MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 78. Dingsdag 1864. 17 Mei. C.x.KBKW»»^: Editie van maandag avond 4 ure. Mi dalei burg; 1& mei. Door de provinciale kommissie van geneeskundig'on derzoek en toevoorzigt in Zeeland zijn geëxamineerd en bevorderd de heeren G. C. Schilham, tot stedelijk heel meester; G. G. van de Vc'n, tot stedelijk heel- en verlos kundige, en H. K. Snoep, tot stedelijk verloskundige. Git het dezer dagen door het hoofdbestuur verzonden jaarboek voor 1862—1863 blijkt dat cle Maatschappij tot nut van 't algemeen 310 departementen met 83.931 leden telt; dat het batig saldo bedroeg/31.895,264; het getal volksleesbibliotheken 293; dat der spaarbanken 126; terwijl wegens loffelijke bedrijven aan 44 personen de zilveren medalje en aan den heer L. Masion, ter herin nering aan verschillende loffelijke bedrijven, het buiten gewoon eereblijk of de gouden medalje is toegekend. Wij vernemen van goëderhand zegt de Arnbemsche courant, dat de dircktcuren van de Amsterdamsche ka naal-maatschappij een aanbod hebben ontvangen van de heeren York en co., de zoo gunstig bekende aanne mers te Londen en Parijs, waarbij die heeren zich ver binden alle de vereischte werken voor het kanaal door Holland a forfait te maken en gedurende twee jaren na de konstruktie te onderhouden voorde som van ƒ23,750,000, zijnde meer dan 3 miljoen minder dan het aanbod van de heeren Mac Carmick Zoon en co. Naar men verneemt, is aan dr. W. C. H. Staring door de regering eene zending naar Frankrijk opgedragen, om ter plaatse de praktijken van kunstbevruchting van Hooibrink te gaan onderzoeken. De werkzaamheden aan den spoorweg van Tilburg op Boxtel zijn sedert eenige dagen met kracht doorgezet. Met het leggen der rails is men van daar reeds tot onder de gemeente Oisterwijk gevorderd, terwijl in deze week de nieuwe lokomotief 's I-Iertogenbosch de dienst op dien weg zal gaan verrigten tot het aanbrengen van de groote massa ballast en materieel, welke op het sta tionsterrein te Tilburg opgestapeld ligt. Ook van de zijde van Boxtel is de weg reeds over eene lengte van S000 ellen tot aan het huis de Posthoorn, onder de gemeente Haren, met rails belegd, terwijl de lokomotief Thorbecke in den loop dezer week daar de dienst zal gaan verrig ten. Indien de onteigening-processen, welke nog tegen drie belanghebbende grondeigenaren aanhangig zijn, spoedig in der minne mogen geschikt worden, zou het wel ligt mogelijk zijn dat de geheele spoorbaan vóór het einde van clit jaar bereden zal kunnen worden. BSeiioemiiigeii en besliiitcoi. kid de uo u den. Alsnog benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde de met verlof hier te lande aanwezige majoor der infanterie bij het leger in Nederlandsch-ïndië H. G. Fritzer, ter zake van zijn ge drag bij de expeditie op de noord- eu zuidkust van Ceram, gedurende de maanden september, oktober, november en december 1860. Vergunning verleend aan den heer J. del Sotto, tijde lijk verblijf houdende te Weenen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Christus-orde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt, de officier van gezondheid 3e klasse J. van IJzeren, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid 2e klasse T. J. J. Gori en W. Panne vis. leger. Benoemd tot adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje de kapitein jhr. G. B. van Bronkliorst van den staf der infanterie, adjudant van den luitenant- generaal, inspekteur van het wapenmet bepaling, dat hij in verband daarmede zal overgaan bij den grootenstaf. Benoemd bij het personeel van de militaire veterinaire dienst, bij het 5e regement dragonders, tot paardenarts 3e klasse H. M. Stickel Schoenmaker, van het korps. Indische dienst. Benoemd tot ambtenaar 2e klasse voor de burgerlijke dienst in Nederlandsck-Inclië, de heer S. van Dissel jr., gewezen kweekeling van de Konink lijke akademie te Delft. Kerk- en scliooïnleuws. Nog zijn ter synode afgevartvj'i.gd, dooi; de waalsche kommissie, de heeren J. II. Gerlach, predikant alhier, en mr. H. Obreen, ouderling te Leiden, tot secundi de heeren J. A. Stoop, predikant te Nijmegen, en mr. J. S.jVernède oud-ouderling tc Utrecht. