MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 73. Zondag 1864. 8 Mei. KS <A MifcV Editie van zaturdag avond 4 ure. Middelburg 9 mei. Door den minister van koloniën is bij den raad van state ingezonden een niemv tarief van regten voor Oost- Indie. Namens de feestkommissie zijn jl. donderdag, bij gele genheid der berinnering aan de gebeurtenissen van 5 mei 1814, de weezen in de beide weesbuizen alhier onthaald. Uit het oostelijk deel van Zuid-Beveland schrijft men ons: „Stremde het schrale weder der vorige maand zigtbaar de ontluiking der natuur, thans zet zij, begunstigd door den levenbrengenden regen, van den aanvang dezer week haar ontwikkelingsproces krachtig voort en hergeeft het landschap zijne eigenaardige bekoorlijkheid, die mij als van zelf uifcnoodigt u iets over de veldgewassen in deze streken mede te deelen. „De rogge, ofschoon niet overal even welig, staat niette min vrij voordeelig, en laat uit de hulsels harer golvende essen reeds goede aren zien. „De zeeuwsche tarwe, die door de droogte meestal nog kort is, heeft evenwel een gunstig aanzien. De uitheem- sche, voor zoo ver zij, wegens de schade door den winter vorst daaraan toegebragt, niet voor de ploeg is verdwenen, staat dun en minder belovend dan de inlandsche. In het algemeen had de scherpe noordenwind dit gewas een geelachtigen tint gegeven. „De wintergerst vertoont zich goed. Het zelfde geldt ook van de meede. Het planten van kiemen daaruit is al gemeen aangevangen, en de voor den regen gezette zijn reeds mooi aan het groeijen. „Het kortelings opgegane lijnzaad staat gunstig. „Deaardappels komen bij velen reeds goed te voorschijn. „De partijen koolzaad die men aantreft zijn, in tegen stelling met het vorig jaar, gering, en zij staan bovendien veelal zeer dun. De haver en gerst die men in plaats van het omgeploegde zaaide groeijen welig. „Door het weinige voeder dat velen bezitten zag men de niet zeer grasrijke weiden in de verleden week reeds hier en daar met runderen gestoffeerd." Uit Nijmegen schrijft men ons van 1 dezer: „Zelfmoorden zijn hier aan de orde van den dag. Gis teren heeft men weer iemand met verbrijzelden schedel gevonden, die twintig jaren lang één patroon eerlijk en trouw gediend bad. Het schijnt dat de ziekte soms epi demisch in vele streken van het heerlijke Gelderland heersclit. De spoorwegkoorts is pas een weinig bedaard of zij maakt plaats voor deze doodelijke peststof, die ongezien en onopgemerkt door de aderen sluipt, tot dat zij de zinnen van den lijder verdooft en hem een koel graf doet zoeken in de golven of hij door een pistoolschot een einde maakt aan zijn ongelukkig bestaan. „Om geen zelfmoord te plegen door de nakomelingen der onderdanen van Karei den Groote, is er op het Mei veld door de vertegenwoordigers der vrije mannen beslo ten om eeue kommissie te benoemen, die een voorstel zal doen tot regeling van 't middelbaar onderwijs. O tijden, o zeden.' Der franken vorst kon naauwelijksgebrekkig zijn naam schrijven en nu zullen waarschijnlijk zelfs der poorteren zonen gelegenheid vinden om de lange reeks van vakken te leeren, opgesomd in de wet van mei 1863. Eeue zaak vrees ik slechts, dat, hoe goed het onderwijs ook zal worden geregeld, toch weinigen van de hoogere burgerschool zullen gebruik maken. Waarom? omdat de burgerij zoo wel hier als elders in ons vaderland nog te weinig hecht aan goed, wetenschappelijk onderwijs. Het liefst wil men zijne kinderen laten dresseren tot het een of ander bedrijf of beroep, waarvan zij later zul len moeten levenOf zij menschen worden in den waar- achtigen zin van het woord, daarom bekommert men zich weinig. Wanneer de zonen van zulke