MIDDELBURGSCHE 'N T. N0, 98. Dingsdag 1864. Junij. Editie van uiaandag avond 4 ure. Middelburg 2© junij. Ook in deze gemeente hebben zich enkele gevallen van pokziekte voorgedaan. De stand der aangegeven gevallen is op dit oogenblik als volgt: overleden 1, her steld of vertrokken 5, in behandeling 3. Dit laatste cijfer is dat der patiënten binnen de stad, de overige waren daar buiten (stads ambachten) of aan boord van aangekomen schepen. Donderdag voormiddag stevende de stoomboot „Oud Beijerland" de te Hansweert gemaakt wordende buitenhaven voor het kanaal door Zuid Beveland binnen, slepende een door stoom gedreven baggerwerktuig ter verdere uitdieping of uitbaggering dier haven. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 17 junij „De verjaardag der koningin wordt hier heden met veel feestelijkheid gevierd. Van zeer vele gebouwen wappert de vlag en de treinen brengen aanhoudend vreemdelingen aan, die voornamelijk uitgelokt worden door de illuminatie in het Bosch op heden avond, waar voor uitgebreide toebereidselen gemaakt zijn en die door fraai weder schijnt te zullen begunstigd worden. Nadat in den morgen eene groote parade in de Maliebaan was gehouden, onder bevel van generaal Wilbrenninck, gaf de muziek der grenadiers in den namiddag een koncert in het Voorhout, dat door duizenden werd bijgewoond, te meer omdat men dit beroemde korps in de laatste weken niet had gehoord. Voor zoo ver ik weet is dit de eerste maal dat de grenadiers bij een feest als dit voor het groote publiek gespeeld hebben; die taak werd anders aan de muziek der schutterij, jagers of dragonders opge dragen. Ik behoef niet te zeggen, hoever de uitvoering deze maal emineerde boven hetgeen men anders bij zulk eene gelegenheid hoort. In de societeitstent speelt dezen avond een duitsch militair korps. Morgen hebben er op den dag geene vermakelijkheden plaats, maar zal het feest in den avond door een vuurwerk in de Maliebaan besloten worden. Vele der vreemdelingen maakten heden van de gelegenheid gebruik om op het stadhuis de beide prachtige zilveren schenkkannen te gaan zien, die de stad aan HET. MM. aanbiedt." Een onzer korrespondenten schrijft ons: „De verkiezingen zijn afgeloopen en alzoo keert men langzamerhand tot de vroegere kalmte terug. Oogen- schijnlijk is de stand der partijen, voor zoo ver zich uit den bekenden afloop der verkiezingen laat afleiden, de zelfde gebleven, doch inderdaad is er veel veranderd. Het groote resultaat der verkiezing van dit jaar is, dat de konservatieve partij moreel vernietigd is. „Het moet erkend worden, het eminent hoofd der anti revolutionaire partij, de heer Groen van Prinsterer, heeft meesterlijk geageerd. Niet zoo zeer de verklaringen van andere kandidaten, als wel de bekeering ter elfder ure van den man, die tot dus verre bij velen als het hoofd der konservatieven in de kamer gold, jhr.inr. deBrauw, heeft verassend bewezen, welk een gewigt zijn stem en in vloedbij de kiezers hebben. De lieer deBrauw heeft onder <lè vereenigde werking, gelijk de heer Groen de beleefd heid heeft het uit te drukken, „van parlementair levens gevaar (sic) en van schrik voor het veldwinnend ongeloof!" de breede kloof overgesprongen, die hem van de anti revolutionaire partij scheidde. In de verklaring, die mr. Groen van Prinsterer in het vierde stukje „aan de kiezers" mededeelde, breekt hij met zijn vroegeren afkeer van de denkbeelden des heeren Groen op het gebied van het onderwijs en belooft, zij het ook in ietwat dubbelzin nige bewoordingen, zijne ondersteuning aan de pogingen zijner vroegere tegenstanders om de wet op het lager onderwijs te veranderen. „Die verklaring, gegeven in het laatste oogenblik, toen zijne hei-kiezing ernstig bedreigd werd, heeft hem de plaats in de vertegenwoordiging hergeven. Doch afge scheiden van dit persoonlijk voordeel, is de uitwerking van zijn afval voor de konservatieve partij geen andere dan verlies. De kandidatuur van den heer Voorhoeve werd aanstonds te Gouda ingetrokken, toen mr. Groen's aanbeveling voor den jongen bekeerling bekend werd. Zeker is het, dat de kandidatuur van den heer de Brauw anders niet geslaagd zou zvjn.