töuitrnlcmü. Cjanörlsbcrigtrn. publiciteit zoo als in Engeland plaats vindt, voor Neder land niet wenschelijk is. De regering heeft intusschen niet geheim gehouden wat op de duitsche bondsvergade ring is gebeurd. Wat de verbetering in de konsulaire berigten betreft, geeft de minister de verzekering dat hij dit punt zal overwegen. Wat de konsulaire regtspraak aangaat, verklaart de minister dat de raad van state onlangs de stukken be trekkelijk het daaromtrent te maken wetsontwerp aan zijn departement heeft terug gezonden, en dat sedert aan die zaak niets is gedaan. Hij trad daarna in zeer uit voerige beschouwingen over de sleeswijk-holsteinsche kwestie, waarbij hij deed uitkomen, dat Nederland tot het laatste oogenblik toe getracht heeft een man van ge matigde beginselen naar de konferentie te doen afvaar digen, en eerst toen dit niet mogelijk was, is de gezant' gemagtigd zijne stem op een der twee voorgedragenen uit te brengen, echter onder het voorbehoud, zoo geene betere keus te doen was. Overigens verklaarde de minister dat het z. i. onraadzaam was telkens bij de openbare beraadslaging op losmaking van Limburg van den duitschen bond aan te dringen. Thans zal hij van die zaak niets meer zeggen. Een uitleveringstraktaat met Rusland is gesloten, waarbij echter politieke vlug telingen zijn uitgesloten. Het verschil van wetgeving maakt het moeijelijk met Engeland een dergelijk traktaat te sluiten. Over het handelstraktaat met Frankrijk wor den onderhandelingen gevoerd: de minister kan echter niet verzekeren of ze tot een goed resultaat zullen leiden. Hij kan ook evenmin zeggen of een meer ver draagzame geest in de wetgeving van Zwitserland .te verwachten is. De zaak der beurzen in België is, bij de aftreding van het kabinet aldaar, hangende gebleven. De minister zal onderzoeken of het raadzaam is het sluiktralctaat met Pruissen op te zeggen, maar verklaarde dat niet alle zwarigheden zullen op te heffen zijn. Wat Japan aangaat, gelooft hij dat het zaak is eerst door magtvertoon te trachten schadeloosstelling te ver krijgen, en wanneer dit niet mogelijk was, zou Neder land zich aan Engeland aansluiten. De heeren Godefroi, van Eek, Heemskerk Az., van Goltstein, van der Linden, de Keverberg, Schimmelpen- ninck, van Wintershoven, Heydenrijk en de minister voerden nogmaals het woord, waarna het wetsontwerp met algemeene stemmen werd aangenomen. Mede is met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI der staals- legrooting voor 1863. De heeren Blussé en van Bosse drongen aan op eene afzonderlijke begrooting voor het loodswezen. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot verkoop van rijksgebouwen te Amsterdam aan de Neder- landsche bank en een tot nadere aanvulling van het fonds, voorspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1864. Algemeen overligt. De geheimhouding, waartoe de leden der londensche konferentie zich verbonden hebben, heeft ten gevolge gehad dat geene nadere bijzonderheden omtrent de laat ste vergadering bekend zijn geworden dan die, welke wij reeds mededeelden. Dat Oostenrijk en Pruissen zich niet meer door de overeenkomst van 1852 verbonden achten, in strijd met het gevoelen van Engeland en Rusland, werd sedert nader bevestigd. Sommige engelsche dagbladen beginnen ten gevolge daarvan een zeer moedeloozen toon aan te slaan en voor spellen zich ook van de zitting der konferentie op morgen al zeer weinig bevredigends. Belangrijk is intusschen het berigt van Le temps dat de vertegenwoordiger van den duitschen bond, de heer vonBeust,zaturdag te Parijs werd verwacht en gisteren door keizer Napoleon in eene bijzondere audiëntie zou worden ontvangen. Van het bezoek der engelsche staatslieden Clarendon en Granville hebben wij verder niets vernomen. Men zal zich herinneren dat uit Sleeswijk en Holstein eene deputatie naar Londen was vertrokken om aan de konferentie de besluiten mede te deelen, welke door hunne lastgevers in het belang van de onafhankelijkheid der hertogdommen genomen waren. Hun verzoek om bij den voorzitter der konferentie, graaf Russell, te worden toe gelaten, is echter door dezen niet toegestaan, op grond dat de konferentie onbevoegd was om in onderhandeling te treden met korporatiën of individuen. De deputatie heeft zich daarop tot den heer van Beust gewend, doch zal ook hier waarschijnlijk geen beter onthaal vinden. Volgens eene officiële opgave van het deensch marine- departement heeft het verlies van het deensch eska der in het zeegevecht bij Helgoland slechts 14 dooden