MIDDELBURGSCHE N°' 67. Dingsdag ^a:w.,vs,,tn (5s; ^Ss^i-'/CHAN l)&k 1864. COURANT. 26 April. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende 1. Lijst der 65 hoogstaangeslagenen in 's rijks direkte belastingen in de provincie Zeeland; 2. Verslag van het verhandelde in de zitting der eerste kamer van vrijdag 22 april. Editie van maandag avond A ure. Middelburg 25 april. Behalve hetgeen wij reeds nu en dan betrekkelijk het zevende zeeuwsch muziekfeest, hetwelk op 9 en 10 junij e. k. te Zierikzee zal gehouden worden, hebben medegedeeld, vernemen wij nog dat men op de mede werking rekent van ruim 200 exekutanten, zoo voor koor als orkest. Het gebouw der Nieuwe kerk, zoo uitmun tend voor eene dergelijke uitvoering geschikt, is met be reidwilligheid afgestaan. Benige sommiteiten op het ge bied der toonkunst, waaronder de heeren Joh. J. H. Ver hulst en dr. J. P. Heije, zullen worden uitgenoodigd om het feest bij té wonen. Bij de ingezetenen van Zierikzee schijnt voorts algemeen opgewektheid te bestaan om het verblijf der van elders komenden aangenaam te maken en de feestvreugde te verhoogende buiten- en binnen- societeiten zijn tot dat einde voor alle medewerkenden opengesteld en er bestaat plan om na afloop der uitvoe ring eene algemeene feestelijke reünie te houden iu de lokalen van het gezelschap De eendragt. Met belangstelling zal men de pogingen hebben gade geslagen, welke mevr. de wed. Storm door geschriften en voorlezingen heeft aangewend ten behoeve van de ver betering en uitbreiding van de opleiding en den werk kring van meisjes en vrouwen. Het bestuur der Maatschappij tot Nut van 't algemeen heeft, na de bekende voorlezing van mevrouw Storm in Felix, te Amsterdam, eene opzettelijke vergadering over dit onderwerp gehouden en besloten een zijner leden tot haar af te vaardigen, met verzoek eene bijeenkomst met het bestuur te hebben. De bijeenkomst had onlangs plaats en werd door eene nadere gevolgd. Ten slotte is met algemeene stemmen door de beide afdeelingen van het amsterdamsche bestuur aangenomen, dat zij onmiddellijk een begin zouden maken, van wege de maatschappij meer bepaaldelijk voor de vrouwen werkzaam te zijn. Mevrouw de weduwe Storm moet er tevens in geslaagd zijn met dames in de hoofdstad, die haar streven allezins op prijs stellen, een dames-komitee tot stand te brengen. Mogt dit voorbeeld ook elders gevolgd worden, bet zou de goede zaak, die mevrouw Storm voorstaat, en waartoe ook in Engeland eene opzettelijk vereeniging is opgerigt, krach tig bevorderen. Het ware te wenschen, dat zij, die in deze door voorlichting van het voorbeeld buiten 's lands zoo veel reeds voor die zaak gedaan heeft, hier en elders nog kon optreden, om het belang van de oprigting eener alge meene vereeniging ten behoeve van uitgebreider vrouwe lijke opleiding meer te doen beseffen. Raagsche court, Kerk- en schoolnlcuws. Door den kerkeraad der hervormde gemeente teHattem is uit het bestaande zestal van predikanten het volgende drietal alfabetisch zamengesteldde heeren A. A. Looijen, te Wissekerke; A. J. Molenaar, te Harderwijk, en T. J. Stipriaan Luïsqius, te Oosterland. In de Wekker komt voor een staat van den uitslag van het voorjaars-examen 1864 in de verschillende provinciën, luidende als volgt: Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonder wijzers geëxamineerd 166, toegelaten 55, afgewezen lil, hoofdonderwijzeressen geëxamineerd 28, toegelaten 19, afgewezen 9; huisonderwijzers geëxamineerd 6, toege laten 5, afgewezen 1; huisonderwijzeressen geëxami neerd 29, toegelaten 21, afgewezen 8; hulponderwijzers geëxamineerd 379, toegelaten 208, afgewezen 171; bulp onder wij zeressen geëxamineerd 106, toegelaten 65, afge wezen 41. Meer uitgebreid onderwijsFransch onderwijzers geëxamineerd 119, toegelaten 46, afgewezen 73; onder wijzeressen geëxamineerd 97, toegelaten 