MIDDELBURGSCHE C O I R A N T. r 83. Donderdag 1864. 26 Mei. Editie van woensdag avond 4 ure. Middelburg 2ö mei. Bij herstemming is tot lid van de provinciale staten van Zeeland gekozen de heer TI. P. Winkelman, te Vlis- singen, ter vervanging van den heer D. Uyttenhooven. In de stembussen, heden voormiddag geopend, werden aangetroffen 476 biljetten, waarvan 109 van kiezers in het kiesdistrikt Middelburg en 95 van kiezers in het kiesdistrikt Ylissingen. Daarvan waren 8 van onwaarde, waaronder 4 in blanko. Op den heer Winkelman waren 241 en op den heer P. Loeff, te Koudekerke227 stemmen uitgebragt. Aan de herstemming hebben van de 1322 kiesbevoegden mitsdien 52 meer deelgenomen dan aan de eerste verkiezing. Ten gevolge van het te vroeg wegnemen der sluisdeu ren in het Spui alhier, werden de bewoners der Spuistraat en eenige omliggende straten eergisteren zeer onaange naam verrast door het onderloopen van hunne kelders. Men verneemt dat de vrij groote schade, welke hierdoor aan velen is veroorzaakt, van wege de gemeente zal worden vergoed gelijk trouwens geheel met regt en billijk heid overeenkomt. Reeds is een begin gemaakt met het opnemen der schade. De kommissie uit bet provinciaal geregtshof in Zee land heeft heden als kandidaat-notaris geëxamineerd en toegelaten den heer mr. Cornelis Michaël Wilhelmus Schnell, griffier bij het kantongeregt te. Hulst. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvangen en liggen voor belanghebbenden ter inzage 1. Een gedrukt berigt omtrent den handel, de nijverheid en de scheepvaart van Elbing over 1863; en 2. een over- zigt der handelsartikelen in het Zwitsersch eedgenoot schap in-, uit- en doorgevoerd. Het koninklijk engelsch stoomjacht Victoria Albert is gisteren morgen ter reede van Vlissingen gekomen. Zoodra de prins en prinses van Hessen, die met het engelsch stoomschip Fairy verwacht worden, aldaar zijn aangekomen, zullen zij aanboord van de Victoria Albert overgaan om daarmede onmiddellijk de reis naar Enge land voort te zetten. Te Goes is gisteren door de kiesvereeniging „Aan allen regt" met algemeene stemmen tot kandidaat voor de tweede kamer gekozen de heer mr. J. H. de Laat de Kanter, advokaat en schoolopziener aldaar. Naar men verzekert, zou de tweede kamer hoogst waarschijnlijk op het einde van junij of in het begin van julij aanstaande nog, tot het afdoen van eenige wetsont werpen en andere werkzaamheden, twee of drie weken bijeenkomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich zon dag voor ongeveer veertien dagen uit de residentie naar Dresden en omliggende plaatsen begeven. Het indiach genootschap heeft dezer dagen een adres ingediend aan den minister van koloniën omtrent de kwestie der heerediensten. In dat adres wordt gewezen op den druk dien de bevolking door die diensten onder vindt en de nadeelen, misbruiken en knevelarijen ver meld waaraan de bevolking daardoor onderworpen is. Dat die diensten een grooten druk moeten te weeg bren gen, zal niemand ontkennen wanneer men nagaat, waartoe de bevolking al verpligfc wordt. Men leest onder anderen in het adres: „De vestingwerken en groote zoowel als binnenland sche wegen moeten voor het raeerendeel in heeredienst worden onderhouden, de gevangenen moeten kosteloos worden vervoerd. Heeredienst wordt gevorderd voor het maken van waterwerken, woningen voor ambtenaren én hoofden, militaire gebouwen, pakhuizen, passagrahans, poststations, wachthnizén voorden zout-aanmaak en hét onderhoud en de exploitatie van 's lands houtbosschen, voor het maken van houtvlotten en het vervoer van hout, de bewaking des nachts van alle goevernements-gebouwen en woningen der ambtenaren; voor het begeleiden van alle in dienst reizende ambtenaren