MIDDELBURGS!HE C 0 U R A IV T. w- 97. Zondag 1864. 19 Junij. Editie van zaturdag avond 4 ure. middelburg 18 junij Van den uitslag der verkiezingen van leden voor de tweede kamer blijft ons alleen nog ter vermelding over: ALKMAAR. Aftredend lid: jhr. mr. C. van Foreest. Geldige stemmen 1261. Herkozen jhr. mr. C. van Foreest met 643 stemmen. Mr. M. J. de Lange, advokaat te Amsterdam, verkreeg 249, de heer J. L. Kikkert, lid der provinciale staten van Noord-Holland, 189 stemmen. Het vijf en twintig-jarig huwelijksfeest van hunne majesteiten den koning en de koningin wordt heden tevens den gedenkdag van de overwinning bij Water loo alhier herdacht door het uitsteken der vlaggen van de openbare en vele partikuliere gebouwen. De tweede afdeeling van het metalen kruis zal zich heden avond vereenigen tot eene feestelijke viering dier gebeurtenis, welke ook in de sociëteit De vergenoeging door het aanbrengen eener toepasselijke dekoratie wordt herdacht. Ook uit Vlissingen wordt ons gemeld dat heden aldaar uit de huizen van vele ingezetenen de driekleur wappert en de overwinning van Waterloo tevens op de gewone wijze herdacht wordt. HetSluischweekblad, voor welks redaktie wij zooveel sympathie hebben al openbaart zij ook telkens in het godsdienstige en politieke sterke orthodoxe en conser vatieve neigingen, welke geenszins de onze zijn, schrijft in zijn nommer van gisteren het volgende. De woorden door ons kursief gezet, zijn, vooral in verband beschouwd met den daarop volgenden tusschenzin, te opmerkelijk dan dat wij ze hier niet zouden overnemen en ter overweging geven. „Vreemder schouwspel op geestelijk gebied, ook met stoffelijke wapenen, dan in onzen tijd geleverd wordt, is schaars aanschouwd: de strijd der meeningen openbaart zich over de geheele wereld en is overgeslagen in den strijd der beginselen. De haagsche demonstratie ten onzent is een klein voorspel van wat bij teugellooze hartstogtelijkheid zou kunnen geschieden: de aanslag op ds. Zaalberg, opmerkelijk genoeg in de zelfde stad, waar men den vrijheidsheld Willem III zedelijk trachtte te vermoorden en de gebroeders de Witt feitelijk ver scheurde, waagt men, ten behoeve van namen en mee ningen, een aanslag op een predikant. Wij zullen nimmer geloooen, dat de schare, die zoo vaak (maar al te vaakgeacht ■wordt de wet niet te kennen en daarom vervloekt is, hier uit eigen beweging handeldemaar dat de beweging veroorzaakt is door de rampzalige partij in ons vaderlanddie hare bedoe lingen, goed of kwaad kunnen wij hier niet onderzoekendoor het slechtste van alle middelende vermenging der godsdienst met de staatkundetracht ie bereiken. Daartegen zullen wij (en wij verklaren bij dezen plegtig en in gemoede, dat onze overtuiging niet die is, welke ds. Zaalberg voor staat), daartegen zullen wij met mond en pen strijden! Dat zijn geene christelijke wapenen, die dierlijke magt der vuisten. Keurden wij ze hoogelijk af, verfoeiden wij ze diep in ecnen spaanschen tiran, in de Philips' en de Alva's, wij verfoeijen ze niet minder innig in het haag sche volk! Neen, duizendmaal neen! dat zijn geene wapenen in dien strijd!" De mare dat men op dingsdag 14 dezer trachten zou den dijk door de geul te werpen, die den nieuwen Zwin polder beschermen moet, had, in weerwil van het wankel bare weder, op dien dag vele belangstellenden uit de omliggende gemeenten naar Sluis doen snellen, om getuigen^ te zijn van dit belangwekkende schouwspel. En ditmaal waren ze niet te vergeefs gekomen. Dank zij de doeltreffende maatregelen van de belanghebbenden en den onvermocidcn arbeid van de dijkwerkers, was de dijk ditmaal èn hoog èn sterk genoeg, om het wassende water te keeren; de natuur moest wijken voor de kunst, en velen maakten al aanstonds van de nieuwe passage gebruik om op het nabijgelegene Ter hofstede een beker te ledigen op den gelukkigen voortgang en de heilrijke vruchten van het nieuwe werk. Intusschen betrok de lucht op onheilspellende wijze; de belangstellenden spoedden zich huiswaarts, doch velen bereikten de wo ning niet, dan nadat een geweldige