MIDBELRURGSCHE COURANT. N°- 58. Zondag 1864. 10 April. Editie van zaturdag avond 4 ure. Middelbtirg 9 april. Het bestuur van het middelburgsch departement dei; Maatschappij tot nut van 't algemeen gaat steeds voort in zijne pogingen om de vergaderingen nuttig en aan genaam te maken. Gisteren avond trad de heer H. de Ridder van 's Gravenhage als spreker op voor een vrij talrijk publiek. Op boeijende wijze bield hij zijn ge hoor bezig door eenige blikken te slaan in het raensche- lijk leven en een aantal nuttige en praktische wenken, hier en daar in waarlijk humoristisch kleed gehuld, mede te deelen. Met blijkbaar genoegen vertoefde men dan ook in „het eigen kamertje", waarin de heer de Ridder zijne toehoorders binnen leidde en waaraan hij den verderen draad zijner voordragt ontleende. Het onderzoek omtrent de alhier op St.NikoIaas avond plaats gehad hebbende ongeregeldheden, waaraan zich een zevental adelborsten en een adjunkt-administrateur hebben schuldig gemaakt, is dezer dagen geëindigd. De krijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen heeft in die zaak vonnis gewezen en een der adelborsten veroordeeld tot veertien dagen cellulaire opsluiting en de overige jongelieden tot acht dagen arrest zonder acces. Het in sommige dagbladen uitVIissingen medegedeeld berigt dat zich aldaar weder gevallen van angina dipthte- ritica hebben voorgedaan kunnen wij bepaaldelijk tegenspreken; er zijn slechts eenige gevallen van angina catarrhalis voorgekomen. Donderdag heeft Z. M. te Amsterdam audiëntie ver leend aan de civiele en militaire autoriteiten. Z. K. H. de prins van Oranje bragt een kort bezoek aan de ambachtschool in de Gravenstraat. Des middags was er groot diner ten hove, hetwelk o. a. door de leden van de eerste kamer der staten gene raal werd bijgewoond. Heden zal Z. M. het Willemshuis bezoeken en morgen, na de godsdienstoefening in de nieuwe kerk te hebben bijgewoond, zich naar Artis begeven. De heer C. Geertsema te Zuidbroek heeft besloten de benoeming tot lid van de eerste kamer der staten gene raal aan te nemen. Zijne exc. de minister van marine, vergezeld van den heer L. K. Turk, hoofd-ingenieur, direkteur van den scheepsbouwis dingsdag van Rotterdam per stoomboot De batavier naar Londen vertrokken. Zijne exc. wordt over 14 dagen terug verwacht. Uit Havlingen schrijft men ons 6 dezer: „Wij kunnen thans met zekerheid berigten, dat ook te Ilarlingen eene hoogere burgerschool met driejarigen kursus zal worden opgerigt. De gemeenteraad heeft besloten, deswege zich tot den minister van binnenland- sche zaken te wenden ter bekoming van een rijkssub sidie van ƒ3100, en tevens dat er vijf leeraren bij die inrigting zullen worden aangesteld. „De spoorweg SneekStavorenEnkhuizen, waartoe thans koncessie is verleend, moet binnen vier jaar gereed zijn, en er zal een kapitaal van 300.000 gulden moeten gestort worden. „Vooral ter bevordering van den bloei der friesche taal, zal er binnen kort in het naburig Franeker eene „Frijskc krant" worden uitgegeven. „De uitvoer, vooral op Engeland, neemt van tijd tot tijd zeer toe, zoo dat er in de drie eerste maanden dezes jaars ouder anderen van hier verzonden werden6052 runderen, 1567 kalvereu, 6945 balen vlas en 34.200 kan- terkazen." De Staatscourant van heclen bevat de voorwaarden, waarop de openbare verkoopingeu van domeinen van den staat voortaan, volgens koninklijk besluit van 25 maartjl., zullen worden gehouden. DScaioeEiitiiigcn en besluiten. l.egek. Benoemd bij de militaire intendance, totonder- intendant 2e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-kwartiermeester van het regement grenadiers en jagers J. W. Muller; bij de kwartiermeesters: tot kapitein-kwartiermeester 3e klasse (naar ouderdom van rang), bij het instruktie-bataljon, de le luitenant-kwar tiermeester J. P. Koster