buitenland. De hooge raad lieeft in zake J. H. Stuit, rekwirfcat van kassatie tegen een vonnis der regtbank te Zierikzee, waarbij hij is veroordeeld wegens het doen afdrijven van een ton of baken in een van 's rijks vaarwaters, dat vonnis wegens niet voldoende motivering vernietigd en de zaak verwezen naar het hof in Zeeland. Te Roosendaal had dezer dagen bij de aankomst van den belgischen trein door den ambtenaar A. van den Muysenberg eene aanzienlijke aanhaling van gouden- en zilverwerken plaats ter gezamenlijke waarde van ƒ2274. Kuratoren der hoogeschool te Utrecht hebben op voorstel der theologische fakulteit bepaald, dat voortaan het eerste gedeelte van het doktoraal examen in de god geleerdheid in de hollandsche taal zal worden afgenomen. Woensdag nacht heeft een deensch oorlogschip op de reede van Nieuwediep het anker laten vallen, naar men denkt om steenkolen in te nemen. De keizer van Frankrijk heeft, naar men verneemt, het plan opgevat om een bataljon pupillen van den kroonprins te vormen. Het getal regementskinderen, dat thans 2500 bedraagt, zal tot 5000 gebragt worden de 800 kleinsten zullen tot het aangeduide doel bestemd worden. Men is zelfs voornemens den prins zoomogelijk op zijne reis naar het kamp van Chalons door het nieuwe bataljon te doen vergezellen. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, heeft bij arrest van jl. dingsdag, in hooger beroep, eenige ingezetenen van Leyderdorp schuldig verklaard aan het wanbedrijf, vermeld bij art. 412 van het wetboek van strafregt, n. 1. van, zoo als wij reeds in ons nommer van jl. zondag mededeelden, bij gelegenheid eener openbare verkooping van roerende goederen, door middel van bedreigingen enz., de vrijheid van bieden belemmerd te hebben. Ieder hunner is tot eene maand cellulaire gevangenisstraf en ƒ50 boete veroordeeld. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar zijn te Weenen geslagt en uitgevoerd 312 paarden, derhalve 9 meer dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar, waaruit blijkt dat het gebruik van paardenvleesch aan merkelijk vooruit gaat. Uit de rapporten omtrent de schade, veroorzaakt door de overstrooming te Sheffield en omliggende plaat sen, blijkt dat daardoor 4000 woningen, de eene meer, de andere minder, schade hebben geleden. In een der dis- trikten zijn van de 600 huizen niet minder dan 400 totaal vernield of onbewoonbaar geworden. De schade aan dit een en ander wordt begroot op 250.000 p. st. waarbij nog komen de vergoedingen, waarop de pachters en grondeigenaars aanspraak zullen maken en die zeker gezamenlijk een enorm bedrag zullen uitmaken. Tot nog toe bedroeg de inschrijving voor giften, volgens de Evening Star, 26.000 p. st. Volgens berigten uit Montpellier is de agitatie, die het proces Arinand aldaar heeft veroorzaakt, thans genoegzaam als gestild te beschouwen. Vcrkoopljigen eu aanbestedingen. Woensdag avond is alhier ter verkoop aangeboden het roodkopervast nederlandsch barkschip Minerva, laatst gevoerd door den gezagvoerder J. Boteszbelegd met geel metaal; lang over steven 38,67 ellen, wijd 7,45 ellen, hol 5,87 ellengroot 752 tonnen of 397 lasten, heb bende eene hoogte tusschendeks van 2,19 ellen; bekend op de vrachtlijst der Nederlandsche handelmaatschappij eu ten jare 1840 alhier te water gelatenbenevens rond houten, staand en loopend want, ankers, touwen, zeilen en verderen inventaristhans liggende in het dok alhier. Verkocht voor ƒ22.650. Woensdag is te Vlissingen aanbesteed het uitbagge ren van 10.000 kub. ellen gronds uit de voorhaven en het dok der marine aldaar. Aangenomen door den heer P. de Leef jr. De voorhaven voor ,13 en het dok voor/*,14 per kub. el; te zamen ƒ1360. Theriiiometerstand. 6 april 's av. 11 u. 35 gr. 7 'smorg. 7 u. 34 'smidd. I u. 47 gr.'s av. 11 u. 36 gr- 8 's morg. 7 u. 34 's midd. 1 u. 46 gr. Gemeenteraad van middelburg. Zitting van 6 april. Mededeel in g ingekomen stukken, waaronder antwoord minister op adres afdamming Sloe enz.ontslag hulponderwijzer J. C. de Backverzoek Jvan der Poel, erfpacht; goedkeuring bestekken enz burger school; rapport experts gasverlichting; jaarverslagen enz.; magtiging verschillende betalingen; beraadslaging bij resumtie over adres K. J. 11. Wasch; idem rapport kwestie lijnbaan. