MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 80. Zaturdag 1864. 21 Mei. GOES 'fOKKnxNUV.V^ Editie van vrijdag avond 4 ure. Middelburg 2O mei. De inlichtingen door den minister van binnenlandsche zaken in de zitting der tweede kamer van 11. woensdag omtrent den zeeuwschen spoorweg gegeven, komen ons voor zeer bevredigend te zijn en bevestigen, hetgeen we reeds vroeger van eene andere zijde vernomen hebben, dat de zeeuwsche belangen ten opzigte van den spoorweg en de daarmede in verband staande werken in geenen deele uit het oog worden verloren. Wat onze verslaggever ons van 's ministers antwoord op een vraag van den heer van Eek mededeelt, vindt men in dit nommer onder „staten-generaal". In de gemeenschap tussclien Walcheren en de overige zeeuwsche eilanden en tusschen deze alle en den vasten wal is thans eene aanmerkelijke verbetering gekomen. Door het in dienst stellen van een stoomboot met daar aan verbonden omnibussen, bestaat thans bijna dagelijks een zeer geschikte gelegenheid voor reizigers van hier naar Noord- en Zuid-Beveland, Tholen, Noord-Brabant, België, enz. Wij willen niet beweren dat de reisgele-genheid naar België thans niets te wenschen overlaat, veel minder nog dat de nieuwe inrigting eene onover-trefbaar model van spoedig en gemakkelijk vervoer kan genoemd worden. Door den toestand van rivieren en havens heeft men met zwarigheden te kampen die zelfs bij de grootste in spanning slechts ten deele te overwinnen zijn. Maar wil men dit in aanmerking nemen, dan zal men ons ook gaarne toestemmen dat de direktie der „Spoorboot-maatschappij van Middelburg" van deze dienst voor een groot deel reeds gemaakt heeft en de verwachting voedsel geeft dat zij er geheel van maken zal, al wat er met mogelijk heid van te maken is. Tot de verbeteringen welke men allereerst verlangen mag, behoort zeker eene vaste aan legplaats aan den noord-brabantschen wal, maar het is te verwachten dat ook daarin weldra zal worden voorzien. Inmiddels zullen van de talrijke passagiers die dezer dagen van de spoorboot gebruik maakten, velen zeker heb ben opgemerkt, van welke groote beteekenis deze dienst voor Zeeland worden kan en tevens dat men reeds nu alle reden heeft om zich over het bestaan dezer nieuwe onderneming te verheugen. Het engelsch oorlogsstoorajacht „Fairy," komman- dant Welch, is gisteren ter reede van Ylissingen geko men, en heden morgen vertrokken om, binnen door, den Rijn op te stoomen tot het afhalen van den prins en de prinses van Hessen. Het koninklij k jacht Victoria Albert wordt te Vlis singen verwacht om de vorstelijke personen over te voeren naar Engeland. In de 11. woensdag avond gehoudene zitting van den gemeenteraad van Goes zijn benoemd: tot gemeente heel- en vroedraeester, de heer I. Kooman Az., heel- en ver loskundige aldaar; en tot hulponderwijzeres aan de school van den heer Swart, voor de daaraan toe te voe gen burger-bewaarschool, mejufvrouw W. J. Papendijk, te Amsterdam. Te Zierikzee is dingsdag bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen jhr. A. O. van den Santheuvel met 151 van.de 176 geldig uitgebragte stemmen. De heer J. L. de Does bekwam 25 stemmen. Deze had echter bij advertentie verzocht niet verder in aanmerking te komen. Te Stuttgart is het laatste bulletin wegens de ziekte van Z. M. den koning van Wurtemberg uitgegeven. Het luidt aldus: „Ofschoon in den toestand van Z. M. den koning geen bepaalde vooruitgang in beterschap is inge treden, zoo was zijn toestand gedurende de laatste acht dageu echter redelijk, en mag men de hoop koesteren dat het weder een gunstigen invloed zal uitoefenen." Z. D. H. de hertog van Brunswijk is woensdag met een talrijk gevolg in de residentie aangekomen en aan het hótel Paulez afgestapt. In den franschen Moniteur wordt de aandacht geves tigd op de beraadslaging, -den 14 dezer in onze tweede kamer gevoerd over de losmaking van Limburg van den duitschen bond, zonder evenwel het gesprokene te beoordeelen. Men zal zich herinneren dat de minister van binnenlandsche zaken met zijne mededeelingen omtrent deze aangelegenheid zeer spaarzaam was en het onraadzaam achtte telkens daarover in de kamer het woord te voeren. