daar zij Napoleon's gevoelens zoo plotseling hebben gewijzigd. Waarin deze koncessiën bestaan is echter nog een onopgelost raadsel. Wel beweert men dat Engeland zich bereid zou hebben verklaard om in depool- sche kwestie Napoleon ter zijde te staan, op voorwaarde dat de keizerlijke regering in de Slees wij k-holsteinsche kwestie hare medewerking zou verleenen tot eene oplos sing naar den zin van Engeland, maar dan zou dit waar schijnlijk eene revolutie in de bondgenootschappen der staten te weeg brengen, Rusland, Pruissen en Oostenrijk tegen Italië, Engeland en Frankrijk doen optreden en een algemeenen oorlog ten gevolge hebben. Dit laatste kan, gelooven wij, Engelands staatkunde niet wezen. Wij gelooven daarom dat er meer waarschijnlijkheid bestaat voor het gevoelen, hetwelk de deenscli-duitsche kwestie, die nog niet opgelost is, in verband brengt met eene andere kwestie, welke slechts eene zeer twijfel achtige, immers zeer tijdelijke oplossing ontvangen heeft, namelijk de mexikaansche. Welk doel Napoleon III ook hebben moge ten opzigte van dit amerikaansch gebied, zeker is het dat hij keizer Maximiliaan niet aan zijn lot zal kunnen overlaten, indien de Yereenigde Staten in lateren tijd het beginsel van Munroe zullen willen hand haven. Dat de belangrijke koncessie van Engeland eene overeenkomst zou zijn om de mexikaansche monarchie te handhaven en aan Maximiliaan de kroon van Monte zuma te waarborgen, komt ons in den tegenwoordigen stand van zaken waarschijnlijker voor dan alle andere onderstellingen. Ook dit laatste is intusschen slechts eene onderstelling. Wat de oorzaak dan moge wezen van het tijdelijk her stel der goede verstandhouding tusschen Napoleon III en het ministerie Palmerston, vrij algemeen wordt dit als feit aangenomen. Defranscheen engelsche vertegen woordigers op de konferentie, welke woensdag zal moeten geopend worden, zullen dus eene lijn trekken. Welke houding Rusland zal aannemen behoort nog tot de talrijke konferentie-omstandiglieden, welke door een sluijer zijn bedekt. Een voorstel tot een wapenstilstand zal, naar men uit verschillende bronnen verneemt, op de konferentie on middellijk worden aan de orde gesteld. Daar echter het pruissisch leger tot dusverre al zeer weinig laauweren heeft behaald, vreest men van den heer von Bismarck eene zeer hevige oppositie. Omtrent den gezondheidstoestand van paus Pius IX worden weder gunstige berigten aangebragt. De gisting welke onder de bevolking te Rome ontstaan was, met het oog op een eventueel overlijden van den kerkvoogd, is intusschen niet verminderd. Berigten uit die hoofdstad melden dat op 12 april in de straat Palanbella weder een bom is geworpen, waardoor drie personen gekwetst werden. Tot dergelijke demonstratiën blijft men zich echter bepalen. Voorts wordt er gesproken van het vin den van dokumenten betrekkelijk het eenheids-komitee en eene daarmede in verband staande arrestatie. De voorstellen tot konstitutionele hervormingen, welke door de spaansche regering bij de cortes waren ingediend, zijn dezer dagen met niet minder dan 187 stemmen ver worpen. Slechts vijftien leden hadden hunne stem ten gunste daarvan uitgebragt. Het'ministerie schijnt echter nog niet te zullen aftreden. Het oorlogstooneel. Te Parijs wordt beweerd dat met liet oog op de oppo sitie, welke Pruissen op de konferentie tegen een wapen stilstand zou kunnen voeren, de duppeler verdedigings linie zal worden ontruimd, indien namelijk de pruissen niet mogten slagen om deze voor 20 april, den dag van de opening der konferentie, stormenderhand te bemag- tigen. Of echter de heer von Bismarck zijne eerzucht, door dergelijke overwinning bij overeenkomst, zou kun nen bevredigd achten, valt zeer te betwijfelen. Mogt dit echter het geval zijn, dan worden de pruissen in bezit gesteld van den in puin geschoten molen van Duppel en de verdedigingswerken op Sundewitt, terwijl de denen zich terugtrekken op het eiland Alsen. Uit Berlijn wordt van 15 april gemeld, dat op den vorigen dag twee oorlogsstoombooten met transport schepen, onder engelsche vlag, in de Hörup Haffzijn binnen geloopen. Deze baai bevindt zich aan het zuide lijk gedeelte van het eiland Alsen. In hoe verre dit door Le Oonstitutionnel medegedeelde berigt in verband staat met