öuitenhxnö. pond, dat reeds ter hoogte van de kant was opgeheschen, door het breken van een naaigaren naar beneden gestort. Het is neergekomen in het gangboord, met de druif door het vlak gevallen en daarna voorover gestort met een der tappen op eene andere plaats door het vlak. Het vaartuig is dien ten gevolge belangrijk beschadigd. Ge lukkig zijn er geen menschcn bij gewond geraakt. Wij vernemen, dat de koninklijke nederlandsche stoomboot-maatschappij, te Amsterdam, van het vonnis door de deensche admiraliteit over hare stoomboot Rem brandt uitgesproken, appèl heeft doen aanteekenen. Men schrijft uit Frankfort dat als een opmerkens waardig verschijnsel mag gewezen worden op de tegen woordige positie van de firma Rothschild. Voor eenige jaren scheen op het financiële gebied niets haar glans te kunnen verduisteren. Thans daarentegen ziet men dat het huis Rothschild te Londen, hetwelk onder het bestuur van den heer Nathan van Rothschild zoo groo- ten invloed heeft uitgeoefend, langzamerhand wordt overvleugeld door de huizen Baring Brothers, Coutts, Hambro en anderen. Te Parijs handhaaft de heer James van Rothschild nog den verkregen roem, maar de groote financiële instellingen aldaar maken dit allengs moeije- lijker; men mag met goeden grond aannemen, dat hij binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek op den achter grond zal gedrongen worden en men vreest dat bij het overlijden van den tegenwoordigen chef, den heer Nathan, die reeds bejaard en ziekelijk is, zijn verlies niet dan hoogst bezwaarlijk hersteld zal kunnen worden. Te Frankfort handhaaft het huis Rothschild de oude traditiën in zijn bureaux, door op de israëlitische feest dagen geen werk te doen verrigten, en op de beurs door zijn vroeger verworven invloed voor vermindering of bekrimping te bewaren. Te Weenen daarentegen, in vroeger dagen de hoofdzetel van het huis, is het nu reeds door anderen overschaduwd. Zonder vrees van door de latere resultaten te worden gelogenstraft mag worden aangenomen, dat de geschiedenis van bedoeld huis spoedig het bewijs zal leveren, dat groote wisseling het lot van al het ondermaansche is. Reeds nu is de nog magtige firma in verre niet meer op het standpunt, waarop zij gedurende haar hoogsten bloei heeft gestaan. In de omstreken van Rijnsburg is het loof der te veld staande aardappelen meerendeels bevroren. Wat de bloemkool betreft, de teelt neemt sterk toe vooral met het oog op de verzending naar het buitenland. -In sommige fransche dagbladen wordt verhaald dat een te Parijs woonachtig hollander, Bleckman genaamd, dezer dagen in een der japansche tolken van het thans aldaar aanwezig japansch gezantschap, zijn zoon heeft herkend, die als jongeling uit Nederland naar Batavia ver- trokkeu was en van wien men sedert niets meer verno men had. De vader, die te Parijs door achteruitgang zijner zaken in nood was geraakt, had om een klein voor schot aanvraag gedaan bij een vriend, die juist de foto grafische portretten der leden van het gezantschap in huis had, welke, hem vertoond wordende, hem dadelijk in de beeldtenis van den tolk de gelijkenis met den zoo lang vermisten zoon deden opmerken. De vader begaf zich onmiddellijk naar het hotel, alwaar de ambassade gelo geerd is, en kwam, na eene vreugdevolle herkenning, van daar terug met de bewustheid dat zijn zoon het in de wereld verder had gebragt dan hij ooit had gedacht. De arrondissements regtbank