^.Dooy dit verzaken van vroegere beginselen heeft de Brauw zijne herkiezing veroverd, maar van allen zedelijken invloed zich beroofd. Met welk een houding zal hij, met zulk een versch ante cedent, inde kamer optreden! en met welkeen bijtenden spot zal de heer Groen zijn oud verwijt herhalen, dat de konservatieve partij geen levenskracht bezit, en tot bewijs opzijn ambtgenoot wijzen, die alleen aan ontrouw aan vroegere beginselen zijn zetel dankt. De nieuwe zitting der tweede kamer belooft in dit opzigt hoogst belangwekkend te wordenzuiverder dan vroeger staan dan de twee partij en, de liberale en de anti-revolutionaire, tegen elkander over, de laatste versterkt door de konser vatieve leden, die zij wel op sleeptouw heeft gelieven te nemen. Een ernstigen strijd van beginselen mag men te gemoet zien, al is het zeker dat de meerderheid der kamer de liberale denkbeelden is toegedaan. In dit opzigt moet het gewigt erkend worden van de laatste verkiezing, die de konservatieve partij moreel vernietigd en in den grond geboord heeft." Men schrijft ons uit Leiden: „Aan een der leidsche hoogleeraren is een eer te beurt gevallen of liever aangeboden, als slechts zelden het deel van een nederlandsch geleerde is. Gelijk men weet heeft de hoogeschool van Cambridge voor eenige weken den prins van Wales, sir E. Lytton Bulwer en Palmerston den doktorstitel eershalve redeend. Dat zelfde eerbe- wij s is bij die gelegenheid aan den hoogleeraar Cobet alhier aangeboden. Daar de gezondheidstoestand van dezen hoogleeraar hem de reize naar Cambridge niet vergunde— men zegt ten minste dat dit de reden isheeft hij het aangeboden eerbewijs afgeslagen. Geheel afgezien van de natuurlijk goede gronden waarop de heer Cobet heeft gemeend voor de eer te moeten bedankenis het te be jammeren om de zeldzaamheid der zaak dat ze is afge sprongen." Aan de leden van de tweede kamer der staten gene raal is rondgedeeld een adres van mr. J. van Lennep te Amsterdam, waarin hij nader ontwikkelt de beschou wingen van wijlen mr. A. D Meijer over de staats-loterij. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 7 junij 1864, tot vaststelling van uitgaven wegens ver strekkingen door het departement van oorlog, dienst 1864. De Amsterdamsche courant meldt het volgende: „Wij vernemen met genoegen, dat reeds den 11 dezer door Z. M. den koning, op het Loo, de wet is bekrachtigd, houdende wijziging der koncessie voor de doorgraving van Holland, die den 9 dezer door de eerste kamer was aangenomen." Volgens een besluit van den gemeenteraad van Rot terdam zal het museum Boymans worden herbouwd, waartoe van burgemeester en wethouders een plan met raming van kosten wordt te gemoet gezien. De raad heeft echter onbeslist gelaten of het gebouw weder tot museum zal zijn bestemd. Het programma is verschenen van het tweede algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest, te houden te Wolf- hezen, op donderdag 14 julij a. s., op het zelfde terrein, waarop het vorige jaar het eerste gehouden is, en dat door de eigenares douairière baronnesse van Brakell Doorwerth andermaal is afgestaan. Des morgens ten 10 ure wordt, na de opening van het feest door den predikant 0. G. Heldring, de hoofdrede gehouden door den predikant L. J. van Rhijn, van Was senaar. Ten 12} ure worden de afgevaardigden uit Engeland, Schotland, Frankrijk en Duitschland verwel komd, en zullen deze, des verkiezende, in de gelegenheid