MIDDELBURGSCHE C 0 N T. iv°- 86. Dingsdag 1864. 31 Mei. Ötnrtcnlanü. Editie van maandag avond 4 ure. PUBLICATIE. De burgemeester van Veere c. a. brengt, bij de herope ning van de haven dezer gemeente voor de scheepvaartter algemeene kennis, dat telkenmale één uur vóór en gedu rende de spuijing in die haven, aan de Oostzijde van het Rondeel bij het Zuiderhoofd, zal zijn uitgestoken eene blaauwe vlag, voorzien in witte letters van het woord „spui." De burgemeester voornoemd, S NIJ D E R. middelburg 38® mei. Voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten. generaal zijn te Gouda tot kandidaat gesteld door de kies- vereeniging Koning en Vaderland het aftredend lid jhr. mr. W. M. de Brauw en door de Grondwet mr. J. B. L. Wentholt, kantonregter te 's Hage. De kies vereen iging Concordia te Sneek heeft, in plaats van het aftredend lid, den heer mr. S. Wijbenga, tot kan didaat gesteld den heer mr. W. van Nauta Lemke, officier van justitie aldaar. Door de vereenigde plattelands kiezers gezelschappen van het distrikt Breda is tot kandidaat gesteld de heer mr. P. J. J. Hollingerus Pijpers, lid van de provinciale staten van Noord-Brabant. Na het eindigen der godsdienstoefening die gisteren avond in de nieuwe kerk te 's Gravenhage gehouden werd, is de predikant Zaalberg, die de preekbeurt daar vervuld had, bij zijn huiswaarts keeren door een menigte dolzinnigen opgewacht. Hij werd daarbij zoodanig ge drongen dat hij zich niet op de been kon houden. Toen hij, op den grond gevallen, in groot gevaar verkeerde, is hij door de policie en talrijke weiwillenden ontzet en in een rijtuig naar zijne woning begeleid. Dat rijtuig werd op weg naar huis door honderden gevolgd, en de baldadigen mogten verder nog het genot smaken voor het huis van den heer Zaalberg post te vatten en daar zoo lang zij dit begeerden te vertoeven. De gemeenteraad van Leiden heeft donderdag de voorstellen van burgemeester en wethouders betreffende de grondslagen voor een gymnasium en eene hoogere burgerschool, beide met vijfjarigen kurs.us, goedgekeurd. Van dit besluit zal den minister van binnenlandsche zaken worden kennis gegeven, met verzoek om eene ruime subsidie voor laatstgenoemde school. Door den gemeenteraad van Delft is vrijdag besloten tot de vestiging daar ter stede van eene inrigting van onderwijs in de land-, taal- en volkenkunde van Indië en zulks naast de aldaar te vestigen burgerschool. Uit Leiden schrijft men dat voor het op te rigten monu ment ter nagedachtenis van den hertog van Saksen Weimar bij de kommissie ad hoe zijn ingekomen tien ontwerpen. Dat van de heeren H. P. Vogel en Koelman te 's Hage is bekroond geworden. Het architektonisch gedeelte is van de hand van eerstgenoemden, het plan voor het beeldhouwwerk van laatstgenoemden kunstenaar. Aan een heer Vogel is dien ten gevolge de vervaardiging van dat gedenkteeken opgedragen. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 14 dezer de volgende missive gerigt aan heeren gedepu teerde staten der verschillende provinciën: „Bij het onderzoek der verschillende besluiten van gemeenteraden, tot wijziging der plaatselijke belasting op het gedistilleerd enz., in den aanvang dezes jaars aan den koning ter goedkeuring voorgesteld, bleek dat voor de binnenlandsche likeuren verschil en dikwijls een groot verschil heerschte tusschen het bedrag der belas- lasting, die bij den invoer werd geheven, en dat van de restitutie bij uitvoer. Ook tusschen het bedrag dier res titutie in verscheidene gemeenten, waar overigens de belasting per vat binnenlandsch gedistilleerd tot gelijk bedrag werd geheven, bestond voor de binnenlandsche likeuren verschil. „Tegen dien verschillenden maatstaf zijn bedenkingen gerezen. Het