te 'sHage heeft een fruitverkoopersjongen, H. van Zanten, die een anderen jongen al vechtende een stuk van de tong had gebeten, en zulks bij wijze van weddingschap, veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf. Dezer dagen is het testament van Meijer Beer te Berlijn geopend en is daaruit gebleken, dat de overle dene de toestemming tot de opvoering van zijne opera l'Africaine heeft gegeven, behoudens eenige wijzigingen van artistieken aard en den naam, die in Vasco de Gama zal veranderd worden. Het gezamenlijk bedrag der in Engeland voor de gekwetste deensche militairen ingezamelde gelden is 9066 p. st. Naar men verneemt is in de gemeente Hellendoorn door den brigadier rijks-veldwachter uit Deventer een tweede persoon gearresteerd, welke gevangenneming in betrekking staat met den bekenden moord op mevr. van D. gepleegd. .Naar wij vernemen is de aanzienlijke gift van 25.000, welke door iemand, die volstrekt onbekend wenscht te blijven, onder zekere voorwaarden was toe gezegd aan de Maatschappij van weldadigheid, ter beschikking van kommissarissen gesteld, nadat de onbe kende milde gever, wiens edel voorbeeld niet genoeg gewaardeerd kan worden, in kennis was gesteld met de hervormiugs plannen van kommissarissen der Maat schappij van weldadigheid, die in de laatste algemeene vergadering van afgevaardigden zijn aangenomen. De tentoonstelling voor den landbouw, welke den 8 en 9 junij te Harlingen zal gehouden worden, wordt daar met gespannen verwachting te gemoet gezien. Uit Engeland zijn reeds 31 kisten met landbouwwerktuigen aangekomen. Op beide dagen zullen de stoomwerktuigen in werking zijn. Een der oostenrijksche dagbladen deelt de volgende zonderlinge statistiek mede omtrent de buitengewone zucht voor relikwiën, welke in Italië heerscht. In de verschillende kerken, kapellen, kloosters enz. in Italië beweert men te bezitten 63 vingers van den heiligen Hieronymus, 600 beenderen van verschillende soort, toebehoord hebbende aan den heiligen Pancratius, 13 armen van den heiligen Steven. Het zonderlingste is echter hetgeen men verhaalt omtrent den heiligen Ignatius, bisschop van Antiochië. Men bezit van dezen heilige drie ongeschonden lijken, 7 beenen en 17 armen, waarbij niet uit het oog mag worden verloren dat, volgens de aange nomen legende, de heilige Ignatius door leeuwen ver scheurd en opgegeten is. Thei-momcterstand. 30 mei 's av. 11 u. 52 gr. 31 's morg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 11 u. 54 gr. 1 junij 's morg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 56 gr. Staten generaal. Afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen. In de zitting der tweede kamer van 12 mei jl. heeft de mi nister van financiën zijn nieuwplan uiteen gezet om overal de plaatselijke akcijnsen te doen afschaffen en het daar uit ontstaande te kort te dekken door o. a. de helft van het personeel aan de gemeente af te staan en haar van de andermaal te verhoogen belasting op het gedistilleerd 15 per vat toe te kennen. De heer van Bosse vroeg daarop de overlegging van statistieke opgaven, waaruit de in vloed, dien dit plan op de gemeentefinanciën moest heb ben, zou kunnen blijken,. Ter voldoening aan dat ver zoek heeft de minister de verlangde opgaven bij missive van 23 mei aan de kamer ingezonden. Zij zijn vergezeld van eene korte memorie van toelich- j ting, waarin de minister, na opgemerkt te hebben dat de cijfers gegrond