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kom- raandant de kapitein-luitenant ter zee H. Kemper, zal na een kort verblijf te Genua, vrijdag a. de reis naar Ne derland ondernemen. De benoemde officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt J. van IJzeren, thans gedetacheerd bij bet hospitaal der marine te Willemsoord, is met den 15 dezer op non-aktiviteit gebragt. Koloniën. In de dagbladen van Java, welke zaturdag met de engel- scbe mail zijn aangekomen, wordt weinig nieuws aange troffen. Het belangrijkste daarvan is een vervolg op het berigt over de exekutie op 27 februari) 11. van Dcmang Lehman, een der meest gevreesde muitelingen in het banjermassingsche rijk, over wiens zonderlinge gevan genneming thans het volgende wordt medegedeeld: „Algemeen is het voldoende bekend, dat Demang Lebman, na de ontvlugting van Pangerang Hidaijat op 3 februari} 1863, 's goeverneroents zijde weder verlaten en zich gedurende geruimen tijd als aanvoerder opge worpen had der opstandelingen in de Iiiarn kanan, Alei en Balangan; dat herhaalde ntólïn patroeljes op hein zijn uitgezonden en het zelfs eenige malen gebeurd is hem van nabij op de hielen te zittendoch het kon den onzen nimmer gelukken hem in handen te krijgen. Hoe wel in de laatste tijden zijn spoor bijster, zoo vermeende men toch dat hij zich op de grenzen van cleRiam kanan, Koesan, Batoe Litjin en Tjantong Oeloe had opgehou den, aangezien volgens ingewonnen berigten eenige rooversbenden op zijnen last invallen hadden gedaan in onze welgezinde kampons en ze hadden uitgeplunderd en verbrand. Het kon echter aan de uitgezonden bevol- kings-patroeljes niet gelukken zijn verblijf op te sporen, daar hij zich dan hier dan daar, in zijne bijna ongenaak bare schuilhoeken, met een gering getal volgelingen verborg. „Aan het nieuw benoemde hoofd van Batoe Litjin was door het bestuur opgedragen om gecne pogingen onbe proefd te laten, om bijaldien Lehuian zich op de grenzen van zijn rijk raogt ophouden, te trachten hem levend of dood in handen te krijgen, en, wanneer het aan evenge noemd lioofi gelukken mogt om de nog steeds zich op de grenzen van Batoe Litjin en Koessaen ophoudende, destijds van Kalangan gedroschte kettinggangers, over te halen Lehman gevangen te nemen, hun lijfsgenade toe te zeggen. „Spoedigbleek dat deze laatste belofte eene gewenschte uitwerking had, aangezien het weldra aan het hoofd van deze kettinggangers (die zich den titel van tommon- gong had toegeëigend) gelukken mogt om te weten te komen, dat Lehman, met slechts een gering aantal vol gelingen, zich ophield in een hol op den top van den berg Toengoelde sluwe tommongong begon zich van allen toevoer van rijst en andere levensmiddelen meester te maken, zoo dat weldra de nijpende honger Lehman dwong zijnen schuilhoek te verlaten, om zich te vergewissen, wat de reden was dat hij geene levensmiddelen meer kreeg. De tommongong ontving hem oogenschijnlijk zeer har telijk, wees hem eene ledige woning aan en gaf hem de be lofte hem van rijst te zullen voorzien.Het nog in Lehmans bezit zijn van de heilige kris, genaamd Senkis, en de hei lige lans, Kalibila genaamd, welke hij destijds bij het uit breken van den oorlog van pangerang Hij daij at had ten ge schenke gekregen, weerhield den tommongong met zijne volgelingen hem op dat oogenblik gevangen te nemen; gedurende den nacht terwijl hij sliep werden hem door zekeren Brahim, vroeger kettingganger, deze heilige