72, afgewezen 25. Engelsch: onderwijzers geëxamineerd 41, toegelaten 15, afgewezen 26; onderwijzeressen geëxamineerd 55, toegelaten 48, afgewezen 7-, Hoogduitsch: onderwijzers geëxamineerd 46, toegelateii 33, afgewezen 13onder wijzeressen geëxamineerd 39, toegelaten 36, afgewezen 3. Wiskunde: onderwijzers geëxamineerd 92, toegelaten 50, afgewezen 42. Teekenenonderwijzers geëxamineerd 57, toegelaten 33afgewezen 24. Landbouwkunde onderwijzers geëxamineerd 1 en toegelaten. Gymnastie: onderwijzers geëxamineerd 39, toegelaten 36, afgewe zen 3. Handwerken: onderwijzeressen geëxamineerd 118, toegelaten 103, afgewezen 15. Marine cn leger. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Gisteren morgen ten 5 ure zijn per stoomboot Stad Vlissingen no. 2 van hier naar den Moerdijk vertrokken twee kompanjiën van het 3e bataljon 2e regement infan terie, sterk 119 man, bestemd naar Maastricht; en van den Moerdijk, komende van Breda, per zelfde stoomboot des namiddags alhier aangekomen 8 officieren en 129 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den kolonel Vogel, kommanderende het 6e regement infan terie. „Heden morgen zijn per stoomboot naar Dordrecht vertrokken drie kompanjiën van het 2e bataljon 2e rege ment infanterie, sterk 157 man, met bestemming naar Venlo." Men schrijft uit Bergen op Zoom, dato 22 april. Giste ren is van hier naar Tholen gemarcheerd het 3e bataljon van het 6e regement infanterie en van daar met de stoomboot Stad Middelburg naar Vlissingen vertrokken. De staf en het le bataljon van het 2e regement, welke met die boot van Vlissingen waren aangekomen, pas seerden daarna deze vesting en hebben, na een uur halte, gedurende welken tijd de hoornmnziek op de groote markt eenige stukken uitvoerdeden marsch naar Maastricht voortgezet. Maandag den 25 dezer vertrekt het dépot van het 6e regement van hier naar Middelburg en woensdag daaropvolgende bet nog overblijvende van het 4e bataljon naar Vlissingen. Gemengde berlgten. In den nacht van den 17 op den 18 dezer is, door middel van inbraak, door een venster van het koninklijk slot Stolzenfels, uit de wapenkamer gestolen de sabel van Napoleon I, welke bij de geboorte van den koning van Rome door de stad Parijs aan den keizer was ten geschenke gegeven en bij Jemappes in het keizerlijk rijtuig was buit gemaakt, alsmede een mede daar aanwezige sabel van Murat, koning van Napels. De schede en het gevest van eerstgenoemd wapen zijn van bet zuiverste goiul en rijk met edelgesteenten bezet. De beide klingen zijn reeds teruggevonden. Op de wijze van het bekende „Schleswig-Holstein meerumschlungen" zingen de pruissen thans het Dup- pellied: „Düppler Schanzen, schwer errungen" enz. Het telt slechts drie koepletten, maar het kan telkens op nieuw worden aangeheven. De laatste regel bevat de moraal van deze geschiedenis. Dnppel ist in nnsrer Hand „Halt es fest" mein Vaterland. Toen men vrijdag morgen in een logement aan de Waal te Nijmegen een van Mainz aangekomen reiziger voor het vertrek met de stoomboot wilde wekken, vond men hein in bewusteloozen toestand, terwijl eene sterke reuk naar aether bij hem werd waargenomen. Door spoe dig aangebragte geneeskundige hulp heeft men hem in het leven gehouden. Volgens zijne latere verklaringen was hij het leven zoo moede, dat hij zich had pogen te vergeven. Op de tafel vond men voor eenige duizenden guldens aan gouden franks in pakjes gerold, bestemd „pour les pauvres" en „pour les catholiques deNimègue." Bij een uitvoerig en gemotiveerd bevelschrift van de arrondisseraents-regtbank te Zwolle van 20 april zijn: 1. Johanna Theodora baronnesse van Dedem, weduwe D. Pruimers, zonder beroep te Zwolle, en 2. Johannes Gerrit. van Rijn, predikant te Zwolle, thans gedetineerd, verwezen naar den prokureur-geueraal bij het provinciaal geregtshof in Overijssel, en wel beide beklaagden: 