MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 75. Donderdag y 12 Mei. 1864. Editie van woensdag avond 4 ure. Middelburg 11 mei. De tweede kamer der staten generaal heeft maandag de beraadslaging aangevangen over het wets-ontwerp tot regeling van het onderwijs in de indische taal-, land- en volkenkunde. Na vervolgens nog een paar wets-ontwer- pen te hebben behandeld, zal de kamer vermoedelijk in dit zittingjaar niet meer bijeenkomen. Yan de 1322 kiesgeregtigden in het hoofdkiesdistrikt Middelburg hebben 424 gisteren deel genomen aan de verkiezing van een lid der provinciale staten,'ter ver vulling der vakature ontstaan door het overlijden van den heer D. Uyttenhooven, te Ylissingen. Van de 480 kiesbevoegden alhier bragten slechts 100 hunne stem uit. Bij de opening der stembussen is heden gebleken dat van onwaarde waren 14 biljetten, welke niet waren ge stempeld, alsmede 2 met onduidelijke naamsaanduiding, terwijl 8 biljetten in blanko waren ingeleverd. De vol strekte meerderheid was alzoo 201. Er zijn uitgebragt op de heeren H. P. Winkelman, te Vlissingen, 147P. Loeff, te Koudekerke, 121; P. Forbes Wels, te Vlissingen, 89; inr. J. Snijder, te Veere, 9; mr. D. A. Berdenis van Berlekom, alhier, 5; mr. G. N. de Stoppelaar, alhier, en Th. van Uije Pieterse, te Ylissingen, ieder 4; jhr. mr. J. W. M. Schorer, jhr. W. R. Boddaert, beide alhier, en C. J. Baars, te Arnemuiden, ieder 3 mr. J. G. Sprenger, te Oostkapelle, 2alsmede op tien ver schillende personen ieder 1 stem. Tusschen de heeren H. P. Winkelman en P. Loeff moetalzoo den 24 dezer eeng herstemming plaats hebben. De Staatscourant van gisteren bevat de beschikking van den 7 dezer, waarbij aan D. Dronkers, B. A. Fokker, P. de Bruijne en J. A. Tak, allen alhier, tot wederopzeg ging vergunning is verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Middelburg en Bergen op Zoom. Bij een op den 9 en 10 dezer alhier gehouden examen voor gezworen landmeters, zijn als zoodanig geadmit teerd geworden de heeren: F. W. Witte, te Kloetinge, P. H. de Rijke, te Stavenisse, D. J. C. Scheele, te Neuzen, J. J. Kloek, te Zierikzee, C. Bevelander, te Wolfaarts- dijk, W. Elenbaas, te Bruinisse, W. A. Visser, te Wil- helminadorp en C. P. Franken, te Noordwelle. In het Provinciaal blad no. 43 wordt kennis gegeven dat, ten gevolge van het overlijden van den pruissischen konsul te Vlissingen, die voorloopig het oostenrijksche vice-konsulaat aldaar waarnam, de heer P. Forbes Wels, sekretaris van den gemeenteraad aldaar, tijdelijk belast is met het pruissische konsulaat, en de heer Louis de Groof, konsulair agent van Frankrijk en vice-konsul van Zweden en Noorwegen, te Vlissingen, ad interim belast is geworden met het vice-konsulaat van Oostenrijk aldaar. Z. M. de koning is maandag morgen ten half negen uur op het Loo aangekomen, om aldaar vermoedelijk tien dagen te verblij ven. Het jongst verschenen bulletin betreffende den ge zondheidstoestand van den koning van Wurtemberg luidt aldus„De krachteloosheid en andere ziekteaan doeningen zijn niet verbeterd. De ademhalingswerktui gen zijn voortdurend lijdende, zonder dat de funktiën dier deelen door zware aanvallen worden belemmerd.' Marine en leger. Men verneemt dat het aantal jongelieden, voor wie aanvrage gedaan is om tot het in junij te Breda te hou den aspiranten-examen te worden toegelaten, ten einde met 1 september aanstaande als kadet op de koninklijke militaire alcademie te worden geplaatst, niet minder dan 230 bedraagt. Daarvan hebben aangevraagd om bij voorkeur bij de volgende wapens te worden geplaatst, voor de dienst hier te lande: 23 voor de infanterie; 18 voor de kavallerie44 voor de artillerie46 voor de genie; en voor de dienst