en officieren en het vervoer hunner goederen en voor nog een tal onderwerpen meer. Hot goevernenu-at geeft daarvoor meestal geen of een zeer karig loon. „Bovendien wordt van de bevolking, meestal zonder eenige vergoeding, de levering gevorderd van eenige duizendtallen rijtuigpaarden voor de binnenlandsche posterijen met de benoodigde tuigen en voeder, van meu belen, glas- en aardewerk om de passagrahans in bewoon baren staat te brengen en te houden, van de benoodigde voedingsmiddelen voor alle in dienst reizende personen, van alle materialen, benoodigd tot opbouw der woningen van de inlandsche hoofden en grootendeels ook voor de bruggen en waterwerken." De Stoompost zegt van eene bij haar bekende zijde het volgende berigt ontvangen te hebben Uit een brief van York en comp., den 12 april aan direkteuren der amsterdamsche kanaalmaatschappij ge- rigt (en aan de leden der tweede kamer reeds vóór de behandeling van het jongste wetsontwerp omtrent de doorgraving medegedeeld) blijkt wel dat deze firma de werken wil uitvoeren voor 23.750.000, doch onder voor waarde dat de binnenhaven niet in de Breesap, maar meer nabij het strand zou komen; moest die haven komen ter plaatse bij koncessie vastgesteld, dan moest de aannemingssom 1.500.000 hooger worden, totaal alzoo ƒ25.250.000, of ƒ1.750.000 (en niet 3 millioen) minder dan het aanbod der heeren Mc. Cormick. De heer N. D. Goldsmid heeft zich bij adres tot den gemeenteraad te 'sHage gewend over de zaak van de zeehaven te Scheveningen. Ook hij verzoekt koncessie tot uitvoering van dat werk te bekomen, en hij heeft tot dat einde een schrijven aan clen minister van binnen landsche zaken gerigt. Geene subsidie hoegenaamd noch van den staat, noch van de provincie, noch van de gemeente zal, volgens het plan van den heer Goldsmid, aan den koncessionaris worden uitbetaald, zoo lang de werken tot den aanleg niet geheel en al voltooid zijn. De subsidiën die aan de koncessie zullen worden verbonden, zullen over een groot getal jaren loopen, te betalen na voltooijing van het gelieele werk. De koncessionaris zou de stellige ver- bindtenis aangaan, de werken te volbrengen binnen den tijd van drie jaren en zou een voldoenden borgtogt leveren tot waarborg voor het nakomen van deze verbind- tenis. Op die wijs zou dit ontwerp, uit een geldelijk oogpunt, volkomen zekerheid opleveren aan regering, provincie en gemeente, en haar voor alle mogelijke ge varen behoeden. De heer Goldsmid zal nog in den loop van deze maand aan den minister van binnenlandsche zaken doen toekomen een uitvoerig ontwerp, vergezeld van volledige kaarten tot uitvoering van dit belangrijk werk. De door den minister van buitenlandsche zaken in zijn antwoord op het verslag betreffende de definitieve vaststelling van zijn hoofdstnk aangekondigde zamen- komst hier te lande der centrale kommissie voor de Rijn vaart, is reeds aangevangen. Onder de belangrijkste werkzaamheden dezer kommissie behoort de opneming der rivierovergangen voor de verschillende spoorwegen. Den 19 dezer heeft zij te Zalt-Bommel opneming gedaan van de uitgebakende rigting der spoorwegbrug, zoo ook het terrein van de voorgenomen rivierverbreedïng. Ver volgens zal zij ook opnemen de geprojekteerde overbrug ging bij Dordrecht over de Merwede en bij Krimpen over dé Lek, vóór het geval dat de rigting van den spoorweg door den Alblasserwaard mogt gekozen worden. Doch het is niet alleen de rigting waarover de kommissie ver slag moet uitbrengen, maar ook over de vraag óf hooge vaste bruggen, dan wel lage bruggen met een beweeg baar vak het minste nadeel aan de Rijnvaart zullen toe- I brengen. De kommissie zal ook behandelen het door Pruissen gedane voorstel tot vermindering der recogni