MIDDELBl H(1S€HE COURANT. Donderdag 5 Mei. N°' 71. Af' o 1864. Editie van woensdag avond 4 ure. AANBESTEDING. Op vrijdag den 13 met 1864, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris deskonings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het door klinkerbestrating vervangen van een gedeelte keistraat op den eersten zij tak van 's rijks grooten weg der le klasse no. 3, op Zuid-Beveland. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende zeven dagen vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco kunnen worden verkregen, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den hoofdinge nieur te Middelburg en bij den aspirant-ingenieur van Ittersum, te Goes. 's Gravenhage, den 19 april 1864. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. De burgemeester van Scherpenisse maakt bekend dat, uit hoofde van het heerschen der Kinderziekte in die gemeente, dit jaar aldaar de gewone Kermis, invallende den tweeden Pinksterdag, niet zal gehouden worden. Scherpenisse, den 30 april 1864. De burgemeester, D. POLDERMAN. C3ttmmlanö. Middelburg 4L mei. Morgen de dag waarop vóór 50 jaren de kommissa- rissen-generaal van Z. K. H. den soevereinen vorst der vereenigde Nederlanden alhier werden ingehaald zal wederom de vlag worden uitgestoken en het muziek korps der schutterij des namiddags ten zes ure op de wan deling achter het in aanbouw zijnde gasthuis eenige muziekstukken uitvoeren. Ook het gebeurde op dien dag willen wij in herinne ring brengen en laten daarom hier volgen hetgeen de Middelburgsche Courant van 7 mei 1814 daaromtrent onder dagteekening van den 6en mededeelt „Nimmer zag men in deze stad zulk eene algemeene blijdschap en deelnemende vreugde dan er gisteren bij de aankomst binnen deze stad van de Heeren Commissa rissen-Generaal van Z. K. H. den Souvereinen Vorst der Vereenigde Nederlanden plaats had. Door de geheele stad zijn er eerebogen opgerigt; er is bijna geene straat of plein waar men geene versieringen of decoratien aan treft: vooral had dit plaats langs den weg, die de Heeren Commissarissen benevens de troepen passeren moesten. „Des morgens ten half twaalf uren reed het stedelijk bestuur, begeleid door de in november des voorleden jaars ontwapende grenadier-compagnie der nationale garde (welke thans weder op verzoek der stedelijke regering was bijeengeroepen en gewapend) tot op de Veersche Weg de Heeren Commissarissen en de troepen te gernoet, en wachtten dezelve aan het einde der voor stad op; aldaar begroette de Heer Mr. C. G. Bij le veld, aan het hoofd der stedelijke regering, de Heeren Com missarissen-Generaal met eene gepaste aanspraakhun Ed. daarbij aanbiedende de hulde der Burgerij van Mid delburg aan hunnen Doorluchtigen Souverein, en tevens aan hun Ed., als hoogstdeszelfs vertegenwoordigers in dit departement, de belangens van deze stad en derzelver i ingezetenen aanbevelende; welke aanspraak door den Heer Commissaris-Generaal W. F. van den Burcht van Lichtenberg op het minzaamst werd beantwoord. „Van daar nam de optogt naar de stad in de volgende orde cenen aanvang: „Een troep landlieden te paard, allen met oranje linten versierd, opende den trein. „Daarop volgden „Een korps muzijkanten van de Engelsche vloot, voor uitgegaan en begeleid door eene menigte personen met hollandsche en oranjevlaggen. „Zijne Excellentie de Divisie-generaal Sweerts de Landas, vergezeld van deszelfs staf en eenige staf-offi cieren van den landstorm van Zuidbeveland. „Eene koets met de Heeren Ministers van het stedelijk bestuur. „Eene koets met de Heeren Commissarissen-Generaal W. F. van der Burcht Lichtenberg en J. H. Schorer, omringd van een aantal aanzienlijke heeren van deze stad, die dezelve als eene eerewacht begeleidden. „Eene koets met het stedelijk bestuur. „Eene koets met andere aanzienlijke ambtenaren van het departement. „Een korps burger-muzijkanten. „De compagnie gewapende burgers. „Het 3e bataillon jagers. „Twee kompagnien oranje-jagers. „En eindelijk weder een troep landlieden en burgers te paard. „In gemelde orde trok deze trein voort tot op de groote Markt voor het stadhuis; wordende gemelde Heeren Commissarissen-Generaal benevens Zijne Excellentie de Heer Generaal Sweerts de Landas op het stadhuis door onderscheidene Collegien opgewacht en gecomplimen teerd; waarna op de plegtigste wijze is afgekondigd de proclamatie van de in bezit neming van dit eiland, welke met een luid geroep van Hoezee! vivat Oranje! werd toegejuicht. „Ten 5 uren had er ten huize van den Heer Mr. C. G. Byleveld een Diner plaats, hetwelk door de Heeren Commissarissen-Generaal; den Heer Divisie-Generaal en deszelfs staf, mitsgaders eenige andere aanzienlijke ambtenaren werd bijgewoond; ook des avonds was er bij raeergemelden heer een aanzienlijk gezelschap vergaderd. „Het stadhuis werd des avonds geillumineerd, maar zulks had door het windrig en regenachtig weder geene gewenschte uitwerking. Had het weder meer gunstig ge weest zoo hadden er waarschijnlijk door de geheele stad illumination plaats gehad; nu vergenoegden zich de burgers met het afsteken van voetzoekers en