MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 81. Zondag 1804. 22 Mei. - i i o X^'M!*NU6V Editie van zaturdag avond 4 ure. Middelburg 21 mei. De onlangs bevorderde en nieuw benoemde officieren bij de dienstdoende schutterij alhier zijn gisteren avond voor het front van het bataljon plegtig geïnstalleerd, zijnde de hoeren jhr.mr. A. van -Reigersberg Versluijs, als kapitein, in de plaats van den heer C. J. Boogaert, op verzoek eervol ontslagen, wiens korapanjie thans aan den nieuw benoemden werd overgedragenmr. J. van de Graft en C. D. Tielenius Kruij thoff als le luitenants H. P. van de Graft en A. Luteynals 2e luitenants. Z. M. de koning is donderdag avond ten half zeven ure van het Loo in de residentie teruggekeerd. De heer Tutein Nolthenius heeft verklaard, dat hij, uit hoofde van huisselijke omstandigheden, volhardt bij zijn voornemen om zich niet weder verkiesbaar te stel len voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal. Men schrijft ons uit 's Gravenhage 19 mei De kommissie der tweede kamer (Gevers Deynoot, van Nispen, van Asch van Wijck, Dirks en Blom), die belast is geweest met het onderzoek van de verschil lende adressen van den heer Stieltjes alsmede van de inlichtjpgen van den minister van koloniën daarover, alles betrekkelijk den gekoncedeerden spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden, heeft dezer dagen een zeer breedvoerig en zeer dor verslag uitgebragt, dat weinig of niets anders behelst dan een overzigt van den inhoud der verschillende stukken. De kamer zal er niet veel licht uit putten, want de konklusic van de meerder heid der kommissie is, dat „mogt zij hier en daar een oor deel geveld hebben, zij meent zich van een eindoordeel te moeten onthouden." Benoem daar nu eene kommissie voor, om zóó voorgelicht te worden „De tweede kamer is naar huis en komt, zegt men, dit zittingjaar niet meer terug. De stapel van belangrijke wetten blijft dus onafgedaan liggen." De heeren D. Kruseman van Elten en Maurits León, kunstschilders te Amsterdam, zijn benoemd tot eere leden van de Société beige des aquarellistes. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad, in de zitting van eergisteren, een voorstel betreffende het museum Boymans ingediend, hetwelk met de daartoe behoorende stukken ter inzage is gelegd. Het heeft de strekking om den raad te doen hesluiten. „er. de assurantie-penningen van de schilderijen van het museum Bojunans uitsluitend te bestemmen tot aan koop van schilderijen enz. in den geest der bepalingen van het testament Boymans, en die gelden daartoe als een afzonderlijk fonds in de brandkluis der gemeente te doen bewaren „b. de kommissie voor het museum Boymans te magti- gen, volgens het door haar voorgestelde plan de aankoo- pen tot weder aanvulling van het museum te doen ge schieden, onder gehoudenheid om telkenmale na het doen van eenigen aaukoop daarvan aan den gemeenteraad kennis te geven; „c. burgemeester en wethouders te magtigen om uit de bovenvermelde gelden de betaling der gedane aankoo- pen te doen geschieden, onder gehoudenheid daarvan jaarlijks eene afzonderlijke verantwoording aan den ge meenteraad over te leggen, tegelijk met de indiening der rekening van het museum; en dhet gebouw, waarin het museum werd gevestigd, nadat dit wederom, volgens een door den gemeenteraad goedgekeurd plan, in behoorlijken staat zal zijn gcbragt, op nieuw maar tevens uitsluitend te besteramen voor de plaatsing van de kunstverzameling, waaruit het museum Boymans thans nog bestaat en hetgeen daaraan in 't ver volg zal worden toegevoegd." Uit het verslag nopens den toestand der gemeente 's Hage over 1863, door burgemeester en wethouders uitgebragt, blijkt dat de bevolking van 's Gravenhage en Scheveningen op 31 december 1863 bedroeg 84.615 (38.627 mannelijk en 45.9$8 vrouwelijk