en 54 gekwetsten bedragen. Men weet dat de oosten- rijkers ongeveer 180 manschappen hebben verloren. De beide zeer gehavende oostenrijksche fregatten Schwart- zenberg en Radetzky zullen te Cuxhaven de geledene schade herstellen. In hoeverre men dit uitrusten van oorlogschepen in eene onzijdige haven met de beginse len van het volkenregt zal kunnen rijmen is ons onbe kend. Traktaten worden volgens Oostenrijk door een oorlog verbroken, uitgebarsten tusschenéén der kontrak- terende partijen met één der overige. Van dergelijk standpunt zijn de voorschriften van het internationaal zeeregt al zeer rekbaar. De spanning, welke in den laatsten tijd tusschen de wetgevende vergadering der Donau-vorstendommen en vorst Cousa heerscht, waarvan wij nu en dan eenige be wijzen hebben medegedeeld, is geëindigd met de ont binding van dit ultra-behoudend staatsligchaam. Deze is het gevolg geweest van de weigering der meerderheid om de voorgestelde kieswet, van wier indiening wij dezer dagen gewag maakten, in behandeling te nemen. Nadat het besluit der regering, waarbij de vergadering ont bonden werd verklaard, was voorgelezen, wilde echter de meerderheid niet uiteengaan alvorens nog eene motie van afkeuring over de handelingen der regering te heb ben aangenomen. Het gevolg daarvan was dat eene af- deeling troepen de zaal binnen drong, welke weldra ont ruimd was. Uit de nieuwe verkiezingen zal thans kunnen blijken of de natie de ultra-behoudende partij of die van vorst Cousa is toegedaan. Het nieuw grieksch ministerie verwacht in de natio nale vergadering weldra do 84 afgevaardigden van de Ionische eilanden, waardoor het eene meerderheid hoopt zamen te stellen, hetgeen aan geen der vorige kabinetten mogt gelukken. Ziet men zich in deze verwachting niet bedrogen, dan is het mogelijk dat Griekenland zich uit den rampzaligen toestand zal kunnen opheffen, welke sedert de troonsbeklimming van George I nog steeds heeft voortgeduurd. In het begin van junij zal deze een bezoek brengen aan de Ionische eilanden. Door de turksche regering is aan het hof van St. Pe tersburg inlichting gevraagd omtrent het bijeentrekken van een talrijk russisch leger aan de grenzen van Bessarabië. Ook Oostenrijk heeft een legerkorps van 30.000 man aan de moldavische grenzen doen post vatten. Uit Mexiko Avorden door den franschen Moniteur eenige mededeelingen aangebragt, waaruit zou moeten blijken dat de toestand aller gunstigst blijft. Uit andere bronnen wordt echter vernomen dat in verschillende streken nog zeer sterke guerilla-benden worden aange troffen, welke de fransche bezettingen te Minatitlan en te Tabasco hebben gedwongen tot de ontruiming dier plaatsen. Engeland. Volgens mededeelingen uit Londen schijnen de deensch- duitsehe verwikkelingen meer en meer verwijdering te weeg te brengen tusschen koningin Victoria en den prins van Wallis. Openbaarde het verschil van ge\'oelen in deze kwestie van den dag tusschen de regerende vorstin en den vermoedelijken troonopvolger zich op minder hartstogtelijke wijze, men zou daarin slechts de gewone staatkundige kunstgreep kunnen zien, waardoor men het evenwigt tusschen de partijen eenigzins tracht te hand haven. Men ziet dit in Frankrijk met den keizer en prins Napoleon, in Pruissen met koning Wilhelm en den kroon prins, in Italië met Victor Emmanuel en zijn zoon. Is de regerende vorst behoudend dan is niet zelden de ver moedelijke troonopvolger liberaal of omgekeerd. In En geland, waar dergelijke kunstgrepen overigens ook minder noodig zij n, schijnt het verschil tusschen koningin Victoria en haren zoon van meer beteekenis. De natie kiest daarbij partij voor den prins van Wallis en voor de populariteit der koningin is het zeer Avenschelijk dat er een einde kome aan de deensch-duitsche kwestie. De parlements-debatten schijnen de koningin nu en dan met eene verontwaardiging te vervullen, welke zij geens zins verzwijgt. Zoo heeft zij na het vernemen der toe juichingen, Avelke in het lagerhuis aan het berigt van de overwinning der denen in het zeegevecht bij Helgo land ten deel vielen, zich eenige vrij scherpe opmerkin gen jegens hare omgeving veroorloofd. Voortdurend houden overigens beide huizen van het parlement zich met de deensch-duitsche kwestie be zig. Het ministerie verschuilt zich echter bij interpellation steeds achter de geheimhouding, Avaartoe men zich ver- I bonden heeft. Frankrijk. Bij de debatten over het budget van buitenlandsche zaken in het wetgevend ligchaam hebben vooral de rede voeringen van de heeren Jules