ouders op hunne beurt weder kinderen moeten opvoeden, hande len zij als echte nederlanders, die altijd a la Helmers der vadren deugd zingen, en trotsch op de groote daden van deze, verreweg het gemakkelijkst oordeelen om zelf te slapen of ten minste te dutten. De slaap evenwel is de broeder van den dood, niet alleen in de physieke, maar ook in de geestelijke wereld!" Men meldt uit het WeJtUndDe veldgewassen staan hier over het algemeen goed en veel belovend, terwijl de zoozeer gewenschte en dezer dagen gevallen regen een en heihamen invloed heeft gehad. Dingsdag werden hier van de eerste aspersies, benevens de eerste nieuwe aardappelen, twee mandjes, naar Amsterdam verzonden. Het geheele voorjaar bragt weinig groeizaamheid mede; toch geschiedt deze eerste verzending slechts 5 dagen later dan beide vorige jaren. Het graan kan zich bij gunstig weder van de geledene koude nog veel herstel len, doch van het koolzaad is eene schrale opbrengst te wachten. De perenboomen beginnen te bloeijen en belo ven, even als de appelboomen, vele vruchten. De in september te Groningen door de studenten der hoogeschool te houden optogt zal, naar men weet, voor stellen den intogt van Maria van Bourgondië. Verder wordt als programma opgegevenDingsdag 13 septem ber, eerste zamenkomst der oud-studenten en serenade der tegenwoordige studenten. Woensdag, plegtige optogt naar de Martinikerk en redevoering door professor Jonckbloet,' officiëel diner,- maskerade der studenten. Donderdag, promotiën, honoris causa, inwijding der akademische bibliotheek, diner der oud-studenten, illumi natie, ook van den tempel, door de boekverkoopers op te rigten en waarin eene snelpers in werking zal zijn. Vrijdag, volksvermakelijkheden, harddraverij, bals, komedie, vuurwerk. Zaturdag, sluiting van het feest in de Harmonie, alwaar voor de waranda een bijgebouw zal ingerigt worden. Kerk- en scfnoolnfeuws. De walchersche vereeniging voor bijbel- en zendeling zaak hield 11. donderdag te Nieuwland (classis Middel burg) hare 21e algemeene vergadering, ten huize van den predikant dier gemeente, den heer A. J. Kan. Iu den bidstond, die des namiddags ten 3 ure was gehouden, werd een woord van opwekking en aanbeveling gesproken dooi den heer W. A. Koning, predikant te Grijpskerke, naar aanleiding van Mattheus VI10a. Gemengde berigfen. „Eerlijk duurt het langst" is een spreekwoord, waar van de waarheid door de ondervinding reeds zoo dikwijls is bewezen dat zij boven allen twijfel verheven is. Toch wordt de waarschuwende kracht van dat woord te vaak veronachtzaamd en wel zóó, dat de begeerte naar eene nietigheid reeds voldoende is om zich aan eens anders goed te vergrijpen en de deur der gevangenis voor zich te zien openen. De tallooze voorbeelden hiervan werden gisteren weder met een vermeerderd. De zucht naar het bezit van een paar niets beteekenende wassen beeldjes had voor Johanna Catharina Magdalena Duram, huisvrouw van J. Zadelhof, te Vlissingen, een veroor- deelend arrest van het provinciaal geregtshof alhier ten gevolge. In de maand februarij jl. komt zekere AI. Bod- dingius, koopman in beeldjes, te Amsterdam woonach tig, in beschonken toestand in de tapperij van genoemde vrouw. De plank met beeldjes zette hij op tafel. Bij zijn vertrek zijn er twee van de elf beeldjes verdwenen. Navraag is te vergeefs. Toch waren de beeldjes na zijn vertrek meermalen in de woning der tapster gezien, en toen de justitie er mede gemoeid was, heette het dat de koopman de beeldjes had achtergelaten. Dit voorwend sel werd tot het laatste oogenblik der teregtzitting volgehouden, doch het mogt weinig baten. Getuigen hadden de ontvreemding gezien, ja