zijn op den toestand van 1861, als alge meen resultaat der overgelegde staten, vermeldt: 1. dat alle gemeenten in Friesland, Groningen, Dren the, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg, op welligt eene enkele uitzondering na, door de voorgestelde regeling in den meest gunstigen toestand geraken 2. Dat in de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, waar, vooral in de beide eerstgenoemde, het akcijnsstelsel diepe wortelen heeft geschoten, sommige gemeenten zich eenige meerdere inspanning zullen moe ten getroosten, hetgeen met het oog op andere en bij het verminderd cijfer der belastingen niet moeijelijk schijnt, terwijl slechts omtrent enkele gemeenten bijzondere voorzieningen noodzakelijk zijn; en 3. dat het groote doel, afschaffing der plaatselijke ak cijnsen, zal kunnen worden verkregen zonder het plaat selijk belastingstelsel te schokken, omdat de direkte belastingen op bestaande grondslagen zullen worden uitgebreid. Ten opzigte der provincie Zeeland wijzen de staten de volgende cijfers aan Middelburg heft thans aan verbruiksbelastingen (na af trek van ƒ12,066 perceptiekosten) ƒ123.526aan opcenten op gebouwde eigendommen ƒ4423 en op het personeel ƒ13.228. Totaal ƒ141.177. Volgens het nieuwe plan ontvangt zijuitkeering van het gedistilleerd 22.307zij kan aan opcenten heffen op de gebouwde eigendommen ƒ12.096 en op het personeel ƒ69.057. Totaal ƒ103.460. Dus minder dan thans ƒ37.717. De hoofdelijke omslagen blijven bij dit plan onaangeroerd. Vlissingen thansverbruiksbelastingen (na aftrek van ƒ6458 perceptiekosten) 98.550; opcenten gebouwde eigendommen 1721, personeel ƒ4940. Totaal ƒ105.211. Nieuw planuitkeering gedistilleerd 21.948; opcen ten gebouwde eigendommen ƒ4723, personeel ƒ25.957. Totaal 52.628. Dus minder dan thans ƒ52.583. Zierikzee thans: verbruiksbelastingen (na aftrek van ƒ2422 perceptiekosten) ƒ23.346; opcenten gebouwde eigendommen ƒ1392, personeel ƒ3975. Totaal ƒ28.713. Nieuwplan: uitkeering gedistilleerd ƒ10.905; opcenten gebouwde eigendommen ƒ3.810, personeel ƒ22.078. Totaal ƒ36.793. Dus meer dan thans ƒ8.080. Goes thans: verbruiksbelastingen (na aftrek van 20 perceptiekosten) 10.258; opcenten gebouwde eigendom men ƒ1234, personeel ƒ3899. Totaal ƒ15.391. Nieuw plan: uitkeering gedistilleerd ƒ7490; opcenten gebouwde eigendommen 3462, personeel ƒ19.705. Totaal ƒ30.657. Dus meer dan thans ƒ15.266. Axel thans: verbruiksbelastingen (na aftrek van ƒ60 perceptiekosten) ƒ3016; opcenten gebouwde eigendom men ƒ305, personeel ƒ1108. Totaal ƒ4429. Nieuw plan: uitkeering gedistilleerd 2263; opcenten gebouwde eigendommen ƒ831, personeelƒ5841. Totaal /8935. Dus meer dan thans ƒ4506. Hulst thansverbruiksbelastingen (na aftrek van 120 perceptiekosten) 2.371; opcenten gebouwde eigendom men ƒ366, personeel ƒ1.199. Totaal ƒ3.936. Nieuw plan: uitkeering gedistilleerd 2.830; opcenten gebouwde eigendommen 991, personeel ƒ6.213. Totaal ƒ10.034. Dus meer dan thans 6.098. Sluis thans: verbruiksbelastingen (naaftrek van ƒ230 perceptiekosten) 2.348; opcenten gebouwde eigendom men 228, personeel 869. Totaal ƒ3.445. Nieuw plan: uitkeering gedistilleerd 1.830; opcenten gebouwde eigendommen 620, personeel ƒ4.681. Totaal ƒ7.131. Meer dan thans 3.686. Tholen thans: verbruiksbelastingen (na aftrek van 50 perceptiekosten) ƒ1.800; opcenten gebouwde eigendom men 334, personeel 1.185. Totaal ƒ3.319. Nieuwplan: uitkeering gedistilleerd ƒ2.102; opcenten