MIDDELBURGOTE C O U R A N T. N°' 64. Donderdag 21 April. Editie Tan woensdag avond 4 ure. BEKEN091AHINC}. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat volgens beschikking van zijne excel lentie den minister van binnenlandsche zaken van den 5 dezer, no. 226, 3e aïcl., het kanaal van Neuzen op Nederlandsch grondgebied, in het belang van de uit te voeren werken, zal worden afgetapt van den 1 mei tot den 15 junij aanstaande. Middelburg, den 9 april 1864. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. öinnenlanïr. Middelburg 20 april. In de op maandag gehouden vergadering van vennoo- ten der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart werd tot bestuurder herkozen de heer mr. T. A. Lambrechtsen en tot kommissaris de heer G. J. Sprenger. De rekening der dienst 1863 sloot met een goed saldo van ƒ25.916,56. Die der reserve-kas met ƒ36.462,04. De balans in debet en kredit op 145.285,50. Aan het reservefonds werd toegevoegd ƒ15.299 uit het eerstgemeld goed slot, terwijl het dividend werd vastgesteld op ƒ120 per aandeel. Nog werd besloten om, te beginnen met 1 mei, retourkaarten tegen verminder den prijs af te geven, geldig voor het gansche jaar. Volgens het proces-verbaal van de kommissie tot be oordeeling der voortbrengselen van tuinbouw enz., ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen ingezonden voor de 27e tentoonstelling van het genootschap voor tuin-en landbouw: Dordrechtsche Flora, is o. a, een zilveren medalje toegekend aan den heer A. Blaas Ez. alhier, voor twee siergewassen. Uit Zierikzee meldt men ons dat de heer dr. F. Keiler de benoeming tot lid van den gemeenteraad aldaar niet heeft aangenomen en dat op maandag 2 mei e. k. een nieuwe verkiezing zal plaats hebben. Een Uij het departement van koloniën ontvangen reg£ringstelegrain, gedagteekend Batavia 14 maart jl., luidt: „Demang Lehman gevangen genomen en opge hangen te Martapoera." {Staatscourant.) Aanstaanden vrijdag of zaturdag wordt H. M. de konin gin in de residentie uit Stuttgart terug verwacht. Haar doorluchtige vader, Z. M. de koning van Wurtemburg, schijnt zich thans buiten gevaar te bevinden. De ridder Huyssen van Kattendyke, minister van marine, in van Engeland in de residentie teruggekeerd. Tot leden der jury voor de internationale tentoon stelling van tuinbouw enz., den 24 dezer te Brussel te openen, zijn in Nederland de volgende heeren benoemd: jhr. mr. W. M. de Brauw, W. C. M. de Jonge van Ellemeet, C.Glijm, J. H. Krelage, J. D. Kruseman, H.M. Ram. J. van den Ouweland, van Lunteren, J. Versteeg en Witte. trouw, die op kerkelijk gebied hier en elders te vaak worden miskend door hen, die bezoldigd worden uit de voordeel en van een kerkgenootschap, welks belijdenis zij versmaden. Uit eene goede bron verneemt men, dat te Tilburg, in het paleis van wijlen Z. M. Willem II, eene rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen kfe.sus zal worden gevestigd. Men schrijft uit 's Hertogenbosch 15 april: „Gisteren avond heeft de heer Chantepie de la Saussaye, van Rotterdam, aldaar in de waalsche kerk eene gods dienstige voordragt gehouden in de nederduitsche taal, daartoe, naar men verneemt, door het bestuur dier kerk aangezocht, ten einde een dam op te werpen tegen de moderne theologie, welke daar door den predikant Mos- selraans gepredikt wordt. Achtereenvolgens zijn nog door voormeld waalsch kerkbestuur eenige corypheën van het behoudend godsdienstig beginsel, o. a. professor van Oosterzee en de heer Gunning, uitgenoodigd om de pogingen van den heer Chantepie de la Saussaye te komen ondersteunen. Volgens het Leidsche dagblad wordt uit Leiden thans ook van andere zijde een adres gezonden aan het hervormd konsistorie te Parijs, houdende volkomen sympathie met de gronden van het besluit van denpresbyterialen raad, betreffende den predikant Coquerel, dat in geenen deele te kort doet aan de vrijheid van godsdienst en waarbor gen geeft voor gewetensvrijheid, welke vrijheid daarin bestaat, dat men vrijelijk zijne persoonlijke geloofsover tuiging belijdt en de predikant in eene godsdienstige vereeniging hen rondom zich vergadert, welke die over tuiging deeleu. In dat besluit zien de adressanten eene belangrijke schrede op den weg van waarheid en regt, een terugkeer tot voorvaderlijke eerlijkheid en goede Van het deensche konsulaat alhier ontvangen wij mededeeling van de volgende kennisgeving van het ministerie van marine te Kopenhagen, gedagteekend 13 april: „Het ministerie van marine brengt bij deze ter open bare kennis, dat buiten de havens en ingangen, welke volgens vroegere bekendmakingen geblokkeerd zijn, ook Dantzig en Pillau van den 19 dezer maand af, in staat van blokkade zullen zijn. „Het vorenstaande is ter kennis gebragt van de bij het hof van Z. M. den koning geakkrediteerde vertegen woordigers en deze bekendmaking zal medegedeeld worden aan de loodsen van alle door den Sond en de Belt passerende schepen, die hunne hulp inroepen. (iV. rollerd. courant.) Benoemingen en besluiten. KiDDKRORDEN. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw de generaal-majoor F. van Heurn, van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, laatstelijk chef van het bureau der genie bij liet depar tement van oorlog. schutterijen. Eervol ontslag verleend aan den kapi tein bij de dienstdoende schutterij alhier C. J. Boogaert. Benoemd bij de dienstdoende schutterij alhier tot kapitein jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, thans lste luitenant; tot 1ste luitenants mr. J. van de Graft en C. D. Tielenius Kruythoff, thans 2de luitenants; tot 2de luitenants H. P. van de Graft en A. Luteyn, thans schutters. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenants ter zee 2e klasse G. M. Schuurman en J. C.Egter, beide in Oost-Indië, alsmede jhr. G. A. Tindal. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ2400 's jaars, aan den generaal-majoor F. van Heurn, chef van het bureau der genie bij het departement van oorlog, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede door hem bewezen diensten. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs tot generaal-majoor en tevens tot chef van het bureau der genie bij het departement van oorlog, de kolonel G. A. van Kerkwijk, van het korps, thans inspekteur in de le iuspektie van fortifikatiëntot kolonel en inspek teur in de le inspektie van fortifikatiën, de luitenant kolonel W. S. van der Hart-Beck, van het korps tot ko lonel en inspekteur in de 2e inspektie van fortifikatiën de adjudant des konings in buitengewone dienst en lui tenant-kolonel M. D. graaf van Limburg Stirum, van het korps, thans reeds met die funktiën belast; tot luitenant kolonel, de majoor M. J. de Bruyn, van het korps; tot majoor, de kapiteins le klasse jhr. J. F. van Thye Han nes, S. II. Mossel en II. Wclsink, allen van het korpstot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenants J. Kalff, jhr. L. J. van Teylingen, werkzaam bij de koninklijke mililaire akademie, en W. F. Koster, werkzaam bij het departement van oorlog, allen van het korps; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants W. Rooseboom, J. H. de Ridder en J. J. Brouwer, allen van het korps. Benoemd tot kommandant van het bataljon mineurs en sapeurs, de luitenant-kolonel P. F. H. Mascheck van het korps. Op verzoek het non-aktiviteits traktement verleend aan den kolonel J. H. L. Rijsterborgh, kommandant van het bataljon mineurs en sapeurs, in afwachting dat om trent hem nader zal worden beschikt. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1800 'sjaars, aan den kolonel J. W. Copes van Hasselt, kommandant van het 4e regement dragonders. Benoemd bij het wapen der kavallerie: bij den staf, tot majoor, de ritmeester le klasse H. E. de Bruyn, van het 2e regement dragondersbij het 2e regement dragonders tot ritmeester 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant L. de Perponcher, van het korpstot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant H. P. C. de Pauw Gerlings, van het korps; bij het 3e re gement dragonders: tot majoor, de ritmeester le klasse jhr. W. F. Tindal, van het korps; tot ritmeester 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant J. II. Roos- male Nepveu, van het 4e regement dragonders; bij het 4e regement dragonders: tot kolonel en kommandant van het korps, de luitenant-kolonel P. A. J. H. Boreel de Mauregnault, van het 5e regement dragonders; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant W. Voorbeytel van het korps; bij het 5e regement dra gonders, tot luitenant-kolonel de majoor A. P. H. Boel- laard van het 3e regement dragonders. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang), de officier van gezondheid 3e klasse J. G. Bruns, van gemeld personeel, thans dienstdoende bij het 4e regement dragonders. Marine en leger. Zr. Ms. korvet met stoomverinogeu Prinses Amelia, kommandant de kapitein-luitenant ter zee J. J. Wickers, den 24 februarij van Paramaribo naar Rio Janeiro ver trokken, is den 16 maart op 37 gr. 42 rain, wester lengte en 25 gr. 50 min. noorder breedte gepraaid door een nederlandsche kof. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. fregat Prins Maurits der Nederlandenkom mandant dc kapitein-luitenant ter zee II. Kemperheeft op 31 maart de reede van La Valette verlaten en is den 6 dezer ter reede van Corfu gearriveerd. Aanstaanden vrijdag vertrekt van Vlissingen over Middelburg een detachement mariniers, sterk 59 onder officieren en manschappen, onder geleide van den 2en luitenant J. L. Cadet, bestemd voor Zr. Ms. transport schip Heldin, liggende te Willemsoord. Gemengde berigten. Een aantal vrienden en vereerders van wijlen den hoogleeraar J. M. Schrant te Leiden hebben het plan, om een gedenkteeken op diens graf op te rigten. Aan den schouwburg in de Josephstad te Weetien is voor den tijd van eenige weken geëngageerd de spaansclie danser Danato, die hoogst waarschijnlijk eenig in zijne soort mag genoemd worden, want gemelde heer Danato heeft slechts één been. Een groot aantal ambtenaren in de hertogdommen Sleeswij k en Holstein,die reeds den eed van getrouwheid aan den koning van Denemarken hadden afgelegd, heb ben eene vergadering te Neumunster gehouden op zon dag 11. Daarin is besloten om dien eed terug te nemen en daarvan kennis te geven aan de deeusche regering. Dezer dagen is eene dame tot beambte bij het tele- graaf-bureau te La Rochellebenoemd. Naar men verneemt is dit de voorbode van een meer algemeenen maatregel in Frankrijk, strekkende om de meerderheid van het per soneel der telegraaf-bureaux voortaan uit vrouwen te doen bestaan. Onder de gesignaleerde personen, in het Politieblad aangeduid, bevindt zich II. J. Valk, oud 27 of 28 jaren, koopman in manulakturen, tegen wien door de arrondis- sements-regtbank te Zierikzee, 26 maart jl., wegens op-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1