MIDDELBURGSCHE C N0 69. Zaturdag 30 April. Baar onze werkplaatsen morgen, uit hoofde der feestviering, zullen gesloten zijn, zal er geen courant worden uitgegeven. Editie van vrijdag avond 4 ure. AASOKSTESHVe. Op Zaturdag den 30 april 1864, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het verbeteren en tot 31 december 1864 onder houden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken aan de zeedijken der calamiteuse polders van Zeeland, en zulks in 37 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse polders, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende van den 9en tot den 4en dag vóór de besteding, met uitzondering van den zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arron dissement behoorende. 's Gravenhage, 9 april 1864. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. KB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige billetten in te leveren aanduidendede namen en voornamen (voluit), bet beroep en de woonplaatsen van hen, en van hunne borgen, het nummer van het perceel, en de som iu cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. AUER. 6irmcnlanö. MiddcHnurg 29 april. Morgen viert Middelburg feest Het gedenkt den dag waarop tot den aftogt der vreemde krijgsknechten het bevel werd gegeven. Zeker mag die dag met blijdschap worden gevierd. De fransche overheersching heeft ook hier leed genoeg berokkend om eiken dag die op de bevrijding betrek king heeft in herinnering te roepen. Daarom stemde ook Middelburg in met de feest vreugde die den 17en november ons gelieele vader land vervulde. Daarom laat het ook den 30en april niet onopgemerkt voorbijgaan. Gewis, de vergelijking van onzen toestand thans met dien van voor vijftig jaren, kan in vele opzigten niet dan gunstig voor het tegenwoordige uitvallen. Maar tochKan de feesttoon welke morgen zal worden aangeslagen wel die van onvermengde vreugde wezen? Kan men in waarheid een Mid- delburgsch feest vieren? Is de toestand van Middelburg wel zoó bevredigend als men dien na vijftig jaren van staatkundige vrijheid zou mogen wenschen. Deze vragen rijzen bij menigeen op, ook in deze dagen. Laat ons het goede nietmiskennen wat ook hier is gesticht. Ook hier gevoelen wij den gezegenden invloed van vrijgevige wetten. Ook hier zijn de gelegenheden om onze kinderen tot nuttige en bekwame menschen te vormen, verbeterd en ver meerderd. Ook hier zijn inrigtingen tot stand gekomen van liefdadigheid en hulpvaardigheid. Maar we gevoelen het reeds dadelijk de lichtzijde der schilderij is niet rijk gestoffeerd. Of zagen we nieuwe bronnen, van welvaart voor ons geopend en de bedrijvigheid in onze gemeente toenemen in gelijke mate als elders Is veerkracht en opgewektheid het kenmerk onzer bevolking ge worden? Is de verhouding onzer maatschappelijke betrekkingen zoo geheel in overeenstemming met den geest des tijds? Zijn onze gemeente-financiën in bloeijenden staat? Is onze belangstelling in, het gebruik van onzen invloed op de openbare aange legenheden levendiger en krachtiger dan vroeger? Helaas, dat wij op deze vragen geen verblijdende antwoorden geven kunnen! Helaas, dat de grond voor onze blijdschap nog altijd meer in verwach tingen dan in de werkelijkheid moet gezocht worden Maar kunnen wij daarom geen feest vieren, om dat de sombere wolken nog niet zijn weggetrokken? Neen, dat kunnen wij niet zoo we alleen op het tegenwoordige acht slaan. Ja, dat doen wij van ganscher harte, zoo we het oog op de toekomst rigten; want we zijn er zeker van dat veel veran deren moet en veranderen zal. Ja, de dag van morgen kan en mag voor ons, middelburgers, een feestdag zijn, zoo wij ons de gelegenheid ten nutte maken om ons naanwer aanéén te sluiten tot bevordering van het goede; zoo wij ons krachtiger voelen aangespoord tot bestrijding van den vijand dien we nog niet geheel hebben kunnen verdrijven; zoo we laauwheid en moede loosheid wie onzer kan zich daarvan geheel vrij gevoelen? met vereenigde krachten helpen be strijden; zoo wij elkaar opwekken en aanmoedigen, met woord en met daad. Zoo we dat willen, kan de 30e april een feest dag worden waaroji we later met voldoening zullen mogen terugzien. Sedert geruimen tijd liep in de gemeente IVoensdrecht het gerucht, dat in het naburige België zich eene maat schappij luid gevestigd, tot de daarstelling van eene spoorweglijn, loopende