Suitcnlan&. GORINCHEM. Aftredend lid: rar. J. D. van der Poel. Geldige stemmen 1869. Herstemming tusschen dr. G. Simons, te 's Hage, die 731, en jhr. mr. J. W. van Loon, te Amsterdam, die 513 stemmen op zich vereeuigde. De heerC. Schiffer van Bleiswijk verkreeg270 en mr. R.J.C. Metelerkamp 331 stemmen. BREDA. Aftredend lid: C. W. Oomen. Geldige stemmen 1899. Gekozen mr. P. J. J. Hollin- gerns Pijpers met 1030 stemmen. Mr. D. Mulder verkreeg 411 stemmen. TILBURG. Aftredend lid: mr. C. C. A. Beens. Geldige stemmen 1027. Herkozen mr. C. C. A. Beens met 796 stemmen. EINDHOVEN. Aftredend lid: mr. J. B. Bots. Geldige stemmen 1073. Herkozen mr. J. B. Bots met 1044 stemmen. MAASTRICHT. Aftredend lid: mr. P. F. E. van Wintershoven. Geldige stemmen 1522. Gekozen jhr. mr. P, van der Maesen de Sombreff met 1257 stemmen. Mr. P. F. E.vau Wintershoven bekwam 252 stemmen. ROERMOND. Aftredend lid: mr. F. baron de Keverberg. Geldige stemmen 1486. Gekozen mr. K. L. J. Cornelia met 759 stemmen. Mr. F. baron de Keverberg verkreeg 725 stemmen. BOXMEER. Aftredend lid: H. C. F. Kerstens. Geldige stemmen Herkozen de heer H. C. F. Kerstens. !S HERTOGENBOSCH. Aftredend lid: dr. J. H. H. de Poorter. Geldige stemmen 1019. Herkozen dr. J. H. H. de Poor ter met 954 stemmen. NIEUWE VERKIEZINGEN wegens de vermeerdering van kiesdistricten. WINSCHOTEN. Geldige stemmen 535. Gekozen de heer A. Winlder Prins, predikant te Veendam, met 295 stemmen. De heer J. vS. G. Koning kreeg 109, de heer O. Q. J. J. van Swin- deren 71 stemmen. DEVENTER. Geldige stemmen 1632. Herstemming tusschen mr. A. van Delden, die 756 en mr. G. A. Vos de Wael, die 394 stemmeu verkregen. HAARLEM. Geldige stemmen 1241. Herstemming tusschen mr. A. S. van Nierop, advokaat te Amsterdam, die 573, en den heer G. L. J. van der Hucht, oud-majoor der stede- delijke schutterij te Haarlem, die 441 stemmen bekwam. De aldus aangeduide aftredende leden hadden ver zocht niet weder in aanmerking te komen. Van de leden die geacht worden over het algemeen de rigting van het ministerie te zijn toegedaan, zijn deheeren Geertsema, Westerhoff, van Beyina, Storm van 's Gra- vesande, van Limburg Brouwer, Dumbar, van Bosse, HeijdenrijekjCool, Blom, Beens, Bots van Eek, Kerstens, de Poorter, alle herkozen en is alleen de heer Gevers Deynoot geweerd. De heeren Dirks, Wybenga, Blussé en van Heukelora zullen met andere kandidaten aan eene overstemming moeten onderworpen worden, maar de drie eerstgenoemden verkregen talrijke stemmen meer dan hunne tegenstanders, en te Amsterdam erlangen de heeren van Heukelom en van Swieten (wier verkiezing ons in allen deele gewenscht voorkomt) verre de meer derheid boven de heeren Heemskerk Az. en Santhagens. In een der nieuwe kiesdistrikten werd de heer Winkler Prins (door het Dagblad van 's Gravenhage als een ver werpelijk Thorbeckiaan afgeschilderd) gekozen. In het lioofdkiesdistrikt Maastricht werd de heer Wintershoven (van de oppositie) door den gewezen minister van der Maesen, te Roermond, de heer de Keverberg (door het Dagblad voorgestaan) door den heer Cornells, den kan didaat der vrijzinnige rigting, vervangen. Voegt men hierbij dat voor Goes de verkiezing van den heer de Kanter aan geen redelijken twijfel onderworpen is, dan zal ieder, die niet door partijzucht verblind is, moeten toestemmen dat de oppositie reeds nu een nederlaag heeft geleden, welke door hare organen, zelfs bij eene zeer scheeve voorstelling der feiten, kwalijk kan worden bemanteld. Wel is waar kunnen de hoofd kiesdistrikten Gorinchcm en Hoorn en de nieuwe kiesdistrikten Deventer en Haarlem nog leden in de kamer brengen van wie men een felle oppositie kan verwachten, doch in de eerstge noemde zullen zij dan slechts hunne geestverwanten vervangen. Den werkelijkenjinvloed dezer verkiezingen op de ver houding der' verschillende rigtingen in de kamer zal men echter eerst met juistheid kunnen berekenen, wanneer ook de herstemmingen zijn afgeloopen. Bij beschikkingen van den 15 junij heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat de herstemming, welke ter verkiezing van leden van de tweede kamer der staten generaal moet plaats hebben in de hoofdkiesdis- trikten Leeuwarden, Sneek, Hoorn, Amsterdam, Haarlem, Dordrecht en Gorinchem, zal geschieden