straf bij doodslag- met voorbedachten rade. Sir Grey, sekretaris van staat bij het departement van binnenland- sche zaken, verdedigde het gevoelen dat de afschaffing der doodstraf, waar het moord betrof, noch nuttig noch veilig zou wezen. Op voorstel van den heer Neate werd eindelijk, na intrekking van eenige motiën en araende menten van andere leden, besloten om een adres te rigten aan de koningin ten einde eene kommissie te doen be noemen tot het uitbrengen van een rapport omtrent de wenschelijkheid van het in eenigerlei opzigtwijzigen der thans in vigueur zijnde strafbepalingen. Dit besluit van het engelsch lagerhuis zal dus waarschijnlijk een belangrijk rapport in het leven roepen, omtrent eene kwestie, welke in waarheid eene kwestie van onzen tijd mag genoemd worden. Het te verkrijgen resultaat daar gelaten, zal, blijkens boven aangestipte diskussiën, het te verwachten werk dezer kommissie van het juiste stand punt het algemeen nut, uitgaan en niet in de dwaling vervallen om de wijze van uitvoering der doodstraf met de doodstraf zelve te verwarren en uit de eerste argu menten te ontleenen tegen het behoud van de laatste. De schrijvers over deze kwestie, die, na eene aller tref fendste schildering van de afschuwelijke wijze waarop de doodstraf ten uitvoer wordt gelegd, tot de konklusie komen dat „derhalve" de doodstraf moet worden afge schaft, zondigen, gelooven wij,tegen eender eerste regels van de logica. In de italiaansche kamer van afgevaardigden is bij de beraadslagingen over liet budget door den heer Bara- goni eene interpellatie gerigt tot het ministerie met het oog op het in beslag nemen van gelden en wapenen) bestemd voor de nationale zaak. Voorts verzocht hij inlichtingen omtrent de gedragtslijn, welke de regering zal volgen ten opzigte der Garibaldi-partij. Iu de zitting van eergisteren heeft de minister van binnenlandsche zaken den heer Baragoni beantwoord. Hij verklaarde zich te verwonderen over het tweede punt der interpel latie daar toch niet de regering moet verklaren welke bare plannen zijn jegens de Garibaldi-partij, maar deze laatste veeleer eerst hare bedoelingen moet doen kennen. De inbeslagneming van gelden en wapenen was geschied om betreurenswaardige gebeurtenissen te voorkomen. Voorts uitte hij de hoop dat niemand, na de door Garibaldi in Engeland gebragte hulde aan den eerbied der engelsche natie voor staatsinstellingen en wetten, meer eene politiek zal volgen welke in strijd is met die der regering en met de konstltutie. De minister verzocht een votum van vertrouwen aan de kamer, waardoor aan koning en parlement het initiatief zou worden gelaten om het koningrijk Italië ook te Rome en te Venetië te vestigen. Uit Japan wordt medegedeeld dat te Nangasaki door de inboorlingen weder een engelschman is vermoord. De kousul-generaal van Groot-Brittannië, de heer Rutherford Alcock, had zich onmiddellijk naar die plaats begeven. Het oorlogstooneel. Blijven de strijdmagten der oorlogvoerende mogend heden te land sedert de laatste dagen rustig den verderen loop der gebeurtenissen afwachten, ter zee schijnt Duitsch- land thans ook het krijgsgeluk te willen beproeven. Zoo meldt men uit Hamburg dat eergisteren een vijftal duit- ache oorlogschepen in het gezigt waren van bet eiland Helgoland, welke zich daarop in de rigting van de Elbe verwijderden. Dit berigt wordt door eene mededeeling uit Cuxhaven bevestigd, waarin wordt gemeld dat dien zelfden dag het oostenrijksch eskader op de Elbe is ver schenen. Het heeft zich aldaar vereenigd met de aanwe zige pruissische oorlogsvaartuigen, waarop de in de nabijheid zijnde deensche schepen zich verwijderden om een onvermijdelijk gevecht te ontwijken. In een brief uit Flensburg wordt verzekerd dat de veldmaarschalk von Gablentz aan zijne troepen de aan staande ontmanteling van de vesting Fredericia heeft aangekondigd. Met het vernietigen der duppeler vesting werken is reeds een aanvang gemaakt; vijf duizend pruissische soldaten houden zich daarmede reeds eenige dagen, bezig. De deensche autoriteiten