eenige weken in een kofter opgesloten gehouden en slechts weinig eten gegeven. Het kind is ter verpleging naar een gasthuis gebragt, en de onnatuurlijke ouders zijn in hechtenis genomen. Eenige dagen geleden gaf deheerMichelette Parijs een gekostumeerd bal, dat zich door groote zonderling heid onderscheidde. Hit kiesche oplettendheid en zonder eenige onderlinge afspraak droegen al de genoodigden kostumes, welker onderwerpen of typen aan de histori sche of dichterlijke werken des gastheers ontleend waren. Men zag er zoo wel vogels en inselcten als kleine minne goden, ja zelfs de zee was zinnebeeldig voorgesteld. Mevrouw Sand verscheen als too ven aarster, de gravin de Montemerli als het bevrijde Italië, hare zuster als het bevrijde Venetië, enz. De heer Michelet droeg het zedig kleed van Franklin, en zijne echtgenoot stelde de historie van Frankrijk voor. Terwijl DuitsoMand Europa in rep en roer brengt om aan de sleeswijk-kolsteiners de duitsche vrijheid te doen erlangen, is het te wenschen dat men zich in deze her togdommen een juist denkbeeld vorme van deze duitsche vrijheid. Een staaltje daarvan leverde dezer dagen de hertogelijke regering van Nassau. De tweede kamer van dit hertogdom had namelijk gemeend jegens deze rege ring in het adres van antwoord op de troonrede te moeten gewagen van de ontevredenheid der natie over zekere regeringshandeling. De regerings-kommissaris verklaarde echter dat, indien het adres eenigerlei afkeu ring bevatte over een daad der regering, het adres door deze niet zou worden aangenomen. Eenige leden zullen thans voorstellen om het zeer breedvoerig adres door de volgende zinsnede te doen vervangen„Zeer doorluchtig hertog enz., daar de kommissaris der regering, de heer Werren, ons verboden heeft om af te keuren en de kamer geen reden heeft om goed te keuren, blijft ons slechts over om op de eerbiedigste wijze te verklaren dat wij blijven uw getrouwe en gehoorzame landdag." Thermometerstaiiul 13 april 's av. 11 u. 43 gr. 14 's morg. 7 u. 43 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 11 u. 46 gr. 15 'smorg. 7 u.44 's midd. 1 u. 63 gr. Cmitrnlanö Algemeen overligt. Het bezoek van lord Clarendon aan het fransche hof wordt door sommige dagbladen in verband gebragt met geruchten van een herstel derfransch-engelsche alliantie, welke, gelijk men weet, na de kongres-onaangenaam- heden geheel vernietigd werd. De aftreding van den heer Stanfeld is de eerste stap geweest, welke tot eenige meerdere toenadering zou geleid hebben. Of men een herstel der entente cordiale van Napoleon's zijde mag verwachten, zal intussehen spoedig kunnen blijken uit de houding welke de heer de la Tour d'Auvergue op de konferentie zal aannemen. De ontvangst van Garibaldi in Engeland, heeft den generaal ook in Italië weder zijn vroeger prestige terug gegeven. Mogt dit een der redenen voor den bewoner van Caprera zijn geweest om een bezoek te brengen aap Engeland, dan heeft hij zijn doel wel bereikt. Een mani fest aan de italianen om onder zijne bevelen een vrijkorps te vormen zou thans weder van wijd en zijd vrijwilligers doen toestroomen. De geruchten van eene aanstaande wijziging in het italiaansch ministerie worden gelogenstraft. Wel heeft de heer Visconti Venosta onlangs zijn ontslag ingediend doch de minister heeft dit op verzoek weder ingetrokken. Voorliet oogenbllk blijven derhalve alle leden van het kabinet aan het bestuur. Gelijk men weet is er weder een japansch gezantschap naar Europa vertrokken. Volgens het dagblad La France is dit te Suez aangekomen. Men meent dat de vijf en dertig personen, waaruit dit gezantschap bestaat, zich omstreeks 16 april te Alexandrië naar Marseille zullen inschepen. Onder de landen, welke zij met een bezoek zullen vereeren behoort ook Nederland. Men zal zich herinneren dat wij onlangs eenige berig- ten omtrent den opstand op St. Domingo mededeelden, waaruit bleek dat de toestand der spaansche troepen aldaar ver van schitterend was. Het verdient derhalve de aandacht dat de spaansche regering in de Cortes heeft te kennen gegeven dat zij den oorlog ten krachtigste zal doorzetten om den opstand te onderdrukken. ïïet ooilogstooneel. Maandag zijn de pruissiseke troepen voor Duppel begonnen met het vuur te openen uit mortieren; dit schijnt aan de deensche verdedigingswerken zeer veel nadeel te hebben toegebragt daar, volgens eene depeche van de Börsen Halle, de deensche batterijen slechts een zwak vuur onderhielden en reeds drie redoutes tot zwij gen waren gebragt. Volgens deze zelfde