van het bataljon mineurs en sapeurs; tot len luitenant-kwartierm. (naar ouderdom van rang)bij het 3e regement infanterie, de 2e luitenant- kwartierm. J.Proetskie, van bet 7e regement infanterie; bij bet 6e regement infanterie, de 2e luitenant-kwartierm. M. A. Diekhof, van het 3e regement dragonders; bij het algemeen depöt van discipline, de 2e luitenant-kwartierm W. Wiss ink, van het korps; bij het 4e regement dragon ders, de 2e luitenant-kwartierm. M. M. Ej-ssell van het korps; tot 2en luitenant-kwartiermeester: bij het le regement infanterie, de wachtmeester-titulair P. G. Asmus, van het 2e regement dragonders; bij het 3e rege ment infanterie, de sergeant R. F. Savelsberg, van het 2e regement infanterie; bij het 3e regement vesting artillerie, de sergeant J. T. J. de Jong, van het le rege ment infanterie; bij de administrateurs van kleeding cn wapening, tot len luitenant-administrateur van kleeding en wapening (naar ouderdom van rang)bij het le rege ment infanterie, de 2e luitenant-administrateur van kleeding en wapening H. J. van Zoetendaal, van het korps; bij het 5e regement infanterie, de 2e luitenant- administrateur van kleeding en wapening H. Mooy, van het korps; bij het 8e regement infanterie, de 2e luite nant-administrateur van kleeding en wapening A. L* Smulders, van het korps; bij het 3e regement dragonders, de 2e luitenant-administrateur van kleeding en wape ning B. J. Rademakers, van het korps; bij het bataljon mineurs en sapeurs, de 2e luitenant-kwartiermeester J. Wanjon, van het 8e regement infanterie; bij de hospi- taal-direkteurstot kapitein-direkteur van het groot rijkshospitaal te Utrecht, de le luitenant-adjudant F. J. A- Smits, van het 4e regement infanterie. Overgeplaatst als kapitein-kwartierm. 3e klasse bij het. regement veld-artillcriede onder-intendant 2e klasse J. G. E. Menningh, thans werkzaam in de 4e militaire afdeelingals len luitenant-administrateur van kleeding en wapening bij het le regement vestingartillerie, de le luitenant-kwartiermeester A. G. A. Rant, van het le rege ment infanterie. Benoemd bij den provincialen staf, tot luitenant kolo nel de majoor C. A. Langguth, provinciaal adjudant in Zeeland; bij den plaatselijken staf: tot kolonel en plaatse lijken kommandant 2e klasse te Nijmegen, de luitenant kolonel H. F. N. de Ronde, thans op non-aktiviteit; tot luitenant-kolonel en plaatselijken kommandant 2e klasse tc 's llertogenbosch de majoor J. P. Doelen, mede thans op non-aktiviteit; tot majoor en plaatselijken komman dant 3e klasse aan den Ilelder, de kapitein le klasse A. L. van Loon, van het regement grenadiers en jagers; bij het wapen der infanterie: bij liet le regement: tot majoor de kapitein le klasse W. H. Maclaine van het 2e regement tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luite. nants H. D. A. Götz en A. P. Klercq, beiden van het korps 5 bij het 2e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouder dom van rang) de le luitenant-adjudant F. J. Beltrani van het korps; bij het 3e regement, tot majoor, de kapi tein le klasse W. F. Le Maitre, van het regement grena diers en jagers; bij het 4e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant M. L. Burgdorffer van het instruktie-bataljonbij het 5e regement: tot majoor, de kapitein le klasse W. vou Wrangel auf Lindeuberg, van het regement grenadiers en jagerstot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant A. A. J. Nyland, van het le rege ment; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant C. J. Koolhaas, van het korps; bij het 6e regement, tot majoor, de kapiteins le klasse J. W. G. Peltzer en W. de Jongh, eerstgenoemde van het 5e en laatstgemelde van het 4e regement; tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant-adjudant H. Sasburg; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant J. N. Roelants, beiden van liet korpsbij het 7e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant L. Berkhout, van het korps; bij het 8e regement: tot luitenant-kolonel, de majoor A. W. H. Toewater, van het 6e regement; tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenants- adjudant J. F. L. Neeteson van het le en E. L. J. van Dijk, van het 7eregement; tot len luitenant (naar ouder dom van rang), de 2e luitenant E. P. Ca to van der Teen, van het korps; bij het algemeen depót van discipline:tot luitenant-kolonel en kommandant van het korps, de majoor A. P. Miltenburg, van het 5e regement. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot kapitein (naar ouderdom van rang), de le luitenant IJ. Buttinger, magazijnmeester der artillerie 2e klasse te Delfzijl; bij bet le regement vesting-artille rie, tot len luitenant, (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant L. Zegers Veeckcns van het korpsbij het 2e regement vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant K. L. van der Ileyden van het korps. Op non-aktiviteit gesteld de kapitein W. H. Dijck- meester van het 2e regement vesting-artillerie, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Nekrologie. LI. donderdag overleed te Vlissingen op 70jarigen ouderdom de heer D. Uyttenhooven, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw en der orde van den Rooden adelaar van Pruisseu. Hij was geboren te Aardenburg, den 3 november 1793, en vestigde zich als prokureur binnen Vlissingen in het jaar 1816. In 1831 zijne standplaats verwisseld heb bende met Zierikzcc, keerde hij in 1832 als notaris weder naar Vlissingen terug. Zijne veelzijdige kennis en bekwaamheid, die hem zoo vele en verschillende betrekkingen deden verwerven, werden ook daar spoedig opgemerkt. Reeds in 1833 werd hij benoemd tot lid van den gemeenteraad, welke benoe ming toen echter werd afgekeurd, omdat hij nog niet lang genoeg binnen die stad was gedomicilieerd. In 1835 benoemd tot lid, later tot voorzitter der plaatselijke schoolkommissie, bleef hij die betrekking onafgebroken bekleeden. Als president van de afdeeling Vlissingen der Maatschappij tot nut van 't algemeen bragt hij veel bij tot de oprigting van een standbeeld voor den admiraal de Ruyter. In 1842 andermaal gekozen tot lid van den raad, werd hij den 28 oktober van dat jaar als zoodanig beëedigd en toegelaten; zes jaren later, in 1848, benoemde men hein tot wethouder. In 1849 benoemd tot lid van de provin ciale staten welke betrekking hij steeds met eere be kleedde werd hij als zoodanig sedert velejaren benoemd tot buitengewoon lid van gedeputeerde staten. Ook was hij sedert twee jaren vice-konsul van Pruisseu en waar nemend vice-konsul van Oostenrijk. Hij is ook verschei dene jaren president der godshuizen geweest. Met een helder hoofd en zeer vlug oordeel begaafd, paarde hij daaraan grooten ijver en werkzaamheid, welke zich overal dedeti gevoelen en opmerken waar hij ge roepen was om mede te werken tot eenig doel, hetwelk volgens zijne overtuiging nnt bezat In hem verliest de gemeente Vlissingen een haver geachtste ingezetenen, die zoowel in het belang der ge meente als in dat van onze provincie onvermoeid en met talent arbeidde. Marine en leger. De kapitein ter zee J. J. van der Moore, laatst behoord hebbende tot bet eskader in OostJndië en met partiku- liere scheepsgelegenheid den 25 maartjl. in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-aktiviteit gebragt. Staatscourant Door het departement van oorlog is bij het leger ingevoerd eene door Z. M. goedgekeurde instruktie be trekkelijk het kamperen van troepen op de legerplaats bij Milligen; zullende men bij elke gelegenheid, dat op meergenoemde legerplaats troepen vereenigd worden zich daarnaar moeten gedragen.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1