Faire en van den minister van staat Rouher de aandacht getrokken. Met heftigheid trok de heer Favre te velde tegen de buitenlandsche staatkunde der regering, welke hij onop- regt en dubbelzinnig noemde. Met het oog op de pool- sche, italiaansche en Sleeswijk-holsteinsche betoogde hij dit en wenschte vooral wat de laatste betrof dat de ne velen, Avelke de fransche staatkunde omhulden, zouden Avorden Aveggevaagd. Met zeer veel takt en hier en daar niet zonder ironie Averd de zeer uitgebreide redevoering van den heer Favre van de zijde der regering beantwoord. Omtrent de kwes tie van den dag sloeg de heer Rouher een zeer vredelie- venden toon aan. Zekere punten konden thans echter niet besproken Avorden terwy 1 de konferentie te Londen bijeen is. Veel licht ging intusschen uit de beantAA'Oor- ding van den heer Favre niet op. Het verdient echter de aandacht dat de heer Rouher ontkende dat Frankrijk het traktaat van 1852 met de wapenen moest handhaven doch er bijvoegde dat, zoo men dit al mogt aannemen, Engeland dit had moeten doen door zijne zeemagt. De fransche marine werd door den heer Rouher geïgnoreerd, daar hij verklaarde dat Frankrijk, Avilde het de overeen komst van 1852 handhaven, naar den Rijn had moeten rukken. Met het oog op de positie van Engeland in de sleeswijk-holsteinsche kAvestie Averd a'oorts niet ondub belzinnig gewezen op de nadeelen, welke de mogendhe den zich hebben berokkend, die geweigerd hebben daar aan toe te treden. Na het budget van het ministerie van buitenlandsche zaken kAvam dat van binnenlandsche zaken aan de orde, hetwelk voor onze lezers minder belangrijk is. Vermelden wij intusschen kortelijk de diskussiën over de avond-editie van den Moniteur voor vijf centimes. Nadat de heer Gueroult had berekend dat door een adini- stratieven kunstgreep, waarvan het geheim hem onbe kend Avas, voor 5 centimes Averd verkocht hetgeen den verkooper minstens 10 centimes kostte, betoogde hij dat, zoo de administratie van den Moniteur niet uit eigen beurs geld gaf, dit geld toch ergens moest gevonden worden. Daar nu de regering geen manufaktuurwinkel zou kunnen oprigten en de koopwaren beneden inkoops prijs verkoopen, kan dit ook niet met den Moniteur ge schieden. De spreker wijst voorts op de omstandigheid dat de besturen der schouwburgen zijn uitgenoodigd om den Moniteur du soir in de zaal te doen verkoopen en dat voorts dit blad in de departementen op allerlei Avijze verspreid Avordt. Tegen al deze willekeurige maatrege len verzette zich de heer Gueroult. De vice-president van den senaat, de Forcade Ia Roquette, beweerde dat het openbaar nut dergelijke uit gave van den Moniteur vorderde. Reeds lang werd er geklaagd dat de officiële berigten zoo laat openbaar Aver- den gemaakt. De Moniteur kon slechts met den eersten morgentrein vertrekken en kAvam dus overal later dan de overige dagbladen. Wel zond men eiken dag per tele graaf aan de prefekten eene korte opgaA-e der officiële tijdingen, maar dit Avas onvoldoende. De klagt dat de Moniteur du soir zegel noch port betaalt is ook op den geAA'onen Moniteur toepasselijk. Bovendien beweert de spreker dat de Moniteur du soir niet konkurreert met andere dagbladen en geene abonnés trekt omdat hij niets amusants bezit en slechts officiële benoemingen en be sluiten bevat. Zonder eenige bijzondere voorregten kon alzoo deze Moniteur du soir niet leven, en om dit moge lijk te maken heeft men deze moeten toekennen. Boven dien geeft de Moniteur Avat andere dagbladen niet geven en geeft niet Avat andere geven. Daar de koopwaar dus niet de zelfde is kan zij niet de geabbonneerden op andere dagbladen tot zich trekken. De heer Picard beAveert dat de Moniteur du soir vooral, de verslagen geeft van de zittingen der hoven van assises Avelke zeer gaarne Avorden gelezen. Voor eene spoedige openbaarmaking van officiële berigten was de avond- editie onnoodig, men had deze slechts aan de dagbladen op te zenden om het zelfde doel te bereiken. Overigens geschiedde het dikwijls dat officiële berigten toch gedu rende eenige dagen op de opname in den Moniteur lagen te wachten. De debatten losten zich vervolgens op in de kwestie der vrijheid van drukpers. Graanmarkten enz. Axel 14 mei. Tanve ƒ8,20 a ƒ8,60; Rogge ƒ5,50 a ƒ5,80; Wintergerst ƒ5,40 a ƒ5,70; Zomer dito 4,85 a f 5,15JEtaver 3,a 3,35Paardenboonen 5,40 a öjIOyDuiA^enBqpnen ƒ5,90a/6,15; Bruineboonen^T, kf 7,70Gróe,rfe%Avten 6,05 a 6,55Gele dit q/ 5j90 ƒ6,15 Bóok.aavèit'/ 7,a ƒ7,10.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3