depeche zou de deensche bevelhebber te Duppel toebereidselen maken om de duppeler linie te ontruimen. De pruissiseke Staatsanzeiger zegt in het nommer van dingsdag dat de deensche artillerie te Duppel tot zwijgen is gebragt en de redoutes no. 1, 2, 3, 4, 5 en 6 zeer veel geleden hebben. De pruissiseke kogels had den den molen van Duppel vernield, welke den vijand tot observatorium verstrekte. In Jutland hebben de pruissische troepen weder eene voorwaartsche beweging gemaakt en na een kort gevecht Horsens hernomen. Zij rukken thans naar Hanstedt. De veldmaarschalk, vrij heer von Wrangel, heeft dezer dagen bij proklamatie aan de bewoners van Jutland be volen om alle wapenen, welke zij in hun bezit mogten hebben, aan de autoriteiten te Holding en te Veile uit te leveren op strafte van voor een krijgsraad te worden gebragt. Do- bosckwachters op koninklijke domeingoe deren mogen echter hun geweer behouden, maar zullen daartoe een certifikaat moeten erlangen en bovendien verpligt zijn om „het noodige wild" voor het gealli eerde leger te leveren. In deze zelfde proklamatie geeft voorts de opperbevel hebber der geallieerden een blijk van zijne menschlie- vendheid jegens de armen. Hij dekreteert namelijk dat uit de bosschen, behoorende tot koninklijke domein goederen, aan de armen van elke gemeente in Jutland zoo veel brandhout moet worden verschaft dat zij daar van „een jaar lang" zullen kunnen stoken. Dit hout zal op kosten der verschillende gemeenten den armen franko te huis moeten bezorgd worden. Men ziet dat de vrijheer von Wrangel zich populair schijnt te willen maken. De berigten van eene aanstaande ontruiming der duppeler linie worden niet bevestigd. Wel was woensdag op de beurs te Weenen het gerucht verspreid dat de duppeler linie reeds ontruimd was, maar van elders is daaromtrent verder niets vernomen. Uit Koppenhage wordt daarentegen gemeld dat maandagmorgen, 11 april, de pruissische troepen weder eenige lauweren hebben trachten te verwerven door een aanval te beproeven op den deenschen regter- en linkervleugel. De pruissen werden daarbij echter teruggeslagen. Zoo verloopen de dagen, welke aan de konferentie voorafgaan, zonder aan aan de pruissen lauweren te brengen, tenzij de heer von Bismarck het bombardement van Sonderburg en het dooden van eenige vrouwen en kinderen als een heldenfeit beschouwen mogt. Be mexikaansche kroon. Volgens een telegram uit Miramar van dingsdag nam de keizer in beterschap toe en zou waarschijnlijk weldra de reis naar Mexiko aanvaarden. De keizer had voorts tot minister van het keizerlijk huis benoemd den heer Valasquez; tot generaal-adjudant, graaf Wolltot staatsraad den heer Schergenlecher; tot ceremonie-mees- ter den markies Corio; tot gezant te Brussel den heer Aranj ueztot gezant te Rome den heer Aguilartot kapitein der keizerlijke garde den graaf Bombellestot kommandant van het paleis den heer Radonetztot kon sul-generaal te Weenen, den heer Herzfeld. Uit Triest wordt gemeld dat aldaar een vrijkorps voor Mexiko wordt georganiseerd. Onder de personen, die voorts den keizer van Mexiko naar zijne staten zullen vergezellen behoort ook de sui kerbakker von Dracek te Praag. De keizer, zoo beweert men te Weenen, heeft gelijk dat hij een suikerbakker mede neemt, daar Mexiko hem voorzeker al zeer weinig zoets zal opleveren. Engeland. In de zitting van het hoogerhuis op 11 april heeft lord Campbell een aanval gedaan op de politiek, welke door het ministerie Palmerston in de deensch-duitsche kwestie is gevolgd. Volgens dit parlementslid was deze niet in overeenstemming geweest met de waardigheid des lands. Deelde lord Campbell al niet het gevoelen, volgens het welk Engeland hulptroepen naar Denemarken had moeten zenden, hij meende toch dat de regering eene zeemagt had moeten doen stationeren in de haven van Kiel. De spreker stelde voorts de volgende motie voor: „Volgens de opinie van dit huis zouden het bloedvergieten en de overige oorlogsrampen hebben kunnen worden voorge komen en zou het verstoren van den vrede van Europa thans minder te vreezen zijn, indien de regering van hare majesteit, in overeenstemming met de beginselen van het protokol van Parijs van 1856, met meer kracht het door Denemarken gedaan verzoek tot bemiddeling had ondersteund. Volgens de meening van dit huis zou eene konferentie over de deensche aangelegenheden, met het oog op eenig praktisch resultaat, moeten vergezeld gaan van maatregelen, waardoor de europesche mogendheden de overtuiging konden erlangen dat de regering harer majesteit