lïuitrnlanö. ping van den gevangenbewaarder Lenston, zou verwijzen naar de korrektionele teregtzitting der arrondissements- regtbauk te Zwolle; eindelijk dat bet hof de invrijheid stelling van den heer van Rijn zou bevelen, ten ware hij om andere redenen in hechtenis behoort te blijven; heeft het hof, bij arrest van 14 mei jh, de teregtstelling bevolen van de beide beklaagden, ter zake van het eer ste feit, met last tot gevangenhouding van den tweeden beklaagde. Het hof heeft zich voorts onbevoegd ver klaard om kennis te nemen van het tweede feit, en ein delijk de gelijktijdige behandeling bevolen van de zaak tegen den tweeden beklaagde, betrekkelijk de poging tot omkooping. Gemengde berigten. Dingsdag morgen passeerden te Hontenisse vier stuks hoornvee van kolossale grootte, zijnde twee vier jarige ossen, benevens een driejarige stier en een drie jarige vaars. Deze beesten gekweekt en gemest in den stal van den landbouwer J. J. van Arenthals, te Hengst dijk, trokken sedert eenigen tijd de algemeene aandacht, en zijn thans verkocht voor de aanzienlijke som van 2375 franks. In de clubs te Londen spreekt men sedert een paar dagen bijna uitsluitend van een zeker schandaal in de officiële wereld. Het blijkt namelijk dat eenige hoofdambtenaren bij het departement van oorlog hun tijd op het bureau grootendeels doorbragten met spelen om groote sommen gelds. Door een naamloozen brief werd aan den graaf van Grey en Ripon hiervan kennis gegeven en de minister deed daarop onmiddellijk een naauwkeurig onderzoek in het werk stellen. Het bleek uit het onderzoek dat een aantal ambtenaren in de zaak betrokken waren, en graaf Grey nam onmiddellijk het besluit de twee hoofdleiders van het spel dadelijk te ontslaau en de overigen op de lijst der bevordering te schrappen. De twee ontslagen ambtenaren zijn de een 28 en de ander 29 jaren in hunne betrekking geweest en genoten een salaris van 600 p. st. en 400 p. st. 'sjaars. Op de prachtige buitenplaats van den heer Rothschild te Ferrières is een hevige brand uitgebarstenmen ver haalde aanvankelijk dat de aangerigte schade 400.000 fr. bedraagt. De zee-krijgsraad te New-York heeft den admiraal Wilkes veroordeeld tot openbare reprimande en ontzet ting uit de dienst voor den tijd van 3 jaren, wegens ongehoorzaamheid, veronachtzaming van zijn pligt, onbe hoorlijk gedrag als officier en minachtende taal jegens zijne superieuren. Bij Michel Levy wordt uitgegeven een werk van den heer Athanase Coquerel filsBeschouwing van het katho licisme en protestantisme in hun oorsprong en ontwik keling. Te Raab is uitgegeven en aan de pastorij van den geestelijke a 5 Icreuzer verkrijgbaar gesteld een geschrift, gerigt tegen het bekende werk van den heerReuan. Het heeft den volgenden titel: „Helsche landdag of de instal latie van den antichrist Renan, door de duivels aan het hof van koning Lucifer." Het vermogen, door Meijerbeer nagelaten, wordt geschat op elf millioen franks. Maandag middag is te 's Ilage een der omnibussen, die zich van het kantoor op de Plaats naar Scheveningen begaven, door het breken van de as in de Parkstraat omgeslagen. De omnibus was zoowel van binnen als bovenop zwaar met passagiers beladenmen zegt met meer dan 50, zoo dat men bovenop niet alleen zat, maar zelfs moest blijven staan. Men kan ligt begrijpen, hoe groot de ontsteltenis was, toen al de personen, die zich op den omnibus bevonden, op de straat en door elkan der vielen, en toen zij, die binnen in gezeten waren, zijnde meest dames, door het breken van de glazen van het rijtuig in nog grooter gevaar verkeerden. Gelukkig is men er over 't algemeen met den schrik en met ligte kwetsuren afgekomen; slechts enkelen hebben wonden aan 't hoofd gekregen. De dame, voor wier woning het ongeval plaats vond, had de welwillendheid dadelijk al de passagiers bij zich te ontvangen en hun, voor zooveel noodig, hulp te verleenen. Daar de paarden stapvoets reden, heeft men ze onmiddellijk tot staan kunnen brengen. Na afloop der zittingen van het fransch wetgevend ligchaam zal de heer Ollivier te Turijn voor den raad van state een franschman gaan verdedigen, waarbij hem verlof zal worden gegeven om in zijn eigene taal te pleiten. Op den spoorweg van Namen naar Dinant is dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De middag-trein van 5 uur is dingsdag tusschen Ivoir en Moulins gederailleerd, ten gevolge waarvan eenige wagons van den dijk stortten en vier rijtuigen in de Maas vielen. De