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Lambrecbtsen van Ritthem, A. W. Snouck Hurgronje en Sifflé. De heer Rekker komt eeni- gen tijd later binnen. De notulen der laatste gewone en buitengewone zittin gen worden gelezen en goedgekeurd en vervolgens voor kennisgeving aangenomen de volgende mededeelingen des voorzitters: a. dat berigt van verhindering is ingekomen van bo vengenoemde afwezige leden b. dat burgemeester en wethouders met den heer Lants- heer, volgens het daartoe door den raad genomen besluit, een adres betreffende de afdamming van het Sloe en daarmede in verband staande werken hebben opgemaakt en aan den minister van binnenlandsche zaken toege zonden. [Dit adres, welks inhoud overeenkomt met het geen wij daaromtrent in het laatste raadsverslag mede deelden, is voorgelezen, terwijl aan burgemeester en wethouders benevens den heer Lantsheer den dank der vergadering voor de redaktie is gebragt.] c. dat eene missive van den minister van binnenland sche zaken is ingekomen, in antwoord op bedoeld adres, luidende„Op het adres uwer vergadering van den 16 maart jl. heb ik de eer te antwoorden, dat uit het mede gedeelde in bet aan mij uitgebragt verslag betreffende de staatsspoorwegen, omtrent den uitslag van het onder zoek in het Sloe, ten onregté Avordt afgeleid dat ik over de afdamming van het Sloe en het kanaal door Walche ren anders dan tot dusver zou denken d. dat de verordening houdende, wijziging van het besluit tot heffing van plaatselijke belastingen op voor werpen van verbruik betreffende de steenkolen en den turf, blijkens missive van gedeputeerde staten, door den koning is goedgekeurd; e. dat door gedeputeerde staten zijn goedgekeurd de raadsbesluiten tot uitgifte in erfpacht en de onderhand- sche verhuring van de W. I. pakhuizen. Is ingekomen een verzoek van den hulponderwijzer op de school van den heer J. van Sluijs, J. C. de Back, om eervol ontslag uit die betrekking, daar hij wegens het trekken van een dienstpligtig nommer eerlang bij de nationale milicie zal moeten optreden. Dit verzoek is toegestaan, terwijl burgemeester en wethouders zijn ver zocht eene oproeping van sollicitanten voor die betrek king te doen. Mede is ingekomen een verzoek van J. van der Poel, om vernieuwing van erfpacht van een erf in het Bagijn- hof. In overeenstemming met het advies van den gemeen tebouwmeester is ook dit verzoek, behoudens goedkeu ring van gedeputeerde staten, toegestaan. De voorzitter deelt mede dat de minister van binnen landsche zaken de voorwaardeh en bestekken voor de hoogere burgerschool heeft goedgekeurd, met verzoek om de aanbesteding alsnu spoedig te doen plaats hebben; dat burgemeester en wethouders de bestekken hebben laten drukken en daarvan de noodige exemplaren voor handen zijn, alsmede dat de aanbesteding bij enkele inschrijving den 18 april a. zal worden gehouden, zoo dat er uitzigt bestaat dat de bouw met mei zal kunnen beginnen, tegen welken tijd de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes uit de Sint Pieterstraat naar de Londensche kaai zal worden over- gebragt. Deze stukken zijn voor de leden ter inzage gelegd. Van de heeren van Doesburg, de Ligny en Kampers, beëedigde experts voor het onderzoek naar den toestand der gasverlichting, is een rapport ingekomen, waarvan op verzoek van den heer van Uije voorlezing geschiedt. In hoofdzaak bleek daaruit dat genoemde heeren op 12 maart jl. een onderzoek hebben gedaan, waarbij hun is gebleken dat er veel goeds in de lichtbereiding wordt aangetroffen en dat het oordeel der experts omtrent alle deelen overeenstemmend was. Vooreerst werd onder zocht of het gas dien avond vrij was van schadelijke bestanddeelen. De resultaten der genomen proeven zijn bij het rapport overgelegd en deden zien dat in het gas geen zwavelwaterstof, geen koolzuur en geen kooloxyde maar wel enkele sporen van ammoniak aanwezig waren. Ten andere heeft het lichtvermogen een punt van onderzoek uitgemaakt, waarbij is gebleken dat de licht sterkte zelfs iets grooter is dan bij het koutrakt is bepaald. De slotsom van het rapport is, dat in de gemeente Middel burg de lichtbereiding en de lichtsterkte van het gas voldoende mogen worden geacht, terwijl de experts den wensch uitdrukken dat bij een volgend onderzoek zelfs nog mindere sporen van ammoniak, welke thaus in geringe mate zijn aangetroffen, zullen mogen worden waargenomen. De raad vereenigt zich met dit rapport, hetwelk voor de leden ter inzage is gelegd. Mede zijn ter inzage voor de leden gelegd de ingeko men jaarverslagen van de plaatselijke school-kommissie, het bestuur der godshuizen, het burgerlijk armbestuur, de kamer van koophandel en fabrieken, de kommissie tot het examineren van