de vernieling is ontkomen. Bij den aanvang van dit weinig verwacht beschieten der stad moesten alle in het hospitaal aanwezige gekwetsten in allerijl naar Augus- tenburg worden getransporteerd, hetwelk van Sonderburg twee mijlen is verwijderd. Vier en tachtig inwoners der stad, waaronder vele vrouwen en kinderen zijn gedood of gekwetst. Door één bom, welke in een der straten sprong, werden twee personen gedood en een en twintig meer of minder gekwetst. Uit het deensch hoofdkwartier wordt gemeld dat de pruisissclie troepen vele zieken tellen, daar zij nog altijd door het ongunstig en veranderlijk weder zeer veel lijden en bovendien in de nabijgelegene dorpen bijna geen schuilplaats kunnen zoeken, daar zij deze voor het grootste gedeelte hebben verbrand en vernield. Uit Gravenstein wordt berigt dat in den nacht van dingsdag op woensdag de deensche voorposten door detachementen van het 4e garde-regement zijn terugge dreven. De pruissen hebben zieb kunnen handhaven in de werken op 250 passen voor de eerste parallel. Bij deze schermutselingen verloren de pruissen achttien man aan gekwetsten, terwijl 28 deensche soldaten werden krijgs gevangen gemaakt. De geallieerden hebben op verschillende punten der kust van Slceswijk batterijen opgeworpen om zich op deze wijze te beveiligen tegen de aanvallen der deensche oorlogschepen. Omtrent de verkenning of den aanval der pruis- sische troepen van 28 maart treffen wij in een fransch dagblad de volgende voorstelling aan „De deensche redoutes te Duppel op het vaste land bestrijken den geheelen golf Wenningbund. De pruissen hebben positie genomen op de hoogten aan de andere zijde van dezen golf terwijl hunne liniën zich vervolgens meer landwaarts uitstrekken. Daaruit blijkt den lezer, met het oog op de kaart, dat het gepanserd schip der denen, onder de deensche batterijen, tegen de pruissische kan operen en zijne granaten werpen te midden van aan- valskolonnes des vijands, welke tegen de dnppeler stel ling oprukken. Men moet zich nu het gebeurde op 28 maart aldus voorstellen. De pruissen hebben een alge meen en storm ondernomen. Eene kolonne van 6000 man moest de batterijen no. 4 en no. 6, welke het centrum der deensche stelling uitmaken, vermeesteren. Talrijke reserve stond gereed om deze beweging te onder steunen. Twee regementen hadden verzocht om de eer te mogen genieten de voorhoede der kolonne uit te maken. Men verwachtte zeer veel van hun strijdlust maar de mitraille is een uitnemend kalmerend middel. Ten twee ure des morgens hun bivak verlatende kwa men de pruissen ten drie uur binnen het schot der deen sche voorposten en het gevecht nam een aanvang. Hoe denkt men nu wel dat de deensche stelling werd aange tast? Ik geef het u te raden maar het zou te vergeefs zijn. In plaats van zich met de bajonnet op de batterijen te werpen, begonnen de pruissen een gelederen vuur. Het is waarlijk om te lagchen! Gij kunt u de positie der denen voorstellengedekt achter hunne retranchementen vuurden zij op de pruisissclie massa's zonder zich zelve bloot te stellen aan het vijandelijk vuur. Welk resultaat meende de pruissische bevelhebber van dergelijke bewe ging te kunnen verwachten? de kogels drongen in de aarden wallen en dit was alles! Nog vreemder is de om standigheid dat de pruissen tot op twintig ellen van de deensche verschansingen kwamen en toch niet op het denkbeeld schenen te komen om binnen te dringen. Zij hebben zich van 3 uur tot 7 uur laten fusilleren en mitrailleren zonder eenig nut.Toen het gevecht het hevigst was naderde bovendien nog de Rolf Krake de kust en deed een kogelregen nederdalen op de vijandelijke kolonnes. Dit gepantserd schip brengt aan deduitschers zeer veel na druk toe, daar geen enkele kogel het ernstig kan beschadi gen. De denen hebben verschillende uitvallen gedaan met de bajonnet en daarbij eenige gekwetsten verloren. Uit voorzigtigheid hebben zij zich echter niet te zeer vooruit gewaagd, daar het klein deensch leger zijne manschap pen moet sparen. Omstreeks 7 uur trokken de pruissen terug met verlies van ten minste een duizendtal man schappen. Zij zullen wel ontkennen dat deze opgave juist is, weest echter daarvan verzekerd. Bovendien hebben zij dit stormloopen als eene verkenning willen beschouwd zien, maar zij hadden uit hunne positie zelve zeer gemakkelijk kunnen zien dat zij aan de deensche verschansingen nog geen nadeel hadden toegebragt. Intns schen moet ge uit mijn verhaal niet opmaken dat de