MIDDELBURGSCHE COURANT. •N°- 74. Dingsclag 1864. 10 Mei. gov:« Editie van maandag avond 4 ure. Middelburg 9 met. Vrijdag is aan de hoogeschool te Leiden, na verde diging van stellingen, tot doctor in de regten bevorderd de lieer C*. C. A. van Burg, geboren alhier. Bij' de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage eene opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje, over de maand en de twee maanden, geëindigd 29 februarij jl. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zaturdag mid dag o. a. besloten tot de invoering eener veemarkt op later te regelen tijdstip. Het amerikaansch oorlogstoomsehip Kearsarge, in het droog dok te Vlissingen liggende, is, daar de toegang voor iedereen vrij was, gisteren door honderden van nieuwsgierigen bezocht geworden. De machine van het vaartuig wordt, als zeer doeltreffend en fraai, geprezen. H. M. de koningin heeft vrijdag avond ontvangen den graaf van Bylandt, nederlandsch gezant te Konstantinopel. De Staatscourant van zaturdag deelt de wet mede van den 22 april 1864 tot herziening van de tabel, bedoeld in art. 99 der wet van den 4 julij 1850 (Staats blad no. 37)de wet van den 22 april 1864, houdende goedkeuring van het verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Italiëalsmede de wet van den 22 april 1864, houdende bepalingen voor het geval van wanbetaling van boeten in strafzaken. het voorzitterschap van den heer J. J. van Toorenenber- gen, laatst predikant te Vlissingen, op wiens voorstel besloten werd tot het indienen van een adres van sym pathie aan den Conseil presbytérial de l'église reformée en France, over de wijze van behandeling der zaak van A. Coquerel fils, op grond dat op den duur kerkge meenschap onmogelijk is cci lien, die zich tegen het supranaturalisme verklaren. De Nederlandsche zendings-vereeniging, sedert vijf jaren te Botterdam gevestigd, hield donderdag avond in de Groote kerk der gereformeerde gemeente aldaar eene openbare vergadering ter herdenking van haar jaarfeest, welke door vele belangstellenden werd bijge woond. Na het zingen van gezang 147, vers 2, werd eene rede gehouden door den heer F. W. Smits Pz., predikant te Baarn en Eembrugge, naar aanleiding van Lukas XIX12 en 13. Nadat vervolgens een feestlied was gezongen had de ordening plaats van de zendelingen A. Geerdink en S. Coolsma, even als de vijf vroeger uitgezondenen bestemd voor de soendauezen op het westelijk gedeelte van Java. De ordening werd verrigt. door den heer J. P. Nonhebei, predikant te Middelburg, daarin bijgestaan door een zestal predikanten uit ver schillende gemeenten. De voorzitter der vereeniging, de heer W. Lagerwei), rigtte, nadat vooraf het derde vers van psalm 134 was gezongen, een woord tot de beide zendelingen en de aanwezigen; deze toespraak werd door de zendelingen in het kort beantwoord. De bijeen komst werd met dankzegging en gebed door den heer Smits en het zingen van het laatste der feestliederen gesloten. De kollekte bedroeg de aanzienlijke som van ƒ583, 44 tegen414,29 in het vorige jaar. Door den minister van binnenlandsche zaken is 1. be paald dat de kommissiën, aan welke wordt opgedragen hen te examineren, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1864 zitting zullen houden te 'sGraven- hage; 2. benoemd: a. tot lid en voorzitter der kommissie voor de examens in wis- en natuurkundige wetenschap pen, zeevaarkunde, teekenen en boetseren, dr. J. Bos scha jr., inspekteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhagetot leden: dr. W. C. H. Staring, inspek teur van het middelbaar onderwijs te Haarlem; dr. P. J. van Kerckhoff, hoogleeraar aan de hoogeschool te Gro ningen; dr. R. W. van Goens, leeraar aan de koninklijke akademie te Delft; dr. N. W. P. Rauwenhoflf, lektor aan de geneeskundige school te Rotterdam - dr. P. van Galen, lektor aan de zeevaartkundige school te Rotterdam; dr. G. F. W. Baehr, leeraar aan het gymnasium te Groningen D. Grothe, direkteur der technische school te Utrecht; J. Ph. ICoehlman, hoofdonderwijzer aan de akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te 'sGra- venhage; E. Lacomblé, hoofdonderwijzer aan de akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te 's Gravenhage; b. tot lid en voorzitter der kommissie voor de examens in de nederduitsche taal- en letterkunde en de geschiedkundige wetenschappen, de staathuishoud kunde, de handelswetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek, dr. D. J. Steyn Parvé, inspekteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage; tot leden: mr. J. T. Buys, staatsraad in buitengewone dienst en benoemd hoog leeraar aan de hoogeschool te Leidendr. W. J. A. Jonck- bloet., hoogleeraar te Groningen; dr.M. P. Lindo, hoog leeraar aan de Koninklijke militaire akademie te Breda; dr. E. C. Bakhityzen van den Brink, rijks archivaris te 's Gravenhage; mr. E. Piaget, leeraar in de franschetaai en letterkunde aan het gymnasium te Rotterdam; E. II. C. Schaefer, leeraar in de hoogduitsclie taal- en letterkunde en in de handelswetenschappen aan het athenaeum te Maastricht; H. H. Snel, onderwijzer in de gymnastiek te 's Gravenhage. Woensdag 27 april kwamen te Utrecht bijeen een 80 tal predikanten der nederlandsche hervormde kerk, onder Eergisteren is in de zalen der sociëteit Harmonie te Rotterdam de tentoonstelling van schilder- en kunst werken voor het publiek opengesteld. De verzameling munt in voortreffelijkheid uit boven hetgeen tot dus ver te Rotterdam werd geëxposeerd. De katologus bevat 558 nommers, waaronder men er aantreft van Gudin, Louis Meijer, 0. Achenbach, den onlangs te Geneve overleden Calarae enz. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij den generalen staf tot kapitein 3e klasse, naar ouderdom van rang, de le luitenants M. F. J. Phaff en M. J. Nolthenius de Man, beiden van gemelden staf. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend aan den majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië B. H. J. Rijks, thans met verlof hier te lande, met toekenning van den rang van luitenant kolonel en van pensioen. indische dienst. Benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië de civile ingenieur F. P. Schlosser. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen, in en uitgaande regten en akcijn- sen te Groenlo c. a. de heer J. W. Callenfels, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf, op wachtgeld, te Assen. Nekrologie. Zaturdag nacht is na eene korstondige doch hevige ziekte te Utrecht overleden dr. Simon Ivarsten, gewoou hoogleeraar in de fakulteit der bespiegelende wijsbe geerte en fraaije letteren, ridder der orde van den nederlandschen leeuw, lid van den gemeenteraad enz. Marine en Beger. Met den 16 dezer wordt de officier van gezondheid 2de klasse bij de zeeiuagt J. J. Dekkers, thans non-aktief, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip tc Vlissingen en gedetacheerd op het oefeningsvaartuig De Wesp. Het kamp bij Milligen zal dit jaar betrokken worden den 12 augustus aanstaande en opgebroken worden den i 6 en 7 september daaraanvolgende. Tot het uitvoeren der veldmanoeuvres op die legerplaats zullen daar. vereenigd worden:het 3de èn 4debat.jagers van het reg. grenadiers en jagers; het le en 3de bat. van het 4de; het le, 2de en 3de bat. van het 5de; het le, 2de en 3de bat. van het 7de, en het 2de en 3de bat. van het 8ste reg. infanterie; het 3de en 4de esk. van het 1ste, het 3de en 4de esk. van het 3de, het le. en 3de esk. van het 4de, en het 2de en 3de esk. van het 5de reg. dragonders; 2 veldbatterijen, elk van 6 stukken; eene halve batterij rijdende artillerie en eene treinkompanjie. Het bevel over de gezamenlijke troepen wordt opge dragen aan den generaal-majoor Happé. Gemengde berlgten. Het provinciaal geregtsbof in Gelderland heeft bij arrest van jl. donderdag C. Veldink schuldig verklaard aan de hem bij de akte van beschuldiging ten laste ge legde misdaden (brandstichtingen met gevaar voor men - schenlevens en diefstallen) en hem veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren te Arnhem. Te Antwerpen organiseert men een train de plaisir om maandag den 16 dezer Vlissingen te bezoeken. Naar men verneemt, zijn door den burgemeester te 'sHage eenige personen aangewezen, aan wie is opgedra gen de vreemdelingen behulpzaam te zijn bij het bezoe ken van de merkwaardigheden, welke in die gemeente worden gevonden. Deze maatregel heeft ten doel, de vele klagten te voorkomen, die in het vorige jaar zijn aange heven, zoowel over de wijze waarop eenige wegwijzers hunne diensten den vreemdelingen als het ware opdron gen, als over de onheusche bejegening, die de vreemde lingen van ben ondervonden. De aangewezen personen hebben tot onderscheidingsteekenen ontvangen een hoofddeksel, voorzien van het woord „Commissionair", en zullen zich moeten gedragen naar eene vastgestelde instruktie. Uit Herford wordt gemeld, dat aldaar eene nieuwe sekte zich gevormd heeft, zich noemende de Nazareners, Zij hebben geene predikanten of priesters, omdat die geen vertrouwen verdienen. Wie met den geest wordt ver vuld, verheft zich in de godsdienstige vergaderingen en leeraart. Er wordt reeds een bedehuis voor de nieuwe sekte gesticht. De dochter van den direkteur der kreutzbergsche menagerie te Leipzig is bijna het slagtoffer geworden van hare roekelooze voorstelliugen in de kooijen der wilde dieren. Zij kwam met een lam op den arm in het hok, waar de hyena's,een leeuw en andere dieren bijeen waren. Een der hyena's week van zijne rol af en beet naar het lam; het meisje wendde den beet af, maar de hyena greep daardoor haar arm en wierp haar op den grond. De bewa kers sloegen met ijzeren stangen op het dier tot het zijne prooi losliet, en het meisje werd in onmagt weggedragen. Gelukkig bleven de andere dieren rustig. Behalve de vrij gevaarlijke wond aan den arm heeft het slagtoffer geen verder letsel bekomen. De verschillende dagbladen van Weeuen gewagen allen met den uitbundigsten lof van de kunstverrig- tingen van den heer Donato, den spaan schen danser met één been. Met gespannen verwachting werd zijn optreden te geuioet gezien. Toen men hem tot aan het voetlicht op krukken bij zijne eerste verschijning zag naderen, meende ieder de bevestiging te ontwaren van zijn vermoeden, namelijk dat men een voorwerp van diep medelijden voor zich zou zien. Eensklaps echter scheen eene verbazende verandering met den schijnbaar hulpcloozen man te geschieden, want in snelheid en sierlijkheid der bewegingen doet de heer Donato voor niemand onder. De gedenkdag van de verlossing der gemeente Helder van de fransche bezetting in 1814 is aldaar donderdag met luister gevierd. Van alle woningen wapperden vlag gen, en ten 11 ure ving eeu optogt aan eener ruiter- eerewacht. Op het raadhuis werd de cavalcade verwel komd door het gemeentebestuur en aldaar van wege Z. M. een telegram voorgelezen, waarin Z. M. zijne erkentelijkheid voor de goede gezindheid van Helders ingezetenen betuigde.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1