Middelburg' la junij. UITSLAG DER VEEKISZINGEM van leden' v00j1 de tweede kamer der STATEN GENERAAL. De opening der stembussen te Middelburg en te Goes geschiedt morgen. MIDDELBURG. Van de 480 stemgeregtigden te Middelburg-hebben 244 deel genomen aan de verkiezing. Te Vlissingen hebben van 306 kiezers 125 gestemd. GOES. In de gemeente Goes hebben van de 221 kiezers 161 aan de stemming deel genomen. groningen. Aftredend lidmr. J. H. Geertsema Cz. Geldige stemmen 704. Herkozen mr. J. H. Geertsema Cz. met 581. Jhr. J. J. Teding van Berkbout bekwam 82 en mr. O. Q. J. J. van Swinderen 27 steramen. assen. Herkozen het aftredend lidmr. L. graaf van Heiden Reinestein. zwolle. Herkozen het aftredend lid: mr. P. Mij er. nijmegen. Herkozen het aftredend lid: mr. C. J. A. Hcijdenrijck, utrecht. Herkozen het aftredend lidmr. E. van Voorthuijsen. hoorn. Aftredend lidmr. P. M. Tutein Nolthenius. Herstemming tusschen mr. A. ,S. van Nierop en mr. baron van Goltstein. leiden. Herkozen het aftredend lidmr. K. J. graaf van Schm- melpenninck. delft. Herkozen het aftredend lid: C. Hoekwater. rotterdam. Herkozen het aftredend lid: F. W. C.Blom. 's gravenhage. Aftredend lidjhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. Gekozen mr. J. P. P. van Zuylen van Neyevelt. dordrecht. Herstemming tusschen het aftredend lidmr. P. Blussè van Oud-Alblas en M. Bichon van IJsselmonde. eindhoven. Herkozen het aftredend lid: mr. J. B. Bots. maastricht. Aftredend lid: mr. P. F. E. van Wintershoven. Gekozen jhr. P. van de Maesen de Sombreff. haarlem Herstemming tusschen mr. A. S. van Nierop en G. L. J. van der ïïucht. Maandag en dingsdag jl. is ten overstaan van de kom missie van bestuur en in tegenwoordigheid van eenige kuustgenooten, het jaarlijksch examen afgenomen van de leerlingen der alhier gevestigde geneeskundige school. Na voorafgaand onderzoek naar de bekwaamheid dei- leerlingen in de latijnsche taal, examineerden opvolgend den eersten dag de lectoren P. M. de Ligny, in de schei en artsenijmengkunde; dr. G. van Hennekeler, in de kruid- en algemeene natuurkunde, en dr. J. C. de Man, in de ontleed- en natuurkunde van den mensch: des dingsdags de lectoren dr. A. A. Fokker, in de genees kunde en geneesmiddelleer; V. van Lissa, in de heel kunde; en dr. Y. Keijzer in de verloskunde. Het examen deed bij vele leerlingen de vorderingen uitkomen die zij gemaakt hadden en werd met belangstelling door de aanwezigen gevolgd. Op aanbeveling van de lectoren werd door de kom missie van bestuur de rangschikking voor den aanstaan den kursus vastgesteld als volgtin het vijfde studiejaar G. G. van der Ven, I. C. 0. de Bats, P. J. van Dam en P. A. F. de Wijs; in het vierde studiejaar A. C. Daman en D. M. B. Ferleman; in het derde studiejaar, voor de heelkunde J. H. Tak, M. Gemier, J. C. M.Blankert, D. J. Nonhebei en J. J. Provoost; voorde artsenij mengkunde C. N. Woutersen, A. J. van Ockenburg, F. H. van Lier, P. Tak en W. van der Haar; in het tweede studiejaar voor de artsenij mengkunde L. J. van der Harst, P. C. Plugge, Tjcert Cannegieter, F. H. Ie Clereq, J. A. Roelse cn W. A. van Swers; in het eerste studiejaar voor de artsenijmengkunde J. H. Hammacher en H. B. Marselis. Nadat nog was medegedeeld dat de aanvang van den nieuwen kursus was vastgesteld op dingsdag 9 augustus e. k., besloot de burgemeester, als voorzitter van de kommissie van bestuur, deze handeling met een woord van dankbetuigingaan de lectoren en van aanmoediging en opwekking aan de leerlingen. Wij vernemen dat dezer dagen is bepaald dat de alhier van 1216 juli) a. te houden tentoonstelling en wed strijd van brandspuiten enz., zal plaats hebben op het bolwerk tusschen de Ylissingschepoort en St. Geer- truids barrière, waartoe de kommissie de vereischte ver gunning van het gemeentebestuur heeft verkregen. Uit het westelijk gedeelte vau Zuid-Beveland schrijft men ons „De kinderziekte regeert nog steeds te Kloetingen en te Wemeldinge; ofschoon er niet vele lijders te gelijk zijn worden er echter, door de langdurigheid barer heer- sching, velen aangetast. In eerstgenoemde gemeente is een gezin van