andere vuurwerken, en de vreugde-betooning over de geluk kige omwending van zaken duurde tot laat in den nacht.'' Wij vernemen dat gedurende dezen zomer geregeld des vrijdags om de veertien dagen, des avonds ten 6 ure, in de nabijheid van het Molenwater uitvoeringen zullen plaats hebben van muziekstukken door het korps muzie kanten der schutterij. In eene vergadering van direkteuren van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen is dezer dagen met algemeene stemmen besloten zich tot de staten dezer provincie te wenden met het verzoek om eene vaste jaarlijksche subsidie. Tot het nemen van dit besluit heeft vooral de overweging geleid van het wenschelijke dat het genootschap in staat zij jaarlijks over eene meer aanzienlijke som te kunnen beschikken tot liet uitgeven van boekwerken, het verrijken van zijne bibliotheek en kabinetten, tot verspreiding van kennis en tot bevor dering van alles, wat in den geest des tijds en naar dc eisehen der wetenschap met het oog op Zeeland, zijne vorming, zijne oudheid, natuurlijke historie, geschiede nis en letterkunde, binnen den kring zijner bemoei- jingen ligt. Burgemeester en wethouders alhier hebben, op voor- dragt van het bestuur over de godshuizen, besloten tot de instelling van een kollegie van regentessen over het gesticht no. 2 (oude mannen en vrouwen- en armwees huis). Als zoodanig zijn benoemd: mevrouw C. H. A. de Stoppelaar, geb. van Eijs, mejufvrouw M. A. Staes, mevrouw M. van den Broecke, geb. Rietveld Loeff, mevrouw C. J. van den Thoorn, geb. le Nobel, mevrouw J. E. van Citters, geb. Ermerins. Ingevolge art. 100 der kieswet, zal den tweeden dingsdag der maand junij (dingsdag 14 junij) de helft der leden van de tweede kamer der staten generaal aftreden. Naar den opgemaakten rooster behooren dit jaar af te treden uit de navolgende distrikten, de heeren: Groningen, mr. J. H. Geertsema Cz.; Appingadam, dr.R. Wcsterhoff; Assen, mr. L. graaf v. Heiden Reinestein; Leeuwarden, mr. J. Dirks; Sneek, mr. S. Wijbenga; Dockum, jhr. mr. S. W. H. A. van Beyma thoe Kingma; Steenwijk, jhr. C. M. Storm van 's Gravesande; Zwolle mr. P. Mij er; Almelo, mr. P. A. S. van Limburg Brouwer; Deventer, mr. G. Dumbar; Zutphen, mr. P. P. van Bosse; Arnhem, mr. W. baron van Lijnden; Nijmegen, mr. C. J. A. Heij- denrijck; Amersfoort, mr. J. K. baron van Goltstein; Utrecht, mr. E. van Yoorthuijsen Hoorn, mr.P. M. Tutein Nolthenius; Alkmaar, jhr. mr. C. van ForeestAmster dam, mr. C. van Heukelom; mr. J. van Heemskerk Az.; S. Cool; Leiden, mr. R. J. graaf Schimmelpenninck Gouda, jhr. mr. W. M. de Brauw; Delft, C. Hoekwater; Rotterdam, F. W. C. Blom; 's Gravenhage, jhr. mr. W.T. Gevers Deynoot; Dordrecht, mr. P. Blussé vanOud-Alblas Gorinchem, mr. J.D. van der Poel; Middelburg, mr. D. van Eek; Goes, B. P. G. van Diggelen; Breda, C. W. Oomen; Tilburg, mr. C. C. A. Beens; Eindhoven, mr. J. B. Bots Maastricht, mr. P. F. E. van Win tershovenRoermond, mr. F. baron deKeverberg; Boxmeer, H. C. F. Kerstens; 's Bosch, dr. J. H. H. de Poorter. Bovendien zullen er drie nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben (ingevolge de gewijzigde kiestabel), en wel te Winschoten, Deventer en Haarlem. Er zullen dus te zamen negen en dertig verkiezingen moeten gehou den worden. Men wil weten dat de heeren van der Poel en Mij er, leden van de tweede kamer der staten generaal, de eerste gekozen in het kiesdistrikt van Gorinchem, de tweede in dat van Zwolle, bij de verkiezingen in junij niet meer voor die betrekking wenschen in aanmerking te komen. Men schrijft, uit 's Gravenhage, dd. 30 april, aan de Amsterdamschc courant: „Sedert een paar dagen bevindt zich alhier onze goe- verneur van de kust vau Guinea, de heer Elias. Men zegt dat de geschokte gezondheid van Z. Exc. hiervan de oorzaak is, en voegt er (volgens sommigen) bij, dat dit aanleiding zou kunnen geven tot het vragen van ontslag uit die betrekking." Op de 11. zaturdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de maatschappij van weldadigheid is den afgevaardigden gebleken dat het algemeen verlies over het jaar 1863 omstreeks 24.000 heeft bedragen. Verder zijn de volgende voorstellen bij akklamatie aangenomen a. het rundvee voor rekening der maatschappij te houden, ten einde, door uitbreiding van den veestapel de aanzienlijke uitgaaf voor mest-aankoop en het groote verlies van ongeveer f 10.000, hetwelk thans op den veestapel geleden wordt te verminderen; b. tot het bouwen van vier schuren tot stalling van vee en berging van graan en het uitbreiden der beide bestaande schuren, waarvan de kosten geraamd zijn op ƒ19.200; c. tot het vestigen van den landbouw, voor zoo ver deze door de maatschappij gedreven wordt, op geregeld aan elkander gelegen hoeven, cn het doen verhuizen der vrijboeren, voor zoo veel dit noodig is; d. geen gevolg te geven aan het besluit der vergade ring van 24 september 1863, ten aanzien van den ver koop van kolonie 7, maar dezen verkoop slechts tc bepalen tot eenige verspreid liggende gronden (Wester beek daaronder niet begrepen)

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1