de traktaten handhaaft,waarbij het hertogdom Sleeswijk door Groot-Britannië aan Denemarken is gewaarborgd." Hierop betoogde de hertog d'Argyll dat de regering de uitbarsting van dezen oorlog evenmin als lord Derby die van den italiaanschen heeft kunnen verhoeden; dat Engeland door het traktaat van 1852 niet verpligt was alléén handelend op te treden en slechts door de medewerking van de andere mogendheden de vrede had kunnen bewaard blijven, dat eindelijk eene dis- kussie omtrent deze kwestie voor het ministerie hoogst moeijelijk was omdat hij, bij den tegenwoordigen stand der zaak, omtrent vele punten het stilzwijgen zou moeten bewaren. Nadat lord Grey in den zelfden zin als lord Campbell het woord had gevoerd en gewezen had op de wenschelijkheid „dat Engeland het waardig gedrag van Frankrijk had nagevolgd,"bekwam lord Russell het woord. De minister wees er op hoe hier geen sprake kon zijn van vernedering voor Engeland, daar de regering slechts pogingen in het werk heeft gesteld bij andere mogend heden om den vrede te bewaren van Europa. Om krach tiger te kunnen optreden heeft men getracht Frankrijk en Rusland tot bondgenooten te verkrijgen, daar het niet alleen Engeland's taak is om het evenwigt in Europa te bewaren en de genoemde mogendheden daarbij insgelijks belang hebben. Deze waren hiertoe echter niet geneigd. Met het oog op de kwestie in het algemeen herinnerde lord Russell dat Denemarken niet te beschouwen was als zoo geheel getrouw gebleven aan zijne verpligtingengeregeld bij het traktaat van 1852. Lord Derby maakte aan het kabinet tot verwijt dat men Denemarken eene ondersteuning had doen verwach ten, welke men toch niet geneigd Mms om te verleenen. Lord Campell trok na eenige diskussie vervolgens zijne motie in. Bij het einde der zitting gaf lord Russell nog eenige inlichtingen omtrent het bombardement der stad Son derburg. Volgens bewering der pruissische regering had zij eenige weken geleden te kennen gegeven dat deze stad, als deel uitmakende van de duppeler vestingwerken, zou kunnen gebombardeerd worden. Lord Russell zeide echter dat dit de handelwijze der pruissen niet kan regt- vaardigen en dat de inwoners van Sonderburg regt had den, volgens krijgsgebruik, om vier en twintig uren voor den aanvang van het bombardement te worden gewaar schuwd. Donderdag morgen heeft Garibaldi een bezoek afgelegd bij de hertogin-douairière van Sutherland. Eene groote volksmenigte had zich voor de woning van den hertog verzameld om den generaal bij zijn vertrek naar Chiswick, twee uren van Londen verwijderd, te begroe ten. Toen de generaal de woning verliet werd hij dan ook met talrijke toejuichingen ontvangen. Gisteren avond zou er eene buitengewone voorstelling gegeven worden in de italiaansche opera. Daarbij zouden opge voerd worden Norma en Masaniello. De feesten in het glazen paleis zullen zaturdag en maandag plaats hebben. Omtrent den intogt van den generaal te Londen vinden wij nog het volgende gemeldHet rijtuig waarin Gari baldi was gezeten werd vergezeld door vijf-honderd italianen in Garibaldi-kostuum en twee italiaansche mu ziekkorpsen. De generaal zelf droeg een grijzen kapmantel met rood afgezet en als hoofddeksel den kleinen ronden hoed, u-elke weldra even populair zal zijn als de steek van den kleinen korporaal. In den optogl hadden ver schillende korporatiën eene plaats ontvangen, waaronder zich zeer veel vrijmetselaars loges bevonden. Ofschoon de feestkommissiën besloten hadden om alle zinspelingen op Rome of Venetië te vermijden zag men toch op de vlaggen van de korporatiën der werklieden deze namen prijken in opschriften, welke noch voor Oostenrijk noch voor de pauselijke regering bijzonder aangenaam waren. De vrees van sommigen voordemonstratiën der ieren en botsingen tusscheu deze en de opgewondene volksmassa is niet verwezenlijkt geworden. ©encmarken. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Quaade de Bellé, heeft eene depeche-cirkulaire gerigt tot de ver- schillendedeensche diplomatieke agenten in den vreemde. Daarin wordt gezegd dat sedert zijne depeche van 15 maart de pruissen en oostenrijkers met hunne onver klaarbare handelingen in Sleeswijk steeds zijn voortge gaan en dat zij in dit hertogdom te werk gaan als of er nooit meer sprake kon bestaan om dit aan zijn wettigen soeverein terug te geven. Als beu'ijs van dit alles wordt bij gebragt dat de ambtenaren achtereenvolgens zijn afgezet; dat slechts drie burgemeesters in hunne betrek-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2