zelfs een getuige was door de beschuldigde aangezocht om tegen de waarheid te verklaren, dat de koopman bedoelde voor werpen werkelijk zou hebben achtergelaten. Hoezeer do verdediger jhr. rar. J. W. AI. Schorer op de tegenstrij digheid in en de ongeloofwaardigheid van de verklarin gen van sommige getuigen wees en wegens gebrek aan bewijs tot vrijspraak konkludeerde, heeft het hof zich vereenigd met het gevoelen van het openbaar ministerie, dat de schuld der beschuldigde werkelijk wettig bewezen is. Zii is mitsdien schuldig verklaard aan diefstal door eene herbergierster van voorwerpen welke haar als zoo danig waren toevertrouwd, en onder verzachtende omstandigheden de zeer geringe waarde van het ont vreemde, veroordeeld tot eene korrektionnele gevange nisstraf van drie maanden. Volgens l'Entr'aete heeft men bij Aleijerbeer een zakboekje gevonden met het opschrift: „Aan den persoon die dit na mijn dood zal openen." Het bevatte korte beschikkingen waarin de overledene zijn verlangen te kennen gaf om gedurende vier dagen ten toon gesteld te worden, onder bewaking van een tweetal mannen, die daarvoor ieder vijftig thalers zouden ontvangen. Aan degeen die zich met de uitvoering van dezen uitersten wil zou belasten werden driehonderd thalers bemaakt. Na verloop van het viertal dagen, wanneer alsdan de dood van den overledene onbetwistbaar zeker was, moest het Iigchaam van den schrijver der Hugenoten naar Berlijn worden gevoerd, alwaar zijn testament geopend zal worden. Alen verneemt dat Birch Pfeiffer, de vermaarde tooneclspeelster en schrijfster op grond van langdurigen diensttijd haar pensioen heeft erlangd. Zij zal zich gaan vestigen te Freiburg in Breisgau bij hare dochter, die aldaar met haren echtgenoot woont. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Gisteren namiddag zijn op het raadhuis te Vlissingen aanbesteed geworden de navolgende werken en leveran- tiën. a. Het maken van sloven op de vloedpalen en het leveren van 10 vloedpalen, aangenomen door den heer A. Loois te Vlissingen voor ƒ1450. b. Het uitbaggeren van 4000 kubieke ellen slijk uit de havens aangenomen door den heer Ph. de Leef voor ƒ1999,50. c. Het leveren van 30,000 straatkeijen van Lessinesj aangenomen door den heer A. Binders te Breskens voor /1559. d. Het leveren van 38,000 diverse straatklinkers, aan genomen door den heer N. A. van Goethem te Vlissingen voor ƒ413,52. Thermometerstand 6 mei 'sav. 11 u. 54 gr. 7 's morgl 7 u. 54- 's midd. 1 u. 60 gr. Chutcnlanïi. Algemeen overzigt. De zitting der konferentie van woensdag heeft niet tot het gewenschte einde geleid. Wel verre dat men het om trent het, sluiten van een wapenstilstand zou zijn eens geworden, is de verwijdering tusschen de gevolraagtig- den slechts toegenomen. Kan dat ongelukkig begin der onderhandelingen ons bevreemden Geenszins, we heb ben er ons nooit eenig afdoend resultaat van voorgesteld, allerminst voor Denemarken, en het zal ons ten hoogste verwonderen wanneer het einde der londensche bijeen komst vruchtbaarder zal zijn dan het begin. De be raadslagingen kunnen tot nog meer verwikkeling der tegenwoordige omstandigheden aanleiding geven, tot oplossing van het aan de orde zijnde vraagstuk zullen zij, naar het ons voorkomt, niet bijdragen. Wat van het eerste oogenblik reeds te voorzien was, blijkt nu in wer kelijkheid: de eischen der oorlogvoerende mogendheden worden telkens grooter zonder dat de toegevendheid der denen toeneemt Pruisscn en Oosten rijk zijn daarbij, naar het schijnt, onverzettelijk in hun eisch omtrent de opheffing der blokkade, zij worden daarin door de andere

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1