öuitenlanö. voorgesteld, behoorden de laatste oogenblikken van den graaf van Egmont, naar Gallait, Rebecca en Abrahams dienstknecht, naar Horace Vernet, Karei I, koning van Engeland, na het uitspreken van het vonnis, en Cromwell bij 's konings lijk, beide naar P. de la Roche; voorts de Nachtwacht, naar Rembrandt, en een Vrijaadje, naar Troost. Treffende tafereelen, afgewisseld door zang, o. a. door eene aria uit de Freischutz en liederen van den heer Nicolaï, door voordragten van den heer Cremer (o. a. Zunneke en moantje, onuitgegeven gedicht in den over-betuwschen tongval) en door eene herinnering aan den 23 april 1564, door den heer van Westhreene. Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse C. Gr. de Jong, die nende op de drijvende batterij Neptunus. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel en van pensioen, aan den onder intendant le klasse bij de militaire administratie in Nederlandsch Indië J. G. Bennink, thans wet verlof in Europa. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijn- sen te Gramsbergen en Holtheme de heer J. B. T. H. Rebenscheijdt, eervol ontslagen meter taxateur van den turf, op wachtgeld, te Nijehaske. Marine en leger. Gisteren morgen is van hier per stoomboot naar Dord recht vertrokken het depot-bataljon van het 2e regement infanterie, onder kommando van den luitenant-kolonel A. Paets. De kommandant en de officieren der schutterij bragten het vertrekkende garnizoen een afscheidsgroet, terwijl het muziekkorps eenige nommers uitvoerde. Des avonds is per stoomboot alhier aangekomen het depöt van het 6e regement, komende van Bergen op Zoom, onder kommando van den luitenant-kolonel Hirsch- mann. Het nieuwe garnizoen werd bij aankomst ontvan gen door den kommandant en de officieren der schutterij, terwijl het muziekkorps ook nu eenige nommers uitvoerde en vervolgens de aangekomenen naar de kaserne be geleidde. Heden morgen zijn per stoomboot van hier vertrokken vier kompanjiën van het 4e bataljon van het 2e rege ment, welke zich gisteren uit Breskens, Sluis en Veere met de hier overgeblevene hadden vereenigd. Heden avond zullen alhier nog aankomen twee kom panjiën van het 2e bataljon van het 6e regement, bestemd om hier met het depót garnizoen te houden. Heden morgen is per stoomboot Stad Vlissingen van Vlissingen naar Dordrecht vertrokken de le en 5e koiupanjie van het 2e bataljon 2e regement infanterie, sterk 106 hoofden, bestemd naar Venlo, terwijl heden middag per stoomboot Stad Middelburg no. 2 van Tholen te Vlissingen zijn overgebragt de staf en 4 kompanjiën van het 4e bataljon 6e regement infanterie, sterk onge veer 200 hoofden en 1 paard, komende van Bergen op Zoom. Zr. Ms. korvet Trins Maurits der Nederlanden, kom mandant kapitein-luitenant ter zee H. Kemper, is in den nacht van 17 dezer ter reede van Napels gearriveerd, en zou den 25 de reis naar Spezzia vervolgen. Alles was wel aan boord. De eerste verstrekking van kader van de artillerie- instruktie-kompanjie te Schoonhoven aan de artillerie korpsen zal den 1 der volgende maand plaats hebben. Op dien dag vertrekken van de kompanjie 15 korporaals- titulair, en wel 6 naar het le, 2 naar het 2e en 5 naar het 3e regement vesting-artillerie, 1 naar het regement veld-artillerie en 1 naar het korps pontonniers, om bij die korpsen in effektieven graad van korporaal op te treden. Gemengde berigten. Men meldt, dat er een zeer eenvoudig middel is gevonden om het insekt, dat zoo vele huizen onbewoon baar maakt, de wandluis, uit te roeijen. Dit middel, door toeval ontdekt, bestaat in de aantrekkelijkheid, welke de plant, peperkruid (lepidium rurale der kruidkundigen) genaamd, op deze insekten uitoefent. Een gedeelte van deze gedroogde plant werd te Parijs in een vertrek gebragt, waarin dit ongedierte zoodanig huisvestte, dat men het, door welke middelen ook, niet had kun nen verdrijven; dadelijk werd het met wandluizen overdekt, die kort daarop stierven, terwijl de overige zoodanig bedwelmd waren, dat men ze in het vuur kon werpen, zonder dat er een ontsnapte. Indien de ondervinding de juistheid dezer mededeeling beves tigde, zou de menschheid van eene groote plaag ver lost zijn. De kommissie voor het museum Willem I heeft he kend gemaakt dat het derde plan voor het museum, het welk eene hoogst loffelijke vermelding waardig was gekeurd, afkomstig was van den heer L. H. Eberson, te Arnhem. Ter besproeijing der straten zijn te 'sHage proeven genomen met een waterwagen van eene geheele nieuwe, en