De kiesvereeniging „Vaderland en koning" te 's Hage heeft in een zeer talrijk bijgewoonde algemeene verga dering tot kandidaat geproklameerd voor het lidmaat schap van de tweede kamer, den heer G. L. Baud, voor malig direkteur van de kultures in Indië en oud minister van koloniën. De kiesvereeniging Iiedding door bezuiniging te Zutphen heeft tot kandidaat gesteld den heer van Bosse, aftredend lid. De kiesvereeniging Eendragt maakt magt, te Gronin gen, heeft met algemeene stemmen totkandidaat gekozen het aftredend lid mr. J. H. Geertsema. Wij vernemen, dat het hoofdbestuur van het neder- landsche zendelinggenootschap te Rotterdam met dr. J. C. Zaalberg, van 's Gravenhage, aireede is overeenge komen, dat de zendeling N. Graafland in zijne plaats als feestredenaar bij de aanstaande jaarvergadering zal optreden. Leidsch dagbl.) ïterU- cn school nieuws. Bij de ncderduitsche hervormde gemeente te .Schiedam is tot predikant beroepen de heer F. Ilaverschmidt, thans aan den Helder. Onder de punten ter bespreking op de algemeene vergadering der drie ouderwijzersgezelschappen, welke donderdag 25 augustus te Groede zal gehouden worden, komt o. a. voor„In hoeverre zon het mogelijk zijn op de volksschool tot eenparigheid in spelling te geraken Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onder be vel van den kapitein ter zee G. C. C. Pels Rij ekenis dingsdag namiddag ter reede van Texel aangekomen. Regtszaken. De arrondissements regtbank te 's Gravenhage heeft by vonnis van dingsdag den heer mr. de Raedt van Oldenbarnevclt, substituut officier bij die regtbank, niet onvankelijk verklaard in zijn eisch tot eene schadever goeding van ƒ2000 tegen de leden der hoofdkommissie van de in 1863 te Delft gehoudene tentoonstelling, wegens het in beschadigden toestand terug ontvangen van het afbeeldsel van Joan van Oldenbarnevelt. Deze uitspraak was voornamelijk gegrond op de overweging dat de hoofdkommissie wel op zich genomen heeft het toezigt en de goede zorg voor de voorwerpen zoo lang die onder haar beheer waren, maar niet na de afgifte na afloop van de tentoonstelling; dat dus de aansprakelijk heid der hoofd kommissie ophield, zoodra de voorwerpen, zonder eenige aanmerking wegens den staat waarin zij zich bij de afgifte aan dc verschillende subkommissien bevonden, aan hare zorg waren onttrokken. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft beves tigt het vonnis der arrondissements regtbank te Zwolle, waarbij mevrouw de wed. Pruimers is ontzet uit de voogdij over haar kind. fiiemciigde berJglen. Maandag is te Kingston liet huwelijk voltrokken van Louis Philippe Albert, graaf van Parijs, en zijne zes tienjarige nicht Isabella van Orleans, dochter van den hertog en de hertogin van Montpensier, infinite van Spanje. Na de inzegening door den bisschop van South- wark zijn de jonggehuwden naar Claremont vertrokken. Het hoog militair geregtshof heeft donderdag jl. uitspraak gedaan in de zaak van den kanonnier de G., die bij gelegenheid van zamenscholingen te H., in decem ber 11. den heer v. O., kapitein der dienstdoende schut terij, die zich, in uniform gekleed en met de distinktieve teekenen van zijnen rang voorzien, met een gedeelte zijner kompanjie aldaar bevond, met woorden grovelijk heeft beleedigd, en beslist dat genoemde kanonnier zich daardoor niet heeft schuidig gemaakt aan het militaire misdrijf van insubordinatie, maar aan het burgerlijkmis- drijf van het beleedigen met woorden van een bevel hebber der gewapende magt in de waarneming zijner bediening. De beslissing is voor de verhouding van de schutterijen en'het leger tot elkander van groot gewigt. Wij vernemen van goederhand, zegt het Handelsblad, dat Z. M. de koning op de uitnoodiging, om de akademi- sclie feestviering, die te Groningen van 1317 september e. k. zal plaats hebben, met zijne tegenwoordigheid te vereeren, dezer dagen geantwoord heeft, dat Z. M. ver hinderd is aan de uitnoodiging gevolg te geven. Te Oostburg is in deu loop dezer week eeae geheel witte spreeuw gevangen. De bakker en dichter Reboul, te Nimes, is den 29 mei aldaar overleden. Hij werd in 1796 geboren en heeft tot aan het einde zijns levens zijn handwerk uit geoefend. De eerste bundel van zijn Poésies verscheen in 1836, met voorredenen van A. Dumas en de Lamar- tine. In het jaar 1846 verscheen een tweede bundel. Later, in 1848, was Reboul lid der konstituerende ver gadering, als afgevaardigde van het departement