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 29 april 1864, houdende voorziening omtrent de oprigting van lokalen, tot bewaring van petroleum bestemd. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot komraaudeurs der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren mr. L. A. J.W. baron Sloet van de Beele, goeverneur-generaal van Nederlandsch Indië, en mr. A. Prins, vice-president van den raad van Nederlandsch Indiëen tot ridders dier orde, de heeren E. Netscher, resident van Rionw, J. E. Teysinaun, hortulanus bij 's lands plantentuin te Buiten zorg, W. Cores de Vries, industriëel te Soerabaija, en P. W. Hofland, landeigenaar in Krawang. Vergunning verleend aan den heer mr. J. P. Amers- foordt, burgemeester van Haarlemmermeer, tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der franschen geschonken. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van ƒ900 'sjaars, aan den kapitein van het 3e regement infanterie W. F. Eymael. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer I. G. J. van den Bosch, als burgemeester der gemeente Kattendijke, en tot burgemeester dier ge meente benoemd de heer G. J. van den Bosch. Kerk- en sehoolnieuws. Kommissiën uit de kerkeraden der nederduitsche en engelsche hervormde gemeenten alhier deden woensdag middag de gewone jaarlijksche kollekte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Deze heeft voorloopig opgebragt de som van f 245,84. Van onderscheidene ingezetenen, die afwezig waren, zullen de giften nader worden opgehaald. De predikant Meijer te Retrancliement is dezer dagen door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland van de predikdienst ontzet, waardoor die gemeente alzoo vakant is. (Sluiscli weekbl.) Aan elke der rijkskweekscholen te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen zal, met het begin van den kursus 1864/65, aanvang nemende den 1 september 1864, gele genheid zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in het eerste of laagste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk hunne opleiding tot hulponderwijzer te ont vangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweekelin gen verstrekt. Aan ieder hunner, met uitzondering van hen wier ouders in de gemeente wonen waar de kweek school gevestigd is, wordt te Haarlem eene rijkstoelage van f280 en te 's Hertogenbosch of Groningen eene rijkstoelage van ƒ250 toegekend; ten einde zich, onder goedkeuring van den direkteur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te ver schaffen. De vereischten om tot het examen tot plaatsing bij de kweekschool te worden toegelaten zijn in de Staatscou rant van donderdag medegedeeld. Marine en leger. Zondag morgen isonder het lossen der gebruikelijke saluutschoten, uit de haven vanNieuwediep naar Batavia gezeild Zr. Ms. transportschip De heldin, kommandant de kapitein-luit. ter zee P. W. Stort. Het état-mayor is verder zamengesteld uit de heerenR. P. Struickluite nant ter zee le klasse, eerste officier; K. C. Bunnik, W. H. F. van Oordt en W. F. Meijen,luitenants ter zee le kl.; jhr. C. C. van der Wijck, D. M. G. de Swart, J. C. de Borst Verdoorn, luitenants ter zee 2e klasseG. J. Fisscher, J. R. Hagedoorn, W. J. P. van