Deze schonk het bij zijn overlijden weder aan den eersten bezitter, die den roof had gepleegd, den heer Peter, direk- teur van de centrale strafgevangenis te Weenen, bezitter van eene uitgebreide kollektie schedels. Thans berust de schedel in het beroemde anatomisch museum aldaar. Te Glasgow is zaturdag een pakhuis afgebrand, waarin 1150 vaten petroleum lagenspoedige hulp heeft er tusschen 300 en 400 van doen redden. Uit Arnsberg wordt het volgende gemeld: Voor eenige dagen overleed alhier plotseling een der ijve rigste en braafste mannen der stad, de heer "Walter, sekretaris van het stedelijk bestuur, die door eene meer dan öOjarige uiterst getrouwe vervulling zijner pligten de achting zijner meerderen en minderen in liooge mate had verworven. In het afgeloopcn jaar voor de liberale partij gestemd hebbende, werd hij door den opperrege- ringsraad von Haefte daarover hevig berispt. Tevens deelde hij hem mede, dat „de straf van dergel ij ken mis stap" niet zou uitblijven. Voor korten tijd werden, gelijk gewoonlijk, de gratifikatiën aan de ijverigste of als het ijverigst bekend staande ambtenaren uitgedeeld, waarbij de heer Walter voor de eerste maal sedert het begin zijner ambtenaarsloopbaan niet op de lijst voorkwam. Dit trof den heer Walter derwijze, dat hij door eene be roerte werd getroffen en weinige dagen daarna aan de gevolgen van dien slag overleed. Men verneemt het overlijden van mevrouw Bolin, geb. Beets, eene onzer verdienstelijke schrijfsters. Zij was o. a. schrijfster van den bekenden roman „Onze buurt." Zondag jl. heeft aan boord van het wachtschip te Willemsoord eene plegtigheid plaats gehad die vermel ding verdient. Des namiddags ten half twee ure werd de gelieele ekipage, met de adelborsten van het instituut, op het dek geschaard, en het korps muziekanten op de kampanje. De kolonel-kommandant C. P. de Brauw nam het woord, en deelde mede, dat het Z. M. behaagd had den matroos le klasse J. Casteelen te benoemen tot ridder der militaire Willemsorde 4e klasse, ter belooning voor betoonden moed en dapperheidbij gelegenheid dei- expeditie met het stoomschip Celebes in 18G3 op de kust van Borneo. Nadat de kolonel het ridderkruis op de borst van den waardigen matroos had gehecht, hield hij een aanspraak tot de omstanders, ter opwekking en aanspo ring, om dit voorbeeld te volgen. De nieuw benoemde ridder heeft, des middags aan tafel bij de officieren gedineerd. Te Halver is eene vreesselijke misdaad gepleegd. Een boer, die als een zeer oppassend mensch bekend .stond, heeft den 12 dezer vier zijner kinderen en daarna zich zelf om het leven gebragt. Hij had zijne vrouw met garen naar een wever en de dienstmaagd naar het land gezonden. Toen deze terugkeerde en met haar tevens het oudste 10 jarig zoontje, dat naar school was geweest, vonden beide alles ledig en stil in huis, en bij nader onderzoek de kamerdeur gesloten. De knaap klom met behulp van een ladder door het openstaande raam in de kamer en ontwaarde er tot zijn grooten schrik het, bebloede lijk van zijn broertje. Op zijn geschreeuw snelden de buren toe en vonden in een ander vertrek het lijk van nog een kind, beiden met afgesneden halzen, alsmede de wieg, waarin het jongste kind, 1 jaar oud, gelegen had, ledig en met bloed bevlekt. Eerst den volgenden dag vond men in een naburig bosch het lijk van het jongste kind in een zak en iets verder op dat van het tweede 8-1 jarig zoontje, beide insgelijks met afgesneden halzen. De misdadiger zelf vond men han gende aan een boomdigt bij hem lagen een scherpe bijl, die hij 's avonds te voren van zijn buurman geleend had, en een met bloed bevlekt broodmes. Het geven van een zoen aan eene bevallige jonge dame kan ook zijn schaduwzijde hebben. Wanneer men althans daarvoor ƒ60 moet betalen komt die prijs menig een zeker enorm hoog voor. Toch moest een man, volgens de uitspraak der regtbank van Blackburn, eene som van 5 pond sterling betalen, omdat hij op den openbaren weg aan eene hem onbekende dame „een kus had opge drongen." Binnen eenige weken zal de heer Renan, onder den titel van La vie de St. Paul, het vervolg op zijn bekende werk doen verschijnen. Dezer dagen is in de voorstad St. Antoine te Parijs een eenvoudig schrijnwerker begraven, die eene groote rol in de staatkundige gebenrtenissen der laatste jaren heeft gespeeld. Een aantal gedeputeerden der oppositie en oud-volksvertegenwoordigers volgden dan ook den lijkstoet, die uit meer dan 3000 personen was zamen- gesteld. Therinotmicaerslaiiul 22 april 's av. 11 u. 49 gr. 23 's morg. 7 u. 52 's raidd. 