belangrijke onderhandelingen, welke thans gevoerd wor den. Hij gaf echter te kennen dat de oppositie weldra een votum over de politiek van het kabinet zou uitlokken. Het ministerie gaat inmiddels voort met het ontnemen van wapenen aan de tory-partij. De kwestie der vijf on- dersekretarissen van staat in het lagerhuis, welke wij dezer dagen bespraken, is opgelost door het ontslag van den heer Chichester Fortescue, die tot een andere be trekking is geroepen. Dingsdag zijn de keizer cn keizerin van Mexiko door den paus in plegtige audiëntie ontvangen. Na een bezoek aan de St. Pieterskerk te hebben gebragt, gaven zij des avonds een diner, waaraan de ex-koning Frans II van Napels en de kardinaal Antonelli o. a. deelnamen. Ver volgens hebben de keizer en keizerin audiëntie verleend aan de kardinalen, de ministers van den paus, het corps diplomatique en den romeinschen adel. Woensdag is daarop het keizerlijk echtpaar, na een bezoek van den paus te hebben ontvangen, ten vier uur naar Civita Vec- chia vertrokken om de reis naar Mexiko verder voort te zetten. De regering der Donau-vorstendommen heeft aan de vertegenwoordiging een krediet van acht millioen pias ters aangevraagd om een kampte vormen bij Foekschani. Bovendien heeft zij een wetsvoorstel ingediend, waarbij 500.000 worden uitgetrokken voor de kosten welke onaf scheidelijk zullen zijn aan het vertegenwoordigen van prins Couza op het algemeen kongres te Parijs. De heer Drouyn de Lliuys schijnt daaromtrent reeds instruktiën te hebben gezonden aan de verschillende diplomatieke agenten in den vreemde. Het oorlogstooneel. Volgens de Börsen Halle zou er woensdag morgen ten 10 uur een wapenstilstand gesloten zijn tusschen de pruissen en de deuendeze zou duren tot donderdag avond om de deensche troepen in de gelegenheid te stel len de stad Sonderburg te ontruimen. Was dit binnen dezen termijn niet geschied dan zou het bombardement op deze stad geopend worden. Dingsdag avond bevonden zich voor Hüruphaff in de baai van dien naam drie en twintig deensche oorlogs schepen, waaronder het linieschip Skjold. De Kreuzzeitung bevat het berigt dat de pruis- sische opperbevelhebber onmiddellijk na de inneming der duppeler schansen het grootste gedeelte van zijn leger, met het artillerie-park, naar Jutland heeft gezon den om het beleg te slaan voor Fredericia en geheel Jutland te bezetten. Omtrent de inneming der duppeler linie hebben wij tot dus verre van de deensche zijde slechts de volgende zeer lakonische tijding„Het leger bevindt zich op Alsen wij hebben veel dooden en gekwetsten. Het 19e en 20e regement heeft groote verliezen geledendrie kolo nels, een luitenant-kolonel en twee majoors zijn gekwetst. De luitenant-kolonel Schuiten is gesneuveld." Mexiko en Rome, De Wiener presse bevat een artikel omtreut de ver houding tusschen de hoven van Rome en Parijs in ver band met de laatste mexikaansche gebeurtenissen. Daarin wordt beweerd, dat de frausche regering op het punt is om groote koncessiën te erlangen van het paus- lijk goevernement, waarvan de oorzaak moet gezocht worden in de aanvaarding der mexikaansche keizers kroon door den aartshertog Maximiliaan, en in het bezoek van dezen laatsten aan paus Pius. Rome koestert groote verwachtingen van den nieuwen stand van zaken in Mexiko en belooft zich voor de belangen der kerk in Amerika en voor de bestryding van het protestantisme aldaar zeer veel voordeel. Van daar ook dat de klerikale partij in Europa zich over de niet-herstelling van Polen getroost heeft door de gedachte aan het rnoxikaansch keizerrijk. Door dit laatste derhalve met behulp van een denk beeldig suffrage universel in het leven te roepen, heeft keizer Napoleon zich de tijdelijke genegenheid verworven van het hof te Rome en daarvan partij getrokken. Met het oog op de aanstaande veroveringen in Amerika op godsdienstig terfein, heeft de pausselijke regering besloten om zich te