MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 92. Zaturdag 1-. •oinauwSk 1864. 11 Junij. CSimuaUftiiö. Editie van vrijdag avond 8 ure. Burgemeester en wethouders van Kruiningen maken bekend dat de Kermis in die gemeente dit jaar zal aanvangen zaturdag den 25 junij en eindigen vrijdag den 1 julij. Kruiningen, den 8 junij 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. J. JANSSEN. De secretaris, DO MINI CU S. Middelburg lO junij Naar «aanleiding van hetgeen wij in ons vorig nommer schreven betrekkelijk de verkiezing in het hoofdkies- distrikt Goes, ontvangen wij een brief van den heer mr. C. J. Pické, welken wij gaarne aan het hoofd van ons blad opnemen. Wij willen daar niets bijvoegen, daar we verlangen dat de woorden van den heer Pické overwogen worden vrij van eenigen invloed, welken onze opmerkin gen bij dezen of genen welligt zouden kunnen uitoefenen. Morgen deelen wij echter over de verkiezing nader ons gevoelen mede. Aan de redaktie der Middelburgsche courant. Mijnheer! Verre van mij dat ik iets wil afdingen op hetgeen door u ter aanprijsing van de kandid.ntuur van den heer de Kanter is aangevoerd, doch ook verre van mij dat ik mijne eigene kandidatuur zou willen aanprijzen. Dit schrijven heeft eene andere strekking. Het strekt vooreerst om mij tegen eene beschuldiging, in uw hoofdartikel van 8 junij vervat, te verdedigen. Het strekt ten andere om „de onzekerheid omtrent mijne politieke rigting", die bij u schijnt te bestaan, zoo moge lijk te doen ophouden. „Ik heb volgens u „eene uitlokkende, bijna onvermij delijke gelegenheid om te doen kennen wat men van mij „als vertegenwoordiger zou mogen verwachten, niet aan gegrepen." Ik antwoord daarop: ik heb mij zelven nimmer op den voorgrond gesteld; ik behoefde daarom mij zelven niet aan te prijzen; de 71 kiezers der kiezers- vereeniging, te Poortvliet op den 24mei tegenwoordig, kenden mij allen of konden mij ten minste allen kennen; niemand heeft mij vóór of na de stemming naar mijne politieke denkwijze gevraagd; ik mogt die dan ook met volle regt voor bekend houden; ik had mij alleen te ver klaren of ik de kandidatuur aanvaardde; ik sprak tot de kiezers der kiesvereeeniging, niet tot het groote publiek aan die kiezers deelde ik mijn besluit mede. Ik heb toen echter niet uit schroom gezwegen; ware dit de reden van mijn zwijgen geweest, ik ware in die vergadering niet verschenen. Ik heb nimmer geschroomd voor mijne politieke be ginselen uit te komen; aan wien er mij naar vroeg, heb ik ze mondeling of schriftelij k medegedeeld. Ik schroomde evenmin daarvoor uit te komen, toen in een ander dag- blad dezer provincie door X gevraagd werd: hoe mijne kaudidatuur moest opgevat worden en of ik behoorde tot hen die de omverwerping van het tegenwoordige minis terie beoogen. Ik zond dit antwoord in: „Ik reken mij zelven evenmin kandidaat te zijn van „hen die de omverwerping van het tegenwoordige minis- „teric beoogen, als van hen die blindelings aan eenige „partij (coterie) gehoorzamen. Ik beschouw mij zelven als „den kandidaat van zelfstandige, onafhankelijke, liberale „kiezers, die, zijn zij het al niet in elk onderdeel om- „treut de politiek eens, daarin overeenstemmen dat zij „de liberale beginselen onzer grondwet krachtdadig „gehandhaafd en al wat liberaal is ondersteund wenschen „te zien. „Het vertrouwen van zulke kiezers in die mate te „genieten dat zij mij de behartiging van het publick „belang willen toevertrouwen, acht ik voor mij vereerend. „Dit vertrouwen hoop ik nooit te beschamen. „Dit wete X en ieder ander." Dit moge ook door