de missive van den minister van binnenlandsche zaken betreffende eene aanvrage van de heeren Svvaan en van Heijningen, om koncessie voor den aanleg van eene zeehaven te Scheveningen met spoorweg en stoom- paketvaart. Na langdurige beraadslagingen is besloten, door tusschenkorast van gedeputeerde staten, aan den minister van binnenlandsche zaken kenbaar te maken, dat de gemeente bereid is voor den aanleg eener binnen en buiten-zeehaven te Scheveningen, geschikt tot ber ging van de visschersvloot en van zeestoombooten, even als het rijk aan eenen verzoeker om koncessie, hetzij aan eenen die zich reeds heeft aangemeld, hetzij aan een ander die alsnog aanvrage mogt doen, een sub sidie toe te kennen van 750.000, over zoo vele jaren verdeeld als voor de uitvoering van het werk zal worden bepaald, doch onder de volgende voorwaardena. dat de juiste plaats, waar de zeehaven moet gelegd worden, door de gemeente zal worden bepaaldb. dat het geheele werk binnen een met bet rijk te bepalen termijn zal moeten worden opgeleverd; c. dat het onderhoud der zeehaven en van al de daartoe behoorende werken voor rekening blijft der onderneming, zonder dat daarvoor eenige bijdrage van de gemeente zal worden verleend. Zullende door de gemeente ten behoeve der onderne ming de gemeente-gronden worden afgestaan, die voor de havenwerken noodig zijn. Door den senaat der Hoogeschool te G-roningen zijn benoemd tot doctoren, honoris causa, in de letteren: de heeren John Lothrop Motley, thans fungerend gezant der Ycreenigde Staten aan het oostenrijksche hof, en J. F. J. Heremans te Gent; in de chirurgie: de heer L. Lehmann te Amsterdam; in de medicijnen: de heer J. Smith te Groningen; in de wis-en natuurkunde: de heeren G. A. Yenema te Winschoten; J. A. H. Bosquet te Maastricht en T. C. Winkler te Haarlemin de theo logie: de heeren C. E. van Koetsveld te 'sGravenhage, A. T. Reitsma te Groningen en J. Witkop te Zutphen. De plegtige uitreiking der doctorale diploma's zal plaats hebben ter gelegenheid van het akademiefeest in Sep tember aanstaande. Men verneemt, dat de 14de algemeene vergadering der broederschap van kandidaat-notarissen in Nederland ge houden zal worden den 4 julij 1864 te Nijmegen. Men schrijft uit Winschoten aan het Handelsblad: Ter vervulling van het lidmaatschap der tweede kamer in ons nieuw kiesdistrikt, komt zeer in aanmerking de heer Winkler Prins, thans predikant te Veendam, en bekend door zijn letterarbeid en ruimen blik ook in de aangelegenheden van land, gewest en gemeente. Onder scheidene kiesvereenigingen hebben hem reeds tot haren kandidaat gestemd, en de heer Prins moet zich genegen hebben verklaard de kandidatuur te aanvaarden. BSeTnoeBsianigen en R>es3nilen. L.KGKR. Benoemd bij het wapen der kavallerie, bij het 3e regement dragonders, tot ritmeester 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant S. R. A. van der Meulen, van het korps; bij het 4e regement dra gonders, tot luitenant-kolonel de majoor G. PI. J. Michel- hoff, van het korps; tot majoor, de ritmeester le klasse H. del Catnpo, genaamd Camp, van het 3e regement dragonders; tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenaut M. W. van Wickevoort Cromraelin, van het korps. REGTfiSEXjijKB MAGT. Pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van /2200, wegens ouderdom en dienstjaren, aan jhr. mr. A. P. van.Doorn van Koudekerke, gewezen president van het provinciaal geregtshof in Zeeland. ïierk- en scBiooInieuws. Bij de christelijk afgescheidene gemeente te Sluis is tot predikant beroepen de heer J. A. Donkers, van Ulrum. Diakenen der hervormde gemeente te Harlingen hebben aan den kerkeraad medegedeeld dat zij zich voortaan niet meer belasten met de inzameling van gif ten op pinksteren, ten voordeele der zendingszaak, en van die voor noodlijdende kerken en predikanten-famiel- jes. Dit voorval is hoogstwaarschijnlijk het eerste in zijn soort in ons land. Regtszakera. De arrondisseraents regtbank alhier heeft gisteren Cornelis Broeke, 17 jaren, ligtmatroos, bij verstek schul dig verklaard aan eenvoudigen diefstal en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maan den en in de kosten, bij welk vonnis als verzachtende omstandigheden in aanmerking zijn genomen de jeug dige leeftijd van den beklaagde en de bekentenis aan den regter-kommissaris, alsmede het herstel der toegebragte schade. De beklaagde had zich op vier verschillende tijdstip pen schuldig gemaakt aan het wegnemen van