MIDDELBURGSCHE COURANT. r co. Donderdag />A< AJ *ow1> 0 i864- 44 April. o Editie van woensdag avond 4 ure. Burgemeester en wethouders van Hulst brengen ter algemeene kennis dat de van ouds alhier bestaande Voorjaars-kermis of Jaarmarkt, nu en in volgende jaren, steeds zal aanvan gen den derden zaturdag voor Pinksterenom voort te duren tot en met dingsdag daaraanvolgende. Hulst, den 7 april 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. PIERSSENS, burgemeester. J. ROTTIER, secretaris. CinncnlaniX Middelburg 13 april. Blijkens de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in de pro vincie Zeeland over het jaar 1864, opgenomen in het Provinciaal blad no. 48, bevinden zich in deze provincie: 41 medicinae doctores, waaronder 1 rustend; 17 chirur- giae doktores; 83 heelmeesters, waaronder 3 nog niet gevestigd; 134 heelmeesters ten platten lande, waar onder 1 rustend en 3 nog niet gevestigd26 artis obste- triciae doctoreswaarvan 1 rustend132 vroedmeesters, waarvan 1 rustend en 2 nog niet gevestigd82 apothe kers, waarvan 6 rustend en 16 nog niet gevestigd; 31 vroedvrouwen; 3 droogisten, waaronder 1 nog niet gevestigd, en 2 tandmeesters. Op de veemarkt, den 8 dezer te Westkapelle gehou den, was veel vee aan de lijn, meer zelfs dan men had durven verwachten. Het getal overtrof dat van alle vroegere markten. Maar, hoewel het niet aan belang stellenden en nieuwsgierigen ontbrak, vond men even wel weinig koopers. De handel was slap. Door den nieuwen Passageule-polder, in het voormalig 4e distrikt dezer provincie, zijn voor de betrekking van ontvanger-griffier voorgedragen: de heeren J. F. Car- preau, J. F. Hennequin en A. B. Carpreau. Maandag is door ingelanden van den polder „de Vierbannen" (Schouwen) benoemd tot ontvanger grif fier van dien polder jhr. J. L. de Jonge in plaats van wijlen jhr. W. D. de Jonge. de modelkamer van de marine, de koninklijke bibliotheek in 't Voorhout en de bazar van den heer Boer. Des middags werd een bezoek aan Scheveningen gebragt en vervolgens aan het huis ten Bosch. Des avonds gaf de fransche gezant ter eere van Z. K. H. een diner van 27 couverts. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje bezochten, najl. zondagmorgen de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk te Amsterdam te hebben bijgewoond, welke door den heer Modderman werd geleid, de tuinen van het zoölogisch genootschap Natura artis magistra. Des avonds was er weder diner ten hove. Maandag morgen zijn de vorstelijke bezoekers naar de residentie teruggekeerd. Voor zijn vertrek heeft Z. M. eene som van 2000 ten behoeve der armen aan den burgemeester doen ter hand stellen. Bij het bezoek van prins Napoleon aan Leeuwarden bevonden zich aan het station eenige militaire autori teiten om Z. K. II. op te wachten. Na in het hötel De nieuwe doelen te zijn afgestapt deed de prins met den burgemeester eene wandeling door de stad en bezigtigde het paleis van justitie, de provinciale bibliotheek, het kabinet van oudheden en het raadhuis. Zaturdag morgen ten 54 ure is hij naar neerenveen vertrokken, om de veenderijen te bezigtigen. Vervolgens is hij Zwolle ge passeerd en heeft per centraal spoorweg van daar over Utrecht de reis naar Holland voortgezet. Zondag middag ten 6.j ure is de prins te 's Ilage aan gekomen en bij den fransclien gezant den heer Baudin afgestapt, waar ter eere van den prins een diner van 15 couverts plaats had. Na het diner heeft het gevolg van Z. K. H. zijn intrek genomen in het hötel Paulez. Maandag morgen heeft Z. K. H. en gevolg eenige merkwaardigheden der residentie bezigtigd, waaronder de vergaderzaal van de eerste kamer der staten-generaal, De kommissarissen der Maatschappij van weldadig heid hebben het voornemen een beroep te doen op het nederlandsche volk, tot krachtdadige ondersteuning van genoemde maatschappij, en op 30 april e. k. te Amster dam eene buitengewone algemeene vergadering te be leggen. Benoemingen en besluiten. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. W. van Bommel, uit zijne betrekking van direkteur van het postkantoor te Dordrecht, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot direkteur van het postkantoor te Dor drecht de heer A. Bertling, thans direkteur van het postkantoor te Alkmaar; te Alkmaar de heer D. M. L. baron Sweerts de Landas, thans direkteur van het post kantoor te Tilburgte Tilburg de heer A. M. Molhuysen, thans kommies der posterijen 2e klasse; tot kommies der posterijen 2e klasse de heer A. D. Methorst, thans kom mies 3e klasse; 3e klasse de heer J. A. van Hamel, thans surnumerair. Benoemd tot direkteur van het expeditiekantoor der posterijen op den Rhijnspoorweg de heer P. Tetrode, thans direkteur van het postkantoor te Hoornvan het postkantoor te Hoorn de heer J. Pan, thans direkteur van het postkantoor te Zaandamvan het postkantoor te Zaandam de heer B- P. W. Verweyde, thans direkteur van het postkantoor te Hellevoetsluisvan het postkan toor te Hellevoetsluis de heer A. N. Wentholt, thans kommies der posterijen 2e klasse; tot kommies der poste rijen 2e klasse de heer J. A. Z. graaf van Rechter en Limpurg, thans kommies 3e klasse3e klasse de heer A. Rijser, thans surnumerair. Kerk- en schoolnleuws. Zondag avond heeft bij de nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam de bevestiging plaats gehad van den beroepen predikant F. C. A. Pantekoek. De beves tiger, de heer K. F. Ternooy Apel, hield eene rede naar aanleiding van Handelingen 24: 16. Heden avond zal de heer Pantekoek zijne intreerede houden. Marine en leger. De adelborsten der le klasse II. W. Steffelaar en W. M. E. Bervoets, thans non-aktief, worden met den 26 dezer geplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, liggende te Willemsoord. 0Staatscourant Gemengde berigten. De Twentsche courant deelt het volgende mede: „Als eene bijzonderheid kunnen wij melden, dat in de buurtschap Yasse, gemeente Tubbergen, in de zooge naamde Beekzijde, in dertig jaren geen enkel persoon gehuwd of geboren is." Men meldt uit Bern, dat eenige dagen geleden in een zandsteengroef bij het dorp Riclien, een volkomen gave afdruk is gevonden van het geraamte van een reus- achtigen hagedis (saurus) uit de voorwereld. Toen prins Napoleon, tijdens zijn vertoef te Alk maar, op zijn vragen aan den burgemeester ingelicht werd omtrent het marktwezen en de inrigting van het bestuur, verwonderde hij zich over het kleine getal polie- cie-agenten, en gaf hij als zijne meening te kenneu dat het daar zeker goede menschen waren. In eene verhandeling van den advokaat Olin, dezer dagen te Brussel verschenen, komt de volgende anekdote uit het leven van koning Willem I voor. „Merlin, de groote regtsgeleerde, zegt de schrijver, was verpligt na de honderd dagen ziju vaderland te verlaten en zich over België naar Engeland te begeven. Door een onwedcr overvallen, werd hij op de zeeuwsche kust geworpen en gedwongen op het eiland Walcheren te landen. Op dit berigt begaf zich de gezant van Lodewijk XVIII tot koning Willem en verlangde de uitzetting van het voor malige lid der kon ventie. „Neen," antwoordde de monarch, „dat mag niet gebeuren; ik veracht den koningsmoorder even zoo sterk als gij, maar ik eerbiedig den schipbreu keling. De heer Merlin is een wrak, de zee heeft het mij gegeven, ik behoud het." Voor het hof van Aix is thans een zonderling pro