geslacht; toene ming der bevolking in één /ar 1995). De exploitatie der badinrigting te Scheveningen, onder het eigen beheer der gemeente, leverde voordee- lige uitkomsten op. Het getal der baden enz. bedroeg 28.211, zijnde ondanks den ongunstigen nazomer, 355S meer dan in 1862. Voordeelig slot der rekening/11457, waarbij nog komt de waarde van den voorhanden wijn, tot ƒ5107. Volgens het Utrecktsch dagblad zullen de te Utrecht cirkulerende lijsten tot deelneming aan een geschenk in zilver aan Z. M. den koning, bij gelegenheid zijner 25 jarige huwelijksvereenigingwaarschijnlijk worden ingetrokken. Er zal zich eene kommissie vormen, om zelve het plan uit te voeren. Door het bestuur der posterijen is een nieuw model van postzegels vastgesteld, waarvan reeds enkele in omloop en ook ons toegezonden zijn. Deze nieuwe post zegels zijn, even als de tegenwoordige, van 5, 10 en 15 cents. Zij dragen de beeldtenis van den koning, naar eene nieuwe afbeelding; het opschrift „postzegel" komt daarop zeer duidelijk voor. Verder zijn op de vellen, in de lengte en breedte, zoo vele doorboorde randen aan- gebragt als er noodig zijn om elk zegel zonder schaar te scheiden, even als zulks in Engeland, Frankrijk, enz. reeds plaats vindt. Papier en bewerking getuigen van doelmatige verbetering, terwijl de doorboorde randen voor den verbruiker tot gr<$t female zijn. (JJtt. dagbl BcnociHingcn cbi besluiten. pol. dek bestoken. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. van Damme, als beheerder van den pol der Nieuw Sabbinge; aan den heer J. Koert, als gezwo ren van den Wilhelminapolder; en aan den heer T. Ros- seel, als gezworen van de vereenigde polders van Ossenisse. Benoemd tot ontvanger-griffier bij den Nieuwen Passa- geulepolder, de heer J. F. Carpreau. MaB-ime en leger. Zr. Ms. korvet met stoom vermogen Prinses Amelia, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. J. Wichers, is 12 april jl. te Rio Janeiro aangekomen, liegtszakcn. Het koopen van kleedingstukken van een in dienst zijnde militair heeft meestal onaangename gevolgen. Dit bleek donderdag weder ter zitting der arrondissements- regtbank alhier. Zekere L. J. Temperman kocht in het begin der vorige maand van een flankeur van het 2e regement. infanterie een onderbroek, welke was gemerkt metregements norameren letter. Hij betaalde daarvoor 30 cent en liet de gekochte broek liggen met het voorne men om die later af te halen, doch teruggekomen zijnde bemerkte hij dat de broek verdwenen was, zoo dat hij haar niet heeft weergezien. Dit verhinderde echter niet dat de regtbank hem heeft schuldig verklaard aan het, zonder oogmerk om desertie te bevorderen, koopen van goederen van een militair der iandmagt beneden den rang van officier, zonder schriftelijke vergunning van een hevelvoereuden officier, met veroordeeling tot eene gevangenisstraf van zeven dagen en ig de kosten. De zelfde schuldigverklaring, met veroordeeling tot eene gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten, was het lot van Johanna Maartense, tapster alhier, wegens het koopen van een kapotjas van een flankeur van het 2e regement infanterie. De halstarrige ontkentenis dezer j beklaagde mogt haar niet baten. De officier van justitie bij de arrondissements-regt- bank te Goes kwam ia verzet tegen eene beslissing van genoemde regtbank, die bij bevelschrift van den 5 april jongstl. verklaard had dat het feit, ten laste gelegd aan een schipper te Philippine, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis, noch misdaad, noch wanbe drijf, noch overtreding oplevert. Bedoelde sehipper was namelijk beklaagd dat liij in den avond van den 10 janu- arij jl. tusschen 8 en 9 ure arglistig zou hebben wegge nomen een stuk ham, wegende ongeveer een pond en zeven onsen, ter waarde van 1,25 a ƒ1,50, hetwelk aan den zolder lung in dg