Bcrtijöincu'ïi. tjani)flsbrrio,tm. UMöaZngljciö. in dezen europeschen arèopagus. De meer dan gegronde geruchten omtrent geheime onderhandelingen tusschen verschillende' hoven, waarvan het doel was om zekere kombinatiëu te vinden, welke verruilingen van grond gebied zouden veroorloven, konden die onzekerheid slechts vermeerderen. „Thans heeft echter het staatkundig stelsel van Dene marken, gelijk het sedert 1846 zich heeft ontwikkeld en hetwelk tot zoovele vortoogen en beschuldigingen van Duitschlands zijde aanleiding gaf, juist tijd genoeg ge had om zich in al zijne excentriciteit te vertoonen gedu rende het kort tijdsverloop der eerste konferentie-periode. De vordering van Denemarken om de geheel denkbeel dige blokkade te handhaven, terwijl het zelf de zege pralende mogendheden, welke het tot den oorlog had gedwongen, de wapenen wilde doen nederleggen, heeft de te Londen vergaderde regeringen van de onmoge lijkheid overtuigd, om de regering te Koppenhage tot koncessiën te bewegen in evenredigheid tot de positie waarin zij zich zelve gebragt had. „De engelsche regering heeft bemerkt dat al de haat van Dnitschland zich tegen haar rigtte, terwijl zij bui tendien door de te Londen aangebragte diplomatieke rapporten wist dat de duitsche regeringen, daargelaten nog de werkelijk vaderlandslievende hartstogten, welke haar ten opzigte der hertogdommen bezielen, zich in de onmogelijkheid bevinden om die hertogdommen ten tweeden male aan Deneraarken terug te geven. Daar Engeland bovendien een algeraeenen oorlog vreest en de wering zijner nijverheidsprodukten uit alle duitsche havens, heeft het in de eerste plaats eene schorsing der vijandelijkheden opgelegd aan de oorlogvoerende par tijen en voorts het gewigtig besluit genomen, en in overleg met Frankrijk, Pruissen en den duitschen bond, Denemarken gedwongen om het traktaat van Londen te laten varen. „Ge kunt u derhalve de zegepraal van het beginsel der nationaliteiten in het noordeu van Duitschland als verzekerd voorstellen. Nu blijft het de vraag slechts of de grooto meerderheid des lauds zich ten gunste van hertog Frederik zal verklaren. Daar ik getuige ben ge weest van de ontvangst, welke den hertog op zijne laatste reis is ten deel gevallen en van het onderhoud hetwelk hij met den kroonprins van Pruissen heeft gehad, bestaat bij mij echter daaromtrent geen twijfel. „Naauwelijks was het bekend geworden dat de hertog des zondags ten vier uur verwacht werd of al de ver- eenigingen der scherpschutters, der veteranen van 1848 enz. maakten zich gereed om hem feestelijk te ontvangen. Aan de Nobis-poort door in het wit gekleede jonge meisjes ontvangen, welke den hertog eene bandelier uit de nationale kleuren vervaardigd aanboden, maakten de verschillende vereenigingen zijn geleide uit bij het binnentrekken der stad, hetwelk ouder de toejuichingen der menigte plaats had. „De veteranen van 1848 boden zich verder aan tot eerewacht en de autoriteiten met al de aanzienlijken dei- stad kwamen liem hulde brengen. Des avonds was de stad schitterend geïllumineerd. Uit dit alles kan u blij ken met welke gevoelens de bevolkingen zullen bezield zijn als zij tot eene stemming worden opgeroepen." Zoo schijnt dan de hervatting van de vergadering der konferentie over de decnsch-duitsche kwestie de ver werping van een twaalf jaren geleden gesloten traktaat te zullen opleveren; het herinnert ons eenigzins aan het voorgevallene gedurende de nederlandsch-belgisehe ver wikkelingen. Denemarken zal alzoo worden opgeofferd aan het eigenbelang van Engeland, en kleine natiën kunnen daaruit weder zeer belangrijke leeringen putten. Iutusschen verneemt men dat uit het zoo geteisterde Jutland van wijd en zijd adressen naar Koppenhage worden gezonden om den koning te verzoeken bij het sluiten van een vrede de regten van Denemarken te handhaven en niet toe te stemmen in eene verlenging der wapenschorsing. Amerika. Omtrent de krijgsverrigingen der noordelijken en zuidelijken in het begin van mei treffen wij het volgende aan in den Courrier des Etats-Unis. „Op 5 mei bevonden zich beide vijandelijke legers in elkanders nabijheid. Dat van den generaal Grant was nog niet geheel gekoncentreerd; dat van den generaal Lee was tot den strijd gereed. Deze had het plan om de gefedereerden aan te vallen alvorens