wapenen ontstolen, waarop bij zijn ontwaken en bij bet bespeuren van deze ontvreemding door hem amok werd gemaakt, docli spoedig door den tommongong gerust gesteld, dat hij hem deze wapenen terug zou bezorgen, terwijl hij zijne eigene kris voorloopig aan Lehman in gebruik gaf. Bij het verliezen van de heilige wapenen van Lehman, was ook de vrees vervlogen bij den tom mongong en zijne volgelingen, om een aanval op hem te wagen; naauwelijks had Lehman een aanvang ge maakt met zijn avondgebed, of hij werd van alle zijden aangevallen en na een woedend gevecht gekneveld; met dezen buit ging de tommongong en zijne volgelingen naar het hoofd van Batoe Litjin, om van hem de beloo ning te erlangen, welke hein daarvoor was toegezegd gezamenlijk zakte men de Batoe Litjin rivier af en werd de reis over zee voortgezet, zoo dat zij den 21en des namiddags op de hoofdplaats Bandjermassiug aan kwamen. „Onmiddellijk werd op last van den chef der expeditie de krijgsraad belegd en Demang Lehman, na een nnauw keurig gehouden onderzoek door den krijgsraad, wegens het plegen van hoog verraad en het trachten van het omverwerpen van het wettig nederlandsch goeverne- mont, veroordeeld tot de straffe des doods met den strop, welk vonnis den. 27 februarij op de Along Along van de hoofdplaats Martapoera, in tegenwoordigheid van dui- zende bewoners van die plaats en omstreken, ten uitvoer werd gebragt. „Lehman betoonde zoowel bij de bekendmaking van het vonnis, als bij het ondergaan van de doodstraf, de grootste gelatenheid en kalmte." Gcincngtlc berigten. JI. vrijdag is te Noordgouwe het zevenjarig doch tertje van een arbeider verbrand. De ouders waren op het veld. Met haar waren nog een drietal jeugdige kinderen te huis. Zij wilde liet vuur aanmaken en is toen in den zoogenaamden put gevallen. Het bestuur van den amsterdamschen scherpschnt- tersbond heeft aan den minister van oorlog, den wensch doen kennen, dat de van 2225 jnnij a. te Amsterdam te houden 4e nationale wedstrijd van scherpschutters, door officieren en onderofficieren van het leger worde bijgewoond. Dien ten gevolge zijn de militaire auto riteiten door dien minister uitgenoodigd de officieren en onderofficieren, die door hunne bedrevenheid in het schieten, enz. geschikt geacht worden en die verlangen mogten aan gemelden wedstrijd deel te nemen, daartoe in de gelegenheid te stellen, voor zooveel dit met de belangen van de dienst zal zijn overeen te brengen. Het utrechtsche studentenkorps heeft in eene tal rijke vergadering, bij meerderheid van stemmen, uitge maakt dat het wenschelijk is bij de regering geene stappen te doen tot het afschaffen der graden bij cle ver schillende examina. Te Zwolle loopt het gerucht dat de predikant van Rijn eerlang van zijne vrouw zal scheiden. De vier geneesbeeren bij het garnizoen tc Brussel heeten: Le long (de lange), Le Gros (de dikke), Carré (de vierkante) en Pointu (de puntige). Omtrent het proces van den geneesheer La Pom- merais zijn in de zitting van het hof van assises te Parijs van jl. vrijdag weder eenige verzwarende omstan digheden bekend geworden. Uit het verhoor van een der getuigen is gebleken dat de beschuldigde niet het regt heeft den graventitel te dragen. Mede is gebleken dat hij sedert zijne gevangenneming driemaal getracht heeft zich van het leven te berooven, de eerste maal door eene kunstmatige neusbloeding, daarna door het gebruik van azijn waarin koperen munt was opgelost, en eindelijk door een poging om zich de slagaderen door te snijden. Volgens zijn verdediger, de beer Lachand, kunnen deze pogiugengeen bewijs van schuld opleveren. De houding van den beschuldigde tegenover de getui genis der deskundigen was zeer opmerkelijk. Aanvan kelijk heriep hij zich op een deskundig advies, hetwelk

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1