schijnen hier en daar te weigeren om aan de bevelen van den veldmaarschalk von Wrangel ten opzigte der uitgeschrevene oorlogsbe lasting te gehoorzamen. Verschillende burgemeesters en andere autoriteiten zijn dien ten gevolge op last van den pruissischeu opperbevelhebber gearresteerd en naar Rens. burg of over de grenzen gebragt. Amerika. Omtrent de nederlaag aan den generaal Banks der noordelijke staten bij Pleasant-Hill in Louisiana zijn de .aangebragte berigten nog vrij onvolledig. Hoewel het niet te betwijfelen valt dat de zuidelijke eene zegepraal hebben behaald, is men het over de belangrijkheid daar van nog zeer oneens. De overwinnaars beweren dat de noordelijken een verlies hebben geleden van 14,000 aan dooden en gekwetsten, terwijl de overwonnenen zelve hun verlies op 2000 manschappen stellen. Een zeer afdoend argument tegen de eerste opgave zou, indien zij juist was, de bewering der noordelijke dagbladen opleveren, welke verzekeren dat slechts 7000 man aan den slag deelnamen. Aan den anderen kant is het wel te onder stellen dat het verlies der noordelijken grooter dan 2000 man zal geweest zijn, daar volgens de verklaringen der noordelijke officieren de aanval des vijands zoo hevig en verwoed was, dat de geheele legerafdeeling binnen wei nig tijds geheel uiteen gejaagd en totaal vernield werd. Debemagtiging van het fort Pillow, aan de oevers van den Mississippi en op 70 mijlen afstands van Mem phis, door den zuidelijken generaal Forrest, heeft tot afschuwelijk tooneelen aanleiding gegeven. Het garni- soen bestond voor het grootste gedeelte uit noordelijke negersoldaten, welke zich met de grootste dapperheid verdedigden en slechts door de overmagt werden ge dwongen om zich eindelijk, na het sneuvelen van bijna alle officieren, over te geven. De overwinnaars drongen daarop het fort binnen onder de kretengeen kwartier! en binnen weinige oogenblikken werd het overgebleven gedeelte des garnisoens, uit een driehonderdtal negers bestaande, omgebragt. Het bloedbad duurde daarop zelfs tot in het hospitaal voort, alwaar alle zieken en gewonden met bajonetsteken werden afgemaakt en vrouwen noch kinderen werden gespaard, die aldaar eene wijkplaats hadden gezocht. Verschillende neger soldaten, die men hier en daar voorts nog aantrof wer den levend begraven. De generaal Forrest heeft op 15 april het fort weder ontruimd, na alles te hebben ver nield, wat hij niet kon medevoeren. Men verwacht dat de troepen van den president Lincoln bij voorkomende gelegenheden niet zullen nalaten om represailles te nemen, in overeenstemming met de proklamatie om streeks de helft van het vorig jaar afgekondigd, waarbij voor iedcren soldaat der noordelijken, die met schending van het krijgsgebruik onder beschaafde natiën, werd ter dood gebragd, een soldaat der „rebellen" zou wor den geëxekuteerd als represaille-maatregel. Frankrijk. De japansche ambassade is eergisteren door keizer Napoleon in plegtig gehoor ontvangen. De toespraak van Ikeda Taikongo no Kami werd uit het japansck eerst door den japanschen tolk in het hollandsch vertaald en daarop door den sekretaris der fransche legatie in Japan, den heer Blekman, in het fransch overgebragt. „Sedert tusschen de twee keizerrijken een traktaat is gesloten zoo luidde o. a. deze toespraak is onze vriendschap telken dage toegenomen. Ten gevolge der belangrijke veranderingen in onze oude zeden en ge woontenis echter het nationaal gevoel zeer geschokt. Men heeft alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om daar aan paal en perkte stellen, maar dat is tot dusverre niet gelukt. Zoo hebben zelfs japannezen kanonschoten ge lost op een der oorlogsschepen van uwe majesteit en hebben een harer officieren vermoord. Te dien opzigte heeft Z. M. de taikoen ons in last gegeven om aan uwe majesteit zijn leedwezen daarover te betuigen en ons in eene konferentie met een hooggeplaatst onderdaan uwer majesteit te vereenigen, om de noodige inlichtingen te geven te einde de vriendschaps-betrekkingen Yan beide zijde ten allen tijde te doen