öuitenlanïi Jcctijöimjrn. ijctnïiclsbcriijten. den afgemaakt; te Zoetermeer moeten een paar menscheu zijn gebeten. Te Stompwijk zijn eene menigte schapen gedood, omdat zij gebeten waren. In deze zoowel als in vele omliggende gemeenten mag sedert eenige dagen dan ook geen hond ongemuilband los loopen. Vrijdag is te Voorburg nog een dolle hond doodgeschoten, nadat hij gedurende een groot deel van den dag in de gemeente niet weinig onrast had veroorzaakt. Tliermonieterstand 30 april 's av. 11 u. 42 gr. 1 mei 'smorg.7u. 47 'smidd.lu.57 gr.'sav. 11 u.50gr. 2 's morg. 7 u. 51 's midd. 1 u. 56 gr. Algemeen overzigt. De onderhandelingen tusschen de mogendheden, welke aan de londensche konferentie deelnemen, om tot een wapenstilstand te geraken, duren steeds voort. Intusschen berigt bet dagblad La France dat de engelsche regering weldra een vloot naar de deensche wateren zal zenden om aan hare vertoogen meer kracht bij te zetten. Uit Enge land zelf wordt dit berigt tot dusverre echter niet beves" tigd. Van het oorlogstooneel wordt gemeld dat de deensche troepen de vesting Fredericia hebben ontruimd, welke plaats daarop door duitsche troepen in bezit is genomen. Sommige dagbladen geven van dezen handelwijze de volgende verklaring. Pruissen had gedurende vroegere onderhandelingen als voorwaarde van eene wapenschor sing óf de overgave van Alsen óf de bemagtiging van Fredericia gevorderd. Terwijl nu de denen aan deze laatste voorwaarde hebben voldaan, bevinden zij zich in de gunstigste positie. Alsen is thans nog in hunne magt zoo dat de duitsche mogendheden niet kunnen beweren dat geheel Sleeswijk in haar bezit is, terwijl Fredericia en geheel Jutland bij het einde van den oorlog toch zal moeten worden teruggegeven. Bijzonderheden omtrent de ontruiming van Fredericia ontbreken nog en waar de talrijke bezetting dier vesting zich thans bevindt wordt niet gemeld. Men onderstelt dat zij zich vereenigd heeft met het deensche leger, het welk in het noorden van Jutland eene defensieve stelling heeft ingenomen. Er is te Parijs een gerucht in omloop omtrent plannen van Garibaldi. De waarde van dit gerucht kunnen wij niet beoordeelen; volgens den parijsschen berigtgever van L'indépendance beige echter zou dit gerucht in de fransche officiële kringen grooten indruk hebben ge maakt. Men verzekert dan dat Garibaldi uit Engeland niet naar Caprera zal terug keeren, maar zich naar de kleine havenstad Pescara, aan den mond der rivier van dien naam begeven. Hij zou zich vervolgens aan het hoofd stellen van een korps vrijwilligers van daar de wervingen, welke wij in een vorig nommer bespraken en op Rome aanrukken. Er is sprake van eene reis des keizers en der keizerin van Rusland naar de badplaats Kissingen, waarheen ook de keizer en de keizerin van Oostenrijkzich zullen bege ven. Daaruit leiden sommige dagbladen eene aanstaande bijeenkomst der beide soevereinen af, waaraan de politiek niet vreemd zou wezen. Volgens het Journal de Bruxelles heeft de heer Dechamps, na eene audiëntie bij koning Leopold, van het hem toegedicht plan om een ministerie zamen te stellen, afgezien. Omtrent den opstand in Tunis wordt gemeld dat de oorzaak daarvan te zoeken is in eene vermeerdering der belastingen. De arabische stammen meenen dat de libe rale konstitutie daartoe aanleiding heeft gegeven. Zij hebben thans de intrekking van den bey verkregen van de nieuwe belastingwet en de afschaffing van de geheele konstitutie. Het derde punt van het programma der ge wapende oppositie, het ontslag van den kasnadar of minister van financiën is door den bey nog niet toege staan. De hervatting der vijandelijkheden tusschen de noor delijke en zuidelijke staten in Amerika is voor de eerste vrij ongunstig geweest. De generaal Banks is bij Plea- sant-Hill