gravin Cornet en mevrouw Ilenry uit Dinant verloren daarbij het leven, terwijl zeven perso nen min of meer ernstige wonden ontvingen. Het onge- val zou nog meer slagtoffers hebben gemaakt, indien het aantal reizigers in den trein niet slechts zeven en twin tig had bedragen. Volgens verschillende deskundigen is het derailleren toe te schrijven aan de uitzetting der rails door de warmte. Men rekent het getal personen, die maandag de residentie bezochten, alléén door middel van den spoor weg, op 8500 personen. Voegt men daarbij hen, die in andere rijtuigen en in volksschuiten derwaarts gingen, dan zal het getal bezoekers wel op ten minste tien dui zend mogen gesteld worden. De koning van Pruissen heeft den kroonprins benoemd tot generaal-opperbevelhebber over de tweede legerafdeeling. Aan generaal Wrangel is de grafelijke waardigheid opgedragen. De zweedsche minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard dat de geheime instruktiën, aan den ver tegenwoordiger van Zweden op de konferentie verzonden, onderweg in Duitschland geopend zijn. Maandagavond ten 9.V ure is brand ontstaan op het bovenhuis bewoond door den schoonschrijver Dekker, op de Prinsengracht te Amsterdam, welke men dooi de werking van 4 spuiten ten 11 ure meester was, doch waarbij het bovengedeelte van het perceel geheel is uit gebrand. De inboedel en de kunstwerken van den heer Dekker, die niet te huis was, waren niet tegen brand schade verzekerd, en niets is gespaard gebleven; het ge zin is met moeite gered. De brand is in de keuken ont staan, doch de oorzaak is onbekend. Uit het Westland verneemt men, dat aan de veld vruchten niets ontbreekt om een goed gewas voort te brengen. De wanne zonneschijn op den laatsten regen heeft eene heerlijke uitwerking gehad. Het vervoer van aspersies neemt met iederen dag toe; ook dat van nieuwe aardappelen, waarvan, met eene vracht aspersies, reeds vijf mandjes naar Amsterdam verzonden zijn. "Weldra zal het vervoer van aardappelen grooter worden. Verkoopiiigeit en aanbestedingen. Den 18 dezer is alhier ter verkoop aangeboden eene hofstede met 23 bunders 72 roeden 60 ellen bouw- en weilanden, staande en gelegen in de gemeenten Vrouwe polder en St. Laurens. Verkocht voorƒ21,600. Heden middag is te Vlissingen ten behoeve van het garnizoen in het openbaar aanbesteed geworden de levering van 16 last zeeuwsche tarwe, 16 last rijn tarwe en 81 last rogge. Aangenomen door den heer C. de Gier te Gorinchem, de zeeuwsche tarwe voor ƒ246, de rijn- tarwe voor 243 per last; en door den heer D. Scheele, te Neuzen, de rogge voor 177 per last. Therm ome terstand. 18 mei 's av. 11 u. 60 gr. 19 'smorg. 7 u. 62 'smidd. 1 u. 72 gr. 'sav. 11 u.56gr. 20 'smorg.7 u.58 'smidd. lu. 72 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van dingsdag 17 mei. De werkzaamheden hebben zich tot het volgende be paald aanneming van 1. een wetsontwerp tot bekrach tiging van eene met het burgerlijk armbestuur te Maas tricht gesloten ruiling van een gebouw en gronden; 2. tot goedkeuring van eenige bepalingen van het traktaat van handel, vriendschap en scheepvaart tusschen Nederland en de Hawau-eilanden gesloten. Vervolgens zijn goedgekeurd een aantal konklusiën op regeringsverslagen. Zitting van woensdag 18 mei. Behandeling van ver schillende wetsontwerpen; reces der kamer. In de eerste plaats was aan de orde de onteigenings- wet voor den spoorweg ZwolMeppel. De heer Storm van 's Gravesande wees op de overijlde behandeling van dit gewigtig wetsontwerp, aan het einde der zitting, waardoor de belanghebbenden geene gele genheid hebben gehad om zich met liuune bezwaren tegen de voorgestelde rigting tot de kamer te wenden. De heer Heemskerk Az. betreurt, dat vele onteige ningswetten met zoo veel spoed door de kamer behandeld worden en beweerde dat de slechte toestand van het Zwolsche diep te wijten is aan handelingen van hetgoe- vernement, die door lage tarieven de kommissie belette de werken te onderhouden. De heer Dullert betwijfelde of aan den bovenbouw van de brug te Zutphen met genoegzamen ijver gewerkt werd. De heer Beyma onder steunde de bezwaren van den heer Storm van 's Grave sande. De heer Idserda verdedigde de door de regering voorgestelde rigting langs het oosten. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat de gedane opmetingen de overtuiging hebben gege ven, dat de oostelijke rigting de voorkeur verdient boven de westelijke, waardoor ook voor de kortheid der kom- munikatie beter gezorgd is. Hasselt en Zwartsluis, niet, in den spoorweg opgenomen, hebben dan ook veel meer behoefte aan een goeden waterweg. Overigens verklaarde de minister dat de lijn ZutphenDeventer in augustus 1865 zou gereed zijn; Zutphen—Henglo in oktober 1865; Ilenglo naar de duitsclie grenzen in april 1866 en Leeuw ardenGroningen in julij 1866. Na repliek van de héeren Storm van 's Gravesande, Heemskerk Az., Beyma en de minister, is het wetsont werp aangenomen met 43 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeron Storm van 's Gravesande en Kien. 2. Wetsontwerp tot goedkeuring van een verkoop van rijksgebouwen te Amsterdam aan de nederlandsche bank. Na eene opheldering door den minister van financiën gegeven op eene bedenking van den heer van Heukelom die liever gezien had dat de gebouwen waren afgestaan aan het gemeentebestuur tot verbetering van de gast huizen, en nadat de heeren Cool, van Eek (die verklaarde dat de kommissie van rapporteurs de vragen, gedaan door den heer van Heukelom, niet heeft opgenomen in het verslag, omdat de meerderheid dit onnoodig oordeelde, terwijl hij echter overigens wees op het groote gewigt van goede gasthuizen te Amsterdam, waarom spreker vroeg of de belangen van de bank en van de gasthuizen niet te vereenigen zouden zijn), de heer van Goltstein en de minister nog het woord hadden gevoerd, is het wets ontwerp aangenomen met 37 tegen 8 aangenomen. Tegen stemden de heeren: Heemskerk Az., Viruly Yerbrugge, Guljé, van Eek, Schimmelpenninck van der Ooije, Begram, van Heukelom, en de voorzitter. 3. Wetsontwerp tot aanvulling der begrooting van het fonds, voortspruitende uit den koopprijs van domeinen,, voor 1864. Aangenomen met algemeene stemmen. Na schorsing der zitting tot des namiddags ten 3lure, is het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Alkmaar naar den IJdijk aangenomen met algemeene stemmen, nadat de minister van binnen landsche zaken had betoogd, dat de rigting door de Zaan streek de voorkeur verdiende boven die langs Haarlem. De heer van Eek vroeg bij die gelegenheid, waarom de minister geen melding maakte van de zeeuwsche spoor wegen en de daartoe betrekkelijke werken, en of de minister daaromtrent geruststellende verklaringen kon afleggen. De minister antwoordde, dat in Zeeland werken moeten tot stand komen van meer gekompliceerden aard dan in eenige andere provincie. De voorbereidende werkzaam heden zijn talrijk, maar de arbeid is zoo ingerigt dat, zooveel doenlijk, de achterstallige tijd zal worden inge haald. De kamer is daarna op reces gescheiden. Ingekomen zijn: 1. een wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Alkmaar naar den IJdijk en 2. eene missive van den heer K'erstens, kennis- gevende, dat hij, door zijne herbenoeming tot kanton- regter te Boxmeer, opgehouden heeft lid der kamer te zijn. Algemeen overzigt. De londensche konferentie heeft hare zitting verdaagd tot 28 mei. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Pruissen hebben geweigerd om het traktaat van 1852 als grondslag der onderhandelingen aan te nemen. In de zitting van dingsdag hebben de beide duitsclie mogend heden de bevoegdheid der konferentie ontkend om over de kwestie der erfopvolging te beslissen en stelden als voorwaarde der behandeling van het konstitutioneel vraagstuk de erkenning van de onafhankelijkheid en van de vereeniging der hertogdommen. Op de meest bepaalde wijze heeft Denemarken geweigerd om over dergelijke schikking in onderhandeling te treden. Zoo is de deensch-duitsche kwestie dus weder eene periode van schijnbaren stilstand ingetreden en het zal gedurende dien tijd niet ontbreken aan allerlei geruch ten en onderstellingen. De zonderlinge toestand van ons werelddeel geeft daartoe dan ook wel aanleiding en wij houden ons overtuigd dat terwijl op den voorgrond van het europeesch staatstooneel eene konferentie aller oogen tot zich trekt, in het half duister van den achter grond en achter de schermen zeer veel gewoeld, geintri- geerd en onderhandeld wordt. Van daar die verandering in de verschillende verhoudingen der europesche mogendheden, waarbij men somtijds van de zonderlingste korabinatiën hoort gewagen. Hier is het een verbond tusschen Rusland en de beide duitsche mogendheden met het oog op Italië en Polen; ginds spreekt men van een geheime overeenkomst tusschen Frankrijk en Pruis sen om Slcesvvijk-nolstein tegen de Rijngrenzen te

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2