De pruissische regering heeft nu van alle inlijvings plannen, hoe ongaarne ook, moeten afzien. Natuurlijk laat zij thans door hare organen op de aller plegtigste wijze verklaren dat er van eene inlijving der hertog dommen bij Pruissen nooit sprake is geweest, hetgeen te minder noodig was omdat daardoor bij velen de over tuiging nog versterkt wordt dat het tegendeel het geval is geweest. Het franschc wetgevend ligchaam heeft zijne zittingen zaturdag gesloten. De toespraak, welke bij deze ge legenheden door den hertog de Moray tot de leden werd gerigt, zullen onze lezers in dit nommer aantreffen. De gezondheidstoestand van paus Pius, nu eens gun stiger dan weder ongunstiger, houdt te Parijs steeds de kwestie van een opvolger aan de orde. In eene mededee- ling der geruchten te dien opzigte wordt de bewering gevonden dat, indien de keuze van een paus niet mogt voldoen aan keizer Napoleon, de fransche bezetting Rome zou ontruimen en op Civita Vecchia terugtrekken, om aldaar de verdere gebeurtenissen af te wachten. Dejnist- lieid van dit berigt daargelaten, blijft steeds de moge lijkheid daarvan bestaan en moet toch wel eindelijk aan de katholieken doen inzien dat de tegenwoordige toe stand onhoudbaar is. Zoodra de benoeming van het hoofd der katholieke kerk aan de willekeur van een Napoleon III moet worden overgelaten op straffe van het verlies der pausselijke staten, verliest die kerkvoogd toch al zeer veel van den aureool welke zijn hoofd moet omzweven. Zoodra de geestelijke, welke volgens de leer der katholieke kerk, onfeilbaar is en de magt bezit, welke men ook nog in de 19e eeuw aan den paus toekent, niet meer een persoon is, aangewezen door het konklave, maar aangewezen door een keizer op de tuilleriën, dan wordt het toch meer dan tijd om, hoe ongaarne ook, te berusten in het verlies der wereldlijke magt des pausen en daar door de vrijheid terug te erlangen in het kiezen van een paus. Wij kennen thans uit een telegrafisch berigt den uitslag der volksstemming in de vorstendommen omtrent de voorgestelde liberale kieswet, waarmede vorst Kusa zich mag gelukwenschen. Van de 766.905 uitgebragte stemmen waren 713.285 ten gunste dier wet. In Portugal heeft de kamer van afgevaardigden met eene groote meerderheid een wetsontwerp aangenomen waarbij het erfelijk pairschap wordt afgeschaft. De erfe lijkheid van dergelijke betrekkingen behoort tot instel lingen van vroegere eeuwen en laten zich thans op geen enkelen grond meer verdedigen. Het strekt dus Portugal tot eer dat het zij het ook wat laat tot den genomen maatregel is overgegaan. J^In den toestand van Tunis is in de laatste dagen geene verandering gekomen. De bey weigerde steeds aan den eisch der opstandelingen: het ontslag van den eersten minister, te voldoen en het schijnt dat daardoor de hoofd stad zelve langzamerhand partij begint te kiezen voor de revolutie-mannen. De rust aldaar wordt hierdoor zeer bedreigd zoodat de europeesche bevolking van Tunis genoopt is om voor het grootste gedeelte eene wijk plaats te zoeken aan boord der engelsche, fransche, itali- aansche of turksche oorlogschepen. De bevelhebbers dezer vaartuigen hebben dien ten gevolge besloten om troepen te ontschepen. Of dit echter reeds heeft plaats gehad wordt niet gemeld. Men weet dat de bey eonigen tijd geleden tegen dergelijken maatregel heeft geprotes teerd. Wij hebben onlangs medegedeeld dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Spanje en de amerikaansche staat Peru waren afgebroken en men eene vijandelijke demon stratie tegen de guano-eilanden mogt te gemoet zien- Dit heeft thans plaats gehadeen spaansch eskader heeft die eilanden in bezit genomen en de bezetting krijgsge vangen gemaakt. Eene poging om de peruaansche vloot by verrassing te vermeesteren is echter mislukt. Te Lima is de bevolking in hevige spanning en de regering is gemagtigd om eene leening te sluiten van 50 millioen dollars om het leger en de vloot behoorlijk uit te rusten ter verdediging des vaderlands tegen de Spanjaarden. De fransche regering heeft aan het spaansche goevernement hare bemiddeling in deze zaak aangeboden. De berigten omtrent den opstand op St. Domingo lui den ongunstig voor de spaansche troepen, welke in de gevechten met de opstandelingen tot dusverre vele man schappen verliezen en bovendien steeds met ziekten te worstelen hebben. Te Havanna waren negen duizend ziekenen gekwetsten aangekomen, terwijl ongeveer twee duizend naar Porto Rico waren gezonden. laatste berigten. Volgens de laatste berigten uit Amerika had de gene