen, herstelde spoedig daarna. Bij den gemeenteraad van Weenen is dezer dagen ingediend het projekt betreffende de nieuwe waterleiding. Behalve dat de hoofdstad op die wijze van een ruimen overvloed van goed drinkwater zal worden voorzien, be staat het voornemen om de zaak tevens dienstbaar te maken tot hare verfraaijing. Er zullen o. a. een acht- of tiental fonteinen op pleinen enz. worden opgerigt. Onder de merkwaardige oudheden, welke van tijd tot tijd in den overijsselschen bodem gevonden worden, behooren ook bronzen keteltjes van een sierlijken vorm met drie pooten en hoekige handvatsels. Twee zulke ke teltjes bevinden zich in de verzameling der ovcrijsselsche vereeniging, waaraan thans de heer Eilers de Haan, pre dikant te Noordwolde, een derde exemplaar heeft doen toekomen, aldaar in het zand onder het veen opgegraven. Deze ketel is 2 palm 7 duim hoog en heeft eene middel lijn van 2 palm 8 duim 5 streep. Hij is, met afwijking der anderen, met een ijzeren hengsel voorzien, dat niet in het minst door de roest is aangedaan. Wegens den vorm kan men deze ketels moeijelijk tot het romeinsche tijd vak terugbrengen, en is men geneigd aan veldketels van spaansche troepen te denken, of wel aan ketels, die door rondtrekkende zigeuners, welke van de ketellapijerij hun beroep maakten, in den grond geborgen werden. In elk geval zijn zij de aandacht onzer oudheidkundigen zeer waardig. Door dien zelfden heer werden aan de ver eeniging toegezonden eene glazen karaf en glas van eene donker blaauwe kleur, bij Noordwolde in de heide opge dolven, waarvan de herkomst onzeker is, zijnde de vorm en kleur van het glas niet romeinsch, en verder een bas- relief, zijnde zeer oud snijwerk in hout en voorstellende den heiligen Martinus te paard gezeten, welke met zijn zwaard een slip van zijn rok snijdt om aan een op den grond liggenden armen man toe te reiken. Dit basreliëf is afkomstig van eene afbraak. Men weet, dat de zooge naamde St. Martens-niannen, eene klasse van hofhoori- gen des bisschop» van Utrecht, iu de nabijheid gevestigd waren. Uit Apeldoorn schrijft men aan de Arnhemsche courantZ. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje zijn 11. woensdag hoogst waarschijnlijk een ongeluk ont gaan. Uitgereden zijnde, om het Wiesselsche bosch in oogenschouw te nemen, hadden beide vorstelijke perso nen zich voor eenige oogeublikken uit hun rijtuig be geven, toen kort daarna een der paarden schichtig werd. Niettegenstaande alle krachtsinspanning der koetsiers, die zich, naar het schijnt, bij het rijtuig hadden ge plaatst, mogt het niet gelukken dat moedige tweespan tot bedaren te brengen, zoo dat het al spoedig doorging en eerst tot staaft. kw«4t toen het zeer vermoeid en met verbrijzeld en zwaar besphadigd rijtuig in de nabijheid van het Loo werd aangehouden. De beruchte Mouravieff heeft zich in eene memorie bij den czaar verantwoord over de wreede maatregelen, welke hij tot onderdrukking van den opstand in Litthauen genomen heeft. Hij werpt al de schuld van de herhaalde opstanden in dat gewest op den adel, den hoogeren en lageren, alsmede op de katholieke geestelijken. Met deze beide is volgens hem geen transaktie mogelijk en de rus- sische regering moet kiezen, of zij hare krachten steeds tegen dien revolutionairen poolschen adel en de gees telijkheid wil