iu Oost-Indië: 28 voor de infanterie; 33 voor de artillerie; 36 voor de genie; voorts 2 aspiranten voor -'.tlvartiUerie in West-Indië. Het getal opengestelde plaatsen isdienst hier te lande 25 infanterie; 3 kavallerie; 13 artillerie; 6 genie; dienst in Oost-Indië16 infanterie (kan tot 25 worden gebragt); 2 kavallerie; 4 artillerie; 1 genie; dienst in West-Indië2 infanterie2 artillerie. Regtszaken. Vrijdag morgen ten 10 ure zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland worden behandeld de zaak van J. F. Heilom, F. W. J. Houben, beide werklieden te Sluis, en J. Ilebbelynck Heunofreund, partikulier, mede laatst gewoond hebbende te Sluis, alle beschuldigd van het afleggen van valsch getuigenis in een boetstraffelijk geding ten nadeele van een beklaagde. Gemengde berigteii. De gemeenteraad van Leiden heeft ƒ2500 beschikbaar gesteld ter opluistering van de in september te houden tentoonstelling van landbouw. In de maand mei van het volgende jaar zal geheel Italië het eeuwfeest vieren van Dante Alighieri. Reeds nu doen zich teekenen voor van de hooge stemming, waarin de zeshonderdste geboortedag wordt te gemoet gezien van den man, in wien men niet alleen den vader der italiaansche dichtkunst erkent, maar tevens den zie ner, die de hervorming van Italië heeft voorzien, voor speld, verkondigd en verdedigd. Reeds nu tracht Florence, waar de gevierde dichter den 27sten mei 1265 werd geboren, zich op tè werpen als het middenpunt van de feestelijkheden, en het gemeentebestuur dier stad heeft eene kommissie uit zijn midden benoemd om die zaak te regelen, terwijl de sekretaris dier kommissie, Guido Corsini, een tijdschrift sticht onder den titel: „Giornale del Gentenario," waarin, driemaal per maand en van februarij 1864 tot junij 1865, alles zal worden op genomen wat op de voorbereiding en het houden van het eeuwfeest van Dante betrekking heeft. Te 's Hertogenbosch is berigt ontvangen dat Z. M. de koning kwijtschelding van straf heeft verleend aan den vroegeren ontvanger van het domein Grasveld, zoo dat deze op vrije voeten is gesteld. Dezer dagen is door mevr. Duvert, geb. Kruger, te Berlijn ten verkoop aangeboden een zilveren bord, in der tijd buitgemaakt nabij Jemappesmet andere voor werpen in het reisrijtuig van Napoleon I, ten jare 1815. Deze verkoop geschiedde onder voorwaarde dat de daar voor besteede som door haar zou worden gestort in de kas ten behoeve der sleeswijksche invaliden. Ten gevolge hiervan heeft bedoeld voorwerp eene som van 100 thaler opgebragt. Het hofvanassisesteNaumburginPruissisch Saksen veroordeelde dezer dagen ter dood den nog geen drie en twintig jaren ouden kuipersknecht Kropff, uit Oberfarn- stedt, die beschuldigd was van zijn vader, zijne moeder en zijn vijfjarigen broeder, in den nacht van 9 op 10 fe bruarij laatstleden, met een- bijl vermoord te hebben. Kort vóór het plegen dier gruweldaden had hij in een danshuis doorgebragt, en aldaar veertien koppen koffij achtereen uitgedronken. De eigenaars van verscheidene groote hotels te Frankfort hebben besloten gezamenlijk eene door stoom gedreven wasch-inrigting op te rigten, even als de te Weimar en Hamburg bestaande, waardoor zij eene aan merkelijke bezuiniging zullen verkrijgen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 8 dezer: H. M. Bosman, jm. 23 j, met M. C. Mommaas, Jd. 22 j. A. de Groot, jm. 25 j. met W. A. van Offenbeek, jd. 23 j. J. J. de Bruijn, jm. 24 j. met P. J. Mos terman, jd. 27 j. J. H. Emmery, jm. 43 j. met C. J. G. Fovel, jd. 26 j. L. Blaas, jm. 23 j. met Z. Sturm, jd. 26 j. (Van 30 april tot 7 mei.) Vlissingen. Gehuwd: D. Zwart, jm. 26 j. met J. E. Pieterse, jd. 36 j. A. Mos,jm. 25 j. met W. M. de Koning, jd. 23 