MIDDELBURCSCHE COÜRAN T. Dingsdag IV0- 94. x ngTj/ 864. 14 Juitij. .De inlevering der stembiljetten, ter. verkie zing van leden voor de tweede kamer, moet geschieden in de verschillende daartoe aan gewezene gemeenten op morgen (dingsdag) tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 5 ure. Editie Tan maandag avond 4 ure. De burgemeester eu wethouders van Vlïssingen, maken bekend, dat de Kermis of Jaarmarkt in die gemeente dit jaar invalt op den 18 julïj en eindigen zal den 23 daaraanvolgende. Ter bekoming van standplaatsen zullen belangheb benden zich moeten aanmelden bij de Marktmeesters. Vlissingen, den 27 Mei 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, T. C. DOMMISSE, I. s. öinnenlanïi. MtddcHnng 8 3 Junij Aan den avond voorde verkiezingen hebben wij slechts een enkel woord meer te zeggen. Elk die kiezer is kan thans invloed oefenen op den loop der algemeene aangelegenheden, op de ^belangen van zijn vaderland en van zijn gewest. Wie zou willen zich later te beschuldigen tebeLben indien de keuze tegen zijn wensch mogt uitvallen dat hij in zijne verplig'tingen is te kort geschoten Niemand men bedenke dit wel is geregtigd tot eenigen klaagtoon, zoo hij slecht bestuurd wordt, zoo voor zijne belangen niet voldoende gewaakt wordt, indien hij, zij het ook slechts voor een duizendste ge deelte, daarvan zelve oorzaak is. Kiezers! De toekomst van het vaderland is immers voor een groot deel in onze handen! Laat ons dit allen beseffen en volgens de uitspraak van ons geweten onze stem uitbrengen op hen aan wie we ons vertrouwen schenken! Ons gevoelen over de personen die in aanmerking komen, hebben wij vroeger medegedeeld. Niemand volgeons echter blindelings, maar men over- wege de door ons aangevoerde gronden. Wij vernemen dat de tweede kamer der staten gene raal, buiten onvoorziene omstandigheden, in dit zitting jaar niet meer zal worden bijeengeroepen. De nederlandsche handelmaatschappij heeft vijftien schepen bevracht, waaronder voor Middelburg het bark schip Regina Maris, gezagvoerder S. Ouwehand. In de Staatscourant van heden is opgenomen het ko ninklijk besluit vaudeu 4junij 1864, houdende wijzigingen in de attributen der kantoren en loop der heerbanen in Zeeland. Uit VlissiDgen schrijft men ons heden: „Gisteren avond is van de reede alhier naar zee ge stoomd het amerikaansch oorlogstoorasckip „Kearsarge". „Zoo ik vernomen heb geldt de kruistogt van het oorlogschip thans voornamelijk een kaper der Zuidelijke Staten, die zich nu in een der fransche havens ophoudt. Het is wel te denken dat elke beweging van den kaper aan den kruiser bekend zal wezen, en waarschijnlijk zal het eene of andore berigt aangaande de voornemens van dien bodem de oorzaak zijn van het vertrek des kruisers. Mogt het doel der reis niet bereikt worden, dan vermoed ik dat wij de Kearsarge nog wel eens terug zullen zien." Uit Ziörikzee schrijft men ons van 10 dezer; „Het waren heerlijk schoone dagen de dagen van heden en gisteren, niet alleen in den tempel der natuur, maar ook in den tempel der schoone kunsten. Het waren de feestdagen van de "V^reeniging voor zeeuwsche mu ziekfeesten. Had de repititic op eergisterenavond reeds eene heerlijke voorproef Te ge ven van het genot dat op gisteren avond zou gesmaakt worden, men vond zich dan ook niet in zijne verwachting teleurgesteld. Het publiek was in grooten getale opgekomen. De rénsite der uitvoe ring was geheel naar wensch. Had men toch regt om iets voortreffelijks te verwachten, daar de direktie aan zulk een bekwaam musicus als de heer Eisner was toevertrouwd, waar zulke talentvolle zangers en zange ressen