N°: 72. Zaturdag 7 Mei. Editie van vrijdag avond A ure. middelburg <5 mei. Door het bespelen van het klokkenspel en het uitste ken der vlaggen van den toren en van vele partikuliere woningen wordt heden te Ylissingen het vertrek der transchen uit die stad,op den 6 mei 1814 feestelijk her dacht. Sedert eenigen tijd doen zich te Vlissingen onder scheidene gevallen van pokken voor. Enkele lijders zijn aan de gevolgen dier ziekte overleden. Bij de dingsdag te Zierikzee plaats gehad hebbende opening der stembriefjes voor de keuze van een lid van den gemeenteraad is gebleken dat 257 geldige stemmen waren uitgebragt. Van deze bekwamen de heeren jhr. A. O. van den Santheuvcl 86, J. Langouraois de Does 57, D. Q. M. Houwer 32, J. Broodman 21, A—Buijze Mz. 16, A. A. Mes 16, P. Schilleraans 13, D. van der Maas 4 en J. Gordon Spandaw 4 stemmen, terwijl de overige over verschillende personen verdeeld waren. Ttissehen de twee eerstgenoemden zal alzoo eene herstemming moeten plaats hebben. Den 1 dezer had te Antwerpen de prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen der Koninklijke akademie van schoone kunsten. Daarbij werden aan verscheiden nederlandsche jongelingen prijzen toegekend: o. a. een prijs voor scheepsbouw aan C. Marchand van Zierikzee. De opper-ceremoniemeester heeft in de Staatscourant bekend gemaakt dat .het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van zijne majesteit Maximiliaan koning van Beijeren voor den tijd van vier weken; en een rouw van drie dagen voor de aartshertogin Hilde- garde van Oostenrijk, en voor dc prin^ei Loui-a Char- lotta van Hessen, geboren prinses van Denemarken. De Staatscourant van woensdag bevat het koninklijk besluit waarbij zijn goedgekeurd de statuten der voor minder dan 30 jaren aangegane Vereeniging voor chris telijk nationaal schoolonderwijs te Wissenlcerke, en die vereeniging als regtspersoon iserkend, benevens een staat vaude in Nederland gevestigde hoofden van huisgezinnen of op zich zelf staande personen, die in 1863 als landver huizers over zee zijn vertrokken. Daaruit blijkt dat 1054 personen het land hebben verlaten, waarvan 153 uit Zeeland. De Staatscourant van gisteren deelt de wet mede van den 22 april 1864, houdende wijziging van art. 8 der wet van den 30 april 1815 (Staatsblad no. 33*), houdende instelling der militaire Willemsorde. Eenige bewoners van de aloude baronnie van Breda, zich dankbaar de weldaden herinnerende, die in vroegere dagen door hunne voorouders van de zijde van het stam huis van Oranje genoten zijn, hebben het denkbeeld opgevat om op den 18 junij e. k. aan Z. M. den koning en H. M. de koningin, bij gelegenheid van hun zilveren bruiloft, eenig bewijs van liefde, eerbied en hoogachting aan te bieden, bestaande in een zilveren of ander voorwerp van nationale nijverheid. Mogt men zich ook elders tot verwezenlijking van dit plan willen aansluiten dan kan men zich wenden tot de redaktie der Bredasche courant. Naar men verneemt heeft Z. M. de keizer der franschen den heer mr. J. P. Amersfoordt, bij wien prins Napoleon bij het bezoeken van den Haarlemmermeerpolder eenigen tijd heeft vertoefd, benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. Men schrijft ons uit 'sHage van 4 mei „Tot de gemeenten waar de tegenwoordig allerwcge heerschende strijd tusschen oud en nieuw op godsdienstig gebied liet levendigst gevoerd wordt, behoort voorzeker deze residentie. De hoogere stand huldigt in het algemeen moderne theologie, ofschoon zij zich niet altijd een helder begrip vormen van hetgeen die theologie eigenlijk is. Er is dan ook zeer veel studie noodig om met juistheid te weten, waarin altijd de'onderscheidende kenmerken van die godgeleerde stelsels bestaan, en als men er iets van weet en de godsdienstige gesprekken bijwoont, die in een aantal