gebouwde eigendommen ƒ911, personeel ƒ6.194. Totaal ƒ9.207. Dus meer dan thans 5.888. Veere thans: verbruiksbelastingen (na aftrek van 450 perceptiekosten) 6.749; opcenten gebouwde eigendom men ƒ109, personeel ƒ352. Totaal 7.210. Nieuw plan: uitkeering gedistilleerd ƒ1.463; opcenten gebouwde eigendommen 297, personeel ƒ2.063. Totaal ƒ3.823. Dus minder dan thans 3.387. Met uitzondering van Arnemuiden zullen alle overige gemeenten van Zeeland volgens het nieuwe plan eene verhooging van inkomsten ondervinden, die in bijna alle meer bedraagt dan de hoofdelijke omslag welken zij heffen. Met betrekking tot de aanzienlijke gemeenten der andere provinciën is de uitkomst van het nieuwe plan dat Amsterdam 144.624 meer, Haarlem ƒ35.127 meer, Rotterdam ƒ169.549 meer, 's Gravenhage ƒ44.181 minder, Utrecht 99.834 meer, Leeuwarden ƒ24.955 meer. Gro ningen ƒ113.164 meer, Zwolle ƒ27.543 meer, Maastricht ƒ27.019 minder, Arnhem 56.918 meer en 's Hertogen bosch 10.846 meer dan tegenwoordig zullen ontvangen. Algemeen overzigi. Behalve allerlei beschouwingen over konferentie-aan- gelegenheden, welke op gissingen en onderstellingen berusten, leveren de buitenlandsche dagbladen zeer weinig politiek nieuws op. Het jaargetijde nadert boven dien waarop keizers en koningen, ministers en vertegen woordigers zich gereed maken om de staatszorgen zoo mogelijk te ontvlieden en de duitsche badplaatsen beginnen langzamerhand bevolkt te worden. Weldra mag men weder geruchten verwachten van zamenkomsten tusschen vorsten of tusschen ministers, waarbij de grond slagen worden gelegd voor plannen, welke men bij her opening van het politiek jaargetijde, ten uitvoer zal trachten te leggen. Intusschen gaat de wereld haar ouden gang en heeft, zoo goed zij kan, zonder de redevoeringen, de dokumenten en de vertoogen waar mede zij zich eenigen tijd geleden bezig hield. In tegenstelling met vroegere zomermaanden van politieke kalmte bestaan er echter thans een tweetal belangrijke kwestiën, welke niet tot nadere overweging in de kabinetten der ministers kunnen blijven rusten. Het noorden eischt eene oplossing voor verwikkelingen, welke Europa's toestand in gevaar brengen het zuiden ziet in den gezondheidstoestand van paus Pius even zeer een bron van woeling en strijd. Wat paus Pius betreft, schijnt zijn gezondheidstoe stand zoo achteruit gaande dat men voor een spoedig overlijden te vreezen heeft. Volgens berigten van des kundigen kan dit nog eenige weken uitblijven, maar is herstel onmogelijk geworden. Meer en meer bevestigt zich het dat de regering te Turijn na het overlijden van den kerkvoogd in de italiaansche kwestie handelend op zal treden. Morgen zal de konferentie over de deensch-duitsche verwikkelingen weder eene zitting houden, waarop, naar men verneemt in de eerste plaats de kwestie van de ver lenging der wapenschorsing ter tafel zal worden gebragt. Ondersteund, naar het schijnt, door de meerderheid der natie zal de deensche regering zich waarschijnlijk hier tegen verzetten wanneer haar geene meer gunstige voor waarden worden toegezegd dan haar bij het sluiten der wapenschorsing op 12 mei ten deel vielen. Of deze oppo sitie haar echter baten zal, valt te betwijfelen. Nu do mogendheden eenmaal op den weg zijn om het traktaat van 1852 krachteloos te verklaren zal men verder wei nig acht slaan op de verdere aanspraken der deensche

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2