OuitcnlanÏT tene lade eener chiffonnière geopend en daaruit den sleutel genomen waarmede eene lade der sckretaire werd geopend, welke sleutel niet werd gebruikt en daar ver borgen lag, terwijl de andere voor bet zelfde slot bestemde sleutel in bet bezit van van der Linde was. Van het ontvreemde werd bij de ontdekking nog 60 in het bezit gevonden van de beschuldigde, die haar misdrijf volle dig beeft bekend. Het openbaar ministerie hield de beschuldiging vol en rekwireerde de veroordeeling tot de bij de wet be paalde straffen. De verdediger mr. J. van de Graft konkludeerde tot toepassing der zachtst mogelijke straf. Heden heeft het hof uitspraak gedaan. Het heeft de beschuldigde schuldig verklaard aan diefstal geploegd in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel en haar mitsdien, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene korrektionele ge vangenisstraf van negen maanden iu eenzame opsluiting te ondergaan. Dingsdag heeft de hooge raad uitspraak gedaan in de vordering tot regtsregeling van den auditeur militair in de vijfde afdeeling, in de zaak van den soldaat A. P. Mets?, beschuldigd van manslag en verwonding. De krijgsraad had zich onbevoegd verklaard om in deze regt te spreken, en deze verklaring was bij beschikking van liet hoog militair geregtshof goedgekeurd. De raad heeft overwogen, dat het niet gebleken was, dat. de feiten gemeenschappelijk door burgers en militairen waren bedreven, en dat moest worden aangenomen, dat zij alleen en uitsluitend door militairen waren gepleegd. De raad heeft diensvolgens de bedoelde beschikking vernietigd, en den krijgsraad bevoegd verklaard om zich die zaak aan te trekken. Gemengde berigten. Uit Enschede wordt gemeld, dat de nieuwe doops gezinde kerk aldaar den 1 mei is ingewijd geworden, juist twee jaren na den grooten brand. De roomsch katholieke kerk nadert liare voltooijing. Met den her bouw der hervormde kerk is nog geen begin gemaakt, doch men is tot het besluit gekomen om de oude kerk weder op te bouwen, en de aanbesteding van dit werk zal plaats hebben den 13 mei. Te Mantua heeft eene non eene mislukte poging gedaan om uit het klooster te vlugten. Zij had de ijze ren staven barer cel doorgevijld en liet zich aan een touw afzakken, dat echter brak, toen zij nog ter hoogte van de tweede verdieping van den beganen grond was; door den val zwaar bezeerd, hebben voorbijgangers haar opgenomen en in het hospitaal gebragt. Men zegt, dat eenige handelaren te Samarang en planters te Djokdjo zich vereenigd hebben om van laatstgemekle plaats naar Samarang, in afwachting dat de spoorweg gereed zal zijn, betere vervoermiddelen voor den afvoer der produktie in werking te brengen, en dat zij daartoe de hulp der te Amsterdam gevestigde nederlandsch-indische handelsbank iugeroepen en ver kregen hebben. De visscher Peter Weer, van Norderncy, berigtte dezer dagen het volgende: „Voor eenige dagen ont moette ik, ongeveer 3 mijlen noordeljjk van het eiland Baltrum, een deensch oorlogschip. De denen kwamen met hunne boot bij mij aan boord en kochten kontant eene partij visch. Daarop zeide de bevelhebber mij, dat zij opgemerkt hadden dat eenige visschersvaartuigen voor de denen de vlugt genomen hadden, maar dat zulks niet noodig was, daar zij geen visscher in zijn arbeid storen zouden, zoolang zij geene loodsen aan boord hadden, of iets dat den denen nadeelig kon zijn. De bevelhebber gaf mij toen een gedrukt stuk, waarin alles stond wat bij mij gezegd had, met verzoek, dat aan de andere visschers te willen mededeelen." Volgens de schoolberigten in de Nieuwe bijdragen van april 1864, bedraagt het getal vakante boofd-onder- wijzers plaatsen: openbare voor gewoon lager onderwijs 31; openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 3; openbare voor meer uitgebreid lager onder wijs 2; gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vakante hulp-onderwijzers betrekkingen bedraagt: Noord-Brabant 14; Gelderland 17 en 1 hulponderwijzeres; Zuid-Holland 13; Noord- Holland (met uitzondering van Amsterdam, waarvan het getal niet wordt opgegeven) 6; Zeeland 4; Utrecht 2 f Friesland 0; Overijssel 7; Groningen 1; Drenthe 2 en Limburg 0. De Weekly Standard van Buenos-Ayres geeft een overzigt van de katoen-kuituur daar te lande, waarin o. a. het volgende voorkomtDe president Lopez heeft uit de Vereenigde Staten 900 balen katoenzaad ontbo den. Veel daarvan, inzonderheid hetgeen uit Georgië was gekomen, werd bevonden