in Louisiana totaal verslagen en heeft zich met aanzienlijke verliezen in allerijl moeten terugtrekken. Ook bij Vicksburg hebben de gefedereerde troepen het onderspit gedolven. Frankrijk. De fransche regering heeft dezer dagen een maatregel genomen, welke op de dagbladpers een zeer belangrijke indruk heeft gemaakt. Zij heeft besloten om van haar officiëel orgaan, den Moniteur, eene avond-editie te doen verschijnen tegen een prijs, lager dan aan eenig ander dagblad mogelijk is. Het minimum van een dagblad, het welk te Parijs wordt verkocht, is vijftien centimes. Daar van gaan voor uitgaven aan papier, drukloon enz. tien centimes af, zoodat er vijf centimes voor andere onkosten overblijven. De avond-editie van den Moniteur zal nu slechts in 't geheel vijf centimes kosten en derhalve ver kocht worden voor de helft van den prijs, welke andere dagbladen aan onvermijdelijke onkosten moeten uitgeven. "Van het eerste nommer van den Moniteur zullen 150.000 exemplaren worden getrokken, terwijl deze te Parijs en in de departementen zullen worden verspreid op zeer uitgebreide schaal. Door dezen maatregel geeft de fransche regering te kennen hoe grooten invloed zij aan de dagbladpers toe kent en hoe zij deze als het middel beschouwd om op de volksmassa te werken. Het dagblad Le temps heeft de officiële opgaven ontvangen van de verliezen der denen en der pruissen bij de bestorming vanDuppel. De denen verloren 88 offi cieren en 5116 man, waarvan 44 officieren en 1971 man aan dooden of gekwetsten. De pruissen verloren 66 offi cieren en 1011 man, waarvan 9 officieren en 200 man schappen gesneuveld en 811 manschappen gekwetst zijn, Aan het departement van oorlog schijnen gunstige depeches van den maarschalk Pelissier te zijn ontvangen omtrent den toestand van Algerië. Daarin wordt gezegd dat de opstand gelokaliseerd zal blijven, ten gevolge van de omstandigheid, dat de tegenwoordige oogsttijd de arabieren aan hunne verschillende woonplaatsen bindt. Als oorzaak van het uitbreken des opstands geeft de maarschalk op de voorspelling der marabouts, die de verschijning van den mahomedaanschen messias in 1864 aankondigen, welke vergezeld zou gaan van de ver delging der christenen. In het wetgevend ligchaam zijn zaturdag de alge- meene beraadslagingen geëindigd over het wetsontwerp betrekkelijk de koalitiën. Uit de redevoeringen van den heer Emile Ollivier, die gelijk men weet tot rapporteur was benoemd, is gebleken dat deze zich eenigzins ver wijderd heeft van de overige leden der oppositie. De heer Ollivier betoogde dat men het wetsontwerp moest aannemen, al was het niet wat men wenschte. De redenaars der oppositie Kolb Bernard, Jerome David, Jules Simon beweerden echter dat de regering in dit wetsontwerp met de eene hand gaf om met de andere terug te nemen. De behandeling artikelsgewijze zou heden aanvangenmen twijfelt intusschen reeds aan de aanneming van het wetsontwerp, daar het der oppositie onbevredigend voorkomt en volgens aan een gedeelte der meerderheid te veel vrijheid geeft. De Moniteur bevat weder zeer gunstige berigten uit Mexiko. De troepen maakten in verschillende steden toebereidselen om den regentijd door te brengen, en de guerillas werden langzamerhand verdreven. Italië. Te Turijn en te Pavia hebben dezer dagen eenige akademie-ongeregeldheden plaats gehad. De studenten aan de universiteiten dier beide steden hebben eenige demonstratiën gedaan tegen den minister van binnen- landsche zaken ten gevolge van eenige maatregelen ten opzigte van examina genomen. Verscheidene dagen is de rust in de italiaansche hoofdstad en te Pavia verstoord geweest. Thans heeft de regering voor eenigen tijd de lessen aan beide universiteiten geschorst, welke weder zullen hervat worden als de gemoederen bedaard zijn. Te