raal der zuidelijke troepen, Lee, eene rugwaartsche be weging gemaakt. Deze tijding wordt thans wel bevestigd, doch het blijkt dat men daaraan geenszins het karakter van een aftogt kan toekennen. De opperbevelhebber van het leger der gekonfedereerde staten heeft eene zeer sterke stelling ingenomen in de nabijheid van Spottsyl- vania. Bij het afzenden dezer berigten uit New-York op 18 mei had het regenachtig weder alle krijgsoperatiën in delaatstvoorgaande dagen geheel onmogelijk gemaakt. Eenige onbelangrijke ontmoetingen hadden voorts op andere punten van het uitgebreid amerikaansch oorlogs- tooneel tusschen de strijdende partijen plaats gehad. Toespraak van den heer de Morny. Mijne heeren! Ik ben waarlijk bevreesd om deze lange zitting, rijker aan werkzaamheden dan het publiek welligt denkt, het welk van den arbeid in de bureaux en kommissiën geen kennis draagt, nog met eenige minuten te verlengen door het houden eener redevoering. Toch kan ik u niet verlaten zonder eenige woorden van dankbetuiging tot u te hebben gerigt,zonderutehebbengezegd boegevoeligik ben voor de blijken van heuschheid, van welwillendheidveroor looft mij te zeggen van vriendschappelijkheid welke ik in mijne betrekking tot u mogt ondervinden en ik rigt die dankbetuigingen met erkentelijkheid tot allen zonder eenig onderscheid. (Teekenen van bijval.) Ik heb het steeds als mijne rol beschouwd om bemid delend en verzoenend op te treden en in die omstandig heden alleen heb ik steeds mijne betrekking nuttig geacht. Volgens mijne meening toch kan een staatslig- chaam slechts waardigheid en gezag erlangen door gematigdheid en hoffelijkheid bij de debatten, door eer bied van het eene lid jegens het andere, welke eerbied zich moet uitstrekken tot de geheele persoonlijkheid. (Teekenen van goedkeuring.) Ons vaderland is door de revolutiën zoo doorwoeld dat elk harer eene laag heeft achtergelaten van herinnerin gen, wenschen en tegenstrijdige beginselen. Wie nu zou het regt hebben om aan een zijner medeleden tot verwijt en beschuldiging te maken dat hij in een ander tijdvak anders gedacht en gesproken heeft dan thans Wie kan zich tot regter opwerpen over de redenen, welke alge meen belang en lessen der ervaring voor zijn geweten daartoe hadden opgeleverd? Ook ik heb het verleden gekend en ik heb steeds getracht om dit met regtvaar- digheid en loyauteit te beoordeelen. Helaas, ik heb gele genheid gehad om op te merken hoe de oordeelvellingen ter goeder trouw verschillen volgens de toestanden en de omgeving, waarin men zich bevindt. De uit drukking partij sluit in zich partijdigheid. Ik herinner mij dat er in de eerste dagen mijner optrediug in het politiek leven een groot krijgsman, een beroemd maar schalk bestond, de maarschalk Soult. Was deze niet aan het bestuur dan was men het ten volle eens om te erlcen- ken dat hij den slag van Toulouse had gewonnen; werd hij daarentegen minister dan waren er verscheidene per sonen, welke verzekerden dat hij hem verloren had. (Algemeen gelach.) Naarmate het gezigtspunt verandert, verandert ook de gedaante der voorwerpen. Laat ons dan steeds eerbied en welwillendheid jegens elkander betoonen. Hoe zouden wij de belangen des vaderlands bevorderen mijne heeren, indien wij onze krachten vereenigden zon der wantrouwen of verbittering te betoonen! (Toejui chingen.) Hoe zouden wij de zaak der vrijheid bevorderen als wij haar bekoorlijk maakten door gematigdheid in de uiting onzer gevoelens in acht te nemen! (Toejuiching) Naar dit doel, waarin zich de belangen der keizers des lands en uwe eigene oplossen zal ik steeds streven, zoolang ik de eer zal genieten dezen zetel te bekleeden. (Langdurige toejuichingen.) Amerika. De plaatselijke gesteldheid der streek, alwaar thans de generaals Grant en Lee tegen elkander ageren, is voor hen, die met het oog op de kaart de verschillende krijgs bewegingen volgen, voorzeker niet onbelangrijk. Wij deelen daarom - dienaangaande eenige bijzonderheden mede. Men stelle zich eene aaneenschakeling voor van heuvels, hier en daar door holle wegen van elkander ge scheiden. Dit heuvelachtig landschap strekt zich uit tot aan de oevers van den Rappahannock en den Rapidan, alwaar eene soort van eenzame vlakte begint, welke men Wilderness noemt. Op deze vlakte nu kan een leger het welk uit het noorden op Richmond aanrukt eene stelling kiezen aan gene zijde van den Rapidan, zonder zich reeds dadelijk te zien blootgesteld aan de moeijelijkheden van een heuvelachtig terrein. Dit is waarschijnlijk dan ook de reden dat de generaal