zoo het schijnt doelmatige konstruktie. De waterbak heeft een inhoud van 1600 ned. kannen. Een verschrikkelijke botsing heeft den 5 dezer op den spoorweg van Nashville (Amerika) plaats gehad. Twee goederentreinen, hebbende ieder een waggon met reizigers achter zich, stoomden noordwaarts. De voorste bleef welhaast staande machinist van den tweede, of schoon gewaarschuwd om zijne lokomotief in te houden, liet haar tegen den staart van den stilstaanden trein aanloopen. De schok was vreesselijk, de lampen vielen omver en staken de waggons in brand. Vier dames zijn in de vlammen omgekomen, vele andere personen hebben gevaarlijke wonden bekomen. Deze gebeurtenis heeft een dusdanige verontwaardiging opgewekt dat men den machinist op het zelfde oogenblik zou opgehangen heb ben indien hij niet de Vlngt genomen had. Op de internationale tentoonstelling van bloemen en vruchten enz., den 24 dezer te Brussel geopend, is één nederlander bekroond met de zilveren vergulde me- dalje, namelijk de heer C. A. A. Dudok de Wit, sekretaris der Hollandsche maatschappij van landbouw, afdeeling Amsterdam. - De toongevers der mode voor den aanstaanden zomer zijn op het denkbeeld gekomen om den vorm der dameshoeden aan de marine, te ontleenen. De meest gezochte hoed, met zeerhoogen luifel en een waaij enden sluijer in plaats van zeilen, stelt een kaperschip voor. De stoomkanonneerboot heeft een zeer eigenaardigen vorm. Het is een kleine hoed; onder den luifel ziet men twee gegleufde kanonnen van haar vervaardigd, die kruis- wijze boven het voorhoofd geplaatst zijn. De stoom wordt voorgeteld door een grijze veder. Bovendien vindt men nog zeer elegante fregatten, schroefstoombooten als ook wrakken, die er zeer somber uitzien en meestal in den rouw gebruikt worden. Daar al deze elegante vaartuigen alleen tegen zeer hooge prijzen worden verkocht, zijn naar men verneemt, reeds een aantal gehuwde mannen zeer zeeziek geworden. Maandag morgen stonden voor de arrondissements regtbank te 'sHage teregt vijf studenten uit Delft, ter zake van mishandeling of medepligtiging daaraan. Bij gelegenheid van 's konings veijaardag werd er in den Doelen te Delft door officieren een bal gegeven. Tot de genoodigden behoorden ook verschillende studenten. Bij den dans ontstond tusscben twee hunner verschil. Na den afloop van het bal gaf de een den ander een klap in het gezigt. De beleedigde vorderde daarvoor ge noegdoening. Van beide zijden werden twee sekondanten aangewezen, die eerst pogingen aanwendden tot het uit den weg ruimen der ontstane moeijelijkheden, maar welke pogingen mislukten. Toen werd besloten tot het houden van een tweegevecht onder Loosduinen, onder voorwaarde dat het gevecht zou ophouden, zoodra aan de eer zou voldaan zijn. Bij dat tweegevecht verkreeg een der strijdenden een ligte wond aan het been, die gelukkig binnen een paar dagen was genezen. Na afloop van het tweegevecht volgde de verzoening van de par tijen en diner bij den heer van der Pijl aldaar. Deze zaak die inmiddels ruchtbaarheid had erlangd, werd van wege de geregtelijke overheid vervolgd. Van daar dat maandag voor de regtbank te regt stonden zoowel hij, die de ver wonding had toegebragt, als de vier sekondanten, als medepligtigen. Nopens de feiten bestond geen verschil. Door het openbaar ministerie, waargenomen door den substituut officier mr. Raedt van Oldenbarnevelt, werd gekonkludeerd tot schuldigverklaring van de beklaagden maar tot veroordeeling, wegens verzachtende omstandig heden, van den dader tot éene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en ƒ25 boete, en van de vier medeplig tigen tot eene geldboete van 3. Hierop heeft de heer mr. Levyssohn Norman de verdediging voorgedragen en gekonkludeerd dat allen zouden worden veroordeeld tot eene geldboete van f 3. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op maandag. Men schrijft uit Alblasserwaard dat de zonnige dagen der verloopen week van grooten invloed zijn ge weest op de ontwikkeling van den plantengroei. Het gras vooral is zeer toegenomen, hetgeen voor vele vee houders te meer verblijdend is, naar mate de hooi voorraad vermindert. Uit gebrek aan veevoeder zullen vele land lieden binnen 14 dagen, enkelen reeds binnen 8 dagen, gedeeltelijk hun vee naar de weiden moeten zenden. De vroeg gepoote aardappelen komen fiks voor den dag. Zij zijn forsch en breed gestoeld. Van de nachtvorst der laatste dagen schijnen zij weinig geleden te hebben. Yan grooteren invloed zal die zijn op de steenvruchten, welke reeds in vollen bloei stonden. Verkooplngen en aanbestedingen. Jl. zaturdag zijn te Arnemuiden ten verkoop aange boden twee huizen en erven in de Westdijkstraat aldaar, wijk A nos. 49 en 48. Te zamen verkocht voor 491. Thermometerstand. 