MIDDELBÜRGSCHE COURANT. iv°- 82. Dingsdag 1864. 24 Mei. ötnncnlanö. lp ClIKS J 2?eiuiAxa¥A. Editie van maandag avond 4 ure. HE1VNI§GE VING. Vorderingen ten laste der gemeente tot 1 januarij 1804. Burgemeester en wethouders van St. Philipsland Gelet op art. 228 der wet van 29 junij 1851 (Staats blad no. 85) en de arit 2 en 3 der wet van den 8 november 1815 (Staatsblad no. 51) Brengen bij deze in herinneringdat de declaratiën van alle vorderingen ten laste der gemeente tot den 1 januarij 1864, die nog niet ter verevening aangeboden mogten zijn, alsnog ten spoedigste ingeleverd behooren te worden, en dat alle vorderingen welke, tot dien tijd, na den 30 junij 1864 worden ingediend, gehouden zullen worden voor verjaard en vernietigd. St. Philipsland, den 18 mei 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd J. W. DEL CAMPO, genaamd CAMP, voorzitter. W. MOL, secretaris. Middelburg; 23 mei. Wij herinneren den kiesbevoegden dat morgen (dings dag), tusschen 9 en 5 ure, de inlevering der stembiljetten moet plaats hebben voor de verkiezing bij herstemming van een lid der provinciale staten van Zeeland. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen donderdag 2 junij. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrikt Boxmeer, welke moet plaats hebben ten gevolge van het aannemen door den heer H. C. F. Eerstens van zijne benoeming tot griffier van het kantongeregt te Boxmeer, zal geschieden op dingsdag 14 junij aanstaande, en dat, zoo eene her stemming noodig is, deze zal plaats hebben op dingsdag 28 junij daaraanvolgende. Wij vernemen dat het aantal lijders aan de kinder ziekte te Goes steeds toeneemt. Op 15 mei was dit aan tal reeds tot 206 geklommen, waarvan tot op dien dag ruim een tiental waren overleden. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 23 april 1864, tot regeling van de wijze van beheer en ver antwoording der geldmiddelen van Nederlandsch Indië. Van eene goede zijde vernemen wij, dat het traktaat tusschen Pruisscn en Nederland over de aansluiting voor den staatsspoorweg Zutphen-Enschedé aan de pruissische banen is gesloten, en wel in dien geest, dat de aansluiting zal plaats hebben over Gronan en Ocht- rup aan de spoorweglijn Rheine-Munster. Enschedesche cour.) De kies vereen iging Nederland, te 's Hage, beeft met algemeene stemmen tot kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen jhr. mr. W. T. Gevers Dey- noot, aftredend lid. Volgens de Nieuwe rotterdamsche courant heeft de heer mr. C.Fock, burgemeester van Haarlem, den wensch te kennen gegeven om voor de kandidatuur tot het lid maatschap der tweede kamer buiten aanmerking te blijven, omdat hij de betrekking van burgemeester eener gemeente als Haarlem, niet te vereenigen acht met het lidmaatschap der tweede kamer. Tevens zou ten gevolge van de weigering des heeren Fock, bij de libe rale kiezers in het kiesdistrikt het voornemen bestaan om den heer dr. E. C. Buchner als kandidaat voor te dragen. De kiezersvereeniging Vrijheid en Orde, te Deventer, heeft voor de aanstaande verkiezing van twee leden der tweede kamer, opgemaakt de volgende tweetallen: le vakature, mr. G. Dumbar, aftredend lid, en mr. Dam, wethouder te Zutphenj 2e verkiezing (nieuw lid) de heeren van Loghem, oud lid der kamer, en prof. Jonck- bloet, te Groningen. Naar men verneemt heeft ook de heer Oomen, te Breda, besloten zich bij de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer niet meer verkiesbaar te stellen. De Maatschappij tot bevordering der toonkunst te Amsterdam heeft besloten krachtige pogingen aan te wenden tot .verheffing van het koraalgezang in Neder land. Ten gevolge van den daartoe gegeven last, heeft het hoofdbestuur eene zelfstandige hoofdkommissie voor de Nederlandsche koraalvereeniging benoemd uit man nen, die als toonkunstenaars, kunstgeleerden en dichters blijken van hunne belangstelling in het koraalgezang hebben gegeven. Door de vereenigde zamenwerking van deze mannen uit verschillende christelijke kerkgenoot schappen en inrigtingen, zoo wel als uit de Israëlitische gemeente, heeft men gemeend de belangstelling bij het nederlandsche volk zoo algemeen mogelijk te kunnen maken. De door het hoofdbestuur der maatschappij be noemde heeren die zich de keuze hebben laten welgeval len zijn de algemeen beroemde toonkunstenaren J. G. Bastiaans te Haarlem en F. Nieuwenhuijsen te Utrecht. Als dichters of kunstgeleerden werden gekozen de heeren Theod. J. Alberdingk Thijm, wiens naam reeds eene aanbeveling is bij alle zijne geloofsgenooten in ons vader land, wien de eer en bloei van het godsdienstig katholiek gezang ter harte gaat; dr. R. Bennink Janssonius te 's Hage, de vertolker van een groot aantal gezangen der katholieke kerk, bewerker van het gereformeerde psalm boek dat hij voor de buisselijke godsdienstoefening en kerkgebruik zoo veel geschikter maakte, schrijver van de geschiedenis van 't herv. kerkgezang en dichter van meer dan een door onze beroemdste komponisten op muziek gebragt lied; professor A. Loraan, wiens uitge geven koraalboeken voor de evangelisch luthersche ge meenten hem onder onze toonkunstenaren en kunst geleerden eene goede plaats hebben verzekerddr. J. P. N. Land te Amsterdam en dr. A. Pierson te Rotterdam, in de muziekale en letterkundige wereld even gunstig bekend door hunne talenten als door den invloed dien zij in de afdeelingen der protestantsche kerk, waartoe zij behooren, uitoefenen, en Jozef Israels, die in meer dan een opzigt de man is om aan de veredeling van het godsdienstig gezang bij zijne geloofsgenooten met vrucht te arbeiden. Dagblad van Z.