BIJVOEGSEL van de MID DE LB UIIG SC HE CütDAM van diiigsdag 3 mei 1864.. No. 70. Den 25, 26 en 27en is het halve eeuwfeest, van De ven ters heleg en ontzet in 1813—1814 met veel plegtigheid daar ter stede .gevierd geworden. Laatstgenoemden dag is er een groote optogt gehouden, bestaande uit eene reeks van allegorisch versierde zegewagens, afgewisseld door een gekostumeerden groep te paard, voorstellende het uitrijden ter jagt van graaf Floris den Ve. Des och tends te zeven ure heeft er cene uitdeeling-van levens middelen plaats gehad aan de bedeelden der verschil lende armbesturen, terwijl te half tien op den Brink, in de opene lucht is uitgevoerd een Te Deum van den komponist Neukom, waarvan de werking in alle opzigtcn aan de verwachting beantwoord schijnt te hebben. Des avonds was de stad op vele punten fraai verlicht. Het feest werd door het weder begunstigd, en men heeft geen enkel ongeval te betreuren gehad. Omtrent den gekostumeerden optogt vinden we nog het volgende vermeld De trein werd geopend en beslo ten door piketten kavallerie en bestond uit 9 zegewagens, begeleid door vier muziekkorpsen en door de leden van onderscheidene genootschappen en de werklieden der fabrieken, met tal van vaandels en banieren, alsmede uit eene kavalkade van handelaren en een jagtstoet van Floris den Vijfde te paard (door het genootschap Demos thenes). De zegewagens stelden voor: Acht mannen uit alle eeuwen, door wetenschap beroemd (door leerlingen van het gymnasium)Faust in zijn laboratorium (door chemische laboranten)de mandemakerij (door de man- demakers S.enH. Lammers)onderscheidene ambachten, onder anderen eene drukpers in werking (door de socië teit van nijveren)industrie in den ruimsten zin (door het Deventersch depart, van nij verheid)de bouwkunst (door de bouwkundige vereeniging) ijzerbewerking en door stoom slaan van gedenkpenningen, beiden in wer king (door A. J. Wilhcm) boekdrukkunst, drukpers in werking (door N. Reuvekamp) en Deventers stedemaagd omgeven door deugden, wetenschappen en kunsten (door het genootschap Gerardus Magnus). De smaakvolle ver siering der wagens en de gepaste en rijke kostumes ver wierven algemeenen lof. De zaak der spoorwegen op Java zal weldra op nieuw een onderwerp van de beraadslaging der tweede kamer uitmaken. Sukcessivelijk zijn bij haar ingekomen eene reeks bijlagen tot de inlichtingen van den minister van koloniën op de beklaagschriften van den heer Stieltjes; voorts de gegevens 1IV van den heer Stieltjes zeiven en nu laatstelijk (van wege de heeren Bancke c. s.) de nota's van de heeren Haltink en Numans, eerstgenoemde luitenant-kolonel en de tweede kapitein bij het wapen der genie van het indische leger; terwijl tusschentijds nog het licht zagen de kantteekeningen op het rapport van den heer Stieltjes door een officier der genie bij het oost-indische leger en eene brochure, getiteld De regtmatigheid van het ontslag van den heer Stieltjes, aan diens handelingen getoetst. Deze belangrijke bijdragen ter beoordeeling van het hoogst gewigtige onderwerp zullen binnen weinige dagen nog vermeerderd worden met de onlangs bij de tweede kamer ingekomen stukken, te wetenBrief van den adviseur Stieltjes aan den goeverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 6 september 1863, met twee nota's, eene nota van den luitenant-kolonel Ilaltink, eene idem van een der ambtenaren van het departement van koloniën en eene nota van den goeverneur-generaal, ten betooge der uitvoerbaarheid van den zijtak Tempoeran- Ambarawa. Ook verwacht men omtrent deze zaak licht in een rapport der kommissie uit het Indisch genoot schap, bestaande uit de heeren Bachiene, lid van den raad van state, van Kerkwijk, lid der tweede kamer en Mil lard, oud indisch ambtenaar, thans suiker-kontraktant, welke zich belast heeft aan dat genootschap verslag uit te brengen omtrent de koncessie-aanvrage der heeren Banck c. s. De Staatscourant van zaturdag deelt de wet mede van den 22 april 1864 tot verhooging van hoofdstuk III B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1863,enhetnommer van