1 u. 62 gr. Verïcoopïsïgen en aanbestedingen. Eergisteren is te Ylissingen in het openbaar ten ver koop aangeboden de vischslocp Jaques van Duinkerken, groot 46 ton, met bij behoorenden inventaris, liggende in de haven aldaar, 't Hoogste bod was ƒ1500 doch het is daarvoor niet verkocht. Staten generaal. EERSTE KAMER. Zitting van donderdag, 21 april. Beliaudeling van liet wets ontwerp ter lierzicuing der tabel bedoeld bij art. 99 der kieswet. De minister van binnenlandsche zaken beantwoordde de opmerkingen in het eindverslag omtrent bovenge noemd wetsontwerp der kamer gemaakt. Hij bestreed voor eerst de bewering, dat niet gelet zou zijn op eene gelijk matige verdeeling der bevolking over de onderscheidene kiesdistriktcn. Naar het inzien der regering werd hier het juiste be ginsel gevolgd, namelijk om bij de vijfjarige herziening niet eeno algeraeene verschikking der distrikten te doen plaats hebben, maar daar waar de vermeerderde bevol king dit eisclite. De minister kwam voorts op tegen het verwijt dat het Noorden des lands zou zijn bevoorregt boven het Zuiden. De regering heeft slechts gelet op de vraag waar de grootste overbevolking bestond en daal de nieuwe distrikten geformeerd. Het zuiden zal echter ook zijn beurt krijgen, thans schijnt het evenwel wat ongeduldig te zijn. Wat de vraag betrof, wat te verkiezen was, groote dan wel kleine distrikten, verklaarde de minister dat z. i. de distrikten zoo moesten worden geformeerd, dat zoo min mogelijk eene lokale vertegenwoordiging maar liever eene algemeene werd in het leven geroepen. Eindelijk verklaarde de minister dat het thans niet het juiste tijdstip was om, zoo als sommigen verlangden, de kieswet aan eene algemeene herziening te onderwerpen. De heer Beerenbroek hield vol, dat bij deze verdeeling het zuiden des rijks bij het noorden achterstond, en dat groote distrikten niet de voorkeur boven kleine ver dienden. De heer Boreel van Hogelande betoogde, dat de za- menstelling van kiesdistrikten uit vreemdsoortige bestanddeelen aanleiding kan zijn, dat de kiezers weinig gebruik maken van hun regt van stemming. Ook thans is dit het geval, daar tusschen Haarlem en de Zaanstreek, waarvan de vereeniging is voorgesteld, weinig verkeer bestaat, waardoor die streek* zich aan dé verkiezing zal onttrekken. De heer Miehiels van Kessenich bestreed insgelijks de regerings voordragt. De heer de Kempenaer beweerde dat door de tegenwoordige vreemdsoortige vereeniging van distrikten, liet de ingezetenen lastig in stede van gemakkelijk werd gemaakt. De heer van der Lek de (Jlercq betoogde, dat het kiesdistrikt Zierikzee niet gelukkig was zamengesteld, hetgeen welligt aan lokale omstandigheden is te wijten. Spreker betreurde het echter dat het primitieve plan des minister met be trekking tot dit distrikt niet behouden is, maar hij neemt niet aan, zoo als wel eens beweerd wordt, dat bij dergelijke verdeeling alleen gelet wordt op politiek of partij-belang. Spreker hoopt echter dat bij eene latere herziening, het primitieve plan met betrekking tot Zie rikzee gevolgd zal worden. De heer Messchert van Vol- ienhoveu ondersteunde hetgeen deheerBoreei van Hoge lande over de vereeniging der Zaanstreek met Haarlem had gezegd en drong aan op het verminderen van den duur der zittingen van de stembureaux. Nadat de minister wederom de aanmerkingen der ver schillende sprekers had beantwoord en wederlegd, waarbij hij nogmaals verklaarde, dat bij eene latere herzie ning der kieswet aan vele bezwaren kon worden te gemoet gekomen waarvoor thans de tijd echter nog niet daar was en waarbij tevens gelet zou worden op de klag- ten over dc langdurige zittingen der stembureaux, is het wetsontwerp aangenomen met 26 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren: Beerenbroek, Taets van Amerongen,de VillersdePité,de Kempenaer, en Miehiels van Kessenich. 1WEEDE KAMER. Zittingen van donderdag 21 april. Ingekomen wetsontwer pen, enz.; goedkeuring onteigeningswet liuljïkanaal Hun- singo; rapporteurs zegelwet. In de eerste zitting, ten 11 ure geopend, zijn ingeko men I. een wetsontwerp, houdende definitieve vaststel ling van hoofdstuk III A der staatsbegrooting voor 1864 (departement van buitenlandsche zaken), en II een wets ontwerp tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Zuid Holland. Daarna heeft de voorzitter medegedeeld de namen der rapporteurs over de dezer dagen door de afdeelingen onderzochte wetsontwerpen. Over een voorstel, vervolgens door den voorzitter ge daan, om het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene pro vinciale belasting in Overijssel heden middag ten 4 ure te