-Holl) Benoemingen en besluiten. leg er. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van/1500 'sjaars. aan den luitenant-kolonel J. W. Ver- tholen, van het 4e regeraent dragonders, alsmede aan den officier van gezondheid 2e klasse G. J. Roetering, van het 2e regeraent infanterie, tot een bedrag van ƒ680 'sjaars, met toekenning van den rang van officier van gezondheid le klasse. posterijen. Pensioen verleend aan A. Kakebeeke, wed. van A. Donker, in leven direkteur van het post kantoor te Goes, ten bedrage van/192. Kerk- en schoolnieuws. Wij vernemen nader, dat de heer W. C. Meijer, predikant te Retranchemeut, door het provinciaal kerk bestuur van Zeeland onlangs uit zijne bediening ontzet, van die uitspraak in hooger beroep is gekomen bij de algemeene synode der nederlandsche hervormde kerk, waardoor de gemeente Yan Retranchement voor alsnog niet vakant is. Daar de kommissie voor den vervolgbundel der Evangelische gezangen berigt had ingezonden dat zij hare taak nederlegde, omdat zij niet naar den wensch der synode in baar werk scheen te kunnen slagenzoo heeft de algemeene synodale kommissie besloten aan de synode te kennen te geven, dat deze vergadering geene overwe gende redenen heeft om voor alsnog eene nieuwe kom missie voor dat werk voor te dragen of daaromtrent eenig ander bepaald voorstel te doen. Volgens ingekomen berigt van wege het moderamen der kommissie tot de bijbelvertalinghad de arbeid der vertaling van het Oude testamentom verschillende medegedeelde redenensedert het laatste verslag slechts geringe vorderingen gemaakt, maar mogt men zich ver blijden dat er een grondslag is gelegdwaarop voor als nog wel langzaammaar na de uitgave der vertaling van het N. testament met meer kracht zal worden voortgezet. (Kerkel. courant.) De 46e vergadering der evang.-Iuthersche synode werd den 18 mei in de konsistoriekamer der evangelisch- luthersche kerk te 's Hage geopend. De leden dier synode zijn, van de predikanten: A. J. Schroder, pred. te Arnhem, presidentdr. P. J. Andreae, pred. te Zierikzee, vice-pre sident; K. N. Meppen, pred. te 'silage, sekretaris; J. H. Michelsen, pred. te Haarlem, secundus en tweede sekre taris; dr. F. J. Doinela Nieuwenhuis, hoogleeraar te Amsterdam, preadviserend lid; L. C. Lentz, pred. te AmsterdamC. Ricker, pred. te ZaandamW. D. Statius Muller, pred. te SchiedamF. W. Bornscheuer, pred. te Vaals; J. C. Manssen, pred. te Groningen. Van de leden der gemeenten: mr. F. F. Karseboom, te 'sHage; de heeren C. P. Sander, te RotterdamH. Hendrikse, te 's Hageprof. jhr. mr. J. de Bosch Kemper, te Amsterdam J. Backer, te Oosterbeek; J. P. F. Dicke, te Dordrecht; en J. Coninck Westenberg, te Arasterdam. marine en leger. Voortaan zal aan de tot het volgen hunner bestemming naar Oost-lndië vertrekkende officieren (voor zoo veel zij vrijen overtogt genieten) van goevernementswege voor hunnen overvoer naar Indië per hoofd worden be taald 650 voor vracht en kostgelden, met inbegrip van de kosten der extra- of kajuitstafel, benevens van het beddegoed en verder hut- en tafelgereedschap, zoo dat te dier zake niets uit hunne eigene middelen behoeft te worden bijgepast, hetgeen voor de belangheb benden, in vergelijking met vroeger, eene besparing van 100 A 150 oplevert De luitenant ter zee le klasse C. T. Hackstroh, die nende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, wordt met den laatsten dezer op non-aktiviteit gebragt en met den eersten junij aanstaande vervangen door den luitenant ter zee le klasse C. A. B. D. Rijk, thans non-aktief. Regtszaken. Mevrouw de wed. Pruimers en de predikant J. G. van Rijn hebben tegen het arrest van het provinciaal geregts- hof van Overijssel, waarbij hunne teregtstelling is bevo len, kassatie laten aanteekenen. Naar men verneemt heeft Hendrikje Kolk, door het provinciaal geregtshof van Drenthe ter dood veroor deeld, wegens het toedienen van pannekoeken met ratte- kruid vergiftigd, aan haar man, die ten gevolge daarvan is overleden, kassatie van dat vonnis doen aanteekenen. Donderdag stond voor de arrondissements-regt- bank (derde kamer) te Amsterdam te regt de magneti seur W., beklaagd van het onbevoegd uitoefenen van een tak der geneeskunde. Genoemde magnetiseur had namelijk twee zieke kinderen van een ingezetene te dier stede behandeld, door eene clairvoyante in magneti- schen slaap te brengen en daarop de geneesmiddelen op te schrijven, welke de clairvoyante in dien toestand dikteerde. Ter teregtzitting beweerde hij. dat hij geen

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1