25 april 's av. 11 u. 47 gr. 26 'smorg.7u.50 'smidd.lu.56 gr.'sav.llu.47gr. 27 's morg. 7 u.49 's midd. 1 u. 51 gr. Algemeen overligt. Eergisteren heeft de konferentie te Londen eene eerste zitting gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Mag men de mededeelingen aangaande deze eerste ver gadering gelooven, dan is reeds dadelijk de kwestie van den wapenstilstand aan de orde gesteld. Daarover zullen thans eerst onderhandelingen moeten gevoerd worden en 1 instruktiën gevraagd aan de verschillende regeringen, zoo dat men waarschijnlijk eerst na eenige dagen eene beslissing zal kunnen verwachten, daar de pruissische regering den loop der debatten wel niet zal trachten te bespoedigen. Volgens Le memorial diplomatique hebben thans de volgende staatslieden aan de groene konferentie-tafel plaats genomen: de prins de la Tour d'Auvergne, voor Frankrijk; graaf Russell en lord Clarendon voor Enge land graaf Apponyi en de staatsraad Biegeleben voor Oostenrijk; graaf von Bernstorff en de staatsraad de Balan, voor Pruissen; de heer von Beust, minister in Saksen, voor den duitschen bond; graaf Brunow en de staatsraad Ewers, voor Rusland; de generaal Wacht- meister voor Zweden, en de minister Quaade met den staatsraad Krieger voor Denemarken. De mededeelingen van de Wiener Presse omtrent eene verheffing van den abt Bonaparte tot kardinaal en later tot opvolger van paus Pius IX, schijnen te Weenen niet het minste geloof te vinden. Vooral de voorspelling eener verheffing tot paus van den abt Bonaparte heeft in de oostenrijksche hoofdstad slechts tot een ongeloovigen glimlach aanleiding gegeven. Tot paus toch kan nimmer een nabestaande eener in Europa regerende dynastie gekozen worden. Men vergete echter niet dat het voor de fransche regering nooit moeijelijk geweest is om graden van bloedverwantschap te stellen of weg te cijferen. Bovendien zal ook van deze bepaling wel eene uitlegging te vinden zijn, waardoor den abt Bonaparte de toegang tot het vatikaan als paus werd ontsloten. Het is alleen de vraag of keizer Napoleon dien geeste lijke tot paus wil verheffen en met fransche bajonetten wil handhaven. Het verblijf van den koning van Pruissen op het tooneel der verwoesting is van geen langen duur ge weest. Z. M. is zaturdag te Berlijn wedergekeerd. Voor ons beweren, dat het plotseling vertrek van Garibaldi uit Engeland niet zoo geheel uit eigen be weging geschiedtvinden we weder eene nieuwe bevestiging. De regering toch draagt thans de meeste zorg om alles te verhinderen wat verder tot demon- stratiën ten gunste van den held zou kunnen leiden. Zoo is o. a eene meeting, welke door vrienden van Gari baldi te Londen belegd was, op last der overheid uiteen gedreven. Intussclien hebben de ovatiën, waarvan de generaal het voorwerp is geweest, de geestdrift der napolitanen in niet geringe mate opgewekt. Zij heeft zich lucht gegeven in eene talrijke vergadering,welke zaturdag te Napels-gehouden is en waarin besloten werd een adres te rigten aan het engelsche volk om het dank te zeggen voor de ontvangst welke het Italië's redder bereid heeft. Onze lezers zullen in dit nommer eene mededeeling aantreffen uit Madrid omtrent eene brochure, welke de vroegere vertegenwoordiger van Nederland, baron de Grovestins, zou hebben uitgegeven. Volgens den berigt- gever van L'indépendance beige zou deze ex-vertegen woordiger niet hebben geschroomd om zich ten opzigte van zijn vaderland in dit geschrift op hoogst ongepaste wijze uit te laten. Mogt dit berigt worden bevestigd, dan moet men zich verwonderen dat de heer Sirtema de Gro vestins gedurende dertig jaren een land in den vreemde heeft willen vertegenwoordigen, hetwelk hij zoo bespot telijk acht. In de Donau-vorstendommen is het aan de oppositie in de wetgevende vergadering gelukt een wetsontwerp te doen afstemmen waarbij werd voorgesteld om aan de boeren het regt op grondbezit te verleenen. De verga dering gaf te kennen dat zulk een voorstel moest doen besluiten om den eed van getrouwheid te weigeren aan prins Couza, die daartoe het initiatief heeft genomen. Volgens het fransch dagblad Le constitutionnel zouden er ongeregeldheden zijn uitgebarsten in Tunis. Dien ten

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2