verspillen, of wel beiden stoffelijk en zede lijk zóó wil verzwakken, dat zij geen strijd meer kunnen voeren. Hij, Mouravieff", had het laatste in Ruslands belang geacht en in dien geest gehandeld. De keizer deelde deze memorie aan de afdeeling van het ministerie voor de westelijke provinciën mede. De beraadslagingen duurden daarover drie dagen en werden door den keizer bijgewoond, die zich evenwel in den regel niet in de diskussiën mengde, noewel er eene partij tegen Moura vieff was, werd eerstgenoemdo toch overstemd, zoo dat ten slotte de in genoemde memorie ontwikkelde denk beelden en regeringsbeginselen werden goedgekeurd, waarmede de keizer zich later ook vereenigde. Burgerlijke «tand. Middegbu kg. Eerste huwelijksafkondiging den 18 dezer: C. H. L. Nilant, ira. 43 j. met M. P. H. van Kinschot, jd. 34 j. (Van 11 tot 18 junij.) Vlissingen. Gehuwd: L. T. Ouwerkerk, jm. 25 j. met C. van der Meel, id. 30 j. J. liaamsdonk, jm. 26 j. met J. Henke, jd. 23 j. J. C. Donsen, jm. 22 j. met C. P. Fens, jd. 28 jaren. Bevallen: A.Laernoes,geb.deBruijn,z. B. J.Weijens, geb. Knijl. z. C. J. E. Collet, geb. de Koning, d. C. Jok- ker, geb. van de Voorde, z. C. H. Dommisse, geb Buchel, z. Overleden: T. H. C. Harting, z. 15m. J. Klaasse, z.4m. P. Knuyt, d. 3 m. Goes. Bevallen K. Karelse, geb. de Schipper, d. M. Ortelee, geb. de Jong, z. H. Kooraan, geb. Romijn, z. Overleden: A. Schrijver, wed. van A. M. E. Vereist, 75 j. C. Gunster, d. 5 w. S. M. Geene, wed. van J. W. Schuijlenburg, 70 j. (Van 4 tot 18 junij.) Ziekikzee. Gehuwd: B. Schaleven, jm. met J. Si- brandse, jd. G. Gravelijn, jm. met B. Goos, jd. Bevallen: P. nausser, geb. Dooge, d. J. Corbeel, geb. Blanker, z. S. van den Houten, geb. Sereer, z. (doodgeb.) J. Duson, geb. van Wijk, z. M. den Boer, geb. van dei- Maas, z. A. Phaff, geb. de Vos, z. L. Geldhof, geb. Reij- noudt, z. C. A. J. de Clerpq van Weel, geb. van der Lek de Clercq, d. L. Meerse, geb. Zoeter, z. J. H. Mes, geb. Tachi, d. (levenl.) Overleden: A. Dekker, jd. cirka 77 j. J. C. Rikman, wed. van O. Lokker, 58 j. J. van Zuidland,jd. 44 j. In de maand mei jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 25; geboorten 32 (zoons 14, dochters 18); sterfgevallen 38 (van het mannelijk geslacht 10, van het vrouwelijk 28), waaronder 1 elders overledene; leven- looze geboorten 0. De ouderdom bij het overljden was als volgt: beneden het jaar: 5. van 1 tot 5,2. 5 tot 10, 2. 10 tot 15, 1. 15 tot 20, 1. 20 25,2. 25 30,1. 30 35,0. 35 40,0. 40 45,1.45 50,1.50 55,4.55 60,2. 60 65,4.65 70,4. 70 75,4. 75 80.2. j 80 85,0.85 90,2. te vlissingen: Huwelijken 7; geboorten 24 (zoons 9dochters 15) sterfgevallen 23 (van het mannelijk geslacht 14, van het vrouwelijk 9), waarvan geen elders overleden; leven- looze geboorten 0. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar7. van 1 tot 5,4. 5 tot 102. 10 tot 152. 15 tot 200. 20 25,1.25 30,0. 30 35,0. 35 40,2. 40 45,0.45 50,0.50 55,0.55 60,1. 60 65,0.65 70,1. 70 75,2. ,75 80,1. te zierikzee: Huwelijken 8; geboorten 20 (zoons 11dochters 9) sterfgevallen 13 (van het mannelijk geslacht 11, van het vrouwelijk2), waarvan geen elders overleden; levenlooze geboorten 1. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 6. van 1 tot 5, 2. 5 tot 101. 50 tot 55, 1. 55 tot 60,1. 