de ontruiming van de duppeler stelling door de denen, wordt door geene nadere tijdingen opgehelderd. Aan The morning Herald wordt gemeld dat de maarschalk von Wrangel, door het vreessclijk schudden in den zadel, ten gevolge van het steigeren van zijn paard hetwelk door het springen van een bom verschrikte, eenigzins ongesteld is geworden. Binnen een paar dagen «hoopte men hem toen, 11 april, weder hersteld te zien. Volgens den berigtgever der Koln. Zeitung zouden de pruissische troepen bij het stormloopen tegen de deensche redoutes in de eerste plaats te worstelen heb ben met de grachten, waarin zich verschillende scherpe werktuigen bevinden, zoo als zcissen, eggen en derge lijke voorwerpen. Vervolgens zijn de deensche redoutes voorzien van een traliewerk, zamengesteld uit zeer sterke koperen telegraafdraden, welke zeer moeijelijk te verbreken zullen wezen. De eerste gelederen der aan vallers zullen derhalve voorzien moeten zijn van takke- bossen om de grachten te vullen, terwijl anderen de koperen draden zullen moeten doorhakken. De bemag- tiging van de deensche redoutes op dergelijke wijze zal intusschen zeer veel manschappen kosten. Door de Preussischer Staats-Anzeiger wordt het volgende oorlogsbulletin medegedeeld van 16 april. „De pruissische battery en op den linkervleugel van den Alsener Sund hebben op 14 april een gelukkig ge vecht geleverd met de vijandelijke artillerie. Eene deen sche drijvende batterij, met getrokken geschut gewapend, welke schitterend manoeuvreerde, werd daarbij gedwon gen tot den aftogt. Ons verlies bedraagt twee dooden en verschillende gekwetsten. Gedurende eenigen tijd werden drie kanonnen tot zwijgen gebragt. De landhoeve Rönhof op het eiland Alsen alsmede eenige tenten tot een kamp vereenigd, zijn door vuurpijlen in brand geschoten. Mexiko en de Yereenigde Staten. In een dagblad van New-York, het hoofdorgaan der republikeinsche partij, hetwelk geheel in den geest van den president der Vereenigde Staten wordt geredigeerd, vindt men het volgende omtrent den nieuwen stand van zaken in Mexiko: „De fransche regering heeft zijne uitgestrekte plannen ten opzigte van het latijnsch ras in Amerika nog niet opgegeven. Wij mogen verwachten dat Maximiliaan omtrent deze kwestie in overeenstemming met Frank rijk zal te werk gaan. Hij zal op ons vaste land de euro- pesche beschaving vertegenwoordigen en de amerikaau- sche trachten te verdringen. Bij zijne aankomst in de mexikaansche hoofdstad zal hij, voor zoover wij weten, slechts één amerikaansch gemagtigde aantreffen, gereed om hem te erkennen en zich met hem in betrekking te stellen: een gemagtigde van het rebellen-bestuur te Richmond. De verhouding van den nieuwen keizer daarentegen met de Vereenigde Staten en met het grootste getal der amerikaansclie republieken van latijnsch ras zal bezwaarlijk vriendschappelijk kunnen wezen. „In ons vaderland zal de onderdrukking van den opstand alle politieke partijen hereenigen tot eene krachtige handhaving van Munroe's beginsel. In Zuid- Amerika wint het denkbeeld van een kongres en van een bondgenootschap tusschen alle amerikaansche staten van het latijnsch ras, gerigt tegen den europeschen invloed, steeds meer en meer veld. Deze twee rigtingen zullen waarschijnlijk binnen korten tijd de republikein sche tendenzeu in Mexiko krachtig geuoeg ondersteunen om de poging te doeu mislukken van hen, die de europe- sche staatsinstellingen op amerikaanschen bodem willen overplanten." Frankrijk. Het bezoek van lord Clarendon aan het fransche hof is het onderwerp der beschouwingen van verschillende parijsche dagbladen. La france verzekert te dien opzigte dat tusschen den britschen staatsman en de keizerlijke regering is overeengekomen om bij de opening der kon ferentie reeds dadelijk op eene wapenstilstand aan te dringen. Bij de onderhandelingen tusschen lord Clarendon en do regering zou voorts gebleken ziju dat Engeland zich met Frankrijk omtrent alle te ontstane lcwestiën zou willen verstaan om daarin een zeker en gemakkelijk middel te vinden ter oplossing van alle tegenwoordige en toekomstige verwikkelingen. Ook het dagblad La presse beweert dat het verblijf van lord Clarendon te Parijs een zeer gunstigen invloed lieeft uitgeoefend en dat het herstel der entente