de solopartijen vervulden, waar liet koorpersoneel met zoo veel ij ver de toonwerken had bestudeerd, waar zoo vele meesters en verdienstelijke dilettanten het orkest uitmaakten, waar zulk een welwillende, kunstlievende geest'heerscht die verwachting werd toch nog overtroffen, en naar waarheid kan verklaard worden, dat het groot- sche toonwerk van Handel: Josua, op eene uitmuntende wijze is vertolkt geworden. Des middags werd er ter eere van het feestdoor de heeren Ezerman, organisten te Alkmaa'r en alhier (vader en zoon), een heerlijk orgelkoncert gegeven; terwijl de heer A. Geul, van Dordrecht, dit met eenige voordragten op de violoncel, die de algemeene toejuiching mogten verwervenafwisselde. Dit koneert werd buitengewoon drnk bezocht, ook door een groot aantal van den minderen stand, daar de toegang vrij was. „Heden voormiddag had de repetitie plaats voor de uitvoering van heden avond zoowel de repetitie als de uitvoering werden door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Er werden uitgevoerd de svmphonie Eroica van L. van Beetven, en Sommernachtstraum met koor en verbindenden tekst van F. Mendelssohn Bartholdy en de 103e psalm van Fesca. Een zeer verdienstelijk lid van het gezelschap E. N. Z. K. droeg den tekst van den Sommernachtstraum eeneniet ge makkelijke taakuitmuntend voor: solisten, koor en orkest verdienen allen grooten lof. Mevrouw Collin- Tobisch vergastte het auditorium op de voordragt eener aria uit de opera Mitrane van Rossi, gekomponeerd in het jaar 1686. Dit werd met een daverend applaus be groet. Zij die zoo zingen kan dat het tot in de ziel dringt, mag wel als eene talentrijke zangeres geroemd worden. „Bij het einde werd de verdienstelijke direkteur van het feest, de heer C. Eisner door het koor zangeressen met een bloemenregen overstelpt, hetgeen met een alge meen applaudissement vergezeld ging. Na den afloop van het koneert vereenigde men zich in de koncertzaal, en dat men daar eenige hoogst genoegelijke uren vol harmonie sleet behoeft naauwelijks gezegd te worden. Des middags deden eenige artistes een kleinen rid en werden zij op het buitenverblijf Monplaisir van jhr. W. M. 11. de Jonge gul en gastvrij onthaald. „Al is het feest nu geëindigd, het genot er van is nog niet voorbij maar zal nog lang blijven voortduren, zoo wel bij bet publiek als bij de medewerkenden. Het feest- komitee en de kommissarissen van orde verdienen alle eer en grooten dank, want ook hunne bemoeijingen waren velen. De uitmuntende uitslag van het feest moge aller werk kroonen." In de gemeente St. Philipsland met eene bevol king van 1292 zielen bedroeg het aantal voorge- komene gevallen van pokziekte op 1 junij twee honderd drie en vijftig. Het getal lijders is vooral in de tweede helft der maand mei op verbazende wijze toegenomen op 15 mei toch bedroeg dit slechts negen en dertig. Het verdient intusschen met het oog op Vergelijken onrust- barenden toestand de aandacht dat in de jaren 1859, 1860, 1861 en 1862 te zamen slechts dertien personen in die gemeente werden gevaccineerd. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 10 junij „Dc kandidatuur van den gewezen minister van Zuylen van Nijevelt alhier brengt de gemoederen zeer in bewe ging. Zijne voorstanders spannen alles in om hem te doen zegevieren, want zijne verloochening der liberale be grippen en zijne reaktionaire rigtiug op koloniaal gebied is bij die party zijne sterkste aanbeveling, terwijl hij den liberalen onaangenamer dan ooit is geworden door zijn manifest in het Dagblad, waar hij vooreerst de gunst der hebzuchtigen tracht te winnen door tegen eene