MIDDELBURGSCHE IV0- 66. Zondag A 1864. COURANT. 24 April. **A'/*VKI!\y,UV'A- j/ Editie van zalurdag avond A ure. MidUlelburg 23 april. Het strekt Zeelands hoofdplaats tot eer dat oo.k zij niet achter blijft waar andere'geiaéefilrèn eéh 'góed vóófbeëld geven. Het kan wel niet anders of ook in ons gewest moet levendige sympathie gevoeld worden voor een volk dat aan de hebzucht van grootere mogendheden ten prooi verstrekt. Van die sympathie blijken te ontvan gen moge reeds eene streelende voldoening zijn voor eene natie die onder de rampen van een onregtmatig tegen haar gevoerden oorlog niet lijdelijk gebukt gaat, maar die rampen met voorbeeldige vastberadenheid tracht te trotseren, terwijl zij tot het uiterste hare krach ten inspant om hare bezittingen en regten tegen een aanzienlijke overmagt te verdedigen. Zoo de blijken van sympathie die men jegens de denen koestert echter alleen in woorden bestonden, zouden zij welligt in de tegenwoordige omstandigheden eer de beteekenis van bitteren spot kunnen erlangen, dan van waarachtig, diep gevoeld medelijden. Zij zouden althans slechts van zeer luttel waarde zijn voor de dappere mannen, die, door den strijd verminkt, in hun levensonderhoud niet langer zul len kunnen vooi'zien, voor de wanhopige weduwen en weezen, die zich haar verzorger en stexxn door het vijan delijk schroot zagen ontroovcn, voor de talrijke nog onlangs welgestelde burgers, die door de baldadigste verwoestingen van hun have en goed tot den bedelstaf gebragt zijn. Yoor deze kan en moet men meer doen dan hen beklagen en bewonderen. Hun leed kunnen we helpen verzachten door het brengen van geldelijke offers, en deze moeten ons ligt vallen. Met volle ingenomenheid begroeten wij daaroxn het voornemen door een vijftal onzer ingezetenen opgevat, om gelden voor de ongelukkige denen in ontvang te nemen. Geen enkele pressie, van welken aard ook, zal daarbij worden uitgeoefend. Inzamelingen aan de huizen der ingezetenen, schriftelijke uitnoodigingen aan een bepaald adres gerigt, worden hier als overtollige hulpmiddelen ter zijde geschoven. Zij die eene oproeping in ons vorig nomxner plaatsen lieten, schijnen van oordeel te zijn dat hier alles aan de vrije uiting van een edel gevoel moet worden overgelaten. Wij willen niet daai'mede in strijd handelen door tot het geven van ruime bijdragen aan te sporen, en zijn bovendien te zeer overtuigd dat de uitgesproken gedachte zonder verdere opwekking door ons^gansche gewest weerklank zal vinden. De Societé impériale de Cherbourg heeft tot korrespon- derend lid benoemd den heer F. Nagtglas, bibliothekaris van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen alhier. geleid. Na het gebruik van een dejeuner bezigtigdeZ. K. H. eenige schepen in de kade aan het tweede Nieu\Ve werk; vervolgens woonde hij de algemeene vergadering der deelhebbers in het Zeemanshuis bij. Na afloop daarvan werd den prins in het gebouw der Koninklijke neder- landsche yaektklub door lief bestuur van het Zeemans huis een diner aangeboden. Na het diner bezocht Z. K.H. de openbare vergadering van de kommissie tot bevor dering van het onderzoek naar de verschijnselen op den oceaan, welke kommissie den voi'stelijken bezoeker een souper aanbood. Na in het Yachtklub-gebouw den nacht te hebben doorgebragt, is de prins donderdag j ochtend naar de residentie teruggekeerd. De gemeenteraad van Goes heeft eergisteren o. a. be sloten tot het doen eener oproeping van sollicitanten ter vervulling der betrekking van gemeente-heelmeestex-, door het overlijden van den heer T. Pieterse openge vallen en thans tijdelijk waargenomen door den heer J. Kooman Az. De jaarlijksche belooning uit de gemeen tekas is bepaald op 300 zonder eenige vex-dere beloo ning uit de gemeente-instellingen; de som vau ƒ80, welke de overledene bovendien genoot uit de admini stratiezaken van het gast- en weeshuis, is thans vervallen. H. M. de koningin zal, volgens ontvangen berigten uit Stuttgardt, eerst aanstaanden maandag de reis her waarts ondernemen. II. M. is zeer welvarende. De krachten van Z. M. den koning van Wurteraburg, zoo meldt dit zelfde berigt, nemen niet naar wensch toe Z. M. blijft steeds zwak. (Dagbl. v. Z.