3 last had gegeven die geneesmiddelen te doen klaarmaken, dat hij mitsdien geene geneesmiddelen had voorgeschre ven, maar nageschreven wat de clairvoyante opgaf, het geen ieder partikulier had kunnen doen. Doorgaans geschiedde dit dan ook door een der betrekkingen van den zieke; in dit geval was het op verzoek van de moeder der kinderen door hem zeiven geschied. Uit een en ander volgde zijns inziens, dat hij geen tak der geneeskunde had uitgeoefend. De substituut-officier van justitie mr- M. J. van Lennep was van eene andere meening, en hield vol dat de beklaagde wel degelijk geweten had tot welk doel hij de geneesmiddelen opschreef en die bedoeling door de daad zelve had bewezen. Hij rekwireerde mits dien zijn schuldigverklaring aan het hem ten laste ge legde feit, met veroordeeling tot eene geldboete van 50 tot 200 gulden. De uitspraak is bepaald op 13 junij e. k. Het droevigste dezer geschiedenis is, dat beide de aldus behandelde kinderen overleden zijn. Gemengde berlgten. Bij het bouwen der roomsche kerk te Franeker is de toren ingestort, waarbij twee werklieden zwaar ge kwetst zijn en een ander jammerlijk is omgekomen. Het plan tot oprigting van een gedenkteeken te Dublin ter eere van wijlen den prins-gemaal heeft bij den stedelijken raad aldaar oppositie gevonden, en wel op zoodanige wijze, dat men verwacht dat de koningin daar over wel hoogst ontevreden zal zijn. H. M. had namelijk aan den raad bij missive bekend gemaakt, dat het plan hare bijzondere goedkeuring wegdroeg en dat zij wenschte de opene ruimte ter zijde van College-Green als plaats voor het monument te zien aangewezen. In plaats van deze aanschrijving, gelijk alle missives van zoodanigen aard door de koningin ingezonden, op de gebruikelijke wijze dadelijk aan de orde te stellen, werd met 29 tegen 24 stemmen besloten, het stuk eerst aan eene kommissie in handen te geven. In het verslag van den toestand der gemeente Amsterdam over 1863 vindt men in hoofdstuk IX, onder wijs, aangeteekend dat de uitgaven uit stadskas, ten behoeve van de openbare armenscholen, hebben bedragen ƒ92.235,16, en dat 100 jaren vroeger, in 1763, de kosten der zeven publieke stadsscholen hebben beloopen ƒ13.58712 st., en bestreden werden uit de kollekte, den 9 maart van dat jaar gehouden, die opbragt ƒ16.216: 10 st. Te 's Hage bestaat het plan den 18 junij, waarop het zilveren huwelijksfeest van HH. MM. den koning en de koningin invalt, bijzonder feestelijk te vieren, zonder den vorigen dag, dien van den verjaardag der koningin, ongevierd te laten. Den 17den is er, als gewoonlijk, groote illuminatie, den 18den groot vuurwerk in de Maliebaan. Op de plaats der stierengevechten te Valladolid had den 16 dezer de aangekondigde ontmoeting tusschen een stier en een olifant plaats. De stier werd geheel uit het veld geslagen, naardien zijn tegenpartij der, nagenoeg zonder eenige inspanning, hem gedurig het naderen belette zonder hem eenig leed te doen. In het dorp Tliiencn (België) had dezer dagen een droevig voorval plaats in de kalkovens van den beer Masson aldaar. Volgens gewoonte waren de werklieden gedurende den schofttijd op een der ovens gaan zitten om hunne boterhammen op te eten, toen eensklaps de oven instortte en twee der arbeiders in de brandende kalk neder vielen. De anderen, die het gevaar waren ontkomen, wendden alle pogingen tot redding aan, doch te vergeefs; men haalde slechts twee onkenbare lijken op. Een knecht van den heer Masson, die bedlegerig was, deze ramp vernemende, ontstelde zoodanig dat hij eenige oogenblikken later den geest gaf. De voltrekking van het huwelijk tusschen den graaf van Parijs en de infante Maria Isabella, oudste dochter van den hertog van Montpensier, is vastgesteld op 30 dezer. Alle hier te lande aanwezige leden der famielje Orleans zijn reeds op Claremont bijeengekomen. De plegtigheid zal plaats hebben in de roomsch katho lieke kapel te Kingston. De heer Stansfeld heeft van zijne kiezers te Halli- fax eene prachtige zilveren kandelabre ontvangen. De feestelijke aanbieding van dit bewijs van sympathie ge schiedde in tegenwoordigheid van ongeveer 10,000 per sonen. In de rede, die hij bij deze gelegenheid ter dankbetuiging uitsprak, zinspeelde hij nog wel herhaal delijk op de redenen die hem tot aftreding uit het ministerie hadden genoopt, doch hierbij kwam evenwel niets nader voor, dan hetgeen hij