gelden, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ13,25, (bestaande in vijf stukken van ƒ2,50, een pakje centen en een pakje halve centen,) uit eene met geheime sluiting afgeslotene lade in den winkel van den heer M. Kruijsse alhier, waar hij meermalen boodschappen voor zijn vader moest ver- rigten en ten gevolge waarvan hij op een of andere wijze met de wijze van sluiting dier lade bekend is geraakt. De vader heeft de ontvreemde gelden aan den heer Kruijsse teruggegeven, doch de zaak was reeds ter ooren van de justitie gekomen, die daaraan natuurlijk gevolg heeft gegeven. Nog heeft de regtbank een persoon, die gedagvaard was om getuigenis af te leggen in eene strafzaakdiefstal van rijsbeslag in de vlechttuinen van den Hoofdplaat polder, op rekwisitoir van den officier van justitie, wegens niet verschijning veroordeeld ih edne geldboete van ƒ10 en in de kosten dezer uitspraak, boete en kosten des noods bij lijfsdwang te verhalen. GcEiicngile herigfen. Naar men verneemt is de gemeente-ontvanger van Woudrichera voortvlugtig met een aanmerkelijk deficit in de gemeentekas..De justitie doet ijverig onderzoek. Maandag heeft de policie te Utrecht ontdekt dat een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en zeven kin deren, zich uit godsdienstige dweepzucht wilde laten verhongerenvolgens gerucht zouden zij gedurende vier dagen niets hebben genuttigd. Het gezin is naar het bureau van policie overgebragt. Maandag is een milicien van het le regement infanterie, C. van Roden, die in de kazerne te Arnhem zijn soep gebruikte, gestikt. Hij wilde het in de soep liggende vleesch in eens doorslikicen, niettegenstaande een zijner makkers hem nog een mes had aangeboden. Bijna onmiddellijk stierf hij. Uit het verslag van den toestand der gemeente Arnhem over 1863 blijkt, dat op de bevolkingsregisters aldaar 478 personen onder den naam van Jansen zijn ingeschreven, behalve die nog in het dienstboden-register voorkomen. In het eerste deel van J. W. von Muller's Reisen in Mexiko wordt medegedeeld, dat een aftreksel der dulougia aluminata daar te lande met uitstekend goed gevolg tegen de pokken wordt gebruikt. Parijs was den 18 dezer het tooneel eener engelsche verkiezingsmanoeuvre. Sir Robert Clifton, lid van het parlement voor het distrikt Nottingham, is van meening dat weldra in Engeland nieuwe verkiezingen zullen moe ten geschieden, en kwam, ten einde van zijn verkiezing zeker te zijn, op het denkbeeld te Parijs een cricket voorstelling te geven. Het cricket, een soort van balspel, is een in Engeland zeer geliefkoosd volksvermaak. Te Parijs bestaat een vereeniging van engelsclien, wier doel is zich in dat spel te oefenen, en sir Robert Clifton deed het voorstel dat de leden dezer club met twaalf engelsche cricketspelers een wedstrijd zouden houden. Hiertoe werd besloten, en sir Robert haalde voor eenige dagen uit zijn kiesdistrikt twaalf jonge lieden, meerendeels handwerks lieden, maar bekend als ervaren cricketspelers. Hij liet ze in een hotel logeren en eiken dag logeerden zij in een andere zaal bij den engelschen restaurateur Ilill. Zij droegen wit-flanellen buisjes, witte broeken en ronde lage hoeden met een rozenrood lint. Die knapen, in hunne eigenaardige kleederdragt, wekten op de boulevards na tuurlijk de algemeene nieuwsgierigheid op, en menig parijzenaar hield ze voor Garibaldianen van een nieuwe soort. Eindelijk werd den 18den de cricket-wedstrijd ge houden op een veld in het bosch van Boulogne. De jeug dige nottinghammers bragten hunnen tegenstanders een volkomen nederlaag toe en oogstten een ruimen triomf. In een op dat veld opgeslagen tent werd vervolgens tot laat in den nacht gebrast. Den volgenden dag keerden de overwinnaars naar hun land terug, en sir Robert Clifton heeft nu twaalf hem met lijf en ziel toegedane mannen, die hem bij de aanstaande verkiezingen zeker van buitengemeen veel nut zullen zijn. Sir Robert Clif ton, die zijnen nottinghammers geheel Parijs toonde en overal bragt, zelfs op plaatsen alles behalve geschikt voor een engelsch parlementslid, gaf bij die gelegenheid ongeveer 4000 franks uit, die hem echter veel meer zul len opleveren dan 30.000 franks, welke hij misschien later te Nottingham zou hebben opgeofferd. Een gestrenge maatregel is bij het engelsche parle ment ingediend. De heer Bass, voorsteller daarvan, wil, dat elk muziekant, die tegen den wensch van den eige naar voor eenig huis muziek maakt, tot 40-J pence boete of gevangenisstraf zal worden veroordeeld. De