u, mijnheer de redakteur, en door uwe lezers geweten worden. Van uwe bekende welwillendheid mag ik eene spoe dige plaatsing dezer weinige regelen verwachten. Met achting heb ik de eer te zijn Tholen, 9 junij 1864. Uw dw. dienaar, PICKÉ. De kiesvereeniging Orde, te Rotterdam, heeft tot kan didaat voor het lidmaatsck«ap der tweede kamer gekozen het aftredend lid, den heer P. W. C. Blom. In eene bijeenkomst der algemeene kiezersvergadering te Rotterdam werden als kandidaten voorgesteldde keer F. W. C. Blom, mr. M. Bichon van Ysselmonde en A. D. van der Gon Netscher, Op beide laatstgenoemden werden ieder 81, op den heer Blom 10 van de 73 stemmen uitgebragt, zijnde 1 biljet in blanko ingeleverd. Door de burger-kiesvereeniging te Assen is tot kandi daat gekozen mr. L. Oldenhuis Gratama, regter in de arrondissements regtbanlc aldaar. De kiesvereeniging te Tilburg heeft benoemd mr. D. Muller, lid der gedeputeerde staten van Noord-Brabant. Voor Gorinchem wordt door de kiesvereeniging Koning en vaderland, in het land van Heusden en Altena, aan bevolen dr. G. Simons, oud-minister te 's Gravenhage. De vereeniging Vrijheid en regt, te Winterswijk, heeft tot kandidaat gekozen mr. H. J. Swaving, kantonregter te Zutphen. Uit Zierikzee schrijft men ons onder dagteekening van 9 dezer: „Hetfeest, zoo dikwijls reeds besproken, met zoo groot verlangen verbeid, het 7e zeeuwsch muzijkfeest is daar. Van maandag reeds gaven de ingezetenen blijken van sympathie door het uitsteken van vlaggen en was het te bespeuren dat men zich feestelijk gestemd gevoelde. De aankomst van zoo vele medewerkenden van elders heeft iets eigenaardigs, en die welkomstgroeten en dat weder zien is een harmonisch praeludium voor het feest. Gis teren avond had de repetitie van Handel's Josua plaats, die voor het publiek toegankelijk was tegen betaling van 50 cent, welke gelijk te verwachten was door een buiten gewoon talrijk publiek werd bijgewoond en die het rijk ste kunstgenot opleverde. „Voor het eerst hoorden wij mejufvrouwM. C.E.Kerstjes (sopraan) en mevrouw Collin-Tobisch («alt) aan wie de solo's zijn toevertrouwd. Zij verwerven onverdeelden bijval. Heden middag geven de heeren Ezerman (vader en zoon), organisten te Alkmaar en Zierikzee, tot opluis tering van het feest een orgel-koncert, waarop ook de heer II. Geul van Dordrecht een obligaat op de violoncel zal geven." In de Staatscourant van woensdag is opgenomen het verslag van de Koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam aan den koning. Eenige dagen geleden deelde het Utrechtsch dagblad mede, dat de bestelloonen voor brieven, welke in ge meenten waar geen postkantoren zijn boven het gewone port moeten worden betaald, thans alle zouden zijn opge heven. Volgens verschillende andere bladen zou die opheffing met 1 julij plaats hebben, doch thans zegt het Utrechtsch dagblad het volgende „In de mededeeling v«m de opheffing der bestelloonen zijn we onjuist geweest. In beginsel is die opheffing reeds voor twee jaar bepaald. Om de kosten en andere omstandigheden heeft de regering echter gemeend, die trapsgewijze te moeten invoeren. Da.arbij wordt uitge gaan van een vast plan, hetwelk wordt verwezenlijkt. Op veel plaatseu zijn de bestelloonen opgeheven; op anderen zal dit met 1 julij plaats hebben en van liever lede zullen zij overal vervallennog twee jaar en de zaak zal geheel haar beslag hebben en wij zullen der postadministratie dank kunnen zeggen voor eene ver betering, die zij geleidelijk tot stand bragt." Volgons de uitkomsten der volkstellingen van de be volking in Nederland, verdeeld naar de onderscheidene kerkgenootschappen, is de verhouding over het geheele rijk naar het aantal van 10.000 der geheele bevolking aldus: Protestanten. 