op dingsdag 28 junij aanstaande. De verjaardag van H. M. de koningin wordt heden alhier en teVlissingen op de gebruikelijke wijze herdacht. Tot koncierge"in de wisselbank alhier heeft de ge meenteraad benoemd Cornelis Termaat, in de plaats van Dirk Grandia, op verzoek eervol ontslagen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvangen en liggen voor belanghebbenden ter inzage eene opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje, over de maand en de drie maanden, geëindigd den 31 maart jl., en een verslag van den handel van Lubeck, gedurende 1863. Uit Zferikzee schrijft men ons onder dagteekening van 14 dezer „Er wordt nog steeds feest gevierd alhier; maar het feest is nu van naam veranderd en, gelijk te begrijpen is, ook het feestvierend personeel grootendeels gewijzigd. Thans viert de maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt haar jaarlij kscli feest. Gisteren namid dag hield het hoofdbestuur eene bijeenkomst ten huize van den kastelein Zandvoort. Heden voormiddag had de algemeene vergadering plaats in de koncertzaal; volgens het programma 'telde de lijst der werkzaamheden een vijftiental punten, onder welke behoorde het aanwijzen der plaats waar in 1865 de algemeene vergadering zal gehouden worden. Oostburg is daartoe gekozen, of zoo die gemeente daartegen bezwaar heeft, Hulst. Er werden verschillende verslagen uitgebragt. Onder hetgeen bespro ken werd behoorde ook de vraag: Wat levert voordee- liger uitkomsten op, het met stoomkracht malen of stam pen van meekrap Het antwoord luidde ten gunste van het eerste. Het beproeven der werktuigen had de3 namiddags een groot aantal belangstellenden naar het terrein aan de Zelke gelokt. Dit was wel dubbel de moeite waard. De groote verscheidenheid en de schoone konstruktie der werktuigen wekte de belangstelling zeer op en de proe ven werden met veel gsnoegen gade geslagen; vooral was dit het geval met de proeven van een dorschwerktuig. Heden avond was er muziek in de sociëteit Park lust, waar de leden der maatschappij vrijen toegang hadclen en waar dan ook een talrijk publiek, heeren en dames, te zamen waren. Wat vooral het genot verhoogde en waarin een groote volksmenigte deelde, was het afsteken van prachtige vuurwerken, die een onbeschrijfelijk schoon effekt maakten. Alles werd door het heerlijkste weder begunstigd." H. M. de koningin is woensdag uit de residentie naar het Loo vertrokken. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Mauri ts der Nederlanden, kom- mandant de kapitein luitenant ter zee H. Kemper, is 7 junij, op de reis van de Middellandsehe zee naar Neder land, te Gibraltar aangekomen en zou met de eerste gunstige gelegenheid de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. Gemengde bcrigteu. Het berigt in ons vorig nominer betrekkelijk den brand in de nabijheid van Veere heeft tot een paar zeer zonderlinge advertentiën, welke men op de vierde blad zijde van dit nominer zal aantreffen, aanleiding gegeven. Alleen konstateren wij dit hier ter plaatse om te kunnen mededeelen dat de booze hand, waarvan de veroordeelde tussehenzin afkomstig is, geene andere is dan die der redaktie, welke zich naar aanleiding van het algemeen gerucht gewend heeft tot personen in wie zij meende volledig vertrouwen te kunnen stellen. Intusschen zal de zaak onzerzijds tot een nader onderzoek leiden, waaruit het blijken zal wat men van dezen „verregaanden laster" te denken heb be. Als eene bijzonderheid wordt uit Hoorn gemeld dat vóór de opening der stembussen voor de verkiezing eene missive gelezen werd van het stembureau van het eiland Urk, waarbij te kennen wérd gegeven, dat niet één kiezer opgekomen is om zijne stem uit te brengen, en dat daarom de stemopnemers hunne stem ook niet uitgebragt hebben. Men leest in het Utrechtsch dagbladDe bekende dentist, de heer Son, wil ook als letterkundige naam makenHij vraagt de opname van het volgende. Om de leuriositeit willen wij het niet weigeren„De redactie der Utrechtsche Courant wordt beleefd verzocht, voorloopig mede te deelen, dat bij gelegenheid van het Zilveren- Bruilofsfeest van HH. MM. den Koning en de Koningin, den Heere J .M. Son een feestboekje uit zal geven, en alom verkrijgbaar zal zijn. waarin tevens voor zullen komen eenige