70 75,2. meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Juni) 1864. Wind. 1 i N Si t i 1 Barometer bij Oo. S u JÈ 1 tui io .5 -T3 1T-1 1 c ■S O 1 co 3 O» bo cS Aanmerkingen. 12|NOost. 1 758.2 13.6 0.86 10.16 0.0 bew. regen buijig. 13 N. t.W. 9 752.7 12.4 0.98 10.94 •2.7 bewolkt reg. onw. 14 Zo. t. O. 4 752.8 19.6 0.71 ,11.88 8.0 ligtbewolkt regen. 15|W.NW. 9 754.5 16.2 0.70 J 9.74 40 bewolkt regen. IÖIW.NW. 6 760.2 17.0 0.70 11030 2.1 bewolkt regen. 17 Nw.t.W 3 767.0 176 0.81 12.08 0.2 ligtbewolkt. 18 W.NW. 6 764.5 17.2 0.82 12.06 0.0 bew.regen ligtbew. Thermometers tand 18 j unijs a v. 11 u. 60 gr. 19 'smorg.7u.61 'smidd. lu.66 gr. 'sav.llu.61gr. 20 's morg. 7 u. 61 's midd. 1 u. 68 gr. •üJuitrnlanö. Algemeen overzigt. De engelsche regering, welke zich in de deensch- duitsche kwestie reeds zoo talrijke vernederingen heeft getroost, welke eindelijk de overeenkomst van 1852 heeft opgeofferd, schijnt thans ten einde raad te wezen. Enge- land's eigen voorstel, waarbij de Schley als grenslijn in Sleeswijk wordt vastgesteld, is door Denemarken aange nomen, terwijl Zweden heeft verklaard de konferentie te zullen verlaten als dit voorstel weder ten gunste van Duitschland gewijzigd werd. Van eene wijziging kan dus geen sprake meer zijn. Intusschen weigert Duitsch land tot dusverre nog om met dit voorstel genoegen te nemen. Men schijnt thans te Londen geneigd te zijn om een scheidsregter te benoemen en alzoo nog eene vredelievende oplossing te bewerken. In dit geval dus zouden Denemarkens ultimatum en Engelands laatste woord toch nog eene wijziging moeten ondergaan ten gunste van Duitschland. Als scheidsregter in dit incident zou keizer Napoleon worden aangewezen, die niet onge neigd zou zijn om deze roeping te vervullen. Het schijnt verder dat thans onderhandelingen gevoerd worden omtrent de voorwaarden van het scheidsregter- schap. Van den uitslag dezer onderhandelingen zal het afhangen of men thans vrede of oorlog mag verwachten. Dat deze vraag nu binnen weinige dagen beantwoord zal kunnen worden verklaarde ook graaf Russell zatur- dag in het parlement. Sir John Hay heeft in het engelsch lagerhuis eergis teren. eene motie van afkeuring tegen het ministerie voorgesteld, welke slechts met 233 tegen 226 stemmen werd verworpen. Hieruit blijkt dat, indien het ministerie, ondanks al zijne pogingen in de deensch-duitsche kwestie niet tot eene schikking mogt geraken, spoedig zou vallen onder een votum der oppositie. Het voorstel van sir Hay was naar aanleiding van eene mislukte expeditie tegen de ashantees, een volkstam in de bin nenlanden van Guinea, waarbij zeer veie engelsche soldaten zijn omgekomen. De eenige grond tot verde diging welken lord Palmerston aanvoerde was dat de oorzaak van dezen oorlog te zoeken was in de politiek van het ministerie der oppositie-partij Derby. Dit werd echter door den heer Disraeli ontleend. Omtrent de konferentie-vergadering, op zaturdag gehouden, hebben wij tot dusverre nog niets vernomen. Intusschen beweert de "VVienev Presse dat Pruissen en Oostenrijk besloten hebben om niet toe te steramen in eene nadere verlenging van den wapenstilstand dan alleen in geval Denemarken in den afstand van noorde lijk Sleeswijk met de grenslijn Flensburg-Tonclern bewilligde of ten minste genegen was om over deze lijn te onderhandelen.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2