heden de wet van den 22 april 1864 tot uitbreiding van de wet van 19 augustus 1861 betreffende de nationale milicie. Gem eenter aatl van Zierikzee. Zitting van 27 april, tGoedkeuring raadsbesluiten; ver zoek hpofdonderwij/.er J. ltensen, verliooging jaarwedde; uitbreiding telegraafdienst; onderhandeling benoeming beurtschipper Amsterdamremissie hoofdelijkeu omslag aanname benoeming regent armbestuur; rekening harmo niegezelschap: Kunst en eer; overlegging jaarverslag; rekening pensioen- en weduweufonds gemeenteambtenaren; vaststelling intrest bank van leeuing; beslissing reklames kohier honden-belasting; afgifte stukkeu oud archief; kasopname gemeente-ontvangerbenoeming kommissiën; idem stadsviller; goedkeuring rekeningen enz. Voorzitter de beer Cau. Afwezig de heer Moolenburgh, 'uitlandig, en van Dongen, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld de goedkeuring door gedeputeerde staten der raadsbesluiten tot af- en overschrijving en tot toelage aan een kweekeling der 2e burgerschool. In handen der school kommissie wordt tot preadvies gesteld een verzoek van den hoofdonderwijzer J. Rensen, tot verhooging zijner jaarwedde. In behandeling komt eene missive van de kamer van koophandel, betrekkelijk de uitbreiding van de telegraaf dienst. Burgemeester en wethouders stellen voor en de raad besluit 1. om aan burgemeester en wethouders op te dragen, dat deze bij de regering op een door- loopende dagdienst aandringen, met den wensch, dat deze gemeente te gelijk met andere in gemelde missive genoemde gemeenten, uitbreiding erlange; en 2. om magtiging te verleenen dat de vereischte waarborg van f 2000 worde gegeven. Wordt gelezen eene missive van de zelfde kamer, hou dende gunstig advies op het adres van A. van Gastel, om tot beurtschipper op Amsterdam te worden benoemd. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt be sloten met de gemeente Amsterdam betrekkelijk deze zaak in onderhandeling te treden. Ten gevolge van dit besluit wordt een verzoek van D. Ritmeester, om tot tweeden beurtschipper op Amster dam te worden benoemd, aangehouden. Op een verzoek van mr. C. van der Lek de Clercq tot remissie van hoofdelijkeu omslag voor 5 maanden, wordt gunstig beschikt. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat de heer C. van Schelven de benoeming tot regent van het burgerlijk armbestuur beeft aangenomen. In handen der heeren de Jonge, Mulock Houwer en van der Grijp wordt gesteld eene missive van den kom- missaris-president van het harmoniegezelschap „Kunst en eer," met de rekening over 1863 en nader verzoek tot verhooging der subsidie. Het jaarverslag der gemeente over 1863 wordt over gelegd, waarbij de voorzitter mededeelt dat het ter perse ligt en eerlang aan de leden een exemplaar zal te huis bezorgd worden. In handen van de heeren de Jonge, Mulock Houwer 1 en van der Grijp worden gesteld de rekening van het pensioen- en weduwen fonds van gemeente-ambtenaren over 1863. Wordt medegedeeld eene missive van het bestuur der bank van leening, houdende kennisgeving dat de vijfjarige termijn van den vastgestelden intrest van beleening op 1 september verstreken is, en verzoek om den intrest weder voor vijfjaren op 12 pet., onder goed keuring der regering, te bepalen. Aldus is besloten. Aan het roomsch katholiek armbestuur wordt magti ging verleend tot het doen van af- en overschrijving van posten der begrooting voor 1863. De kommissie ad hoe brengt verslag uit op de reklame van D. van der Maas tegen het kohier der hondenbelas ting over 1864volgens dat verslag is de bedoelde hond teregt als hond van vermaak aangeslagen. De heer Zuurdeeg vraagt en ontvangt van de kommissie inlich ting, waarom deze als hond van vermaak is beschouwd. Hierop wordt het kohier vastgesteld zoo als het door burgemeester en wethouders is opgemaakt, met wijziging evenwel van den aanslag van D. Bevelander, die wordt aangeslagen met twee honden van beroep, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op de begrootingen van 1863 en 1864. Aan den sekretaris wordt,op voorstel van burgemees ter en