daarover in liet parle ment had gezegd en destijds uitvoerig is mededeeld. Woensdag avond, ongeveer half tien ure, had er een moordaanslag plaats op mevrouw v. d. W., wonende op Doescate, tusschen het Nij verdal en Hellendoorn. Een geweerschot werd op haar gelost, toen zij zich buiten bevond. Deze dame houdt er eene menigte honden op na waaronder van de kwaadaardigste soort, zoo dat bijna geen mensch het waagt om op haar erf te gaan, zonder gevaar te loopen van gebeten te worden. Zoo gebeurde het voor ongeveer vijf weken, dat een jongen van het Nij verdal door zijne moeder naar Hellendoorn werd gezonden om voor zijn vader, die ziek was, medicijnen te halen. Op zijn weg werd de jongen door 2 of 3honden van mevr. v. d. W. aangevallen en zoodanig aan armen, beenen en hoofd gewond, dat hij heden nog in een bedenkelijken toestand verkeert, en ware hij niet door menschen gered, dan zou hij door de honden ver scheurd zijn geworden. Evenwel moeten sommige van die honden nu en dan nog losloopen, en naar men ver neemt, ook weder enkele aanvallen gedaan hebben. Het geval van den 14jarigen jongeling is in behandeling bij de regtbank te Deventer geweest, of is nog in behande ling. Wat nu de reden van den moordaanslag mag wezen weet men niet; maar wel, dat mevr. v. d. W. algemeen onbemind is, zoo om hare honden, als om andere reden. Naar men verneemt, is zij reeds donderdag overleden. Volgens nadere bcrigten omtrent het spoorweg ongeluk tusschen Namen en Diuant, hetwelk wij in ons voorlaatste nommer mededeelden, schijnt men terugge komen te zijn van de meening. dat het derailleren zou veroorzaakt zijn door het uitzetten der rails ten gevolge van de warmte. Het ongeluk wordt thans toegeschreven aan de groote snelheid, waarmede de trein zich bewoog. De justitie doet ouderzoek. De Triester Zeitung deelt in haar jongst versche nen nommer de volgende proeve van parlementaire welsprekendheid mede, in de kamer van vertegenwoor digers dezer dagen gegeven door den heer Mellona „die," zoo voegt dit blad er bij, „zijn naam alle eer aan doet" (eene toespeling op den naam des sprekers; mel- lonaggine beteekent dwaasheid.) Bedoelde heer Mellona sprak dezer dagen de volgende woorden„In de poolsche kwestie daarentegen had Italië het initatief kunnen nemen. (Men lacht hoorbaar.) De leden der regterzijde lagchen naar het schijnt, maar men bedenke wel dat zij, die over mijne uitdrukking lagchen het bewijs leveren, dat zij de geschiedenis van het kleine Sardinië niet kennen. Ware Italië in de poolsche kwestie tusschen beide getreden, dan zou Oostenrijk eene geheel andere staatkundige rigting hebben gevolgd dan het geval is geweest. Het ministerie verlangde niet dat die weg ingeslagen werd, omdat Engeland daartoe zijne toe stemming niet had gegeven. Hierom had men zich niet moeten bekreunen; men had eenvoudig het voorbeeld moeten volgen van Sardinië, dat een handvol troepen naar de Krim zond tegen de turken, (algemeen gelach) welke troepen de achting en de bewondering der russen verwierven, die hen met de meeste voorkomendheid bejegenden. (Luid geschater.) Een jaar na het eiudigen van den oorlog tegen de turken, ontvingen wij de moe der des keizers van Rusland als gast in ons midden, tot welk einde de keizer haar herwaarts had gezonden. (Aanhoudend gelach.) Daar de keizer van Rusland tevens paus in zijn land is, kwam de russische natie toen bij ons als gast, omdat zijne moeder tevens de moeder der russische natie is." (Een oorverdoovend gelach verhin derde den spreker verder uit te weiden.) Burgerlijke stand. (Van 14 tot 21 mei.) Vlissingen Gehuwd: A. Adviaansen, jm. 29 j. met A. Stof koper, jd. 22 j. Bevallen: W.G. Siegers, geb. Wesepoel,d. C. Couvee, geb. Huijbregtse, d. A. Persenaire, geb. Joossen, z. J. J. Heijblom, geb. Fagg, d. Overleden: T. Lugjes, jm. 67 j. B. J. van Dierendonck, man van P. A. Smit, 77 j. A. Cracau, z. 13 dagen. Zierikzee. Gehuwd: J. van Dijk, jm. 27 j. met S. H. Blanker, jd. 23 j. A. Versteeg, jm. 33 j. met M. van Aken, jd. 34 j. Bevallen A. E. Schoenmaker, geb. Huckeslioven, d. C. M. van Nieuwland, geb. Herman, z. A. M. Lokker, geb. Stahlhöfer, d. H. J. Gasille, geb. de Looze, d. C. Haak man. geb. Smit, z. (duodgeb.) OverledenT. J. Schot, weduwn. van M. C. Anker, bijna 73 jaren. Verkoopingen en aanbestedingen. Woensdag heeft te Meliskerke de openbare verhu ring plaats gehad van I. 65 rood. 