Mexiko door een vertrouwd en ener giek persoon te doen vertegenwoordigen. Op raad van den kardinaal Antonelli zou men voor de mexikaansche nuuciatuur den tegenwoordigen minister van oorlog, monseigneur de Merode hebben gekozen, die daarbij tevens tot kardinaal zou worden benoemd. Daar er tus schen deze en de fransche rcgeringjuist geene bijzon der vriendschappelijke verhouding bestaat is dit als eene eerste koncessie aan te merken. De tweede koncessie, waarvan de Wiener Presse mel ding maakt, is veel belangrijker. Deze zou bestaan in de verheffing van den abt Louis Lucien Bonaparte tot kar dinaal. Tot nog toe had de paus aan dezen geestelijke uit het stamhuis des grooten keizers al zeer weinig gun sten bewezen. Thans zal hij in het eerstvolgende kon- sistorie den kardinaalshoed ontvangen. Prins Lucien zal als kardinaal en dit is het belang rijkste tot paus kunnen verkozen worden en indien na den dood van paus Pius IX het konklave in de scha duw der fransche bajonnetten zal vergaderd zijn, zouden tegen dergelijke benoeming, indien Napoleon dit wilde, al zeer weinig bewaren bestaan. Merken wij intusschen op hoe de katholieke kerk juist door het wanhopig hand haven der wereldlijke magt van haar opperhoofd, meer en meer haar prestige begint te verliezen. Zoodra deze wereldlijke magt gekocht moet worden door onderwor penheid aan Napoleon's bevelen in het kiezen van een paus, moet de menigte immers in dergelijk opperhoofd der kerk minder den opvolger van Petrus dan wel een werktuig zien, hetwelk in de hand van een Napoleon III tot politieke bedoelingen word gebezigd. Als een wonder lijk teeken dezes tijds is intusschen de omstandigheid te beschouwen dat een oostenrijksch aartshertog als keizer van Mexiko de bemiddelaar wordt tusschen de tuilleriën en het vatikaan. Le temps verzekert dat de generaal Menabrea, minister van openbare werken in het italiaansch koning rijk, zich sedert eenige dagen te Parijs bevindt om de gevoelens der fransche regering te leeren kennen, met het oog op een mogelijk overlijden van paus Pius. De heer Menabrea schijnt zoowel by de italiaansche een heidspartij als bij de vrienden van den paus gezien te wezen. Frankrijk. De Moniteur bevestigt de verklaring van lord Palmer- ston, in het engelseli parlement gedaan, dat de fransche regering in geen enkel opzigt aan lord Clarendon ver- toogen heeft gedaan ten opzigte van Garibaldi. Van hare bewondering der door de engelsche regering aan den dag gelegde gevoelens ten zijnen opzigte, zwijgt het officieel orgaan. De fransche regering gaat steeds voort met het beletten van alle vereenigingen en vergaderingen, waarin zij een politieke strekking meent te zien. Aan den heer Prevost-Paradol werd onlangs verboden om eene letter kundige verhandeling te houden in de zaal Bartholemy; dezer dagen heeft men aan den heer Frederik Morin gewei gerd om in de zaal der rue de la Paix eene verhandeling over Molière te houden. Thans heeft de regering ook verboden om den 300en jaardag der geboorte van Sha kespeare te vieren. Noch een gedachtenismaal, noch eene bijzondere dramatische voorstelling in het theatre de la Porte Saint-Martin zal mogen plaats hebben. „Wij bevinden ons derhalve zegt de heer Nefftzer in Le temps ten opzigte dezer handelwijze der regering als voor een wonder: wij zien het maar begrijpen het niet. Een punt is intusschen duidelijk: dat in 1864 te Parijs in de hoofdstad der natie, welke aan het hoofd staat der beschaving en onder de krachtigste regering der wereld verboden wordt, wat niet alleen te Londen en in geheel Engeland, maar ook in Duitschland, te Weenen, Dresden, Berlijn, Munchen enz. veroorloofd wordt. Als zonder lingheid grootheid is, dan zijn wij onbetwistbaar zeker op dit oogenblik grooter, dan wij ooit geweest zijn." Uit Algerië zijn te Parijs zeer ongunstige berigten ontvangen. De nomadische stammen in de provincie Oran hebben namelijk een aanval gedaan op eene vrij sterke lcolonne fransche troepen en deze totaal vernield. Slechts aan zeer weinige manschappen is het gelukt aan deze slagting te ontkomen om het berigt dezer nederlaag aan de fransche autoriteiten over te brengen. Ijanöclsbcriijtcn. Graanmarkten enz. Amsterdam 20 april. Raapolie op zes weken ƒ43. Lijnolie op zes weken 42 f. Prijzen van eflekten. Amsterdam 21 april. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2£ pet. 63 dito dito dito 3 754 dito dito dito 4 99$ Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certifikaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96:] Certifik. Hope co4 n 70-* Oblig. dito 1855, 6e serie 5 831- dito dito Leening 1860 4$ 83$ Certifikaten6 48$ Aand. spoorweg187$ Polen. Scliatkistobligatiën4 69$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 8V dito 1847/1852 2$ 29$ 81 5 65 3 786 Italië. 5 62£ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 49$ 45$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47 dito 1856—1862 3 46 Griekenl. dito (blaauwe) 5 22$ Turkije. Obligatiën (binnenl.) 6 48* Vereen.Stat. dito (1874) 5 59$ Illinois. 7 68$ Mexiko. 43$ Grenada. dito afgestempeld 4* Venezuela. 2 Ondertrouwd A. RITCHIE, van Middelburg, Vlissingenen den 21 April 1864. M. DOMMISSE. Eenige kennisgeving. Bevallen van een' Zoon A. RIENSTRA—HORDIJK. Yeere, 20 April 1864. Voorspoedig bevallen van een' Zoon L. M. S. VER MAAS—DAMAN. Middelburg, 21 April 1864. Heden overleed, na een kort doch smartelijk lijden, mijne geliefde Echtgenoot ELIZABETH JOHANNA BEKAAli, in den ouderdom van 48 jaren en 7 maanden, waarvan ik ruim 13 jaren genoegelijk met haar mogt vereenigd zijn. Ik verlies in haar eene trouwe Gade en bet eenig Kind uit ons huwelijk eene brave en zorgvolle Moeder. Aardenburg ABm. YAN DE PLASSCHE. den 19 April 1864. Heden overleedtot groote droefheid van mij en mijne zes Kinderen, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot LAM- BERTUS VAN DEN ABEELEin den ouderdom van 48 jaren, in leven Genees-, Heel- en Verloskundige te Oost- en West-Souburg. Oost-Souburg, Wed. M. v. d. ABEELE den 21 April 1864. SANDERSE. Eenige kennisgeving. De Notaris P. LOEFF, te Koudekerke, met de vereffe ning der zaken, van het Kantoor van wijlen den Notaris D. UYTTENHOOVEN, te Vlissingen, en die van den Boedel van dien overledene belast, verzoekt belang hebbenden voor inlichtingen en betalingen zich ten zijnen Kantore te vervoegen. Koopdagschulden zullen door den Heer W. DE WOLFF, te Vlissingen, worden ontvangen. IIEIVËMARKEIV. Twee magtige Rijken juichen over de overwinning, die zij op een klein maar moedig en nijverheidlievend volk behaalden. Dat volk strijdt voor ziju Vaderland, voor zijne vrij heid maar moest onlangs voor de overraagt bukken het deed dit evenwel niet dan na vele en bloedige offers te hebben gebragt. Nederland moet, als Staat, neutraal blijven, maar toch gelooven wij dat elk Nederlander sympathie gevoelt voor de overwonnenen; elk Nederlander moet beseffen,, dat als overmagt en geweld in Europa voor regt gelden, ook de toekomst voor zijn Vaderland duister is. De ondergeteekendeu schroomen niet voor hun gevoe len uit te komen; in het vertrouwen dat dit door hunne gewest- en stadgenooten wordt gedeeld, verklaart ieder hunner zich gaarne bereid om Giften in ontvang te nemen, ten behoeve der gekwetste Denen en dei- betrekkingen van de gesneuvelden. Zij doen geene collecte en zenden geene Inschrijvingsbiljetten rond; vau de ontvangene Giften en het daarvan gemaakt gebruik zal door middel van dit Blad mededeeliDg wor den gedaan. Middelburg, 22 April 1864. Mr. W. C. BORSIUS. Jhr. Mr. J. W. M. SCHORER. A. W. TEDING VAN BERKHOUT. J. A. TAK. J. FAK BROUWER. gijp3 Zij die nog in het heztfaa^gtb'H zijn van ingevukle- In schrijf biljetten vooi^het JStandbeeld van GIJSBERT+ KAREL Graaf VA^ HOGENDORPworden beleefde

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3