wethouders, magtiging verleend om stukken uit het oud archief, tegen regu, af te geven aan jhr. mr. C. de Jonge te Middelburg. Het proces verbaal der jongste opname der kas van den ontvanger wordt medegedeeld, waaruit bleek dat zich slechts in kas bevond364,401, zoo dat burgemees ter en wethouders, ten einde de betalingen geregeld te kunnen doen plaats hebben en met opgave der redenen, van waar deze tijdelijke geldverlegenheid ontstaat, voor stellen 1. de som van /2500, die nog over de dienst van 1863 op het grootboek moest aangekocht worden, niet uit te geven, en 2. om tijdelijk eene som van hoog stens ƒ5000 tot half july tegen eene rente van hoogstens pet. 's maands op te nemen en dien overeenkomstig de begrooting van 1864 te wijzigen. In handen eener kom missie gesteld zijnde, die staande de vergadering rapport uitbrengt, wordt dienovereenkomstig besloten, behou dens goedkeuring van gedeputeerde staten. De heeren Zuurdeeg en van der Vliet worden tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een raadslid op 2mei e. k. en voor eventuele herstemming benoemd; de overige leden tot plaatsvervangers. Tot leden der kommissie voor de zaken der schutterij worden gekozen de heeren Goemans en van der Grijp, en tot hunne plaatsvervangers de heeren Landsknegt en van der Vliet. Tot stadsviller wordt met algemeene stemmen benoemd A. C. F. Trijselaar. (De heer van der Vliet verlaat de vergadering.) De heer Fokker brengt namens de kommissie ad hoe rapport uit: a. op de rekening van de kamer van koop handel en fabrieken over 1863; 6. op de wijziging der begrooting van het evangelisch lutherscli armbestuur over 1863 en op aangevraagde af- en overschrijvingen, welke beide strekken tot goedkeuring; voorts op die der kommissie van het beheer der stads kommerciewerf, van den ontvanger der begraafplaats en van kommissa- rissen der brei- en naaischool, Overeenkomstig de konklusiën van het rapport is eene kleine wijziging gebragt in die van den ontvanger der begraafplaats, waarna zij alle zijn goedgekeurd. De zitting is ver volgens gesloten. VERBETERING. In de advertentie voorkomende in de couranten van dingsdag en donderdag jl., waarin een Hulp-onderwij zei- wordt gevraagd, moet voor Gort gene gelezen worden: Colijnsplaat. ?lïuuu'tcntim. Ondertrouwd H. VERMAAS Kesterenen den 29 April 1864. J. E. NONHEBEL. Op den 23 April is te Goudain den ouderdom van bijna 66 jaren, overleden mijn waarde Vader, de Heer C. C. KROMNotaris aldaar. Biervliet, N. J. KROM. den 2 Mei 1864. De Heer en Mevrouw LAMBRECHTSEN VAN RIT- THEM betuigen langs dezen weg hunnen welmeenenden dank, voor de menigvuldige blijken van deelneming bij de ziekte en het overlijden van hun oudste Dochtertje ondervonden. Mevrouw de Weduwe BERDENIS VAN BERLEKOM bedankt bij deze voor de deelneming, haar bewezen bij het overlijden van den Heer D. UYTTENHOOYEN. Hartelijke dankbetuiging voor de belangstelling, be toond op mijn 80sten Verjaardag, 30 April 11. Oost-Souburg, JAC. WILLEMSE. 2 Mei 1864. Rustend Timmerman. Wij ondergeteekenden, Commissarissen der Onder linge Brandwaarborg-Maatschappijonder Directie van de Heeren DE JONG Co., gevestigd binnen Amsterdamhebben het genoegen aan alle daarbij Belanghebbenden te berigten, dat heden door voornoemde Heeren Directeuren aan ons, in tegenwoor digheid van eenige Heeren Correspondenten en Declge- nooten, is gedaan REKENING en VERANTWOORDING hunner gehoudene Administratie over liet jaar 1863, welke door ons, in de meest mogelijke orde bevonden zijnde, met onze volkomcne goedkeuring is bekrachtigd. Het is ons aangenaam daarbij onze overtuiging te mogen uitdrukken dat deze Maatschappij het vertrouwen, het welk zij in ruime mate geniet, ten volle waardig is. Amsterdam. 29 April 1864. Commissarissen binnen Commissarissen buiten Amsterdam, Amsterdam, Mr. J. MESSCHERT H. W. Baron VAN AYLVA VAN VAN VOLLEN- PALLANT VAN WAAR- IIOVEN. DENBURG EN NEERIJNEN. F. REND0RP. L. G. A. Graaf VAN LIMBURG STIRUM. Mr. C. H. B. BOOT. Ter deelneming in bovengezegde Maatschappij en tot

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 5