tweede lezing dezer bill zal den 8 juni) plaats hebben. In den "VVestf. Merk. leest men het volgende inge zonden artikel: Drie broeders, graven van S. K. uit Westphalen, dienden sedert 1859 bij het le regement van de garde in PDe oudste liet zich in een gezellig onderhoud met een ander officier uit, dat hij nooit een duel zou aannemen. Waaromniet? zeide de officier. Omdat onze kerk het verbiedt, was het ant woord. Dit gezegde kwam den regimentskommandant ter oore, die hem liet ontbieden, en hem vroeg, of het waar was, dat hij het duel om redenen van godsdienstigen aard afkeurde. Zeker, zeide de luitenant nogmaals. Nu werden de beide jongere broeders ontboden en uitge- noodigd hunne meening over het duel kenbaar te maken. Beiden stemden geheel met den oudsten overeen. Als- toen werden deze drie officieren verzocht hunne verkla ring schriftelijk at te leggen. Zij gehoorzaamden. De geheele zaak kwam in de handen van den minister en in de dagen voor pinksteren werden de drie broeders bij kabinetsbevel uit de dienst ontslagen. 'Fhersiiomcterstaiid. 25 mei 's av. 11 u. 50 gr. 26 's morg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 11 u. 48 gr 27 's morg. 7 u. 53 's midd. 1 u. 58 gr. <3uitenlanö. Algemeen overligt. In ons vorig nommer deelden wij het gerucht mede, hetwelk te Londen omtrent een aanstaand vertrek van de engelsche kanaalvloot naar de Sond in omloop was. Dit gerucht wordt sedert door niets bevestigd, zoo dat men mag vermoeden dat het zijn oorsprong is verschul digd aan de omstandigheid dat alle engelsche marine officieren der kanaalvloot, die zich met verlof te Parijs bevinden, bevel hebben ontvangen om naar hunne posten terug te keeren. Van onderscheidene zijden wordt thans beweerd dat het sleeswijk-holsteinsche vraagstuk de oplossing aanmer kelijk genaderd is. Men beweert namelijk dat de acht mogendheden het tamelijk eens zijn geworden omtrent de beslissing over het lot der vorstendommen. Denemar ken zou van Holstein en Lauenburg benevens van het zuidelijk gedeelte van Sleeswijk afstand doen; deze her togdommen zouden dan tot een onafhankelijken bonds staat worden zamengevoegd en door den prins van Augustenburg, wiens aktiën dus weder aanmerkelijk gerezen zijn, geregeerd worden. In de zitting van mor gen zouden de grondslagen voor deze schikking worden vastgesteld en de konferentie zou dan tevens het besluit nemen de schorsing der vijandelijkheden in een gere- gelden wapenstilstand te doen overgaan. Door L'indé- pendance beige wordt dit resultaat der onderhandelingen voornamelijk toegeschreven aan de pogingen van Frank rijk om Denemarken tot toenadering over te halen. Er is mogelijk veel waarheid in de bewering van het fransc.h- gezinde dagblad, en de toekomst zal dan ook zeer waarschijnlijk wel aantoonen dat de zoogenaamde oplos sing der deensch-duitsche kwestie dit met alle schikkin gen door Frankrijk-tot stand gebragt gemeen heeft, dat zij slechts dient om de onrust en spanning in Europa te doen voortduren en toenemen. De meest ongunstige berigten worden sedert het laat ste tweetal dagen uit Rome aangebragt omtrent den gezondheidstoestand van paus Pius IX. Deze berigten worden bovendien officieel bevestigd door het verzoek van den pausselijken nuntius te Parijs aan de fransche gees telijkheid om gebeden tot behoud van den kerkvoogd op te zenden. Te Bucharest zijn van wijd en zijd zeer gunstige berig ten ontvangen omtrent de volksstemming over de nieuwe kieswet. Men ziet eene bijna eenstemmige aanneming te gemoet. Het onderzoek betrekkelijk de ontdekte zamen- zwering duurt steeds voort en heeft tot de ontdekking van een ander komplot in Moldavië geleid. De heer Balscli, grondeigenaar en oud-afgevaardigde, is te Jassy in hechtenis genomen. Door de kommissie, belast met het uitbrengen van rapport omtrent het financiewezen, is in den spaanschen senaat voorgesteld om de regering te magtigen tot eene onderhandeling met de bank, strekkende om alle deficit- ten van de schatkist te delgen. Als middel daartoe wordt voorgesteld dat de bank tot een bedrag van 171 millioen gulden aan hypothekaire schuldbrieven zal uitgeven tégen eene rente van zes percent van 1 januarij 1864 af. ïïeenscMuitsche kwestie. Aan Le temps wordt uit Altona het volgende gemeld: „De gebeurtenissen volgen elkander snel op. Voor de bijeenkomst der londensche konferentie waren wij in de grootste onzekerheid omtrent de verdeeling der stemmen

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2