zij nog al hunne maatregelen tot den strijd genomen hadden. De bevelen voor het leger van het Noorden luidden dat Hancock van Chancellorsville in eene zuid-westelijke rigting tot aan den weg van Pamunkey te Grove Church zou voort- marcheren Warren moest Old Wilderness verlaten en zich naar Parker's Store hegeven langs den weg van Orange Court House, terwijl Sedgwick hem volgen zou. De kavallerie van Sheridan moest zich koncentreren te Pincy Branch Church op eenige mijlen ten zuiden van Chancellorsville en het oog houden op Stuart, wiens ruiterij men elk oogenblik verwachtte. „Nog slechts weinig tijds bevonden zich al de troepen op marscli, toen, omstreeks zes uur, de op verkenning uitgezondene posten der voorhoede den vijand bemerk ten, die zich in grooten getale in de omstreken van Yerdreville bevond. Gedurende de twee volgende uren werd dit bevestigd en de generaals Grant en Meade gaven de nooTlige bevelen tot den strijd. Sidgwick maakte den rcgtervleugel uit, Hancock den linkervleugel en Warren liet centrum. Ten half twaalf uur begonnen de voorposten ge weerschoten met elkander te wisselen en omstreeks twaalf uur zond de generaal Warren de divisie Griffith af om de bewegingen van den vijand te verkennen. „Men moest langs een weg vol hinderpalen marcheren, waarbij de brigade Bartlett den linkervleugel uitmaakte, de brigade Ayres den regtervleugel en de brigade Sweitzer de reserve. Na drie vierde mijl afstands te hebben afgelegd, bevond de geheele divisie zich plotse ling voor eene door dikke bosschen gedekte positie, welke door een korps zuidelijken was ingenomen. Onmid dellijk begon nu een hevige en hardnekkige strijd, waarbij echter de krijgskans zich ten voordeele der gekonfedereerden wendde, welke de brigade Ayres tot den terugtogt noodzaakte. De brigade Bartlett moest nu insgelijks terugtrekken met achterlating van twee kanonnen. „De brigades Sweitzer en Wadsworth snelden thans hunne krijgsmakkers te hulp en hielden de aanvallers staande. Nog duurde het gevecht voort toen, deze, waar schijnlijk naar een ander punt van het slagveld geroepen, zich door de bosschen terugtrokken zonder dat aan de unionisten eene vervolging mogelijk was. In dit ge vecht was het verlies der noordelijken zwaar en bedroeg zeker meer dan zes honderd manschappen. Een generaal en vier kolonels werden bij deze gelegenheid gewond. „De generaal Hancock haastte zich intussclien zooveel mogelijk om eene rugwaartsche beweging te maken, hetgeen Lee echter bemerkte, waarop hij eene divisie liet oprukken om Hancock van het overig gedeelte der gefedereerde troepen af te snijden. De divisie Getty van het korps Sedgwick ontviiïg nu bevel om dit plan te verijdelen. Zij kwam nog juist tijdig genoeg om zich met de eerste divisie van Hancock te vereenigen, waarop beide belast werden om front te maken tegen de gekon federeerden, terwijl het geheel armee-korps intusschcn zich slagvaardig zou stellen. „De slag moest daar een geheel ander karakter dan elders aannemen, want men streed aldaar in zoo digte bosschen dat het onmogelijk was in gelederen te blij ven. Naarmate nu de verschillende divisiën van Hanscoclc verschenen, snelden zij de eerste ter hulpe, zoodat weldra het geheel armee-korps in gevecht was gewikkeld. De artillerie was bijna geheel nutteloos, maar daarentegen was het geweervuur allerhevigst. Om kort te gaan, gefe dereerden en gekonfedereerden behielden hunne positiën tot aan den nacht, welke aan den strijd een einde maakte. Op dit punt van het slagveld sneuvelde degeneraal Ilays. De noordelijke troepen hadden vele manschappen verlo ren. Zij streden, gelijk een korrespondent van de Tribune zich uitdrukte, met de geestdrift der fransche troepen en met de vastberadenheid der engelsche. „De slag van 5 mei bestond uit de twee gevechten, welke wij besproken hebben. Lee heeft twee pogingen aangewend om de liniën der Doornelijken te verbreken; de eene poging daartoe was om zich tusschen de rivier en de korpsen van Warren en Sedgwick te werpen, de anderen was om Hancock van het overig gedeelte des legers af te snijden. Beide pogingen mislukten, en het was dus duidelijk dat de slag den volgenden morgen zou worden hervat." „Aan deze twee gevechten, welke alleen tusschen in fanterie plaats vonden, moet men nog de twee volgende feiten verhindenDe