behandelen, omdat het spoed eischt en de eerste kamer het dan morgen nog zou kunnen onderzoeken, staakt de stemming, zoo dat in eene nog heden te houdene volgende zitting zal worden beslist. In de zitting, ten kwartier vóór vier ure geopend, is bovengenoemd voorstel op nieuw in stemming gebragt en verworpen met 24 tegen 23 stommen, zoo dat eerst morgen ten 11 ure over bedoelde wet zal beraadslaagd worden. Daarna is met eenparige stemmen goedgekeurd de onteigeningswet voor den aanleg van een hulpkanaal in het waterschap Hunsingo (provincie Groningen), en medegedeeld, dat tot rapporteurs over het wetsont werp tot herziening der zegelwet zijn benoemd, de heeren van Bosse, Heemskerk Az., Limburg Brouwer, van Heukelom en Blom. CreiMceMteraacI van middelburg, Zitting van 20 april. Missives gedeputeerde staten enz. voorstel ontslag koncierge wisselbank; jaarverslag burge meester en wethouders; benoeming hulponderwijzer school C; kasopname gemeente-ontvangeraanbesteding gebouw hoogcre burgerschool; overschrijving enz. gods huizen rekening enz. bauk van leeningrapport omtrent verordeningen bui-gerlijk armbestuur en godshuizen. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heer N. J. C. Snouck Hurgronje, uitlandig. Later komen de heeren Rekker en van Diggelen. De notulen der vorige zitting worden na voorlezing goedgekeurd. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring der aanvrage van een renteloos voorschot van ƒ3740 voor de begrinding van den weg over den Zaagmolendijk, waarvan een gedeelte in 1864 zal worden verstrekt. Daar evenwel, volgens het besluit der provinciale staten van 8 november 1862 (Provin ciaal blad van 1863, no. 26) een afzonderlijk besluit ter voldoening aan de gestelde voorwaarden door gedepu teerde staten wordt ingewacht, is zoodanig besluit, waar van vooraf een koncept was opgemaakt, met algemeene stemmen goedgekeurd. Dit besluit zal alsnu aan den gemeenteraad van Arnerauiden worden medegedeeld, om daarna aan gedeputeerde staten te worden opgezonden. Voor kei^iisgeving is aangenomen deraededeeliug des voorzitters, dat het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1864 met de beschikking omtrent de ingekomen reklames door gedeputeerde staten, blijkens eene inge komen missive dd. 15 dezer, is goedgekeurd en dat het kohier in handen van den gemeente-ontvanger is gesteld. Van het bestuur van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen zijn ingekomen twee exemplaren van het verslag van het departement over het jaar 1863, uitgebragt door den voorzitter mr. G. N. de Stoppelaar, in de algemeene vergadering van februarij jl., met begeleidende missive. Een dezer exem plaren is voor de leden ter inzage gelegd. Wordt voorgelezen eene missive van kommissarissen over de wisselbank, strekkende om aan Dirk Grandia, die ten gevolge van eene zware ziekte en wegens het overlijden zijner echtgenoot niet in staat is om langer de betrekking van koncierge der bank te vervullen, hoezeer hij reeds tijdelijke hulp .heeft genoten, een eer vol ontslag te verleenen, ingaande 1 junij a., onder genot eener gratifikatie voor het overige zijns levens. Aan bedoelde betrekking is verbonden eene bezoldiging van ƒ250 's jaars, benevens vrije woning en brand, terwijl de emolumenten ongeveer 235'sjaars bedragen. Daar kom. missarisscn de tegemoetkoming voor de waarneming der betrekking van koncierge voldoende achten zonder het genot der emolumenten, stellen zij voor den tegenwoor- digen titularis na zijn ontslag als gratifikatie in het bezit dier emolumenten te laten, terwijl zij voorts magtiging verzoeken tot het inzenden eener voordragt van twee personen voor de vacerende betrekking op een trakte ment van 250 met vrije woning en brand. De voorzitter adviseert tot inwilliging van het gedane verzoek, onder bijvoeging evenwel, voor wat dc gratifi katie betreft, van de woorden „tot weder opzeggens." Volgens zijne mededecling was de financiële kommissie ook van de billijkheid van het voorstel overtuigd en stelt zij voor zich daarmede te vereenigen. Op verlangen van den heer Galand is de beraadslaging over dit punt aangehouden en het stuk ter inzage voor de leden gelegd. De heer Damme gaf in overweging om reeds nu het ontslag te verleenen en eene voordragt te verzoeken, daar het verlangde uitstel vermoedelijk alleen het financiële gedeelte betrof; doch de voorzitter meende dat het gemakkelijker was de zaak in eens te behandelen, waartoe vóór 1 junij nog tijd genoeg over blijft. Ter inzage voor de leden wordt gelegd het jaarverslag

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2