van slechte kwaliteit te zijn, doch daarentegen schenen de andere in het land aangekweekte zaden de meest bevredigende resultaten op te leveren. Een afdoend bewijs voor de snelle uitbrei ding dier kuituur lag vooral in het feit, dat er in de republiek op 30 junij 1863 een aantal van 773.480 lijnen 1 (iedere lijn gerekend op circa 250 parrijssche voeten) met katoen waren beplant, welk aantal van dien datum tot uit. september met 736.391 lijnen vermeerderd en alzoo tot meer dan L\ millioeu gestegen was. Het aan tal katoenboomen werd begroot op 200.000, waarvan men eene opbrengst verwacht van 50 millioen ponden. Ofschoon enkele partijen daarvan wel naar Frankrijk en België zullen worden overgebragt, bestaat er evenwel geen twijfel, of het meerendecl zal naar Engeland wor den uitgevoerd. ThcnmoniiictcistajHl. 4 mei 's av. 11 u. 44 gr. 5 mei 's rnorg. 7 li. 47 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 6 's morg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 65 gr. §taten generaal. T VV I! IODIC KAM EK. In de zitting van gisteren is ingekomen 1. een wets ontwerp tot goedkeuring van eenige bepalingen van een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart tussehen Nederland en de Hawaii eilanden; 2. eenige regerings verslagen, die in handen van kommissiën zijn gesteld. Zaturdag zullen achtereenvolgens worden behandeld de volgende wetsontwerpen 1. tot naturalisatie van eenige personen; 2. tot nadere bepaling van den termijn tot invoering der regterlijke organisatie 3. vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine; 4. tot afstand van een rijksgebouw aan de hervormde gemeente te Roermond 5. tot vaststelling der grensscheiding tussehen de provinciën Noord- en Zuid-Holland; 6. het voorstel van den heer Cool c. s., betreffende de schadevergoeding aan slaveneigenaren op St. Martin. Nadat door de kommissie voor de petitiën verslag was uitgebragt op eenige verzoekschriften, is de vergadering gescheiden. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 4 mni.Missives gedeputeerde statenbenoe ming stembureau; idem kommissie schutterij ver huring gemeente-eigendommenstaat van onwaarde hoofdelijken omslagaf- en overschrijvingen goed keuring rekening bank van leening; ontslag kon- eierge wisselbank; beraadslaging rapport armwezen. Voorzitter de heer Brjleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van de Graft, Damme, Lambrecht- sen van Rittkera, Galand, en Fokker. De heer van Dig gelen komt later. Na de goedkeuring der notulen van de vorige zitting zijn de volgende mededeelingeu van ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen a. Berigt van verhindering van bovengenoemde afwe zige leden b. twee missives van gedeputeerde staten dd. 22 april, houdende goedkeuring der raadsbesluiten tot beschik king uit de onvoorziene uitgaven tot het doen van beta lingen, alsmede tot de uitgifte van gronden in erfpacht aan B. A. Fokker en J. van der Poel. De voorzitter doet voorlezing van het Provinciaal blad no. 40, waarin gedeputeerde staten ter kennis brengen dat door hen is bepaald, dat de keuze ter benoeming van een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer D.Uj'ttenbooven, overleden, in het hoofdkiesdistrikt Middelburg zal plaats hebben op dingsdag den 10 mei a. en de herstemming, zoo die noodig mogt wezen, op dingsdag 24 daaraanvolgende. Zij noodigen het gemeen tebestuur uit zorg te dragen voor eene tijdige oproeping der kiezers in de gemeenten, met toezending van een behoorlijk ingerigt stembiljet, ten invulling bij de te doene stemming, en in geval eene herstemming noodig mogt zijn, van de naamlijst dergenen over welke die zal moeten geschieden. De voorzitter deelt mede dat aan dit voorschrift is voldaan en stelt voor aisnu over te gaan tot de benoeming van een stembureau voor de bedoelde verkiezing van aanstaanden dingsdag. Hieraan voldaan zijnde zijn gekozen als leden: de heeren Lants- lieer en van Uije, en als plaatsvervangers: de heeren van Deinse, A. W. Snouck Ilurgronje en van Diggelen. Ge noemde heeren laten zich, voor zoover zij tegenwoordig zijn, deze benoeming welgevallen. Daar de vergadering verlangt dat de benoeming van leden der kommissie voor de schutterij door den voor zitter geschiede, worden daartoe aangewezen de heeren de Jonge en Lambrechtsen van Ritthem, en als plaats vervangers de heeren Fokker en van Visvliet. De voorzitter legt over een staat van onderhandsehe verhuring van gemeente-eigendommen, te