j. A. Ritchie, jm. 30 j. met M. Dommisse, jd. 24 j. J. D. Timmermans, weduwn. van J. W. Hekelbeeke, 51 j. met J. Keijzer, jd. 42 j. Bevallen.: S. J. Hector, geb. van de Sande, z. E. Ver horst, geb. Koene, d. C. Maas, geb. Meijer, z. E. P. de Voogdt, geb. de Loenen, d. C. M. Ekkers, geb. Poly, d. D. A. Prins, geb. Buisman, d. (tweel.) J. F. Huser, geb. van derEijk, d. OverledenA. C. F. Juuqué, z. 9 m. C. C. Baljé, z. 5 j. C. D. Gillissen, d. 20 m. M. C. Tavern, vrouw van J. Bos, 73 j. J. Maas, z. 2 d. J. F. Muller, z. 13 j. Goes. Bevallen: K. P. de Schutter, geb. van den Boo- gaart, z. G'. W. Ball, geb. Wiessner, z. J. de Hond, geb. Lief broer, d. E. Wold, geb. Comijn, z. A. M. Schneider, geb. Metzier, z. S. A. van Asperen Vervenne, geb. Vis ser. z. M. Glinster, geb. Fischer, d. Overleden: M. Proos, d. 4 j. M. L. de Lepelaar, vrouw van D. Vervenne, 66 j. N. Vertregt, man van M. Wisse, 38 j. J. P. Foudraine, z. 4 m. Zierikzee. Gehuwd: D. Sies,jm. 23 j. met A. Hanson, jd. 30 j. BevallenN. M. Knaap, geb. Ochtman, z. P. Nijs, geb. Courtens, z. T. Lokker, geb. Willemse, z. O. M. J. van Tetterode, geb. Geerling, z. S. van der Vliet, geb. de Looze, d. Overleden B. Lammens, jm. ruim 73 j. Ther mometerstand 9 mei 's av. 11 u. 49 gr. 10 mei 's morg. 7 u. 50 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 11 u. 52 gr. 11 's morg. 7 u. 50 's midd. 1 u. 58 gr. Mtatcu genera.»!. tweede kamer. Zitting van maandag 9 mei. Behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs van rijks wege in indische taal-, land- en volkenkunde. De heer van Kerkwijk betreurde het, dat sommige bepalingen in het wetsontwerp worden gemist en geen ge noegzaam licht over de zaak zelve verspreid is. Hij wijst b. v. op het gemis eener bepaling in de wet met betrek king tot de plaats waar de inrigting zal gevestigd worden, hetgeen, bij vervanging van het ministerie, tot ongele genheid aanleiding zou kunnen geven. Hij wees voorts op het gemis eener bepaling omtrent den tijd en den duur hoelang het onderwijs gegeven zal worden, en de ont stentenis van een raad van bestuur, terwijl in de wet geene waarborgen gevonden worden, dat de bestaande leeraars voor hunne taak bekwaam zullen zijn. Hij hoopte eindelijk, dat de minister van koloniën nimmer zou toe geven aan den drang, om de ambtenaren voor Indië uitsluitend in Indië te doen benoemen. De heer Gevers Deynoot gelooft dat dit ontwerp slechts een onvolledig plan is, omdat daarin niets gevonden wordt over de opleiding der indische ambtenaren. De regering plaatst zich op een breed standpunt, maar werkt de zaak niet uit, zoo dat het den indruk maakt, dat zij niet ridderlijk voor de zaak uitkomt. Spreker vreest dat de vereeniging der instelling met een der akademiën tot tweeslachtigheid aanleiding zal geven en botsing zal veroorzaken. Hij vindt voorts niets over den duur van den kursus, over diploma's, over examens enz. Voor hoogere betrekkingen in Indië acht spieker echter de opleiding hier te lande onmisbaar. De heer Wintgens verklaart, dat dit ontwerp zijne verwachtingen heeft te leur gesteld. Hij verwachtte ruime grondslagen, vaste beginselen en regelen tot uitvoering van art. 49 van het regerings reglement, en dat men meer zou gelet hebben op het praktisch gedeelte van de zaak. Het bestaande stelsel wordt echter slechts afgebroken, maar niets op gebouwd. De hoofdzaak moet zijn vorming en opleiding van be kwame indische ambtenaren, maar niet indische geleer den aan te kweeken; niets daarvan echter wordt in de wet gevonden. Hij verlangde geen stelsel van patronage, maar het bewijs dat men door een examen toone voor de betrekking geschikt te zijn. Immers het korps indi-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1