stortregen hen rijke lijk had doorweekt. Sluisch weekblad.) Uit Zierikzee schrijft men ons van 15 dezer: „Er heerschte heden hier weder een buitengewone drukte; eene drukte gelijk aan die van den voornaam- sten kermisdag. Uit al de eilanden onzer provincie, en vooral ingrooten getale uit Schouwen en Duiveland, was men herwaarts gekomen. Door duizenden werd de ten toonstelling van vee en landbouwwerktuigen, door de maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt alhier gehouden, bezocht. De kommissaris des konings in deze provincie gaf door zijn bezoek een bewijs zijner belangstelling. Eenparig is het oordeel over de buitengewone belangrijkheid dezer tentoonstelling, daar men in Zeeland nog nimmer eene dergelijke had gezien. Aan de verloting van voorwerpen, uit het tentoongestelde aangekocht, is ruimschoots deel genomen. Door de maat schappij en anderen waren prijzen en medaljes uitgeloofd voor het schoonst gekeurde vee en de best gekeurde werktuigen. Deze zijn door de kommissie van keuring toegekend als volgt: 1 hengst van J. J. Hoogenboomte Noordwellele prijs, ƒ80; 1 dito van de vennootschap tot verbetering van het paardenras te Tholen: 2e prijs, zilveren medalje; 1 merrie (4jarige) van J. W. F. G. de Borst Verdoorn te Oosterland: le prijs, 30; 1 dito Yan J. Iloogenboom Bz. te Renesse :2e prijs, zilveren medalje; 1 dito (2jarige) van wed. J. Suaauw, te Ouwerkerk: le prijs, ƒ20; 1 dito van B. G. van der Have, te Ouwerkerk: 2e prijs, zilveren me dalje; 1 span paarden van F. Lemson, teBruinissele prijs, ƒ30; 1 dito van Abr. vanNeuren, te Nieuwerkerk: 2e prijs, zilveren medalje; 1 merrie (ljarige) van K. Hocke Iloo genboom, te Zonnemaire: een bronzen medalje; 1 stier (durham) van W. F. del Campo, te Auna-Jacoba-polder le prijs, ƒ50; 1 dito (inlandsch) van W. Vis, te Haam stede: le prijs, ƒ50; 1 koe (7jarige, idem) vanC. van der Have, te Ouwerkerk le prijs 25; 1 dito (4jarige, idem) van A. van Neuven, te Zierikzee2e prijs, zilveren medalje; 1 dito (Ojarige, durham) van A. van der Have, te Ooster land le prijs 251 dito (6jarige, idem) van G. J. van den Bosch, te Wilhelrainadorp2e prijs, zilveren medalje; 1 dito (8jarige,idem) van J. HoogenboomBz., te Renesse 3eprijs,zilveren medalje; 1 vaars (3jarige, inlandsch) van M. Meerman, te Zonnemaire.-leprijs, 15; 1 dito (3jarige, idem) van W. van Westen, te Zierikzee:2eprijs, zilveren medalje ;1 dito (2jarige, durham) van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorple prijs, ƒ15; 1 dito (2jarige, idem) van J. Hoogenboom Bz., te Renesse: 2e prijs, zilveren medalje; 1 dito (2jarige, inlandsch) van Joh. Planting, te Zierikzee: le prijs, 10; 1 dito (2jarige, durham) van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorple prys,/10; 1 dito (2jarige, idem) van J. J. Hoogenboom, te Noord welle: 2eprijs, zilveren medalje;!dito (öjarige, idem) van den zelfden, zilveren medalje1 ram (lincoln) van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorple prij s, 201 dito dito van den zelfden, 2e prijs, zilveren medalje; 1 ram (leicester) van Job van der Have, te Ouwerkerk: le prijs, ƒ20; 1 dito dito van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp2e prijs, zilveren medalje; 3 stuks ooijen (gekruist ras) van den zelfden, le prijs, ƒ15; 3 dito (idem) van den zelfden, 2e prijs, zilveren medalje; 3 stuks wolvliezen van F. C. Kohier, te Bommenede: le prijs, 15^3 dito dito van J. J. Hoogen boom, te Noordwelle: 2e prijs, zilveren medalje; 1 beer (vreemd ras) van F. C. Kohier, te Bommenede: le prijs, ƒ10; 1 dito (idem) vati W. F. del Campo, te Anna-Jacoba. polder: 2e prijs, bronzen medalje; 1 zeug (idem) van F. C.Köhler, te Bommenede: le prijs,10; 1 dito (idem) van W. F. del Campo, te Anna-Jacoba-polder: 2e prijs, bronzen medaljebiggen (idem) van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp: bronzen medaljedito (idem) van W.F.delCampo, te Anna-Jacoba-polder: bronzen medalje. Werktuigen. 