gelagkamer der bewoonde herberg van F. B. de Wispelaere, op het gehucht De posthoorn onder Philippine, ten nadeele van genoemden herbergier, en hetwelk hij zon hebben verborgen op 's rijks grens paal in de nabijheid der herberg, alwaar het is gevonden eD aan den eigenaar terug gegeven. Gisteren is deze zaak voor het provinciaal geregtshof in Zeeland behan deld, met het voor den beklaagde gunstig gevolg dat hij, even als te Goes, wegens gebrek aan bewijs is vrijge sproken. Gemengde bciigten. Te Göttingon is door eenige ekonomen het besluit genomen, zich tot de regering te wenden, om de hoeren, die veengrond bezitten, aan te schrijven, dat zij niet meer des voorjaars, maar in den herfst veen branden, daar het uit naauwkeurige onderzoekingen is gebleken, dat> de veendamp schadelijk is voor de bloesem der boomen en andere ge wassen; dat hij de kracht der zonnestralen breekt en de onweders, die soms vruchtbare regens medebren gen, verdeelt. De zoogenaamde Buisjesdag zal in de volgende maand te Vlaardingen plegtig worden gevierd, daar het vijftig jaar geleden is dat de haringvloot voor de eerste maal na de herstelling van Nederlands onafhankelijkheid naar zee werd gezonden. Men leest in den Ned. Spectator: In het begin van april meldden de dagbladen het overlijden te Parijs van den heer Alexandre Vattemare, den stichter van het inter nationale ruilstelsel. Dit berigt 7,al de meeste lezers vrij onverschillig hebben gelatendat ruilstelsel toch, 't welk voor Nederland reeds weder is opgege veu, behoefde een tal van even ijverige en even goed gesalarieerde personen als Vattemare zelf was, om op den duur nuttig te kunnen werken. Maar met meer belang zouden waar schijnlijk een groot aantal courantenlezers van middel baren leeftijd den doocl van dien zelfden man vernomen hebben, wanneer men zijne ware aanspraken op vermaard heid, en alleen zijn doopnaam had opgegeven. „Alexander de buikspreker" toch heeft dertig en meerjaren geleden in Nederland zoo teregt de algemeene aandacht getrokken, dat er gewis velen zijn die zich met genoegen den man herinneren die, geheel alleen, de opzettelijk voor hem geschreyen tooneelstukken opvoerde (bijv. Les ruses de Nicolas en Le diable boiteux) en dien men in eeu afzon, derlijk werkje, de twee- Alexanders getiteld, tegenover den toen onlangs overleden keizer Alexander I heeft gesteld. Uit den Helder schrijft men aan het Utrechtsch dagblad, dat niet 5 maar 6 oostenrij ksche oorlogschepen thans aldaar op de reede liggen, als1. :t linieschip Kaiser, komm. baron Pock, 80 palm. diepgang, met 1000 man 2.'tgepantserd fregat Don Juan d'Austria, komm.Pakomg, 75 palm. diepgang en 700 man; 3. de schroefkuilkorvet Friedrich, komm. Ritter von Wippeinger, met 500 man 4. de raderboot Elisabeth, komm. Lagaria, met 300 man 5. 't sckroefstoomschip Wall, komm. von Man veld, met 250 man; 6.'t schroel'stoomschip Seehund, komm. Kro- newetter, met 250 man, in 't geheel dus 3000 koppen. Men begrijpt dat de aanwezigheid dezer schepen daar groot vertier geeft. Zij zullen tot 12 jimij daar blijven. Onder de soldaten en matrozen keerseht veel orde. Te Madrid is berigt ontvangen, dat de kruidfabriek in de nabijheid van Grenada in de lucht is gesprongen en dat al de werkplaatsen ten eenemale vernield zijn. De chef der policie van Aarau heeft dezer dagen een brief ontvangen, gedagtcekend Parijs 14 jl. en geschreven door een zeer berucht persoon, Sehueeberger genaamd, die herhaalde raaien wegens inbraak, aanranding op clen openbaren weg, enz. vele jaren in de gevangenis heeft doorgebragt, en voor weinige dagen uit de centrale ge vangenis te Aarau is ontvlugt. In bedoelden brief klaagt Sclmeeberger zeer over de ongeschiktheid voor de dienst van den hoofdcipier en andere personen, over de slechte

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1