voortduren." Keizer Napoleon antwoordde hierop het volgende „Ik betuig mijn dank aan den taikoen van Japan dat hij de noodzakelijkheid heeft begrepen om inlichtingen aan mij te geven omtrent de moeijelijkheden, welke de uitvoering van het tusschen ons gesloten traktaat betref fen alsmede omtrent den moordaanslag op een fransch officier. Ik wensch hartelijk onze betrekkingen dagelijks te zien uitbreiden, maar opdat dit mogelijk zij, moet uwe regering in de eerste plaats de beginselen van het volkenregt doen eerbiedigen en zich voorts wel over tuigd houden van de eensgezindheid der europesche mogendheden om in verre gewesten hun aller eer en belangen te verdedigen. De stap door u bij mij gedaan strekt mij tot bewijs dat uw vorst het voorgevallene betreurt en ik zie u daarom met genoegen hier onder ons." Een gevolmagtigde van den bey van Tunis is, met eene bijzondere zending voor keizer Napoleon belast, te Parijs aangekomen. De opstandelingen, zoo berigt de Moniteur, gaan vrij ordelijk te werk; hunne hoofden eer biedigen alle private eigendommen. De hoofdstad is steeds in de magt van den bey en de aanwezigheid van italiaansche engelsche en fransche troepen zal de opstan delingen wel weerhouden om aanvallenderwijze tegen Tunis te werk te gaan. Gisteren voormiddag is ter reede van Ylissingen ge komen het amerikaansch oorlogstoomschip Kaarsarqe gezagv. Winslow. Ten gevolge van het aan den grond loopen bij de haven van Ostende, heeft dit stoomschip avarij bekomen, en zal het nu in het drooge dok aldaar gehaald worden om te repareren. tjanöclsbrrigtrn. fiiraanmarkten enz. Amsterdam 4 mei. Tarwe en gerst in een doen. Raap olie op zes weken ƒ44. Lijnolie op zes weken 42$. Oostburg 4 mei. De aanvoer van granen was heden niet groot en de vraag minder dan vorige week, zoo dat van sommige artikelen dc prijs verlaagd is. Met gerst en haver bleef het evenwel als voren. Men kocht puike nieuwe tarwe ƒ8,25 a ƒ8,50, gemeenere dito ƒ7,00 a ƒ8,10. Nieuwe zeeuwsche rogge ƒ5,40 aƒ5,75. Nieuwe wintergerst 5 a ƒ5,50. Zomer dito 5 a ƒ5,50. Haver ƒ3 3, ƒ3,50. Paardenboonen ƒ5,25 a ƒ5,50. Middelburg 4 mei. De aanvoer van heden was zeer beperkt en het gepasseerde in den handel van weinig beteekenis, daar de meeste houders van tarwe op meestal vorigen prijs vasthielden en koopers niet dan lager gestemd waren. Rogge bleef met weinig handel in één doen. De beste en zwaarste gerst had gereeden aftrek. Bruineboonen gingen vrij wel van de hand. Paardenboo nen bijna zonder omgang. Koolzaad zonder handel daar de eischen der houders te hoog waren. Raapolie 44. Lijnolie 45$. Patentolie 46 per vat op zes weken, kontant 1 lager. gemiddelde marktprijzen Middenprijzen van bakbare tarwe ƒ8,35 en rogge ƒ6, Aardappelen ƒ1,50 a ƒ1,60 per ned. mud. Yersche boter ,95 a ƒ1,05 per ned. pond. Frijzen van effekten. Amsterdam 4 mei. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 75$ dito dito dito 4 98$ Aand. Handelmaatschappij 4^ 146 België. Certifikaten bij Rothschild 2$ 55$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 95$ Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 83$ dito dito Leening 1860 4$ 82$ Certifikaten6 48$ Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 58$ dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 64] Bank aktien3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 48$ dito3 thans 2$ 44 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46^ dito 1856—1862 3 46 Griekenl. dito (blaauwe) 5 21$ Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 48$ Vereen.Stat.dito (1874) 5 58 Illinois. dito7 Mexiko. dito3 41$ Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 Söiu'vtcnticn. 35jarige Echtvereeniging van P. DE VOS en J. ROUDING. Middelburg den 6 Mei 1864. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd PIETER WILLEM STEENKAMP, 2de Luit. bij het 2de Reg. Vesting-Artillerie, en JOHANNA ADRIANA TELCHUYS. Axelden 5 Mei 1864. Ondertrouwd Vlis3ingen, 6 Mei 1864. C. RIEMENS en J. VAN POELJE. Eenige kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3