brieven dezer stad. En uit Haarlem, Rotterdam, Parijs, Marseille, Londen, Hamburg, Berlijn, Weenen en Petersburg enz.welke Zijn Ed. ontvangen heeft na het uitgeven zijner dichtregelen bij gelegenheid der 25jarige ambtsbetrekking van den Wel-Ed. heer mr. N. P. J. Kien." Uit Mttnchen wordt gemeld, dat de regering het voornemen heeft om te bepalen, dat geen luitenant voor taan ii/het huwelijk mag treden tenzij hij 25.000fl. bezit; tot heden wordt slechts vereischt, dat hij een vermogen van 15.000 fl. heeft. Men verneemt dat bij het afnemen der kap, die ge woonlijk des winters over het gedenkteeken op Tollens' graf te Rijswijk geplaatst wordt, onvoorzigtigheid der werklieden, bij het ontblooten, dezer dagen oorzaak is geweest dat Lacomblé's keurig kunstwerk op jammerlijke wijze is verminkt. Yau de muze, die den bloemkrans houdt, heeft men de arm gebroken! Volgens nadere be- rigten is de ocschadiging door den storm in december jl. veroorzaakt. De prins August van Saxen-Coburg-Gotha en drie officieren van de oostenrijksche flotilje, ter jagt zijnde in de duinen te Texel, werden 11. zondag in hunne aange name uitspanning zeer verrast en verstoord door een bezoek van den rijksveldwachter T. Meijer, welke hun in naam deskonings het verdere jagen verbood en het reeds door lien geschoten wild in beslag nam, alles op grond van veïboden jagttijd, het niet voorzien zijn van eene akte en het niet hebben van vergunning der eigenaren, en dan nog op zondag. In eene korrespondentie uit Londen leest men het volgende: „Uit New-York zijn een aantal valsche biljet ten der zuidelijke konfederatie, ieder ten bedrage van 100 dollars, naar Engeland verzonden en alhier te gelde gemaakt. Onder anderen is ook een pakje daarvan, te zamen ten bedrage van 72,000 dollars, voor Nederland alhier aangekocht. Eenige dezer biljetten zijn gedateerd 19 augustus 1861, 7 mei 1862 en 8 mei 1862, en door den te Louden aanwezigen graveur van het goeverne- ment der Zuidelijke Staten, den heer B. Duncan, bepaal delijk verklaard slechts namaaksels te zijn." Dezer dagen bevobd zich te Genève, in een dei- voornaamste hotels, een voormalige kolonel der honveds, de baron Pratzky genaamd, althaus zoo luidde zijn pas. Bezitter van groote goederen en o.a. van uitgestrekte wijnbergen in Hongarije, verkocht hij aan den eigenaar van het hotel een zeer aanzienlijke hoeveelheid tokayer van de beste soort, volgens door hem geleverde proef, voor een zeer lagen prijs. Later ontving hij, als voorschot op de betaling, eene som van 4000 fl. en begaf de zoon van den hotelhouder, voorzien van de noodige schrifte lijke aanwijzigingen, zich naar Hongarije, om deii wijn in ontvangst te nemen. Te Pesth aangekomen bleek het, dat de naam valscb en al het voorgeven van den gewaanden officier leugenachtig was. Een fotografisch portret ln-agt eindelijk aan het licht, dat de bedrieger een voormalig boekdrukker te Pesth was geweest en ook daar ter stede zich berucht had gemaakt. Gemeenteraad van Middelburg, Het verslag der zitting van eergisteren moeten wij tot morgen laten liggen. Algemeen overzigt. Het gedurig verdageu der konferentie-vergaderingen te Londen, eerst van woensdag op donderdag en thans weder van donderdag op zaturdag, is wel niet geschikt om eene aanstaande toenadering tusschen belangheb bende partijen waarschijnlijk te maken. De politieke dampkring te Londen, Parijs, Berlijn en Koppenhage blijft dan ook steeds met zeer oorlogzuchtige elementen vervuld. Reeds tracht de heer Paulin Limayrac in het regeringsorgaan Le constitutionnel Europa gerust te stellen met het oog op een algemeenen oorlog. Het offi cieus dagblad verzekert dat de frausche regering hare staatkunde van absolute onzijdigheid, tot dusverre ge handhaafd, niet zal verlaten, welke verwikkelingen ook veroorzaakt mogen worden door het afbreken der onder handelingen te Londen. „Kunnen famielje-redenen, ma ritieme belangen of de weifelingen van het engelsch kabinet misschien de regering te Londen nopen om in het deensch-duitsche konflikt tusschen beide te komeny voor Frankrijk bestaat geene dezer redenen. De onzij digheid van Frankrijk strekt zich derhalve niet alleen uit tot den oorlog tusschen Duitschland en Denem arken

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2