tiegoederen op den Rijn tot op de helft. De vergaderin gen worden gehouden te Rotterdam. Benoemingen en besluiten. legek. Benoemd bij het wapen der infanterie tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenant J. L. Tuckermann, van het wapen, thans tijdelijk gedeta cheerd bij de landmagt in West-Indië; bij het 1ste rege- ment, tot kapitein 3de klasse (naar ouderdom van rang) de 1ste luitenant-adjudant K. P. Kempers, van het rege- ment grenadiers en jagersbij het2deregement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, W. A, II. baron van Voërst van Lynden en G. T. C. Callenfels, allen van het korpsbij het 3de regement, tot kapitein 3de klasse (naar ouderdom van rang) de 1ste luitenants J. B. H. van Roijen, van den generalen staf, en J. C. Wal raven van Kerkwijk, van het 7de regement; tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenant F. A. de Perponcher, van het korpsbij het 6de regement, tot kapitein 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant-adjudant IJ. Riethagen, van het 4de rege ment, mitsgaders de lste luitenants C. W. T. von Jeetze en J. N. A. baron Taets van Araerongen, beiden van den generalen staf, en L. J. J. A. Joost, van het regement grenadiers en jagers; bij het 8ste regement, tot kapitein 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant J. K. H. de Roo van Alderwerelt, van het regement gre nadiers en jagers. Benoemd tot adjunkt-paardenarts bij het leger in Oost- Indië de heer Jan Cornelis Wijs, geboren te Amsterdam den 20 december 1837. Kerk- en sclioolnieuws. De heer Chantepie de la Saussaye, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, heeft zondag voormiddag bij de godsdienstoefening in de Groote kerk bekend gemaakt, dat hij voor de beroeping naar de waalsche gemeente te Amsterdam heeft bedankt Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kom- mandant de kapitein-luitenant ter zee II. Kemper, is vrijdag van Genua via Gibraltar naar Nederland ver trokken. Uit Hellevoetsluis schrijft men, dd. 21 mei: Heden, ochtend is Zr. Ms. gepantserde ijzeren stoomkanonneer- boot uit de haven gestoomd. Naar wij nader vernemen zal bedoelde bodem vooreerst niet naar eene andere zeehaven vertrekken, maar gedurende eenige dagen in de omliggende wateren alhier proeftogten doen, en daarna de zeehavens Nieuwediep en Vlissingen bezoeken. De genoemde kanonneerboot heeft jl. maandag op de reede van Hellevoetsluis, eene aldaar liggende neder- landsche kof, genaamd Johan Cornelis, gez. Scholtens' van Rotterdam naar St. Petersburg bestemd, aangevaren, ten gevolge waarvan dat vaartuig gezonken is. De ekipage is door de bemanning der kanonneerboot gered en aan wal gebragt. Gemengde berlgten. Eergisteren is aan 's rijks marine werf te Vlissingen een der werklieden geklemd geraakt in de machine tot vervaardiging der pantserplaten. Hij heeft den arm ge broken en de borst bezeerd en is, daar hij in groot gevaar verkeerde, alleen door de spoedige hulp der overige werklieden voor grooter onheil bewaard gebleven. Het turinsche dagblad Italia meldt, dat Italië eer lang groot voordeel zal trekken van eene ontdekking op eigen grondgebied gedaan. Zij betreft eene mijn, welker rijkdom en gemakkelijke bewerking welligt zonder wedergade zijn in Europa. Die nickel-, koper- en kobalt- mijn is gelegen op weinige uren slechts van Turin, tusschen Vin en Mezzenile. Men zegt dat een der aderen eene metaalhoudende inassa belooft te leveren, voldoende om zooveel nickel te produceren, dat de regering zich in haar eigen land het metaal zou kunnen verschaffen, benoodigd om eene nieuwe munt te doen slaan, overeen komende met die welke in Zwitserland gebruikt wordt.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1