fiktaling nan coupons. fijanöcls berigten. verruilen. Elders hoort men weder van andere geheime bedoelingen gewagen. Zoo blijft er steeds eene spanniug heerschen in ons werelddeel, welke loodzwaar op Europa drukt en geene aanleiding geeft om de toekomst als zoo bijzonder helder te beschouwen. In de Nordd. Allgem. Zeitung komt eene depeche voor van den minister von Bismarck, op 5 mei aan den heer von Bernstorff afgezonden. Hierin verklaart de pruissi- sche regering zich van alle verpligtingen ontslagen, welke uit het traktaat van 1852 kunnen worden afgeleid. Volgens de daarin voorkomende bewering is alleen het doel der konferentie om gemeenschappelijk een middel te beramen tot oplossing der kwestie zonder daarbij acht te slaan op het londensch traktaat. Wanneer de konferentie op 28 mei weder eene verga dering houdt schijnt daarin eerst nog weder de wapen stilstand ter sprake te zullen worden gebragt en zal men eene verlenging voorstellen. Wenschen de duitsche mogendheden of Denemarken de onderhandelingen slepende te houden, dan kan dit daartoe weder tot voor wendsel strekken. Intusschcn schijnt de houding der engelsche dagblad pers en de betuigingen van sympathie voor Denemarken in het engelsch parlement volgens de Oest. Zeitung bij de duitsche leden der konferentie een vrij hevigen te genzin te hebben doen ontstaan, om nog langer in de engelsche hoofdstad te vergaderen. Men zou daarom de vergadering willen overbrengen naar Brussel, hetwelk meer als neutraal terrein zou te beschouwen wezen. In hoeverre dit plan werkelijk bij Oostenrijk en Pruissen bestaat, is tot dusverre van elders niet nader op te maken. De National Zeitung berigt dat zich te Berlijn eene vereeniging heeft gevormd tot vestiging eener maat schappij voor het graven van een sleeswijk-holsteinsch kanaal ter verbinding der Noordzee met de Oostzee. De regering heeft de kosten der voorbereidende werkzaam heden voor hare rekening genomen. Behalve konferentie-berigten uit Londen worden er ook uit Konstantinopel aangebragt. Aldaar vergadert sedert eenige dagen eene konferentie ter regeling van de moeijelijkheden omtrent de geestelijke goederen in de Donau-vorstendommen. Vorst Kusa is uitgenoodigd om aan de beraadslagingen deel te nemen en zal dooi den sultan op schitterende wijze worden ontvangen. De staat van zaken in Tunis schijnt sedert de laatste da- genniet verbeterd te zijn. De fransche regering heeft nieuwe instruktiën doen toekomen aan den kommandant van het eskader aan de afrikaansche kusten met het oog op de noodzakelijkheid eener interventie der fransche marine. Ook de italiaansche regering schijnt maatregelen te hebben genomen met het oog op eene uitbreiding van den op stand tot in de residentie van den bey. De laatste berigten uit Amerika luiden voor de noor delijke staten niet gunstig. Men vreest te Washington dat de generaal Banks, na de hem toegebragte nederlaag, genoodzaakt zal zijn om Texas weder prijs te geven. Be konferentie. The Morning post bevat het volgende: „Men schrijft ons uit Koppenhage dat dezer dagen in een ministerraad, gehouden onder voorzitterschap des konings, besloten is dat men niet zou overgaan tot het sluiten van den vrede dan op voorwaarde dat Dene marken hersteld zou worden in het volle bezit van Slees- wijk en de volle soevereiniteit daarover. Er valt niet aan te twijfelen dat de deensche regering deze eisch op de konferentie zal mededeelen, evenmin ook dat dit dooi de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Pruissen en den duitschen bond zal verworpen worden. „Het oogenblik is thans gekomen, waarop de duitsche mogendheden zullen geroepen worden om zich zonder omwegen te verklaren omtrent de eischen, welke zij aan de deensche regering stellen. Wanneer zij zich hielden aan de verklaring, bij het begin des oorlogs afge legd, namelijk dat zij Sleeswijk slechts als pand wilden bezitten ten waarborg der vervulling van zekere ver pligtingen der deensche regering, dan zou de taak der gevolraagtigden slechts zijn om het karakter dier ver pligtingen te bepalen. Het antwoord van Pruissens koning aan eene deputatie der sleeswijksche bevolking heeft ons echter voorbereid op meer uitgebreide eischen