du Gard. Reboul was legitimist in hooge mate en toen de prins-president Lodcwijk Napoleon hem bij zijn bezoek aan het zuiden van Frankrijk het ridderkruis van het Legioen van eer deed aanbieden, werd dit geweigerd. De gemeenteraad van Zwolle heeft ƒ5000 toege staan voor volksfeesten, bij gelegenheid der opening van den centraal-spoorweg tot Zwolle, op morgen. Bij gelegenheid der kermis te Oostburg, op vrijdag 10 dezer, zullen eenige mnziekvereenigingen van omlig gende plaatsen aldaar bijeenkomen om in het openbaar muziekstukken uit te voeren. De sultan van Turkije heeft met het oog op de groot e verteringen zijner neven, strenge maatregelen doen nemen tegen sommige leveranciers, en den kroon prins voorts bevel gegeven om het paleis gedurende eenigen tijd niet te verlaten. De in het glazen paleis te Londen geopende ten toonstelling van bloemen en fruitboomen gaat alle be schrijving te boven;'zaturdag werd die schoone verza meling door 14.000 peronien bezocht. Men deelt het volgende berigt mede uit Hirschberg. In de jongst verloopen dagen (27 mei) was in het ge bergte hier in het roncl zoo veel sneeuw gevallen, dat een gezelschap te Arnsberg zich vormde tot het houden eener sledevaart. Op 28 mei des ochtens ten 9 ure vertrok men uit laatstgemelde stad in de rigting van Kretscham. De sneeuw lag zoo dik en de baan was zoo voortreffelijk, dat men den spoortrein vooruit snelde. ThcnnORicferstand. 1 junij's av. 11 u. 52gr. 2 's niorg. 7 u. 54 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 11 u. 53 gr 3 'smorg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 62 gr. Geiaeenferaad van Goes. Zitting van 31 mei. Voord ragt vernietiging verorde ning openbare gezondheid; benoeming lid geneeskun dige kommissie; vaststelling jaarwedde liulpondcrwijzeres en kweekelinge school Swart; wijziging verordening onderwijs; af- en overschrijving; rekening en verant woording leenbank; uitgaven gemeente-apotheekaan- beveliug lid burgerlijk armbestuur. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Soutendam, de Knokke van der Meulen, Pilaar met en Sinallegange zonder kennisgeving. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, doet de voorzitter mededeeling.. van eene missive van gedepu teerde staten, berigtende de ontvangst van dc verorde ning op de openbare gezondheid; met kennisgeving dat zij hare vernietiging aan den koning hebben aangevraagd, daar eenige bepalingen met dc wet in strijd zijn. Tot lid der geneeskundige kommissie wordt met alge meene stemmen benoemd: dr. K. Broes van Dort. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten de jaarwedde van de hulponderwijzeres aan de school van den heer Swart, voor de daaraan toe te voegen burger-bewaarschool te bepalen op ƒ400, en die van de kweekelinge op ƒ30. Dit besluit zal aan de goedkeuring van gedeputeerde staten onderworpen worden. De voorzitter doet mededeeling van eene missive der plaatselijke schoolkommissie, waarbij zij eenige wijzigin gen voorstelt in de verordening regelende het onderwijs, noodzakelijk geworden door de toevoeging van eeue 4e klasse (burger-bewaarschool) aan de school van den heer Swart, zonder hoofdelijke stemming. Deze wijzi gingen worden aangenomen. Op gelijke wijze wordt besloten tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1863. De rekening cn verantwoording van de leenbank over 1863 wordt, overeenkomstig het voorstel van de kom missie voor het financiewezen, goedgekeurd. De uitgaven voor de gemeente-apotheek over 1863 en de begrooting daarvan voor 1865 worden, in overeenstem ming met het advies van de zelfde kommissie, gearres teerd. De kosten van ieder recept hebben in 1863 gemid deld bedragen 19^jff cent. Eindelijk doet de voorzitter mededeeling van eene in- gekomene aanbeveling van het burgerlijk armbestuur ter benoeming van een lid, in plaats van wijlen den heer T. Pieterse, bestaande uit de heerenI. Kooman Az. en M. J. de Jongh, zullende de benoeming in de volgende vergadering plaats hebben. tfmtmlanïu AI gemeen overligt. In de zitting der konferentie, welke heden gehouden is, zal men zich waarschijnlijk hebben bezig gehouden met het bespreken van de verlenging der wapenschorsing en van de te maken grenslijn in het hertogdom Slecswijk. Onze meening dat Denemarken zoo lang mogelijk oppo sitie zal voeren tegen het voorstel eener verdeeling van Sleeswyk, en zelfs tegen eene verlenging der wapen schorsing zonder gunstiger voorwaarden, wordt