Grant door de passen van Ely en Germania zijn weg gekozen heeft. Hij kwam daar door op de vlakte, zoo dat hij dadelijk gebruik kon maken van zijne talrijke kavallerie, en zijne nog meer te duchten artillerie op voordeelige wijze in positie kon stellen. Op een vlak terrein is bovendien de meerdere talrijkheid eens legers van grooteren invloed dan in eene bergach tige landstreek. De opperbevelhebber der zuidelijke troepen, Lee, trachtte reeds dadelijk die grootere getalsterkte van den vijand te vernietigen door het overbrengen van den strijd naar elders, alwaar het hem onmogelijk zou zijn om al zijne troepen op zoo voordeelige wijze als in de vlakte aan het gevecht te doen deel nemen. Zoodra men zich van de Wilderness meer naar het binnenland keert, wordt het terrein boschachtig en met allerlei hinderpalen voor het marcheren doorsneden, tot aan het hoog met bosschen voorzien punt, van waar men Frederiksburg en de oevers van den Rappahannock be strijken kan. Deze geheele streek is voorts rijk aan zeer diepe ravijnen en kleine bergstroomen, zoo als de Mine Run, de Pö, de North Annah, de South Annah en andere. Dit terrein is derhalve zeer geschikt voor eene opeen volging van verschillende defensie-liniën, terwijl de kavallerie zeer weinig diensten kan bewijzen. Dit laatste is ook het geval met de artillerie en wel om de volgende redenen. Ten gevolge van het boschachtige der streek is het slechts op zeer weinige plaatsen geschikt om vele stuk ken te zamen in batterij te stellen. De rol, welke de artil lerie op dergelijk terrein kan spelen, bestaat slechts in het werpen vaD bommen hier of daar in struikgewas, of in het regtsdraads beschieten van een weg. Met het oog op het groot voordeel hetwelk de zuide lijke troepen konden trekken uit dit terrein, had de ge neraal Lee verschillende liniën van defensie aldaar tot stand gebragt, waarhij men ook partij had getrokken van de velschillende rivieren welke zich in deze streek bevinden. Een eerste punt van verdediging was te Mine Run georganiseerd, een stroom welke in schuinsche rig- ting van Wilderness naar den Rapidan loopt. Eenige mijlen ineer achterwaarts vond men eene tweede defen sie-linie aan de oevers van de Po en rondom Spotsylva nia Court House. Na de bemagtiging van eerstgenoemde linie heeft de generaal Lee zich thans hierop terugge trokken. Eindelijk bevinden zich verdedigingswerken aan de noordelijke en zuidelijke takken der Annah-rivier, wier vereeniging de Pauumky vormt. Of dit de laatste verdedigingslijn is van den generaal Lee vóór Richmond zelf is niet met zekerheid bekend. Welligt dat achter deze laatste bekende linie nog eene andere te vinden is. Men kan uit dit alles opmaken welke woedende ge vechten in deze boschachtige en bergachtige streken tusschen de strijdende partijen hebben plaats gehad, waarbij het geweer het voornaamste wapen was. De sol daten, zoo verhaalt een ooggetuige, waren voortdurend gedrongen om te midden van de struiken te vechten met een dikwijls onzigtbaren vijand, welke overal hinder lagen had gelegd. Met het oog hierop mag men misschien de tot hiertoe door den generaal Grant geledene verliezen, te zamen veertig duizend man beloopende, als niet over dreven beschouwen. Het voordeel van het groot aantal troepen, waarover de generaal Grant te beschikken heeft, bestaat vooral hierin dat hij telkens versche troepen in het vuur kan breugen, terwijl de afgematte strijders van den generaal Lee door geene andere kunnen vervangen worden. Of de laatste zich in staat zal zien om op eenig gegeven oogenblik aanvallender wijze te werk te gaan, valt dus te betwijfelen en iedere rugwaartsche beweging van den generaal Lee naar eene meer achterwaarts gele gene defensie-lijn, breugt de noordelijken een stap nader tot Richmond Brrtijöingcn. Gisteren is te Nieuwe Diep binnengekomen het bark schip Regina Marisgezagv. S. Ouwehand, van Batavia. Aan boord is alles wel. Zaturdag avond is te Ylissingen in de haven geko men de nederlandsche galjoot Adriana Francisca> gez. J. van Eyk, van Engeland met steenkolen voor die stad. ijanöclsbiTujtrn. Meekrapprijzen. Rotterdam 30 mei. Er werd heden weinig geveild. De pryzen waren vast. Er had een redelijke handel plaats. Graanmarkten enz. Rotterdam 30 mei. Tarwe was heden 10 cent lager, terwijl haver en paardenboonen daarentegen 10 cent hooger waren. Ax£i>-38 mei^, Tarwe ƒ8,10 a ƒ8,50; Rogge ƒ5,60 /5,?80; W'intergers$v^5,40 si f 5,80; Zomer dito/4,95 a 5,25Haver 3,4$, a 3,35Paardenboonen 5,40 4

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3