11. K. Israël, anderen. 1839 5958 3828 183 31 1849 5970 3815 192 23 1859 6065 3714 193 28 Men meent de gunstiger verhouding voor de protes tanten te moeten toesc.hrij ven aan den invloed der zoo genaamde april-beweging van 1853 op den aanwas van de jaren 1849 tot 1859. leidsch dagbl Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den paardenarts le klasse van het le regement dragonders II. H. Laseur. hoog militair geregtsnof. Op verzoek eervol ont slag verleend aan den generaal-m.ujoor L. T. F. W. baron van Boecop, uit zijne betrekking van lid van het hoog militair geregtshof, met toekenning van pensioen, ten bedrage van ƒ2400 'sjaars. Benoemd tot generaal-raajoor en lid Yan het hoog militair geregtshof, de kolonel op non-aktiviteit J. II. L. Rijsterborgh. Indische dienst. Benoemd tot onderwijzers 3e klasse voor de dienst in Nederl.mdsch Indië, de hulponderwij zers J. W. A. van Haastert, te Weert; L. Vree, te Haar lem; L. H. Kramer, te BredaJ. A. Olt, te Zwolle; C. C. Bierhuys, te Apeldoorn, en J. Dekker, te Noordhorn. Kerk- en schoolnieuws. Ter vervulling der vakature, ten gevolge van het over lijden van den heer van den Ham, heeft de kerkeraad der hervormde gemeente te Utrecht een drietal van pre dikanten opgemaakt, waarop zijn gepliiatst de heeren Sc.hij- vliet, te Hilversum; Cramer, te Ch«arlois, en Theesing, te Rotterdam. De kerkeraad der wa«alsche hervormde gemeente te Amsterdam heeft, na het bedanken v«an den heer Chan- tepie de la Saussaye voor het op hem uitgebragt beroep, het volgende viertal z.nmengesteld: de heeren Rochedieu, te Delft; van Ilamel, te Leiden; Eschenauer, te Rijssel, en Laatsman, te Haarlem. Hieruit is beroepen de heer Rochedieu, te Delft. Marine en leger. Naar men verneemt zal het te Willemsoord liggende stoomfregat Zeeland eerlang eene reis naar Oost-Indië doen, om den kapitein ter zee G. Fabius, die den schout bij nacht J. May als direkteur en kommandant der marine in de Oost-Iudiën zou vervangen, derwaarts over te brengen en met laatstgenoemden naar het vaderland terug te keeren. Naar aanleiding van zijner m.ajesteits besluit van den 6den dezer, wordt het bevel over zijner majesteits scliroefstoomschip Zoutman met den 21 dezer maand op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. van der Meersch, thans non-aktief. Met den laatsten dezer worden de navolgende offi cieren op non-aktiviteit gebragt: de luitenant ter zee le klasse J. A. van deVelde, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Ilcllevoetsluis en als kommandant gede tacheerd op Zr. Ms. kostschip te Rotterdamen de officier van administratie 2e klasse J. C. L. K. van Wel ij, die nende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus; terwijl met den 1 julij a. s., als kommandant op Zr. Ms. kostschip te Rotterdam wordt gedetacheerd de luitenant ter zee le klasse J. J. A. D. Phaff, thans non-aktiefen geplaatst op Zr. Ms.drijvende batterij Neptunus, de officier van admi nistratie 2e klasse H. F.X. Strengnaerts, thans dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria; en op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, de officier van admini stratie 2e klasse J. F. J. Mahieu, thans non-aktief. Gcniciigde berlgten. Dingsdag is op de South-Western railway hij Egham een trein op een anderen geloopen, zoo dat twee wagons geheel verbrijzeld werden. Vijf personen werden gedood

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1