cordiale tusschen beide mo gendheden, aanleiding zal geven tot belangrijke ver minderingen op het fransch budget van oorlog. In verband hiermede wordt tevens berigt dat het wetgevend ligchaam in zijne vergadering van zaturdag mededeeliug heeft ontvangen van verschillende additionele voorstel len tot vermindering van eenige uitgaafposten op het budget van 1865. Omtrent het bezoek van lord Clarendon wordt in eene mededeeling uit Parijs aan L'indépendance beige gezegd dat lord Clarendon, bij zijne komst aldaar, den keizer niet zeer ten gunste van de engelsche regering gestemd vond, ten gevolge der kwestie van den heer Stanfeld, en van de wijze waarop Garibaldi te Londen ontvangen werd, waarover de Moniteur clan ook het diepste stilzwijgen heeft bewaard. Bovendien dagteekent deze stemming ten opzigte van Engeland nog altijd van het oogenblik der weigering van deze mogendheid om tot het kongres toe te treden. Men moet nu wel aanne men dat de britsche regering zeer belangrijke konces siën heeft gedaan aan keizer Napoleon, om de goede verstandhouding te verklaren, welke thans tusschen Engeland en Frankrijk ontstaan is; omtrent deze door Engeland gedane koncessiën verkeert men intusschen nog in het onzekere. In den Moniteur zijn eenige dekreten opgenomen van keizer Maximiliaan van Mexiko, welke betrekking hebben op eenige financiële maatregelen. Le Courrier du Dimanche bevat eenige inlichtin gen omtrent eene depeehe van den heer Drouyn de Lhnys omtrent de cleensch-duitsche kwestie, gedagteekend van 7 april. Daaruit blijkt dat Frankrijk wel het suffrage universel als middel heeft aanbevolen om de kwestie op te lossen, maar toch bereid is om het traktaat van Lon den te eerbiedigen. De Moniteur deelt de overeenkomst mede tusschen de regering en Mexiko gesloten. Daarin wordt bepaald dat het fransche leger zoo spoedig mogelijk tot 25.000 man zal worden terug gebragt, daaronder begrepen het vreem denlegioen. Deze fransche troepen zullen vervolgens Mexiko verlaten, naarmate de organisatie des mexikaan- schen legers zal vorderen. Het vreemdenlegioen van 8000 man zal na de terugroeping van alle andere troepen nog zes jaren lang in Mexiko achterblijven. Overal waar het garnizoen niet uitsluitend uit mexikanen bestaat, zal bet kommandement worde uitgeoefend door een fransch officier, die zich echter niet zal mengen in de burgerlijke administratie. De oorlogskosten totjulij 1864 zijn berekend op 270 millioen, welke door Mexiko van dien tijd af zullen worden betaald. Jaarlijks zal dit 25 millioen kapitaal bedragen. 3cctijDino,cn. Het schooner brikschip Vertrouwen, gezagv. T. D. de Ruiter, is den 12 dezer van Cardiff wel in zee gekomen, bestemd naar Rio Janeiro. Het berigt in het nommer van zondag dat het schip Catharina Elisabeht gezv. J. Pander gezeild was, is onjuist. Op de geruchten wegens blokkade naar Dantzig werd door de recders order gegeven om voorloopig niet naar zee te gaan. üJanMsbcriatm. Mcckrapprijzcn. Rotterdam 18 april. Er werd heden redelijk geveild. Bij een goede handel bleven de prijzen vast. Graanmarkten enz. Rotterdam 18 april. Rogge, paardenboonen, haver en wit zaad, 20 cent hooger. Overigens onveranderd. Axel 16 april. Tarwe /8,10 a ƒ8,40; Rogge ƒ5,30 a 5,60YVintergcrst 5,40 a f 5,80; Zomer dito/4,85 a ƒ5,15; Haver 2,80 a 3,25Paardenboonen 5,30 a f 5,60; Duivenboonen ƒ5,90 a/6,15; Bruineboonenf7, h f 7,70; Groene erwten ƒ6,05 a ƒ6,55; Gele dito ƒ5,90 a ƒ6,15; Boekweit ƒ6,55 a ƒ7, Prijzen van e (lekten. Amsterdam 16 april. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2} pet. 63$ dito dito dito 3 76$ dito dito dito 4 99^ Aand. Handelmaatschappij 4} België. Certifikaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101 Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 87$ dito dito Leening 1860 4$ 89 Certifikaten6 Aand. spoorweg189$ Polen. Scliatkistobligatiën4 71>', Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 59j dito 1847/1852 2} 30$ dito rente Amsterdam5 82 dito nationale 5 66 Bank aktien3 Italië. Leening 18615 62} Spanje. Obligatiën Qwnnenlandsche) .3 „491$- dito V,\3 thans 2} 45$ AmbftfsabJe\séÜiuld Portugal. Öbiliga.tië.n^ 18683 47$ ■dito lSÖÖ-f-iséï3 47} Griekenl. dito" (blaauwe) 5 23$

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3