van Antwerpen in eene regte rigting tot en aansluitende aan den staatsspoorweg van Rosendaal naar Goes, aan het station Woensdreclit. Dat gerucht wordt al meer en meer bevestigd; immers maan dag morgen verschenen in die gemeente een belgisch ingenieur, vergezeld van deu lieer mr. A. Martens, van Antwerpen, welke heeren, na alvorens ter sekretarie der gemeente de kadastrale gemeenteplans te hebben geraadpleegd, zich op het terrein begaven, ten einde de juiste en geschikte lijn voor den bedoelden spoorwegtak I uit te bakenen, zoo dat men aldaar teregt alle hoop voedt, I dat deze voor die gemeente zoo gunstige spoorweglijn, na erlangde'konccssie, weldra tot stand zal wordeu gebragt. (iV. rotlerd. courant Uit Doesburgb schrijft men ons: „Indien mijne informatiën juist zijn, zal liet gedeelte van de staatsspoorwegen ArnhemZutphen nog voor liet einde dezes jaars in exploitatie gebragt worden. Of deze gemeente, ruim een half uur van het naaste station (Dieren) verwijderd, daarmede gebaat zal worden, zal vooral afhangen van den toestand van den weg van hier naar Dieren, die in den winter dikwijls veel te wenschen overlaat. Ik verneem dat die kwestie in de laatste verga dering van den gemeenteraad ter sprake is gebragt en dat er althans pogingen zullen worden aangewend om daarin te voorzien." Men leest in de Groninger courant: „Te oordeelen naar een dezer dagen in 't noorden van Friesland verspreid, netjes gedrukt programma, be staande uit 21 artikeleu, wordt er op het einde dezer maand, als konkurrent van die der konstitutionelen, eene kiesveveeniging opgerigt in het hoofdkiesdistvikt Dok- kum, welke, volgens art. 1, tot kenspreuk heeft: „Neder land en Oranje" en tot zinspreuk: „De vreeze des Heeren is liet beginsel der wijsheid." Om haar eenigzins nader te doen kennendeelen wij ook nog mede art. 2. „Zij gaat uit van de beginselenDe nederlandscbe natie is, blijkens hare historie, eene christelijke, met het Oranje huis naauwverbondene natie. Voor den vernieuwden bloei en het voortdurend welzijn van het vaderland is de heerschappij van het evangelie en van den vorst, uit het roemrijk stamhuis van Oranje, koning hij de gratie Gods en niet door den wil des volks, even onmisbaar als de ziel en het hoofd voor de regelmatige bewegingen des ligchaams. Alleen van de staatkunde: de christelijke historische genaamd, verwacht zij, menschelijkenvijze gesproken: volksheilvolksverlichting, volksvrijheid en volkswelvaart." 15e noem ingeu en besluiten. leger. Op non-aktiviteit gesteld, tot dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein van het 6e rege- ment infanterie H. C. van Gheel Gildemeester. belastingen enz. Verplaatst de kontroleur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen M. Haentjens van Oss, naar Gulpen. Nekrologie. Maandag is te 's Hage in 79jarigen ouderdom over leden de heer A. D. Schinkel, ridder der orden van den Neclerlaudschen leeuw eu van de Eikenkroon, die een groot deel zijns levens heeft gewijd aan de hand having der eer van Nederland ten aanzien van de uit vinding der boekdrukkunst door Coster. Rcrk- cu school nieuws. De heer J. H. Gravenstein, predikant bij de hervormde gemeente te Loon op Zand, heeft het beroep naar Seroos- kerke (Walcheren) aangenomen. De heer T. J. van Stipriaan Luïscius, predikant te Oosterland, heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Hardinxveld bedankt. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel is de heer van Rijn, te Zwolle, met algemeene stemmen als predikant ontzet, na een verhoor voor geheel het provin ciaal kerkbestuur te hebben ondergaan. Ter voorziening in de vakature ontstaan door het aan den heer de Dompière de Chaufepié verleende emeritaat, heeft de lcerkeraad der waalsche gerefor meerde gemeente te Amsterdam het volgende viertal van predikanten opgemaakt, waaruit den 10 mei het beroep zal plaats hebbende heeren Rochedieu, te Delft Chantepie de la Saussaye, te Rotterdam; Tilhol, te Brussel, en van Hamel, te Leiden. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland, onder hevel van den kapitein ter zee G. O. C. Pels Rijcken, laatst komende van Montevideo, is den 14 maart jl., in de 'Tafel baai (Kaap de Goede Hoop) gearriveerd. Aan boord was alles wel. De oflicier van gezondheid 3c klassebij de zeeniagt

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1