1. ter zake van het wegvoeren van de minderjarige Margaretha Daniella Pruimers; 2. het verbergen of verduisteren van den persoon van Hendrik van Dedem; en de tweede be klaagde bovendien ter zake van poging tot omkooping van den bewaarder in het huis van verzekering te Zwolle, Antonie Lengton. In Parijs komen tegenwoordigooknacht-omnibussen in gebruik, die van 's nachts 12 tot 7 uur in den morgen rijden. Men berekent het aantal nachtelijke passagiers eiken nacht op 500.000 personenzij bestaan grooten- deels in naar huis keerende schouwburgbezoekers, in handelaars der halles centrales en ambachtslieden, die naar hun werk gaan. Eerstdaags zal aldaar ook een omnibus op zes wielen, door paarden getrokken en 52 plaatsen bevattende, in dienst worden gesteld. Men is in Engeland begonnen giften in te zamelen tot vorming van een fonds, bestemd om een blijvend inkomen te verzekeren aan den generaal Garibaldi en zijn gezin na zijnen dood. In The times leest men dien aangaande: Wij weten niets stelligs omtrent Garibaldi's financiën en huiselijke aangelegenheden, doch hij heeft ze nooit bijzonder behartigd en dikwijls moeten verwaar- loozen. Dus moet hij thans arm zijn. Doch arm uit Enge land terugkeeren mag hij niet. Zorgt hij niet voor zich zeiven, dat is geene reden voor anderen om geene zorg voor hem te dragen. Hij moet buiten het bereik van huiselijken kommer worden gebragt, opdat hij zich alleen om het welzijn van zijn land hebbe te bekommeren. Menig groot man is gekortwiekt en geknakt door geld verlegenheid welke juist de vloek der edelste en onbaatzuebtigste menschen schijnt te zijn: en zoo eindigt een roemrijk en nuttig leven dikwijls in gebrek en ellende. Een fotograaf heeft te Londen bij de intreding van Garibaldi niet minder dan 500.000 portretten van den held van Caprera verkocht. - Gedeputeerde staten van Gelderland hadden goed keuring geweigerd op eene rekening van het polderbe stuur van Over-Betuwe, waarop kosten van maaltijden en ontbijten voorkwamen, ter gelegenheid van schouwen door de leden van den dïjkstoel genuttigd. Bij koninklijk besluit is echter beslist, dat die kosten teregt op die rekening waren gebragt, en als onvermijdelijk moeten beschouwd worden, wanneer de leden van den dijkstoel in de uitoefening hunner betrekking gedurende langeren tijd van hunne woonplaatsen moeten verwijderd blijven. In dat besluit wordt evenwel de voorwaarde gesteld, dat die kosten matig behooren te zijn. Het derde nommer van bet Grand journal, dat te Parijs verscheen, is op linnen gedrukt. Het beslaat eene oppervlakte van niet minder dan twee vierkante ellen. De graaf van Chainbord te Parijs zal in de zaal Drouot zijne schilderijen verzameling doen verkoopen.Van zijne onlangs geveilde paarden bragt een 10.400 fr. op. Te Peregalla bij Monzo werd eenige dagen geleden eene zonderlinge ontdekking gedaan. Bij de den heer Fumagalli toebehooreude katoenweverij ontving men namelijk een groot aantal uit Perzië afkomstige katoen- balen, en bij het openen van de eerste daarvan, die door hare bijzondere zwaarte de aandacht had getrokken, vond men daarin het zeer goed bewaard ligchaam eener vrouw, in perzisehe kleederdragt. De zaak is aan de autoriteiten medegedeeld en heeft aanleiding tot tallooze gissingen gegeven. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 24 dezer: F. D. Sprenger, jra. 27 j. met P. L. Bogaert, jd. 21 j. G. de Keijzer, jra. 28 j. met P. van Houte, jd. 32 j. J. J. Baab, jm. 23 j. met C. J. Schaade, jd. 23 j. C. Caste- leiju, jm. 25 j. met J. Gruson, jd. 23 j. F. N. Grims, we- duwn. 27 j. met P. de Jonge, jd. 26 j. J. Schrijver, jm. 24 j. met C. H. Fiegen, jd. 20 j. J. F. de Bruijn, jm. 22 j. met J. C. Welle, jd. 25 j. P. van Goozen, weduwn. 47 j. met A. P. de Vos, jd. 44 j. J. van Puffelen, jm. 28 j. met

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1