ces aanhangig. Twee fotografen beweren namelijk het uitsluitend regt te bezitten om in Frankrijk de portret ten van den sultan te verkoopen en beiden gronden zij zich op een gelijkluidenden firman van den sultanHet zal onder die omstandigheden voor het hof nog al moeijelijk zijn om een der beide partijen in het ongelijk te stellen. Als een proeve van den verhaaltrant der vlaamsche bladen deelen wij het volgend nieuwsberigt mede„Ma dame P.ging gisteren morgen een vaderonske in de kerk lezen: terwyl zy in godvruchtige gepeinzen ge zonken was, en aen niets dacht dan aen den heer, waren er twee kerels met geheel ander gepeinzen bezield, schoon zy ook maer één gedacht hadden, en dat was madame P.haer kleerkas en de schuif waar haer juweelen in lagen. Toen zy te huis kwam ontbrak zy ha ren besten mantel en een paer oorbellen. Wat belieft u." Te Munchen werd in den Zackerkeller op 27 maart jl. (Goeden vrijdag) 120 aam Salvatorbier gedronken, het geen, de kan a 10 kreuzer, eene totale vertering geeft van 1200 fl. Op 25 dezer zullen de april-feesten te Deventer een aanvang nemen. Het feest zal op dien dag geopend worden met eene voorstelling, te geven door het letter lievend genootschap „Demosthenes," bestaande uit een toepasselijk stuk: „Willem Willemz, of de franschen in Deventer." Den 26sten zullen salvo's uit het geschut den volke het feest verkondigenhet karillon zal zich doen hooren en ten 11 ure zal in de Groote kerk eene feest rede uitgeproken worden. Ten 1 ure zullen de volks feesten, onder leiding van den mechanikns Bamberg, op den Briuk een aanvang nemen, terwijl des avonds, onder leiding van den heer Brandts Buijs, een luisterrijk kon- cert in de Groote kerk zal gegeven worden. Den 27 april, 10 ure 's morgens, zal het Te deum van Sigismund Neukomm door een 250tal zangers en zangeressen, door de aanwezige muziekkorpsen geakkompanjeerd, aange heven worden, terwijl ten 12 ure een groote optogt zal plaats hebben. Des avonds zullen verschillende pleinen schitterend geïllumineerd worden. Den 12 februarij is te Moskou de eerste zoölogische tuin in Rusland opengesteld. De keizer heeft voor deze inrigting 10.000 roebels uit de schatkist beschikbaar gesteld. De tuin bezit reeds meer dan 300 dieren. De laatste aflevering der Illustration bevat eene plaat, voorstellende het verbranden der brieven aan de heilige maagd in de onlangs verbrande kerk te San tiago. Uit een daarbij geschreven artikel leeren wij de gewoonte kennen die bij zekere sekte van de R. K. kerk in Chili bestaat om brieven te rigten aan de heilige maagd, waartoe aan den ingang der kerk eene brievenbus was geplaatst. Die gewoonte, welke uitsluitend door dames in toepassing werd gebragt, had evenwel meerma len tot treurige gebeurtenissen aanleiding gegeven, daal de brieven, vóór zij hun adres bereikten, wel eens in handen vielen van indiskrete lezers, waardoor de harts geheimen der cliilische dames bekend werden. Om daar aan een einde te maken, werd bepaald dat de brieven gedurende de mis zouden worden opgehaald en in tegen woordigheid der gemeente verbrand. Van die ceremonie geeft de Illustration eene afbeelding. Op 31 maart is te St. Petersburg in den grooten schouwburg een koncert gegeven ten voordeele der invaliden. liet orkest bestond uit twintig verschillende muziekkorpsen van het leger, te zamen uitmakende 610 personen, behalve nog 331 koorzangers der keizer lijke kapel. De ontzaggelijke zaal was bij deze uitvoering geheel gevuld en in de keizerlijke loge bevonden zich behalve de keizer verschillende groot-hertogen en prin sessen van den bloede. Alle aanwezige militairen waren

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1