varenslieden, de geneeskundige school en de kommissie van bestuur over de bank van leening, alsmede een ingekomen brochure van "W. Hoven, over den slechten toestand der brandbluschmiddelen in Nederland. Op voorstel van burgemeester en wethouders is beslo ten tot het doen uitbetalen van 3 aan C. Dockheer, wegens onverschuldigde cijns, /*45,20 als gratifikatie aan A. J. Eekelaert, 25 aan den landmeter van Melle, wegens het opmeten der gronden van de lijnbaan, en f 20 aan de experts voor de gasverlichting over 1863. Aan de orde gesteld zijnde de deliberatie bij resumtie over het adres van K. J. II. Wasch, om eene bergplaats op den eersten bovenzolder van het pakhuis op den Kin derdijk in doorloopend krediet voor gebuild meel, het welk met het advies van den kontroleur daaromtrent ter inzage voor de leden heeft gelegen, is besloten dit adres, overeenkomstig de door den kontroleur aange voerde gronden, te wijzen van de hand. Ten slotte is met algemeene stemmen (met uitzonde ringvan den heer Fokker, die zich volgens de voorschrif ten der gemeentewet van de stemming onthield) besloten zich te vereenigen met de konklusie van het rapport der kommissie betreffende de regeling der kwestie omtrent den eigendom van de gronden enz. der lijnbaan, en met den heer B. A. Fokker een kontrakt van erfpacht aan te gaan volgens de daarbij gestelde voorwaarden. Nadat der kommissie de dank der vergadering is gebragt voor hare gedane werkzaamheden is de openbare zitting gesloten. Algemeen overligt. Wanneer men voor het oogenblik al mag aanne men dat de vertegenwoordigers der belanghebbende partijen in het deensch-duitsch geschil binnen eenige dagen of binnen eenige weken aan de groene konferentie- tafel te Londen zullen plaats nemen, dan blijkt reeds nu hoe weinig eenstemmigheid daarbij te verwachten zal wezen. Rusland, Engeland en Denemarken zullen, voor zoover men dit kau opmaken uit de beweringen van de dagbladpers dier rijken, slechts willen onderhandelen met de hand op het traktaat van 1852. Frankrijk wil, blijkens de depeche des ministers van buitenlandsehe zaken, zijn lievelingsdenkbeeldsuffrage universel in toepassing brengen. Ziedaar reeds twee gevoelens op deze konferentie „zonder grondslag en zonder wapen stilstand" vertegenwoordigd, welke geheel met elkander in strijd zijn. Omtrent de vorderingen van Pruissen en Oostenrijk leest men in de duitsche dagbladen de volgende inlich tingen. Deze mogendheden zouden waarborgen verlan gen voor de staatkundige vereeniging van de hertog dommen, voor hunne geheele autonomie en voor het verleenen van gelijke regten als aan de geheele monarchie. Voorts zouden de beide mogendheden maatregelen vor deren, waardoor Duitschland in staat werd gesteld om deze regten krachtig te kunnen handhaven. Hierbij denkt men misschien aan het plan om o. a. Rendsburg tot eene bondsvesting te doen verklaren. De meerderheid van den duitschen bond heeft bij de vaststelling van haar programma weder in hoogere sfeeren gezweefd en het grondgebied in geschil als eene legprent uit elkander genomen. De bond dekreteert, volgens de voorstelling van duitsche dagbladen, het volgende Noordelijk Sleeswij k zal bij Denemarken worden gevoegd en de betrekkingen der deensche kroon ten opzigte van Lauenburg nader geregeldhet zuidelijk gedeelte van Sleeswijk zal met Holstein worden vereenigd en een onafhankelijk groot-hertogdom uitmaken, hetwelk de zeemogendheid van Duitschland zal wezen en bij gevolg aan exceptionele verpligtingen jegens het algemeene duitsche vaderland zal zijn onderworpen. Men kan uit dergelijke gegevens opmaken dat er op de konferentie vrijwing van denkbeelden te over zal zijn. Mogt daaruit licht ontstaanhet zou dat van kanon- en geweerschoten kunnen zijn, vooral daar in Europa, even als in het engelsch parlement een ongeloovig gelach is opgegaan, toen men lord Palmerston dezer dagen hoorde zeggen dat de eenige grondslag van de konferentie het algemeen verlangen is om den vrede in Europa te her stellen. Het ooiiogstooneel. In ons vorig nommer hebben wij reeds medegedeeld dat de pruissen, zonder voorafgaande waarschuwing en in strijd met alle gewoonte het bombardement hadden geopend op de stad Sonderburg. Uit een krijgskundig oogpunt bestond voor dezen maatregel bovendien geen de minste noodzakelijkheid. Ongeveer vijftien honderd bommen zijn door den vijand binnen 48 uren in de stad geworpen, zoo dat daarvan slechts een klein gedeelte aan

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2