schijnt onbillijk dat likeuren, waarvoor in de eene gemeente restitutie ^wordt verleend, berekend tegen eene bepaalde sterkte, in eene andere belast wor den bij invoer tegen eene hoogere sterkte. Gelijk be zwaar geldt, zoo de restitutie minder bedraagt dan de belasting bij invoer of bij heffing van opcenten op den rijks akcijns. „Die bezwaren hebben er toe geleid dat de goedkeuring des konings slechts voor een jaar aan die raadsbesluiten is verleend. „Om die weg te nemen, schijnt het. wenschelijk de likeuren en ander gemengd gedistilleerd alleen naar de wezenlijke sterkte te belasten en ook de restitutie van die sterkte te doen afhangen. Die sterkte zou kunnen blijken uit de rijks-geleibiljetten, die volgens de voor schriften der rijks-wetten ook de likeuren moeten verge zellen. Mogten de gemeentebesturen hierin geen genoeg- zamen waarborg vinden, zij zouden dan tot eene verifi- katie kunnen overgaan, die door het nemen van proeven en het opdragen van het onderzoek aan deskundigen zou kunnen geschieden op den voet van het koninklijk besluit van den 23 april 1863 (Staatsblad no. 19), art. 6 en volgende, of ook zich kunnen bedienen van den alambic van Salleron, door de gebr. Sala te Leyden, in verband gebragt met den nederlandschen vochtweger, die reeds in enkele gemeenten wordt gebruikt. „Gelief de gemeentebesturen van uw gewest, die het aangaat, met den inhoud dezer bekend te maken." Benoemingen en besluiten. marine. Benoemd als-leden-der kommissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten 2e klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord de heer J. M. Obreen, president der kommissie tot het examineren der zee-officieren enz., als voorzitter; de kapitein-luitenants ter zee J. van Gogh, non-aktief; P. Toutenhoofd, le officier op het wachtschip te Willems oord, en G. Lambert, non-aktief; en de luitenant ter zee le klasse jhr. H. O. Wichers, adjudant van den minister van marine, als leden. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. G. Piepers, uit zijne betrekking van direkteur van het postkantoor te Rozendaal, behoudens aanspraak op pensioen. Kerk- en schoolnieutrs. De heer A. Slotemaker Cz., oudste predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente alhier, vierde jl. don derdag zijne 25jarige predikdienst te Middelburg. Bij die gelegenheid werden hem door verschillende kerke lijke kollegiën en zeer vele partikuliere personen bezoe ken gebragt, geschenken aangeboden of op andere wijze blijken van belangstelling gegeven. Gisteren herdacht de heer Slotemaker deze belangrijke gebeurtenis in eene daartoe opzettelijk gehoudene avond godsdienstoefening. Eene talrijke schare, waaronder de predikanten der verschillende gezindten en sommige uit naburige gemeenten, was bij deze gelegenheid opge komen. De woorden van 1 Tim. 112 lagen ten grondslag aan de rede des sprekers, wien bij het «inde der gods dienstoefening, na het uitspreken van den zegen, het derde vers van Psalm CXXXIV door de gemeente werd toegezongen. Den 23 dezer werd te 's Gravenhage, onder voorzit terschap van dr. D. J. Stein Parvé, inspekteur van het mid delbaar onderwijs, eene voorloopige vergadering gehou den der onlangs benoemde kommissiën voor de examens van toelating tot het geven van middelbaar onderwijs. De werkzaamheden zijn dien dag afgeloopen; onder anderen is vastgesteld dat de bedoelde examens zullen gehouden worden van 13 tot 20 junij aanstaande. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland, koraman- dant de kapitein ter zee G. C. C. Pels Rij eken, is te Falmouth binnengekomen. Aan boord was alles wel. De kapitein-luitenant ter zee J. A. H. Schreuder, thans non aktief, wordt met den 1 junij aanstaande gedetacheerd bij het departement van marine. Staatscourant Koloniën. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch han delsblad, gisteren met de overlandmail aangekomen, ontleeneu wij het volgende Naauwelijks was de laatste mail vertrokken, of de Javasche courant bevatte het voor het geheele westelijk gedeelte van Java hoogst gewigtige besluit, waarbij kon cessie werd verleend voor den aanleg van een spoorweg van Batavia naar Buitenzorg. Dat de aanleg van dien weg in eene groote, reeds lang gevoelde behoefte zal voorzien, is voor ieder duidelijk die slechts eenigzins met den toestand, waarin de landbouw aan den eenen en de middelen van vervoer aan den anderen kant steeds verkeerden, bekend is. De afvoer der produkten ging steeds met de grootste moeijelijkheden gepaard, terwijl het slechts aan zeer weinigen gelukte die, al was het ook slechts gedeeltelijk, te overwinnen. Hoewel de landbouw in deze streken gedurende de laatste jaren ontegenzeg gelijk veel is vooruitgegaan, de middelen van vervoer zijn er, zoo als bekend is, weinig of niets beter op gewor den. De lijn BataviaBuitenzorg zal zonder twijfel voor deze streken zijn, wat de lijn SamarangVorstenlanden voor Midden-Java zal worden." VanMenado wordt aan het Bataviaasch handelsblad gemeld, dat het besluit van de hooge regering om te Tondano een school tot opleiding van de kinderen der hoofden te stichten, door de hoofden in de Minahassa met algemeene vreugde is vernomen, en dat zij zulks als eene groote weldaad voor hun land beschouwen. Men ge deukt daarbij aan wijlen den algemeen beminden resi dent Jansen, van wien het idéé is uitgegaan, en diens opvolger, de resident Bosscher, die zoo geheel overeen stemde met zijn voorganger en aan wien de voordragt aan de regering te danken is. Per telegraaf, via Soerabaija, waren te Batavia tijdingen ontvangen omtrent den stand van zaken in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, loopende tot 1 dezer. Op den 6 maart werd ter hoofdplaats Bandjermasin het berigt ontvangen, dat in den nacht van den 3 op den 4 april door cle koelies van twee transport praauwen, die bij eene onbewoonde plaats op de Doesoen, tusschen Mengkatib en Montallat stil lagen, een moordaanslag is gepleegd op de militairen, welke die praauwen tot eskorte waren medegegeven, met het ongelukkig gevolg dat een adjudant-onderofficier, een korporaal, twee inlandsche fuseliers en eene inlandsche vrouw daarbij het leven ver loren. De moordaanslag is geen feit van politieke betee- kenis, maar moet worden beschouwd als eene wraakoefe ning van bedoelde koelies, wegens mishandelingen, die hun zouden zijn aangedaan. Maatregelen zijn door het bestuur genomen om de zaak te onderzoeken en de moordenaars zoo mogelijk in handen te krijgen. In het magasarische werd op den 13 maart gevankelijk aan het bestuur overgeleverd de hoofdmuiteling Goesti Hasam (pangeran Toea), dien men reeds overal dood waande. Twee inlanders, die genoemden muiteling vroe ger hadden gehuisvest en bevreesd waren om deswege door het bestuur te worden vervolgd, hebben zijne schuil plaats opgezocht en hem uitgeleverd. Hoezeer in den laatsten tijd zonder aanhang, is zijne gevangenneming met het oog op den grooten invloed dien hij steeds op de bevolking wist uit te oefenen, van zeer veel gewigt. Vermits hij is uitgesloten van de in het laatst van 1862 uitgevaardigde algemeene amnestie, zal genoemde opstan deling voor den krijgsraad te velde teregt staan, even als ook de onlangs gevatte beruchte muiteling Sulthan Koening alias Sambang. Regtszakcn. Jacob Hendrik Stuit, gezagvoerder der nederlandsche stoomboot Sara, wonende te Dordrecht, werd bij vonnis

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1