en men behoeft geen duitscher maar slechts menseh te wezen om in de positie, waarin Oostenrijk en Pruissen zich bevinden, de taal van veroveraars te voeren." Nadat het orgaan van lord Palmerston heeft gewezen op de moeijelijkheden welke een gunstig resultaat der konferentie in den weg staan, vraagt het zich zeiven af of de leden dier vergadering wel bezield zijn met eene levendige begeerte om tot eene schikking te geraken. „Het is waarschijnlijk, zoo gaat The morning post voort, dat de duitsche mogendheden gaarne een einde zouden maken aan de vijandelijkheden, op voorwaarde dat de hertogdommen bij Duitschland werden ingelijfd. Het is echter onmogelijk dat deze voorwaarde wordt aangeno men door de onzijdige mogendheden of door Dene marken." In The morning herald treffen wij de volgende be schouwing aan: „Wij gelooven dat de onzijdige mogend heden, die reeds voor langen lijd hebben moeten zien dat Oostenrijk en Pruissen het traktaat van'Londen zouden trachten te verwerpen, zich gereed gemaakt hebben tot een antwoord op dergelijke verklaring. Wij gelooven dan ook tevens dat aan de vertegenwoordigers van Oos tenrijk en Pruissen zal zijn medegedeeld dat Engeland, Frankrijk en Rusland deze beide duitsche mogendheden als door het traktaat van Londen aan zich verbonden beschouwen. Het kan hun derhalve niet veroorloofd worden om aan die verpligtingen ontrouw te worden. De onzijdige mogendheden moeten het traktaat van Londen handhaven en er op aandringen dat dit door de oorlogvoerende partijen worde erkend. „Welken indruk zal eene dergelijke verklaring te Weenen en te Berlijn maken? Dit zal geheel afhangen van het gevoelen, hetwelk men aldaar koestert omtrent de opregtheid en de onwrikbaarheid waarmede deze ge daan wordt. Als men te Berlijn geloof slaat aan die opregtheicl, en aan het voornemen om het traktaat van Londen te handhaven en de integriteit der deensche monarchie te verzekeren, dan zullen de pruissische ge- volmagtigden bevel ontvangen om in de zitting van zaturdag over acht dagen aan hunne verklaring eene kleine wijziging te geven, welke het hervatten der on derhandelingen met eenige hoop opeengunstigen uitslag, veroorlooft. In het tegenovergestelde geval zal de kon ferentie mislukken, uiteen gaan en de oorlog hervat worden. Omtrent de houding van Pruissen zegt de Corres- pondance officieuse van St.Petersburg het volgende: „De grootste moeijelijklieid, welke de konferentie te Londen aanbiedt is de politiek van den heer vonBismarck, welke men avontuurlijk acht. De geest van verovering welke Pruissen bezielt, begint te verontrusten, in de eerste plaats wegens de vermeerdering van grondgebied, welke daaruit voor die mogendheid kan ontstaan en in de tweede plaats wegens de betrekkingen waarin het thans tot andere mogendheden wordt geacht te staan. Wij zijn reeds sedert zoo lang de bondgenooten van Pruissen, dat men onze opregtheid niet zal betwijfelen, als wij verklaren dat wij de eersten zouden zijn om deze mogendheid met zijne zegepralen geluk te wenschen. Elke vergrooting van Pruissen is een nieuw gewigt in de eene schaal der balans, waarvan de andere schaal sedert verscheidene jaren zoo overladen is. Zou dergelijke ver grooting ons genoegen doen als zij plaats had ten koste van ldeine duitsche vorstendommen, in de tegenwoordige omstandigheden geeft zij slechts redenen tot ongerust heid. Men vraagt zich af, welk beginsel den heer von Bismarck leidt en hem alles doet trotseren. Bestaat er ergens eene geheime overeenkomst welke aan eenigen op suprematie naijverigen nabuur veroorlooft, zijne gren zen te verbeteren als Pruissen zich tot aan zee mogt kunnen uitstrekken? of rekent de heer von Bismarck in het geval, waarin wij het beginsel der nationaliteiten zouden willen handhaven, op de revolutionaire partij, welke zich te Londen en eigenlijk overal bevindt en het gunstig oogenblik afwacht om partij te trekken van de tegenwoordige verwikkelingen Frankrijk. Sedert eenige dagen werd te Parijs het gerucht ver spreid dat er eene verandering zou gebragt worden in het ministerie. De Moniteur verklaart dat hiervan vol strekt geen sprake is. Voorts berigt het officieel orgaan nog dat de heer van Beust heden in