-H. en 's Grav.) Woensdag is Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant den kapitein-luitenant ter zee lc klasse Arntzenius, per spoortrein te Rotterdam aangekomen. Aan het station werd de prins door den heer J. li. Veder, president van het Zeemanshuis, opge wacht en per rijtuig naar het gebouw dezer instelling In den morgen van den 20 dezer kwamen aan het Nieuwe Diep onder het lossen van saluutschoten ter reede twee deensche oorlogsstoomkorvett.en, de Dagmar en Heimdal, komende uit de Noordzee. Nadat eenige officieren met den konsul naar het telegraafbureau waren geweest, zijn de beide korvetten, die inmiddels eenige ververschingen hadden ingenomen, weer in zee gestoken, eveneens als bij het binnenkomen saluerende, hetgeen door het geschut van de batterij Kaap Hoofd werd beantwoordvoorgaats lag het deensche linieschip Nils Juel, hetwelk evenwel niet is binnengekomen. Amhemsche courant.) Men schrijft uit het Noorden aan het Utreehtsch dagblad „Vreemd is het dat de prijzen van den turf in Drenthe nog niet meer dalen, sedert de afschaffing van de turfbe- lasting. „De veenbazen zijn volstrekt niet genegen, tot lage prijzen af te staan; maar zullen zij op hunne eischen kun nen blijven staan, als de konkurreutie met steenkolen komt opdagen Deze houdt zich nog tamelijk stil; althans wordt hier de lagex-e prijs der steenkolen nog niet gead verteerd. Of is daartoe de voorraad nog niet groot genoeg „Of er zoo veel turf gemaakt zal worden als verleden jaar, is te betwijfelen, wijl de verveeners eerst zullen wil len afwachten, welken invloed de afschaffingder belasting uitoefent, en ook wijl er nog een aanzienlijke voorraad van 1863 te veld staat." Marine en Bcger. Naar men verneemt zijn weder tegen den 25 dezer ruim 50 jongelingen tot dienstneming bij het instruktie- bataljon te Kampen opgeroepen. Deze oproeping, die reeds in het begin der maand door de in dienststelling van ongeveer 30 jongelingen werd voorafgegaan, zou haren grond vinden in de uitbreiding die het bataljon met primo dezer ondergaan heeft en tevens in de meerdex-e vx-aag naar kader bij de regimenten infanterie. Ten ge volge van dit laatste, werden dan ook in het begin dezer maand 47 korporaals-titulair van het instruktie-bataljon naar de regementen gedirigeerd, ter vervulling der ont stane vakatures in den graad van korporaal. Naar men verneemt zullen de tx-oepen in het kamp te Milligen dit jaar gekommandeerd worden door den luitenant-generaal Happé, als opperbevelhebber; de le brigade door den generaal-majoor Engelberts; de 2e brigade door den generaal-majoor van Hoey Schilthou- wer, en verder door dc kolonels van Toll, van Thielen, de Bock en Hamming, en de kavallerie door den kolonel Stuxler de Frienesberg. Geracaigdc berigten. Er ligt altijd iets treurigs in eene moeder naast hare dochter op de bank der beschuldigden gezeten te zien, te meer wanneer dit het gevolg is van een vergrijp door een lGjarig meisje begaan, met medeweten, in tegenwoor digheid en vermoedelijk zelfs op aansporing van hare moeder, en bovenal wanneer beide reeds vroeger zijn ver oordeeld geweest. Dit had gisteren weder plaats ter teregtzitting van het provinciaal geregtsliof in Zeeland metl. A.Wuyts en hare moeder. Den 23 januarij des avonds begaf de laatste zich met twee harer kinderen ten huize van een onzer gegoede ingezetenen met een briefje, waarin eenige ondersteuning werd gevraagd. De dienst bode bragt het haren meester, doch in hare afwezigheid trok een mand met wascligoed de aandacht der in het voorportaal wachtendeneen tafellaken wekte de be geerte op en het oudste der meisjes nam het