1 Zaaiwerktuig (Hornsby and sons) van W. F. del Campo, 50; 1 paardensclioffel (Isaac Spicht) van den zelfden, ƒ40; 1 aanaardploeg van Peignat en co., te Arasterdam, ƒ10; 1 grasmaaiwerktuig van G. Stout, te Tiel, 50; 1 hooischudder van F. W. Ashby en co., te Stamford, ƒ30; 1 paardenhark van den zelfden,/25; 1 oogstkar van W. F. del Campo, 15; 1 dorschwerktuig van G. Stout, te Tiel, 251 wanmolen van Peignat en co. 25; 1 zaai kruiwagen van G. Stout, te Tiel, bronzen me dalje; 1 zaaiwerktuig (van Garret) van Kaizer, te Wisse- kerke, zilveren medalje; I aanaardploeg (idem) van A. Ge luk, te Tholen, bronzen medalje; 1 ploeg (idem) van Corn. Heiboer, te Oosterland, bronzen medalje; 1 wortelkneu- zer (Hornsby) van Peignat en co., zilveren medalje; 1 graanmaaiwerktuig van W. F. del Campo, bronzen medalje; 1 graanzuiveringswerktuig (R. Boby) van den zelfden, zilveren medalje1 dito (idem) van Peignat en co., zilveren medalje; 1 graanschooner van A. Geluk, te Tho len, bronzen medalje; 1 kropmeede van L. Priemens, te Ellemeet, bronzen medalje. De kommissie van keuring bestond uit de keeren: J. C. Mazure, te Zierikzee, B. G. Friederichs, teOud- Vossemeer, en J. Poppe, te Veere, voor de paarden; J. C. Mazure, te Zierikzee, van Stapele, te Poortvliet, en en J. Swemer, te Colijnsplaat, voor het rundvee; A. Bliek, te Nieuw- en St. Joosland, A. de Wilde, te Poortvliet, en N. van Stee, te 's Heerenhoek, voor de schapen en var kens; dr. Vogelvanger, te Hulst, dr. Ballot, te Utrecht, en A. van de Water, te Middelburg, voor de werktuigen. De leden der maatschappij vereenigden zich verder, ten getale van ruim 150, in de koncertzaal ten huize van den societeithouder Zantvoort. Inde 98e jaarvergadering der Maatschappij van neder- landsche letterkundeeergisteren te Leiden gehouden, werden tot nieuwe leden gekozen de heeren: mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar te Amsterdam; dr. C. H. D. Buijs Ballot, hoogleeraar te Utrecht; dr. A. II. Blom, predikant tc Dordrecht; G. H. J. Elliot Boswel, te 's Gravenhage; dr. C. M. Francken, hoogleeraar te Groningen; mr. J. A. Grothe, sekretaris van het historisch genootschap te Utrecht; baron B. T. van Heemstra, te Leiden; mr. J. N. I. Heerkeus te Zwolle; D. F. van Heijst, te Leiden; N. G. Pierson, te Amsterdam; mr. J. Pringle, te Arnhem; H. de Veer, predikant te Delft; jhr. B. H. C. K. van der Wijck, hoogleeraar te Groningen, en dr. J. A. Wijnne, te Groningen. Voorts tot buitenlandsche leden de heeren Erik Jonsson, te Koppenhagen; Karl Johan Schlijter, hoogleeraar te Lund; dr. R. Ilildebrandt, te Leipzig, en Joh. Geffcken, predikant te Hamburg. Door de heeren mr. J. P. Amersfoordt, Z. W. M. van de Poll, S. de Clercq Wz., A. van Leunep en P. Keer jr. is koncessie aangevraagd voor het aanleggen van spoor wegen door de Haarlemmermeer en omstreken. Uit het daarbij gevoegde ontwerp blijkt, dat het doel isa om Amsterdam langs den koristen weg te verbinden met 's Gravenhage en langs een aanmerkelijk verkorten weg met Rotterdam, b. Door de nieuwe lijnen Amsterdam Leiden, Gouda en Utrecht met een dertigtal dorpen on derling te verbinden en c. het landbouwende Rijnland en het Sticht in onmiddellijke gemeenschap te stellen met de groote plaatsen van aan- eu afvoer en met de Noordzee. '1'er bereiking van dat doel zouden de volgende lijnen worden aangelegda. van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Leiden met een zijtak naar Gouda; b. van Zand voort door de Haarlemmermeer naarBreukelen. Door de lijn a. wordt de afstand tusscheu Amsterdam en 's Gravenhage met 9 mijlen verkort. De afstand tus- schcn Amsterdam over Gouda naar Rotterdam wordt daardoor in vergelijking met den afstand tusschen ge noemde eindplaatsen langs den hollandscheu spoorweg 16 mijlen, en langs den Rijnspoorweg 19 mijlen minder, dat op den tegenwooriligen afstand van gemiddeld 86 mijlen een verschil van 1/5 bedraagt. De tijd, waarin J men over de nieuw geprojekteerde wegen van Amsterdam naar Rotterdam zal kunnen rijden, bedraagt ongeveer 14 uur en van Amsterdam naar 's Gravenhage ruim 1 uur. 1 Bij dat ontwerp, dat zal verkrijgbaar zijn bij de boek-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1