pruissen gebrek aan moed hebben betoond integendeel, maar hunne dapperheid was vruchteloos. De pruissen hebben zich slechts geamuseerd met het zenden van hunne kogels in de aarden wallen. Er staat een wind molen op dc duppeler hoogtenzouden de duitschers misschien het voorbeeld van don Quichotte hebben willen volgen? Engeland. Sedert de laatste'dagen zijn de verschillende engel- sche dagbladen opgevuld met verhalen van en beschou wingen over het bezoek van den man, wiens naam op de eerste bladzijden van het jeugdig italiaausck koningrijk met gulden letteren vermeld staat. Zijne aankomst te Southampton hebben wij reeds medegedeeld. Met een enthusiasme, waarvan men zich geen denkbeeld kan vormen is hij aldaar door de bevolking ontvangen terwijl gebleken is dat geene politieke redenen hem de reis naar Engeland deden ondernemen. Deputation van ver schillenden aard worden door Garibaldi ontvangenter wijl hij zijn intrek heeft genomen bij den mayor dei- stad. Bij zijn bezoek aan het eiland Wight zal hij zijn intrek nemen bij den heer Seely, lid van het parlement, die hem daartoe dringend heeft uitgenoodigd. Te Lon den zal hij de gast zijn van den hertog van Sutherland. Onder de steden, welke aan Garibaldi verzocht hebben om door hem met een bezoek vereerd te worden, behoort Glasgow, alwaar men in de hoop daarvan allerlei toebe reidselen maakt voor eene schitterende ontvangst. Garibaldi was bij zijne aankomst te Southampton ver gezeld van zijn zoon Menotti benevens de heeren Bosco en Lugeso, zijne sekretarissen, den kolonel Chambers en een italiaauscli geneesheer. In de. zitting van het engelsch lagerhuis op woens dag avond, heeft de heer Dillwyn eene interpellatie aan gekondigd voor den volgenden dag, welke aldus luidde: „Heeft de regering het berigt ontvangen dat de stad Sonderburg zonder voorafgaande waarschuwing gebom bardeerd is; zoo ja, heeft zij het pruissische goeverne- ment dan gewezen op de noodzakelijkheid dat de oorlog worde gevoerd op eene wijze, welke meer overeenstemt met de gewoonte van beschaafde natiën." Frankrijk. De depeche van den heer Drouyn de Lhuys, waarin de fransche regering de uitnoodiging van Engeland beant woordt om deel te nemen aan de konferentie over de deensch-duitsche geschillen, is thans bekend geworden. Zij is gedagteekend van 20 maart. De keizerlijke rege ring herinnert daarbij aan de onmogelijkheid om het traktaat van 1852 te handhaven en acht het oogenblik gekomen om de kwestie op nieuw grondig te onder zoeken. Daar nu het nationaal gevoel van beide zijden aanleiding heeft gegeven tot dit konflikt gelooft de fransche regering „dat niets natuurlijker is dan den wensch der bevolkingen daarbij tot grondslag aan te nemen. Dit middel is geheel in overeenstemming met de ware belangen van beide partijen en dit is ook de meest billijke en gemakkelijke oplossing van het vraagstuk." Door deze depeche wordt alzoo bevestigd al hetgeen wij vroeger omtrent de bedoelipgen des franschen keizers hebben medegedeeld. Het Journal des débats bevat een uitvoerig artikel, waarin op de noodzakelijkheid van dergelijke oplossing van deze kwestie wordt aange drongen. Het fransch dagblad zegt echter voorzigtig- heidshalve dat het suffrage universel niet op „alle" politieke vraagstukken kan worden toegepast. Tot dus verre blijft het in allen gevalle zeer twijfelachtig of Denemarken het traktaat van 1852 zal willen opgeven. De Moniteur bevat de verrassende tijding dat de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk morgen de mexi- kaansche deputatie zal ontvangen en overmorgen zich naar Mexiko begeven. Het vertrek des aanstaanden kei zers moet intusschen geenszins doen besluiten tot het denkbeeld dat er eene verzoening tusschen den keizer van Oostenrijk en zijn broeder heeft plaats gehad. Men be weert dat keizer Napoleon, die zijn toorn over al deze oneenigheden onbewimpeld heeft te kennen gegeven, den aartshertog een termijn had gesteld om naar Mexiko te vertrekken met de bedreiging dat, zoo hij in gebreke mogt blijven aan zijne verpligtingen te voldoen, de fran sche keizer onmiddelijk een lid van zijn eigen stamhuis tot soeverein van Mexiko zou verheffen. Hiertoe had de zoogenaamde vergadering van aanzienlijken te Mexiko hem, gelijk men zich herinneren zal, de bevoegdheid verleend, indien de oostenrijksche aartshertog de kroon niet mogt willen aanvaarden. Of er nu in het laatste oogenblik nog eene verzoening tot stand zal komen, wordt betwijfeld. Mogt