weten: het benedengedeelte van het waaggebouw, zijnde de poort in de Wagenaarstraatde kleine scheepstimmerwerf en een gedeelte der zoutegraeht bij de Langevijle brug, voor den tijd van driejaren. De som van 150 voor de kleine werf komt den keer Lantsheer, met het oog op de voorgenomen verbeterin gen aan die werf, waartoe/4000 is uitgetrokkenwat laag voor. Hierop wordt door den voorzitter geant woord, dat voor alsnog tot die voorgenomen verbetering niet zal worden overgegaanuit hoofde van de onzekere bestemming dier werf bij het tot stand komen van den spoorweg. Hij zegt overigens te gelooven dat de werf wel een voldoend bestaan, maar geene overwinsten op levert, zoo dat eene verhooging hem niet gewenscht voorkomt. De heer Lantsheer dankt voor de ontvan gen inlichting. Hij geeft thans in overweging om den tijd van verhuring op een jaar in plaats van drie jaren te bepalen. Daar hiertegen geene bezwaren bestaan is tot die wijziging besloten en vervolgens de staat goed gekeurd. Ter inzage voor de leden is gelegd een staat van on waarde van den hoofdelijken omslagbedragende 2.675. Een verzoek van den gemeente-ontvanger om magti- ging tot beschikking bij af- en overschi-ijving over eene som van ƒ353is toegestaan. Nog is ingekomen een staat tot af- en overschrijving van verschillende minder uitgegeven dan geraamde pos ten op de begrooting van het jaar 1863, tot een bedrag van ƒ4.421,29. Ook deze staat is, onder nadere goed keuring van gedeputeerde statengearresteerd. Overeenkomstig het advies der financiële kommissie is de rekening der kommissie van bestuur over de bank van leening, zonder beraadslaging, goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de beraadslaging omtrent het voorstel van kommissarissen over de wisselbank, strekkende om aan Dirk Grandia eervol ontslag te ver- leenen als koncierge der bank, ingaande met 1 junij aan staande, onder genot (tot weder opzeggens toe) der tot dusver aan die betrekking verbonden emolumenten bedragende omstreeks ƒ235 's jaars, alsmede om ben te magtigen tot het inzenden eener voordragt van twee personen voor de vacerende betrekking, op een trakte ment van ƒ250, met vrije woning en brand.Even als de financiële kommissie vereenigt de raad zich eenparig^ zonder nadere beraadslaging, met dit voorstel. Ten slotte komt aan de orde de beraadslaging bij resumtie over het in de vorige zitting door de heeren Lantsheer, Snouck Hurgronje en van Visvliet uitgebragt rapport, omtrent de voordragt van gedeputeerde staten tot vernietiging der verordeningen van het burgerlijk armbestuur en het bestuur der godshuizen. Het rapport heeft met de memorie van toelichting voor de leden ter inzage gelegen. Daar niemand de voorlezing dier memo rie verlangt, is besloten zich te vereenigen met het gevoelen der kommissie; dat er geene gronden tot ver nietiging aanwezig zijn. Nadat der kommissie de dank der vergadering is ge bragt voor de door haar genomen moeite, is de openbare zitting gesloten. Algemeen overzigt. De vergadering der londensche konferentie op eer gisteren gehouden heeft ten opzigte van den wapenstil stand nog tot geen resultaat geleid. Of men er in geslaagd is om in de volgende vergadering op gisteren tot het sluiten van dien wapenstilstand te geraken is ons, terwijl wij deze regelen schrijven, nog niet bekend. Het engelsch kanaal-eskader lag volgens de laatste berigten steeds te Duins en had nog geen bevel ontvan gen om zich naar de deensche wateren te begeven. Werd dit bevel gegeven en vertrok de engelsche vloot met een vijandig doel naar de Baltische zee, dan zon dit het sein wezen de Nordd. Zeitung verzekert dit ten minste tot het vertrek der pruissische gevolmagtigden uit de konferentie-zaal. Engeland zal derhalve daartoe zoo spoedig niet overgaan, te minder omdat men te Koppenhage sedert eenige dagen zeer naar den vrede begint te verlangen en zelfs hier en ginds liet verlan gen hoort openbaren om met Oostenrijk en Pruissen zei ven in ondchandeling te treden. Wanneer deze ont moediging van Denemarken aan den heer von Bismarck geene aanleiding mogt geven om thans nog meer uit gebreide eischen te doen, dan kan deze geneigdheid tot den vrede te Koppenhage het sluiten van den wapenstilstand bespoedigen. In het engelsch lagerhuis is dingsdag de kwestie der afschaffing van de doodstraf besproken. Eenige stemmen verhieven zich bij de diskussiën tot behoud der dood-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2