Waning, A. Fokker, H. van der Meer, J. A. Willink Ketjen, P. J. L. de Cha- teleux, W. C. P. E. de Klopper en A. P. S. C. Gobée, adelborsten le klasse; H. J. van Wessem, officier van gezondheid le klasse; J. J. van Effen, officier van ge zondheid 3e klasseW. F. Gouwe, officier van admini stratie 2e klasse; G. J. Guichard, scheepsklerk, en J. L. Cadet, 2e luitenant der mariniers. Zr. Ms. stoomschepen der 1ste klasse Zoutman en Leeuwarden zullen in het najaar met al de adelborsten der le klasse, welke dit jaar worden aangesteld, in de Middellandsche zee gaan kruisen. l&egtszalteii. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar ministe rie tegen J. F. Heylom, F. W. J. Houben en J. Hebbe- lynok Hennefrcund, waarvan wij in ons nommer vanjl. zondag uitvoerig melding maakten. Het hof heeft J. Hebbelynck Hennefreund, die, na be hoorlijk te zijn gedagvaard, niet ter teregtzitting van het hof is verschenen, zonder dat zijn advokaat omtrent die niet verschijning eenige opheldering kon geven, weerspan nig aan de wet verklaard, met last dat, zoo hij mogt worden opgespoord, hij zal worden in hechtenis gesteld en overge- bragt naar's hofs gevangenis alhier, en met verwijzing in de kosten. De beide eerste beschuldigden zijn door het hof schul dig verklaard aan het afleggen van valse he getuigenis in eene boetstraffelijke of policiezaak. Het hof heeft bij zijn arrest evenwel overwogen den jeugdigen leeftijd en het vroeger onbesproken gedrag van den tweeden, als mede de bekentenis en het berouw van beide beschul digden, terwijl het als niet onaannemelijk heeft aange nomen dat zij door derden tot de door hen gepleegde daad gebragt zijn. Onder deze verzachtende omstandig heden heeft het hof J. F. Heylom veroordeeld tot eene korrektionele gevangenisstraf van een jaar, en F. W. J. Houben tot gelijke straf voor den tijd van zes maanden, alsmede beide in de kosten, zoo noodig te verhalen bij lij fd wang. De arrondissements regtbank alhier heeft gisteren M. F. Azaart ofllazart, 25 jaren oud, geboren en wonende te Vlissingen, schuldig verklaard aan desertie van boord gedurende de reis gepleegd door een schepeling en hem te dier zake, op grond van art. 3 der wet van 7 mei 1856 (Staatsblad no. 32) veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie maanden en in de kosten. De veroordeelde was, na op 2 maart, ten overstaan van den waterschout te Vlissingen, tegen 20 gage per maand te zijn aangemonsterd als matroos op het nederlandsche galjootschip Hillechien Vos, gezagv.Geert Mennes Lever, met bestemming naar Noorwegen en terug naar Neder land, gedurende de reis van dat schip op den 27 april jl. te Gend van boord gedeserteerd. Het provinciaal geregtshof in Drenthe heeft 11. zatur dag, bij een uitvoerig arrest, Hendrikje Kolk schuldig verklaard haar man door arsenicum te hebben vergiftigd en haar veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voe ren binnen de stad Assen. Hare zuster Margje, beschuldigd van medepligtigheid, is, wegens onvoldoende bewijzen, weder in vrijheid gesteld. Op het rekwisitoir van het openbaar ministerie bij het provinciaal geregtshof in Overijssel, in zake ca. I. mevrouw de wed. Pruimers en 2. den heer J. G. van Rijn, strekkende: 1. dat het hof zoude verklaren, dat er geene termen tot tercgtstelling van de beklaagden aanwezig zijn, ter zake van het wegvoeren van de minderjarige Margaretha Daniella Prumers; 2. dat het hof zich zou onbevoegd verklaren om kennis te nemen van de zaak, betrekkelijk het verduisteren van den te Hyères in Frankrijk geboren Hendrik vanDenem; 3. dat het hof den lieer van Rijn, ter zake van de poging tot omkoo-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1