de fransche hoofd stad werd verwacht. De zitting van het wetgevend ligchaam is bij kei zerlijk dekreet geprorogeerd tot 25 mei. De wet betrekkelijk de koalitiën, door het wetge vend ligchaam aangenomen, is door den senaat bekrach tigd. De prokureur-generaal Dupin hield eene redevoe ring, waarbij hij op de verwerping aandrong. Tc Parijs zijn berigten uit Rome ontvangen, vol gens welke de ziekte van den paus zeer verergerd zou zijn. In den Moniteur van gisteren leest men echter dat de toestand van paus Pius weder verbeterd is, zoo dat hij weldra weder audiëntie zal kunnen verleenen. Het italiaansch dagblad zegt dat eene geheime bul het hou den van een konklavc heeft bevolen van de te Rome aanwezige kardinalen. Daarin zou een opvolger voor paus Pius worden gekozen, welke vóór den dood des pausen zou worden bekend gemaakt. In de omstreken van Tiaret in Algerië heeft een gevecht plaats gehad tusschen den kolonel Lapasset en ongeveer 2500 arabieren. Na een langdurig gevecht wer den deze laatsten terug- geslagen. De coupons der 4 pet. Russische certifikaten in zilver, lste en 2de leening, administratie Hope co., Ketwich en Voombcrgh en wed. W. Borski, verschenen 1/13 februarij 1864, worden betaald met 16,68. 3cctijDingra. De nederlandsche kof Broedertrouw, gez. H. W, de Groot, die te Neuzen averij bekomen en aldaar gelost heeft, is gisteren te Vlissingen binnengekomen om op de werf gehaald en gerepareerd te worden. Den 16 dezer is in het engelsche kanaal, op do hoogte van Hastings, gepraaid de nederlandsche schooner Elisabethgez. M. Weitenga, van New-York naar Amster dam. Ilij heeft gedurende de reis met veel stormweer to kampen gehad en het schip heeft verschansing, water vaten enz. verloren. Den 19 dezer is te Veere binnen gekomen do schooner Catharina Elisabethgez. J. Pander, van New castle met kolen naar Veere en Middelburg bestemd. &i-aanmarkten enz. Amsterdam 17 mei. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken 441-. Lijnolie op zes weken 421. Oostburg 18 mei. De aanvoer was heden zeer klein en de vraag flaauw voor de meeste artikelen; alleen haver en paardenboonen konden vorigen prijs opbrengen, ter wijl gerst iets hooger is verkocht. Men betaalde voor puike nieuwe tarwe/8,50 a 8,25, gemeenere dito ƒ8,10 a, 7,80. Nieuwe zeemvsche rogge/5,60 a 5,75. Nieuwe wintergerst 5,20 a 5,75. Dito zomer 5,20 a 5,50. Haver ƒ3,60 a ƒ3,25. Paardenboonen ƒ5,60 a ƒ5,40. Middelburg 19 mei. Door de plaats gehad hebbende feestdagen was de aanvoer van granen heden zeer onbe duidend, ook bestond er geen vraag dan voor de konsum- tie die zeer bedaard te werk ging, en alzoo niet meer kocht dan voor hare volstrekte behoefte. Tarwe, rogge en gerst bleven echter prijshoudend; naar paardenboonen, die bijna niet getoond werden, bestond goede vraag; zij zijn 5 a 10 cent per mud boven vorigen weekprijs ge kocht. Koolzaad door de olieslagerij gevraagd; puike walchersche werd aan 14,50 en 14,40 de mud gekocht. In de prijzen van den olie is geene verandering be kend. gemiddelde marktprijzen Middenprijzen van bakbare tarwe ƒ8,40 en rogge 6,—. Aardappelen 1,50 a 1,60 per ned. mud. Versche boter- ,90 aj 1,per ned. pond. Prijzen van elFekten. Amsterdam 19 mei. Nederland. Certifilc. Werkelijke schuld 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 „75$ dito dito dito 4 „98$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 147$ België. Certifikaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96 Certifik. Hope co4 71 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 84] dito dito Leening 1860 4$ 83$ Certifikaten6 48 Aand. spoorweg190 Polen. Schatkistobligatiën4 69$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 59 dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 77$ dito nationale5 64$ Bank aktien3 787 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 49$ dito3 thans 2$ 45^ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47 dito 1856—1862 3 „47 Griekenl. dito (blaauwe) 5 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 48 Vercen.Stat.dito (1874) 5 Illinois. dito7 65$ Mexiko. dito3 42$ Grenada, dito afgestempeld4f- Venezuela, dito2

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3