dit niet het geval zijn, dan zal de aanstaande keizer van Mexiko waarschijnlijk op een ander vaartuig dan de Novara zich naar zijne staten begeven. L'opinion nationale bevat een stuk over de pogin gen, welke in het werk worden gesteld om het ontslag te bewerken van den heer Renan, als professor aan het Collége de France. Wie heeft den heer Kenan benoemd zegt dit dagblad De keizer. Welnu, deze kende de gevoelens van den man, aan wien hij eene wetenschap pelijke zending in Syrië had opgedragen, genoegzaam om te weten dat hij in deze betrekking geene andere denkbeelden zou verkondigen dan diegene,welke hij steeds had voorgestaan. Ziedaar dan den heer Renan benoemd door het soeverein gezag. Op het eerste kollege zegt hij iets, in vorm zeer gematigd, waaruit intusschen blijkt dat hij niet gelooft aan de goddelijkheid van Christus. Dit heeft een groot geschreeuw en geklaag der zooge naamd regtzinnige partij ten gevolge en de regering, welke vooraf wist welke gevoelens de heer Renan zou verkondigen, schorst dé lessen. Natuurlijk betoonde men zich daardoor noch regtzinnig noch liberaal en beide deze partijen waren dus over deze handelwijze ontevreden. L'opinion nationale dringt er op aan dat de regering partij kieze en of den heer Renan zijn ontslag geve öf den moed hebbe zich liberaal te betoonen. Kiest zij het eerste, dan zij ook den minister Duruy zijn ontslag ge geven en tot zijn opvolger benoemd de kardinaal de Bonnechose. In dat geval zal men ten minste uit den toestand geraken van tegenstrijdigheid en onbegrijpe lijkheid, waariu men thaus verkeert. ijanörisbmijten. Graanmarkten enz. Amsterdam 6 april. Raapolie op zes weken ƒ42:]-. Lijnolie op zes weken ƒ41]-. Oostburg 6 april. Bij matigen aanvoer bestond heden weinig vraag en moest men tarwe en paardenboonen bepaald lager afgevenvan de overige artikelen konden alleen de beste monsters vorigen koers halen; afwijkende bleven meest onverkocht. Men betaalde puike nieuwe tarwe 8,25 a ƒ8,10, gemcenere en blaauwe ƒ8 a 7,80 Nieuwe zeeuwsche rogge ƒ5,30 a ƒ5,15. Nieuwe winter- gerst ƒ5,20 si 4,70. Zomer dito 5 a ƒ4,80. Haver ƒ3,20 a ƒ2,60. Paardenboonen 5,10 a4,80. Middelburg 7 april. De handel was heden onbedui dend tarwe werd uitsluitend voor konsumtie gekocht aan vorigen prijs. Rogge was niet dan bij uitslijting te plaatsen. Gerst had alleen in de beste soorten koopers, mindere en ligte soorten waren onverkoopbaar. Walcher- sche witteboonen niet ter veil. Bruineboonen hadden nog al aftrek. Paardenboonen met goede vraag tot ruim vorige prijzen. Erwten bijna niet gevraagd, kook- soorten prijshoudend. Koolzaad, waarvan ruim 40 last van de zolders ter veil, was einde beurs nog onverkocht. Men noteert nieuwe zeeuwsche tarwe ƒ8,20 mindere 7,75. Puike jarige walchersche tarwe werd van de zol ders aan 8 verlaten, doch bleef onverkocht. Dito nieuwe ditoƒ8,75, /"8,60, mindere f8,50 a ƒ8 naar deugd. Puike zeeuwsche rogge f 5,75 a 5,50. Dito zware wintergerst 5,30, gewone f 5, mindere onverkoopbaar. Dito zomer- gerst 5,25, mindere f 5. Puike walchersche bruineboo nen 10,25 a 10. Dito paardenboonen 5,25, enkele /"5,30 de mud. Dito groene erwten op de kook 7,25 en voor de mesting 6 betaald. Zeeuwsche erwten op de kook 7 verlaten. Koolzaad, waarvan 40 last ter veil, werd voor ƒ13,50 de mud verlaten, echter zonder koopers. Raapolie 41,Lijnolie ƒ42,50, Patentolie 43, per vat op zes weken, kontant 1 lager. gemiddelde marktprijzen. Middenprijzen van bakbare tarwe 8,35 en rogge ƒ5,65. Aardappelen 1,50 a 1,70 per ned. mud. Versclie boter 1,05 a 1,15 per ned. pond. Pry zen van e dekten. Amsterdam 6 april. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld pet. 63 dito dito dito 3 76] dito dito dito 4 99] Aand. Handelmaatschappij 4| 147$ België. Certifikaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligation 1798/1816 5 101 Certifik. Hope co4 73$ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 87$ dito dito Leening 1860 4$ 90§ Certifikaten6 49 J Aand. spoorwegn Polen. Schatkistobligatiën4 71 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 58$ dito 1847/1852 24 20$ dito rente Amsterdam5 82$ dito nationale5 64$ Bank aktien3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 491 dito3 thans 2$ 45$ Aifforti sablRSchuld Portugal. Oraigafciën'18^33 47*}'-' ctfto 1856—l'èfe3 471 Griekenl, dito (blaauwe)--.5 22$- Turkije. Obligatiën .(biïötenl.)6 49$ Vereen.Stat/dito' 5 62$

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3