tot zich en verbergdehet.De xnoeder wendde voor dit niet te heb ben ingefluisterd, doch zij zag er niettemin geen be zwaar in het tafellaken den zelfden avond voor ƒ1,60 aan een uitdrager te verkoopen, die het vervolgens weder aan een winkelier alhier verkocht voor ƒ2,13. Het gevolg hiervan was dat onder verzachtende om standigheden de dochter is schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis en de moeder aan medepligtigheid door het helen van gestolen goederen, wetende op welke wijze die verkregen waren. De eerste werd mitsdien veroordeeld tot drie maanden, de laatste tot een jaar korx-ektionele gevangenisstraf en beide solidair in de kosten. De direktie der hollandsehe spoorweg-maatschappij heeft besloten dat ter bevordering van het verkeer tus- schen de twee groote handelsteden, met de zomerdienst aanvangende 1 mei a. s. retourbilletten van Amsterdam naar Rotterdam en van Rotterdam naar Amsterdam tegen verminderde vrachtprijzen zullen worden uitge geven, zoowel op de werkdagen als op de zondagen. Uit Aken wordt aan L'independance beige omtrent het aanstaand pinkster-muziekfeest het volgende ge schreven De dii-ektie van dit feest is opgedragen aan den beroemden Franz Lachncr uit Munchen en aan den heer Wulner te Aken. Als solisten zullen optreden, mevrouw Dusdmann-Meyer van den keizerlijken schouw- burg te Weenen; mejufvrouw Franciska Schreck uit Rome; de lieer Gunz, die het. vorig jaar te Dusseldorp zoo veel roem inoogstte; de heer Hill uit Frankfort en do beroemde violoncellist Joachim, die zich op den derden dag van het feest zal doen hooi'en. Het feest zal geopend worden met eene Suite voor orkest in mi-mineur van Franz Lachncr; voorts maakt daarmede Balthasar van Handel met orgel-akkompanjement het programma van den eersten dag (15 mei) uit. Op den tweeden dag zal worden uitgevoerd: de ouverture van Mozart's toover- fluit, Magnificat vau Baclx, verschillende stukken uit Iphigenia in Aulis van Gluck, de 114 psalm van Men delssohn en de 9e symphonic van Beethoven. Het pro gramma voor den derden dag is nog niet geheel vastgesteld. Woensdag is koning Leopold van België op het kasteel van Lacken teruggekeerd. De koning had des morgens Dover verlaten, kwam ten twaalf uur te Calais en ten vijf uur te Laeken aan. De gezondheidstoestand van koning Leopold scheen zeer gunstig te zijn. Het hof vankassatiete Brussel heeftin het hoogste ressort, met vernietiging der veroox-deeling, een kroeg houder te Antwerpen van regtsvervolging ontslagen, ter zake van het laten dansen te zijnen huize zonder voorafgaand verlof van de policie. Het hof heeft uitge maakt dat de stedelijke policie-verordening te Antwer pen onwettig is, als in strijd met art. 19 der belgische konstitutie, waarbij aan alle burgers het regt wordt toegekend zich vreedzaamen ongewapend te vereenigen. Er heeft zich te Weenen eene kommissie ge vormd, met het doel om de uoodige gelden bijeen te brengen tot het stichten van een monument ter eere van den grooten toondichter Hay dn. In 1820 werd het stof felijk overschot van Ilaydn opgedolven en overgebragt naar Eisenstadt, eene der heerlijkheden van prins Paul Esterhazy, waar een klein gedenkteeken op het graf des beroemden mans werd geplaatst. Toen bij die gelegen heid de kist geopend werd, ontdekte men dat lie.t. hoofd was weggenomen en alle pogingen om eenig spoor daar van te vinden, bleken vruchteloos te zijn, zoo dat het verdwijnen van Haydn's hoofd met eenondoordringbaren sluijer bedekt bleef. Later is gebleken dat een hartstog- telijk aanhanger van Gall en zijne schedelleer zich kort na de eei'ste begraving van het stoffelijk overschot van Haydn, op het kerkhof voor den Hundsthurm, van liet hoofd had meester gemaakt en dat jaren lang in zijn bezit gehouden had, tot dat hij het aan den heer Rosen - baum, secretaris van prins Paul Esterhazy, verkocht.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1