generaal Sheridan heeft een ge deelte der kavallerie van Stuart op de vlugt gedreven en van de andere zijde is de kavallerie van Ira Harris, van New-York, met groot verlies verslagen door eene andere afdeeling ruiterij der zuidelijken." De laatste tijdingen omtrent de krijgsbewegingen van den generaal Grant melden dat bij steeds, zij het ook met verlies van zeer vele manschappen, Lee tot den terugtogt noopt. Volgens berigten uit New-York van 14 mei had de generaal Grant op nieuw een aanval gedaan op de stellingen der zuidelijken, welke na een hevig ge vecht tot eene nieuwe acliterwaartsche bewegiug waren genoodzaakt. Men verwacht dat de beslissende slag on der de muren van Richmond, de hoofdstad der zuidelijke staten, zal geleverd worden. Intusschcn had de generaal Grant versterking ontvangen. De nederlandsche hark Stad Middelburg gezagv. Ouwe hand komende van Middelburg is te Vlissingen gisteren morgen in de haven gekomen en heden morgen in het droogedok gehaald om, alvorens zee te kiezen, te worden nagezien, daar het schip aan den grond heeft gezeten. Graanmarkten cny.. Amsterdam 25 mei. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken ƒ46]Lijnolie op zes weken ƒ43. OosTiiuuG 25 mei. De aanvoer van granen was heden niet groot en de vraag mede gering, terwijl houders hoog waren gestemdvoor tarwe en rogge was vorigen prijs niet te bedingen, doch puike gerst benevens paar- denboonen en haver, die schaars worden, bragten goed vorigen koers op. Men kocht puike nieuwe tarwe ƒ8,25 ƒ8,50, gemeenere en blaauwe ƒ8 a ƒ7,90. Nieuwe rogge ƒ5,60 a ƒ5,40. Nieuwe wintei-gei-st ƒ5,25 a ƒ5,80. Haver ƒ3,30 a ƒ3,75. Paardenbooaen ƒ5,50 a ƒ5,70. Middelburg 26 mei. De aanvoeren zoo wel uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren waren klein, en ofschoon er voor tarwe geene vraag dan voor de lconsum- tie bestond, zoo ging het bezwaarlijk, om beneden vorigen prijs te koopen. Rogge bleef bij kleinen omzet ook in een doen. De beste gerst bleef prijshoudend, ligte soorten waren niet te verkoopen; walchersche bruineboonen wa ren gevraagd, doch werden niet getoond. Paardenboonen 30 cent hooger gekocht. Erwten bijna niet gevraagd. Kool zaad bleef zonder handel. Men kocht nieuwe zeeuwsche tarwe ƒ8,50 a ƒ8 naar kwaliteit. Jarige walchersche werd aan 8 en ƒ7,95 verlaten. Puike nieuwe dito 8,75 a 8,65, gewone ƒ8,50. Puike zeeuwsche rogge J 6 a ƒ6,10. Win- tergerst de beste en zwaarste hield men op ƒ5,50 doch boven de 5,35 en 5,40 werd daarvoor niet geboden. Zomergerst bijna niet aan, men kocht die ƒ5,30 a ƒ5,25. Walchersche bruineboonen zouden waarschijnlijk10,50 hebben opgebragt. Dito paardenboonen zeer weinig ter markt,/5,80 a 5,75 werd daarvoor betaald. Koolzaad ofschoon weinig getoond, bleef echter zonder handel, daar houders te hoog gestemd waren. Raapolie 46. Patentolie 48. Lijnolie 45$ per vat op zes weken, kontant ƒ1 lager. Harde lijnkoeken ƒ11. Zachte dito 14 per 104 stuks. Harde raapkoeken 74 per 1040 stuks. gemiddel.de marktprijzen. Middenprijzen van blikbare tarwe ƒ8,40 en rogge ƒ5,80. Aardappelen ƒ1,50 a ƒ1,70 per ned. mud. Versehe boter ,75 aj ,95 per ned. pond. Prijzen van effekten. Amsterdam 26 mei. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2$ pet. 63/V dito dito dito 3 74$ dito dito dito 4 981 Aand. Handelmaatschappij 4$ 148 België. Certifikaten bij Rothschild 2.] 55$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96] Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 83$ dito dito Leening 1860 4$ 83$ Certifikaten6 47$ Aand. spoorweg190 Polen. Scliatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 59]- dito 1847/1852 2$ 30$ dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 65 Bank aktien3 793 Italië. Leening 18615 62$ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 49$ dito3 thans 2$ 45$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47^ dito 1856—18623 Griekenl. dito (blaauwe) 5 21$ Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 47$ Vereen.Stat. dito (1874) 5 60$ I Illinois. dito7 67$ Mexiko. dito3 43 Grenada, dito afgestempeld4$ 13$ Venezuela, dito2 Voor de nagelatene betrekkingen der Arnemuidsche visschers, ingevolge advertentie zaturdag 19 december 1863, zijn, sederMtfr-lnatstc opgave nog ontvangen

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3