elf personen, waarvan er geen enkele ver schoond bleef. „Ook te Biezelinge zijn er nog lijders. Of zij te Kapelle en te Yerseke, alwaar zij insgelijks eenige personen trof, reeds geweken is, kan ik niet met juistheid opgeven. In elke gemeente zijn er een of meer aan gestorven. Te Kruiningen is zij sedert eenige dagen geweken. Daar bedraagt het getal lijders nog geen tien, waarvan er een is overleden. „Te Waarde is er een lijder. Te Krabbendijke is zij ook sedert eenige weken, doch neemt gelukkig eerder af dan toe. Drie personen zijn daar aan de gevolgen overleden. Te Rilland zijn nog slechts tien of elf gezinnen waar zich geene gevallen van pokken hebben voorgedaan. Vooral daar en in het naburige Bath heerschen zij met woede en zijn zij van ernstigen aard. In de laatste gemeente is het echter niet erger. Ia beide gemeenten overleden er onderscheidene personen aan. „En de inenting, vraagt ge Laat deze in liet alge meen veel te wenschen over, dit is vooral daar het geval waar de orthodoxe rigting de bevolkingkenraerkt, zoo als te Rilland, waar reeds eene school voor hijzonder onderwijs is verrezen. Ook te Krabbendijke, alwaar de kinderen (naar ik meen ook te Rilland) zonder gevakci- neerd te zijn mogen school gaan, en waar het bovendien wemelt van menschen die er eene verschrikkelijke anti pathie tegen hebben, is het daarmede treurig gesteld." Uit Nijmegen schrijft men ons dd: 11 dezer: „Heden viert ipe# hier feestde direktie onzer spoor wegkommissie wordt bij haren terugkeer uit Kleef, waar zij het met cle zuster-maatscbappij geslotene kontrakt onderteekende, plegtig ingehaald. Een houten lokomotief, door vier paarden getrokken en omstuwd door eene juichende en tierende mcuigte, welke zich op de maat der muziek vrolijk en welgemeend voorwaarts beweegt, moet den volke een denkbeeld geven van het vunrpaard dat men hier weldra snuivende en blazende hoopt te zien aankomen. Het is waarlijk geen wonder dat het oude Nijmegen verheugd is, nu ook zijne burgers spoedig, ten minste gedeeltelijk, uit hun staat van afzondering en uitsluiting zullen verlost worden. Het heeft maar al te lang geduurd. Eere zij onze kommissie, die, niettegen staande allerlei tegenkanting, steeds haar grootsch doel voor oogen hielcl en die nu eindelijk het genoegen mag smaken dat eene barer wenschen naar alle waarschijnlijk heid vervuld zal worden. Ik sprak daar van tegenkanting: gij kunt u verzekerd houden dat men haar vooral te Amsterdam met alle magt heeft tegengewerkt, en dat zij meer dan gewone hinderpalen te overwinnen heeft gehad. Nog heeft zij hare taak niet afgewerkt. Zij is nog pas aan het begin. Wij moeten nog met den Rijnspoor weg verbonden worden en er is nog veel meer te doen. Maar er is een begin en wel een goed begin gemaakt, en dus is het halve werk geschied. Wij kunnen ook een „troostrede aan het oude Nijmege" houden; houd slechts vol, laat de burgerij zich gedragen zoo als zij tot nog toe gedaan heeft en de tijd zal komen dat hare stad weder wordt wat zij eens was, eene bloeijende handelsplaats. Hare gunstige ligging aan eene schoone rivier waarborgt haar, wanneer zij zich niet op haar verleden verheft, maar met den tijdgeest- steeds vooruit gaat, nog een schoone toekomst." Naar men verneemt zal Z. K. H. de prins van Oranje op 21 dezer van het Loo naar Parijs vertrekken. Z. K. H. zal van daar eene groote bnitenlandsche reis ondernemen. Naar wij vernemen, is bij bet hoofdbestuur van het Nederlandsch zendeling-genootschap van dr. J. C. Zaal berg Pz., predikant te 's Gravenbage, berigt ontvangen, dat hij van het houden der opwekkende rede in de alge meene vergadering van dit jaar afziet. In zijne plaats zal nu hoogst waarschijnlijk optreden de heer H. L. Oort, predikant te 's Gravenhage. liotlerdcour.) BBeJioeïDDiHS'esi en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandsehen leeuw, de heeren E. W. Cramerus, pre sident van den raad van administratie der nederlandsche centraal-spoorwegmaatschappijmr. David J. C. van Lenuop, algemeen sekretaris van voornoemden raad; P. Schaken, lid van het huis Parent Schaken te Parijs; F. Moreaux en O. Stevens, ingenieurs. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontheven de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt C. P. Wierts van Coehoom, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op het kostschip voor Rotterdam. Kerk- en sclaoolnieuws. De heer K. N. Meppen, predikant bij de evangelisch- luthersche gemeente te 's Gravenhage, herdacht zondag zijne 25jarige evangeliebediening bij die gemeente. Marlaic en leger. Zr. Ms. schroef-stoomscliip Citadel van Antwerpen, kommandant de kapitein ter zee G. P. J. Mossel, wordt eerlang uit Oost-Indië terug gewacht en zal te Vlissingen binnen komen. Ge mengde berigtcn. Eergisteren namiddag, ten half 2 ure, is de bliksem geslagen in de schuur van een in de nabijheid der gemeente Veere, aan den veerschen rijweg gelegen hof- steedje, tocbehoorende aan en bewoond door den timmer man A. de Mol. Zeer spoedig was de schuur ingestort en door de vlammen verteerd, zoo dat cle toegesnelde hulp zoo van de brandweer (naar wij vernemen kon echtev de spuit geen water geven) als van het garnizoen uit Veere, vruchteloos was. Van de in de schuur aanwezige hout waren en gereedschappen is niets kunnen geborgen worden; alleen zijn 2 geiten en 2 varkens door den eigenaar gered. Het woonhuis, op eenigen afstand van de schuur staande, is behouden. De schuur was tegen brandschade verzekerd bij de Haarlemsche maatschappij. De regtbank te Alkmaar heeft dezer dagen uit spraak gedaan in twee zaken betreffende onteigening van grondentoebehoorende aan de heeren Leis en Vis ser, ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Nieuwediep naar Alkmaar. Den heer Leis, wien ƒ3.580,12 was aangeboden, is ƒ9.317,46 toegewezen en den heer Visser, wien 1.582,30 aangeboden was, is toegewezen f 4.152,21. De engelsche bladen maken melding van eene toe vallige vergiftiging, waardoor het leven van drie en dertig personen in gevaar werd gebragt. Bij eene publieke verkooping van goederen welke in eenige spoorwagons waren achtergebleven, werden ook aan de meestbe- dienclen gegund eene zekere hoeveelheid noten, jatropha genaamd. Een aantal jongens, bij den verkoop tegen woordig, had van die noten gegeten en weldra daarna deden zich bij hen verschijnselen voor van vergiftiging. Slechts spoedig verleende geneeskundige hulp belette dat zij aan de gevolgen overleden. Tengevolge van de uitspraak van het hoog militair geregtshof in cle zaak van den artillerist, die een kapi tein der schutterij met woorden heeft beleedigd, zijn te Utrecht de exercitiën van de schutterij met tot het leger behoorende korpsen, gestaakt. Naar men meldt, heeft de bevoegde overheid zich te dezer zake tot de betrokken ministers gewend, en is ook de kommandant der utrecht- sche schutterij, tot betere regeling van deze voor al de schutterijen des lands gewigtige-aangelegenheid, met de burgerlijke en militaire autoriteiten in briefwisseling getreden. In eene 11. zaturdag te Arnhem gehouden raadsver gadering is, naar aanleiding van een door verschillende muziekgezelschappen ingediend adres, waarbij inzonder heid op de beperkte ruimte der tegenwoordige koneerfc- zaal boven het oud komedie-gebouw wordt gewezen met 11 tegen 7 stemmen bestoten, om terug te komen op een onlangs genomen raadsbesluit, waarbij werd afge stemd een plan, om de voorzaal van Musis sacrum op eene doelmatige wijze voor koncertzaal in te rigten. Den 8 junij werd te Weenen eene zonderlinge plcg- tigheid gevierd, namelijk de toediening van den doop op bevel derpolicie, dewijl de vader van den jeugdigen burger weigerde hem te doen doopen. Nadat de doop was geschied, werd het kind onder toezigt van clen kommissaris van policie weder ten huize van don vader gebragt. Blijkens een door cle direktie van het glazen paleis bij Sydenham opgemaakt verslag is dat gebouw met zijn uitgestrekteu tuin, gedurende cle op jl. vrijdag geëindigde tien jaren van zijn bestaan bezocht geworden door 15.266.912 personen, en indien men cle exposanten met hunne bedienden en verder personeel er bij telt, door nagenoeg 17.500.000.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2