intus- schen bevestigd. De fransche Moniteur du soir verzekert dat er te Koppenhage eene zeer groote agitatie heerscht en dat de publieke opinie in deze hoofdstad op heftige wijze de hervatting der vijandelijkheden eischt, als het deensch goeverneraent geene gunstige voorwaarden mogt kunnen verkrijgen. Men weet zegt de Moniteur dat de denen, naarmate de zomer ten einde loopt, ook hun toestand nadeeliger zien worden. Zij ontleenen vooral hunne sterkte aan de marine, wier bewegingen door den herfst weder belemmerd zouden kunnen worden. De meeste organen der deensche dagbladpers dringen evenzeer aan op het weigeren van koncessiën en het I hervatten der vijandelijkheden; het schijnt echter dat de deensche regering overtuigd is geworden van het nuttelooze eener oppositie tegen de mogendheden, welke toch niet zou kunnen baten. Men meldt ten minste dat onder de deensche troepen talrijke verlofpassen worden afgegeven, hetgeen wel bewijst dat men over een tiental dagen geene hervatting van den oorlog te gemoet ziet. De oppositie welke Denemarken daarom toch nog wel waarschijnlijk in de vergadering van heden heeft gevoerd zal ten gevolge hebben dat men niet dadelijk tot eene eindschikking der hoofdkwestie zal kunnen geraken en de konferentie zal nog wel eenige vergaderingen moeten houden, alvorens men tot eene oplossing zal zijn gekomen. Het berigt dat de pretendent op de kroon der hertog dommen te Berlijn werd verwacht, heeft zich nader bevestigd. De hertog Frederik van Augustenburg en zijn broeder Christiaan zijn eergisteren in de pruissische hoofdstad aangekomen en naar Potsdam gereisd, alwaar het hof zich thans bevindt. Dc zittingen dor belgische kamer van afgevaaardig- den zijn sedert eenige dagen geopend. Onze lezers zullen in dit noramer een verslag aantreffen van de eerste vergaderingen. De partijschappen in een gedeelte van het zwitser- sche kanton Bazel hebben do hartstogten aldaar zoo opgewekt dat men vrees koestert voor bloedige botsin gen. De bondsraad heeft den heer Schenck als kommis- saris in allerijl daarheen gezonden. Uit Madrid is de tijding ontvangen dat Peru geneigd zou zyn om voldoening te geven aan de spaansche rege ring. In den op eergisteren gehouden ministerraad te Avanjuez is deze kwestie behandeld. De konferentie ter regeling der kwestie van de kloos tergoederen in cle vorstendommen Moldavië en Walachije, welke te Ivonstantinopel hare zittingen houdt, heeft be sloten om het beheer dier goederen tot aan de eindschik king op te dragen aan eene kommissie, wier benoeming zij zich heeft voorbehouden. Voorts is besloten om met de werkzaamheden voort te gaan, zonder zich met de laatste gebeurtenissen te Bucharest vooralsnog bezig te houden. De toestand in Tunis wordt steeds ongunstiger en op 25 mei zag men ieder oogenblik eene ontscheping van italiaansche troepen te gemoet. Aan deze toch zou het bezetten van eenige punten op de kust worden opgedra gen, omdat het landeu van fransche legerkorpsen Enge land zeer ongevallig zou wezen. Hoewel de opstande lingen het onderling niet eens zijn, blijven zij toch eenstemmig in hunne vijandige houding tegen den bey. Onlangs werd de caïd van Mager, die den bey heimelijk getrouw was gebleven, met een zestigtal zijner bloedver wanten door de arabieren vermoord. Uit Algiers worden evenzeer ongunstige berigten aan- gebragt. Steeds worden er tusschen de opstandelingen en de fransche troepen gevechten geleverd, waarbij de overwinning niet altijd aan delaatsten ten deel valt. Zoo had onlangs een arabisch opperhoofd, hetwelk aan Frank rijk getrouw was gebleven, voor de vervolging zijner stamgenooten bevreesd, eene wijkplaats gezocht in eene zoogenaamde caravanserail, een gebouw alwaar de kara vanen op hunne reizen eene rustplaats vinden. De hem vervolgende afdeeling arabieren omsingelde daarop dit gebouw, hetsvelk door een detachement fransche soldaten en eenige inboorlingen verdedigd werd, staken de caravanserail in brand en deden alzoo allen, welke zich daarin bevonden, in de vlammen omkomen. Zittingen der belgische kamer. In de eerste zitting op 31 mei verklaarde dc minister van buitenlandsche zaken, de heer Rogier, in eene uit gebreide redevoering, dat de koning het verlangen had geuit om het kabinet aan het bestuur te zien blijven, aan welk verlangen de ministers hadden voldaan. Zij waren echter voornemens aan hun programma getrouw

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2