eventuele inkomsten-belasting te velde te trekken, en ten anderen zijne instemming met de groeniaanscbe leer verkondigt. De strijd zal hier warm zijn, en do uitslag is niet met zekerheid te voorspellen. De gewone gezindheid der residentie in aanmerking genomen, is het te vreezen dat de heer van Zuylen uit dc stem bus zal komen; doch in dat geval zal de heer Gevers Deynoot toch zeker eene aanzienlijke minderheid op zich vereenigen. Ware er een aanbevelenswaardiger kandidaat tegenover hem gesteld, dan zouden velen hem hunne stem onttrokken hebben, daar zijn reisjes van vele maanden tijdens de zitting der kamer een aantal kiezers van hem vervreemd hebben. Thans is er echter geene keus, zoo dat hij verzekerd kan zijn vau de stemmen, die hem anders ontrouw zouden geworden zijn. „De kandidatuur toch van deu heer J. Esser, een ge wezen indisch ambtenaar, door de heeren Groen, van Ilogendorp en Capadose jr. voorgesteld, kan niet ernstig zijn, want de meesten kennen dien kandidaat niet eens bij naam, en degenen die hein wel kennen, weten dat hij een onbedreven en dikwijls een onverstandig godsdienst ijveraar is, die in de kamer het enfant terrible zijner partij zou wezen. De heeren Groen c. s. zijn echter zoo goed geweest, door het voorstellen van dezen kandidaat, de kansen van den heer Gevers Deynoot te vergrooten, want de stemmen, die op Esser versnipperd worden, kunnen niet voor van Zuylen tellen. „De verkiezingen hebben eene zaak op den achter grond gedrongen, die anders het onderwerp van veler gesprekken zou zijn. Een geschil tnsschen de officieren alhier en de leden der Witte sociëteit, naar aanleiding van zekere meerdere regten welke de eerstgenoemden in de sociëteit wenschten te verkrijgen, heeft ten ge volge gehad, dat de kolonel van het regement grenadiers en jagers zijn muziekkorps verboden heeft, verder meer in de sociëteit te spelen. Men behelpt zich daar nu met de muziek der schutterij, die nooit van zulk eene eer had kunnen droomen, maar die te gelijk beter betaald wordt dan met de muziek der grenadiers het geval was. Het gebeurde kan ligtelijk nadcelig werken op den toevloed van vreemdelingeu herwaarts voor welke de „muziek in 't bosch" (maar van de grenadiers wel te verstaan) eene groote aantrekkingskracht bezat. „Ik verneem dat hier valschc koepons van ƒ4.95, dato 1 januarij van dit jaar, onder den naam van het admini stratiekantoor van Oostman te Amsterdam, in omloop en ontdekt zijn." Uit Delft schrijft men van 9junij: Wat men ook raag geschreven hebben over het nadeel door nachtvorst en wind, in het Westiand aan veld- eu boomvruchten toege- bragt, de veldgewassen, en inzonderheid de aardappelen, als een hoofdprodukt, beloven een ruimen oogst, terwijl de boomvruchten en niet het minst de druiventeelt op eene blijde toekomst doen hopen. Reeds worden van de zoogenoemde rabatten de eerste aardappelen gewroet en gescheept. Binnen weinige dagen reeds zullen duizenden handen zich reppen om ze ook van tuin en veld in te zamelen. Wie als beminnaar van de schoone natuur nog voor dien tijd het Westiand bezoekt, kan zich overtuigen dat de onlangs verspreide ongunstige berigten niet van overdrevenheid zijn vrij te pleiten. EScBïocEctSïigem en B>esSiaifcn. nnGKK. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1065 'sjaars, aan den kapitein A. C. G. de Veije, eerstaanwezend ingenieur te Woerdeu, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd tot kapitein 3e klasse bij het korps inge nieurs, mineurs en sapeurs, naar ouderdom van rang, de lc luitenant N. H. Nierstrasz, van het korps.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1