liuisgcz'-ane. aan de orde van den dag zijn, bemerkt men dikwijls dat de sprekers den bal op het I jammerlijkst misslaan. In het algemeen hieven de predi- I kanten der verschillende gezindheden tot de orthodoxie overhellen, en ofschoon men er wei eenige van eene liberaal-godsdienstige rigting verdacht, lieten zij zich nooit zoo duidelijk uit, dat men volle zekerheid bezat. De heer Zaalberg behoorde tot deze laatsten, en werd, daar hij ook groote redenaarsgaven bezit, trouw gevolgd door allen, die de moderne theologie voor de ware hielden. Sinds Paschen heeft hij echter alle terughouding laten varen, zich openbaar tot een voorstander van die moderne theologie verklaard en eene reeks predikatiën aangevan gen, waarin hij dat stelsel uiteenzet. Het orthodoxe ge deelte der hervormde, en ook der overige protestantsche gemeenten, is daardoor in groote opschudding gebragt. De meeste predikanten hebben zich meer of minder uit drukkelijk tegen hem verklaard en de hervormde kerke- raad ontwerpt een adres aan de synode en een manifest aan de haagsche gemeente om te protesteren tegen de leer die Zaalberg verkondigt, terwijl ook de predikant Hoe vers, die blijken genoeg gegeven heeft dat hij het met den evengenoemden eens is, in dien maatregel begrepen wordt. „Zoo staat het tot dusverre met deze zaak. Een ander punt, dat nog al tot gesprekken aanleiding geeft, is een oproertje, dat eenigen tijd geleden in het weeshuis der hervormden onder de jongens uitgebroken is. Daar er meermalen, wanneer dergelijke jongens voor de militie gingen loten, ongeregeldheden hadden plaats gehad, doordien zij van de gelegenheid gebruik maakten om zich aan sterken clrank te goed te doen, hadden regenten dit jaar bepaald, dat er voor de jongelieden geloot zou worden en dat zij niet persoonlijk mogten gaan. Dit ver wekte groote ontevredenheid, die op een uur, dat de regenten in het weeshuis vergaderd waren, tot eene uit barsting kwam en zich lucht gaf in het verbrijzelen van meubelen enz. en het openloopen van de gesloten deur der regenten kamer. De regenten vonden het raadzaam zich aan de dolzinnige opgewondenheid der jongens te onttrekken en riepen de hulp der policie in, die op ge voelige wijze de orde hersteld heeft. De belhamel is daarop uit het huis gezet, hetgeen weder nieuwe buiten sporigheden heeft doen ontstaan. Er heerscht zulk een slechte geest onder de jongens, dat de policie zich een tijd lang verpligt heeft geacht tot maatregelen, om de regenten in hunne woningen en op straat tegen overlast te waarborgen." Uit Doesburg schrijft men ons: „Nieuwe inrigtingen in 't leven te roepen is meestal een ondankbaar werk. Zonder nog de bezwaren van loka len aard mee te tellen heeft men altijd te kampen met het vooroordeel. Ons zoo werkzaam departement der maat schappij tot nut van 't algemeen laat zich daardoor echter niet afschrikken, en onder de vele nuttige instellingen door zijne zorg tot stand gebragt moet vooral melding gemaakt worden vandeleesinrigtingvoor den werkenden stand in het vorige jaar opgerigt. Gedurende de win termaanden verschaft het departement drie malen 's weeks des avonds een ruim, goed verlicht en verwarmd lokaal, waarin, vooral voor den handwerksman, geschikte en dergelijke lektuur voorhanden is. Het eerste verslag dat van die inrigting dezer dagen is uitgebragt geeft ruime stof tot tevredenheid. Talrijk was meestal het be zoek, soms zelfs zoo dat het ruime lokaal de belangstel lenden naauwelijks bevatten kon. „Wat vooral tot het welslagen der pogingen van het bestuur heeft bijgedragen, is, het plaatsen van een bus waarin ieder bezoeker die iets wenschte opgehelderd te zien, zijne vragen kon werpen, die dan eenmaal per week de orthodoxie, en ouder den middenstand zijn velen meer of minder verklaarde aanhangers der zoogenaamde werden gelezen, en zoo