Napels is eene meeting gehouden, waarop beslo ten werd om den dank van het italiaansche volk te betuigen aan de engelsche natie voor de ontvangst van Garibaldi. Voorts zal een adres worden gezonden aan Mazzini, om te protesteren tegen de beschuldigingen van het O. M. in Frankrijk, tegen hem geuit bij de behan deling van de zaak der zamenzwering van Grcco en zijne medepligtigen. Dezer dagen heeft paus Pius in eene allokutie voor een vrij talrijk gehoor de overtuigendste bewijzen ge geven van de vijandige betrekking tusschen het hof te Rome en dat te St. Petersburg. Daartoe gaf eene gedachte aan de poolsche aangelegenheden aanleiding. De keizer van Rusland werd in deze toespraak aan het konsistorie ter kanonisatie geschetst ais de vorst, die, na bij zijn onderdanen een opstand te hebben uitgelokt, onder voorwendsel van dien te willen onderdrukken, het ka tholicisme uitroeit, geheele bevolkingen naar het barre noorden deporteert, alwaar zij van alle godsdienstige vertroosting zijn verstoken, de bisschoppen verbant en dit is het gruwelijkste volgens liet hoofd der katholieke kerk hen ontzet uit de jurisdiktie, hun door den paus aangewezen. Vleijend is deze schildering niet, maar waar. Waarom echter deze voor Rusland minder aange name waarheid juist thans wordt geuit en of deze toe spraak misschien moet strekken tot morele ondersteuning der poolsche afdeelingen, welke in den laatsten tijd hier en ginds weder in het veld zijn verschenen, zal door nadere berigten uit Rome moeten blijken. Den 13 april te New-York aangekomen het barkschip Walcheren, gezagv. D. H. van der Heijde, vertrokken den 11 december van Batavia en 3 februarij van de Kaap de Goede Hoop. Schip en ekipage waren in goeden staat. Zaturdag zijn terreede van Yeere gekomen de engel sche schooner Effort, gezagv. G. Eskdale, van Newcastle met kolen naar Middelburg. Jfleekrapprijzen. Rotterdam, 2 mei. Er werd heden weinig geveild; bij goeden kooplust bleven de prijzen vast. Graanmarkten enz. Amsterdam 29 april. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken/44. Lijnolie op zes weken/42$. Rotterdam, 2 mei. Tarwe en rogge waren heden 20 cent lager. De overige artikelen bleven onveranderd. Axel. 30 april. Tarwe /8,20 a /8,50; Rogge /5,60 k 5,85Wintergerst/5,40 a 5,80; Zomer dito /4,85 a 5,15Haver 3,a 3,35Paardenboonen 5,40 a /5,80; Duivenboonen /5,90 4/6,15Bruineboonen/7, A/7,70; Groene erwten /6,05 a/6,55; Gele dito/5,80 k f 6,15Boekweit f 6,55 4 7, Prijzen van elfekten. Amsterdam 30 april. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 „75 dito dito dito 4 98$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 145$ België. Certifikaten bij Rothschild 2$ 55$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 95$ Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 83$ dito dito Leening 1860 4£ 83$ Certifikaten6 49 Aand. spoorweg188$ Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 57$ dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 64$ Bank aktiën3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 48$ dito3 thans 2$ 44$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—18623 „45$ Griekenl. dito (blaauwe) 5 22 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 48$ Vereen.Stat.dito (1874) 5 60 Illinois. dito7 67$ Mexiko. dito3 42$ Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela dito 2 21$ Coupons en losbare obligatiën. Amsterdam 28 april. Metalliek 24,60; Napelsche yDiverse engelsche in 11,70; 3 pet. Eng. Port. /ll,70; Fransche /55,37j; Belgische/55,62.JPruissische ƒ34,50; Spaanschepiasters Spaansche coupons per frHamb. Russ. metal./31,87$; Russische in zilveren roebels/32,37$Poolsche in fl./25,871; Nationale metalliek28,Dollars/2,35$. SNELPERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 4