60 ellen weiland, te Me liskerke, verhuurd voor 80. II. 47 roed. 50 ellen bouw land, als voren, verh. voor 30. III. 52 roed. 10 ellen weiland, als voren, verh. voor 42. IV. 35 roed. 70 ellen bouwland, als voren, verh. voor 19. V. 26 roed. weiland, als voren, verh. voor 13. VI. 70 bund. 20 roed. weiland, als voren, verb, voor ƒ38. VII. 39 roed. 40 ellen weiland, als voren, verh. voor 36. VIII. 59 roed. weiland, als voren, verh. voor ƒ36. IX. 44 roed. 60 ellen weiland, als voren, verh. voor ƒ40. X. 35 roed. 70 ellen weiland, als voren, verh. voor 30. XI. 37 roed. 89 ellen bouwland, als voren, verh. voor ƒ36. XII. 43 roed. 41 ellen bouw land, als voren, verh. voor ƒ38. XIII. 81 roed. 80 ellen bouwland, als voren, verh. voor ƒ110. XIV. 48 roed. bouwland, als voren, verh. voor 30. XV. 38 roed. 70 ellen bouwland, als voren, verh. voor ƒ34. XVI. 71 roed. bouwland, als voren, verh. voor ƒ34. XVII. 47 roed. 70 ellen weiland, te Domburg, verh. voor ƒ40. XVIII. 17 roed. 40 ellen, als voren, verh. voor ƒ13. XIX. 47 roed. bouwlandj te Aagtekerke, verh. voor 37, alles per jaar. meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Mei 1864. V/in tic 0 1 |o J? Thermometer C. betrekkelijke vochtigheid. c .sl a S "i AO cë Aanmerkingen. 15IN.NO. 4 767.0 17 2 0.49 7.32 0.0 ligtbewolkt heijig. 16 0. NO. 6 768.1 19.2 0.72 11.86 0.0 helder heijig. 17 ZO.t.O. 3 768.1 22.8 060 12.07 00 helder heijig. 18!NO.fc.O. 3 768.3 23.0 0.53 11.80 0.0 helder heijig. 19 ,0. NO. 3 768.8 20.8 0.68 12.04 0.0 helder heijig. 20 Z. t.O. 3 766.6 21,0 0.58 10.50 0.0 held.heijigeninden nacht reg. en dond. 2l|NOost. 9 761.2 12.2 0.96 10.32 6.5 ligtbewolkt. Therniometerstand. 21 mei 's av. 11 u. 52 gr. 22 's morg. 7 u. 57 's midd. 1 u. 62 gr's av. 11 u. 53 gr 23 's morg. 7 u. 5 4 's midd. 1 u. 66 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zaturdag is eene zitting gehouden tot vorming van een bureau van stemopneming bij de aanstaande ver kiezing van leden voor de tweede kamer der staten generaal, waarvoor tot leden zijn benoemd de heeren M. Pot en C. J. van der Hij den, eu tot plaatsvervangers de heeren J. de Groof eu W. de Kruijff. Tot aanvulling van het bureau van stemopneming voor de herkiezing van een lid der provinciale staten, hetwelk door verhin dering van de heeren W. de Kruijff en W. van der Os, om daaraan deel te nemen, niet meer voltallig is, zijn be noemd: tot lid de heer J. G. Hector en tot plaatsvervan ger de heer M. Wels. Wijders is door den voorzitter aan de vergadering voorgesteld om de veemarkt, waaromtrent in de vorige vergadering een besluit genomen is, behoudens goed keuring van gedeputeerde staten, wekelijks te doen houden op zoodanigen dag als daarvoor door burgemeester en wethouders het meest geschikt zal worden geoordeeld. Dit voorstel is met algemeene stemmen goedgekeurd. ILhiitrnlanö. Algemeen overzigt. De engelsche dagbladen beweren dat het pruissisch leger in Jutland, niettegenstaande het sluiten der wapen schorsing, voortgaat met het heffen van oorlogsbelastin gen. Naarmate deze dagbladen in mindere of meerdere mate deensch gezind zijn wordt daaromtrent een scher pere toon aangeslagen. The morning post en The morning herald zeggen dat aan de onbeschaamdheid der pruissische regering paal en perk moet worden ge steld. „De wapenschorsing, zoo beweert laatstgenoemd dagblad, is geene bijzondere overeenkomst tusschen Pruissen en Denemarken, zoo dat de eerste mogendheid haar straffeloos kan schenden. Het is eene plegtige schikking aan beide partijen door de groote mogend heden opgelegd, welke thans met evenveel wreedheid als trouweloosheid door het pruissisch goevernement, bedwelmd door zijne armzalige overwinning op een zwakkeren tegenstander, met den voet wordt getre den. En wat doet intusschen het schaduwbeeld van eene konferentie? Men zal voor 31 dezer maand niet meer vergaderen en gedurende dien tijd zal men de bewoners van Jutland uitgeplunderd eu tot den bedel staf gebragt hebben." Eene interpellatie van het engelsch ministerie omtrent dit punt werd beantwoord met de betuiging dat de regering nog geene inlichtingen had ontvangen omtrent de handelwijze der pruissen in Jutland. Behalve de reeds genoemde leden van het deensch kabinet, die hun ontslag hebben aangeboden ten gevolge van het sluiten der wapenschorsing met de opheffing

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2