gesteld worde korte toespraken te houden, welke door de leden der hoofdkommissie in het nederduitsch zullen worden vertolkt. Daarna geeft de heer T. M. Looman mededeelingen van de werkzaamheden der in Nederland bestaande zendingsvereenigingen, voor zoo verre deze zich hebben doen vertegenwoordigen. Ten 3 ure toe spraken door 10 sprekers op 5 spreekplaatsenten 4 ure wederom 10 toespraken door andere sprekers. Ten 64 ure wordt op de hoofdspreekplaats het feest geëindigd met eene toespraak door den predikant M. Cohen Stuart, van Rotterdam. Al deze redevoeringen worden ingeleid, afgewisseld en besloten door gemeenschappelijk gezang, bestuurd door een muziekkorps, onder leiding van den heer H. J. van Lummel, van Utrecht. Op den feestdag zullen drie feest-spoortreinen loopen: een van Amsterdam ten 6 u. 45 m., die passagiers opneemt te Nieuwersluisde tweede van Rotterdam ten 6 u. 20 m., welke te Gouda en te Woerden stilhoudt, en de derde van Zwolle ten 5 u. 30 m., welke trein al de stations op den centraal-spoorweg zal aandoen. Het maximum der plaatsen is voor iederen feest-trein op 1000 bepaald. Met de uitgifte der plaatsbiljetten zijn in de voor naamste plaatsen speciale agenten belast, tot wie men zich wenden moet om ze te bekomen. Behalve deze feest-treinen zullen nog rijden de vol gende extra-treinenvan 's Gravenhage 's morgens ten 4 u. 45 m. langs Delft en Schiedam naar Rotterdamvan Arnhem ten 9 u. 30 m.'s middags ten 12 u. 30 m. en nogmaals ten 3 u. 30 m. Deze extra-treinen keeren terug: naar Arnhem 's morgens 10 u. 25 m., 's middags 2 u. 15 m. en 's avonds 6 u. 15 m.van Rotterdam naar Schiedam, Delft en 's Gravenhage 's nachts ten 12 ure of iets latei*. Voor deze treinen worden retourkaarten tegen verminderd tarief uitgegeven. Benoemingen en besluiten. n kg er. Benoemd bij het regement oost-indische kaval- lerie, tot 2en luitenant: de wachtmeesters-titulair W. A. Post, van het 2e, J. A. Boreel de Mauregnault, van het 4e, en E. M. C. van Mattemburgh, van het 3e regement dragonders. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, met toekenning van pensioen, de militaire ambtenaar le klasse C. van Rijn, laatstelijk archivaris bij den genc- ralen staf van het leger in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Sneek, de heer F. II. ter Horst, thans in de zelfde betrekking te Heerenveen. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten bij de Roode Sluis in de gemeente Overslag (Zeeland) de heer E. Klos, thans kommies le klasse te Venlo. hoogescholen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. H. Cock, gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde fakultcit aan de hoogeschool te Leiden, door het berei ken van den 70jnrigen ouderdom emeritus geworden. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het eerste schooldistrikt. van Zeeland dr. H. Polman Kruseman alhier. Regtsxaken. De drie gamalenvisschers uit Tholen, waarvan wij eergisteren melding maakten, die den 16 april jl. in een hunner netten op de rivier de Nieuwe Maas een balk hebben opgevischt waaraan zich koper bevond, en zich een en ander toeëigenden, zonder daarvan aan de bevoegde autoriteit (strandvonder) kennis te geven, zijn vrijdag te dier zake door het provinciaal geregts- liof in Zuid-Holland schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en ieder veroordeeld tot zes dagen gevangenis straf. Gemengde berigten. Naar den toestand van de veersche brandspuit en het daarmede voorgevallene bij gelegenheid van den brand, waardoor 11. dingsdag de schuur van A. de Mol vernield is, hebben wij een nader onderzoek ingesteld, en de be komen inlichtingen stemmen alle in het volgende overeen. Reeds op de markt te Veere moet de asband gebroken

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1