veel mogelijk door de leden van de direktie of door een der aanwezigen werden beant woord. Bij het belangrijk verslag van het bestuur der inrigting waren een vijftigtal dier vragen gevoegd, waar van ik enkele hier laat volgen als eene proeve. „Ik zou mij verheugen indien ik door deze mededee- ling kon meewerken dat ook elders zulke hoogst nuttige inrigtingen worden opgerigt: zie hier woordelijk enkele der ingeleverde vragen. Wilde kastanjes gaan in en om Doesburg bij menigte verloren, welk gebruik is daarvan te maken? Wat is wolfram-metaal en wat ccment-me- taal? Kan men ijzer en staal aaneenwellen? Bestaat er ook een middel tot wering der houtworm Welke zijn de voordeelen die de pomp met dubbelen zuiger, af gebeeld en beschreven in het weekblad „De werkman", aanbrengt? Waarom vindt men tegenwoordig in boe ken over ambachten, werktuigen enz. zoo vele vreemde woorden, die een eenvoudig lezer bezwaarlijk kan ver staan? Zijn machinale spijkers beter dan die uit de hand vervaardigd zijn? Is vrije konkurrentie, zonder bescherming, altijd wenschelijk? Welke schoenzolen zijn beter gepende of gespijkerde? Welke soort van inwoners is voor eene stad van meer belang, eene bevol king van renteniers of eene van fabriekanten en hande laars enz." Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. H. Antfang, uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande regten te Goirlebehou dens aanspraak op pensioen; alsmede aan den heer J. F. Obber, uit zijne betrekking van ontvanger der direkte belastingen en akcijusen te ten Boer, mede met aanspraak op pensioen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. Muller, uit zijne betrekking van kontroleur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akciju sen te Sittard, behoudens aanspraak op pensioen. Kerk- e»i sclioolnieitws. Door het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot afgevaarde naar de algemeene synode in dit jaar be noemd de heer A. Slotemalcer Cz., predikant te Middel burg en tot zijnen plaatsvervanger, de heer II. Q. Jans sen, predikant te St. Anna ter Muidcn. De gewestelijke vereeniging Zeeland van het nederl. Onderwijzers genootschap zal hare 18e jaarlijksche alge meene vergadering houden te Middelburg den 19 mei. De vergadering zal geopend worden door eene rede, te bonden door den heer W. Auër, hoofdonderwijzer te Middelburg. Marine en leger. De luitenant ter zee 1ste klasse J. J. B. de Jonge Oudraat, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Ylissingen en belast met de opleiding van bootmans leerlingen, wordt met den 15 dezer op non-aktiviteit gebragt en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 1ste klasse J. N. Slegt, thans non-aktief. Kegfszaken. Wezen wij er onlangs op dat diefstal in dienstbaar heid zich voortdurend in verschillende vormen vertoont, een nieuw bewijs daarvan leverde de zitting van bet provinciaal geregtsliof in Zeeland van jl. zaturdag, Mar- tientje van der Meij, oud 25 jaren, geboren te Wilhelmi- i nadorp en wonende te Ouwerkerk, stond namelijk teregt I wegens diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, I door middel van een valschen sleutel. 1 De beschuldigde had sedert junij tot den 30 december 1863, tijdens zij tegen een jaarlijksch loon van ƒ42 boven kost en inwoning in dienst was bij den metselaar Jacob van der Linde, te Zierikzee, uit eene in de achterkamer diens woning geplaatste sekretaire op verschillende tijd stippen zoo des daags als bij nacht, bij afwezigheid barer meesters, arglistig weggenomen eene som van f 70, door zich eerst toe te eigenen tien, vervolgens nu eens één, dan weer twee rijksdaalders en soms acht gulden. Om zich tot die ontvreemding de gelegenheid te ver schaffen, had zij met een valschen sleutel de goed geslo-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1