MIDDELBURGSCHE C 0 N T. r 57. Zatui'dag 9 April. 1864. Editie van vrijdag avond 4 ure. AAMBESTEDOG. Burgemeester en wethouders van Borssele zullen, on der nadere goedkeuring, op woensdag den 13 april 1864, des voormiddags ten 11 ure, in het gemeentehuis aldaar, publiek aanbesteden Het afbreken der oude school met woning en het bouwen van een schoollokaal met onderwij zerswoning, Het bestek en voorwaarden is voor 75 cent verkrijg baar gesteld bij de boekhandelaars F. KLEEUWENS ZOON te Goes. Inlichtingen zijn te bekomen bij den architekt J. SOU- TEND AM te Goes, door wien maandag den 11 april e. k., des voormiddags ten 10 ure, aanwijzing in loco zal wor den gedaan. Borssele, maart 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, I. ROTTIE R Jz. De secretaris, H. A. HAGEN. öinnciUtmtX Middelburg 8 april. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een exemplaar van een door Zr. Ms. konsul te Stettin inge zonden overzigt van den in- en uitvoer dier haven in 1863. De gedeputeerde staten dezer provincie hebben aan de gemeente- en polderbesturen in het voormalig 4e distrikt,onderdagteekening van 1 april, eencirkulairetoe- gezonden betreffende de verbetering der haven van Bres- kens, welke door het Sluisch weekblad wordt medegedeeld. In hoofdzaak wordt daarin aangevoerd dat, ofschoon door de provincie reeds f 150.000 aan de haven van Breskens is ten koste gelegd, zij echter in een toestand verkeert welke zoo niet blijven kan. De kosten eener afdoende verbetering zijn voorloopig geraamd op 100.000, waar van de regering de aanzienlijke som van46.000 voor rekening van het rijk wil nemen. De overschietende som van 54.000 is door dq provincie alleen door een geld- leening te vindendoch belast met de rente en aflossing van verschillende leeningen door haar aangegaan ten algemeenen nutte, is het van haar gedurende de eerstvol gende jaren niet te vergen dat zij zich bovendien nog belaste met de renten der voorschreven som. Daar even wel de zaak voor het voormalig 4e distrikt van zeer groot belang is,gelijkook door de naaste belanghebbenden aan een kommissie uit het gedeputeerd kollegie is erkend, behooren de gewesten en polderbesturen aan het tot stand komen daarvan bij te dragen. Naar het oordeel van gedeputeerde staten zou dit in voldoende mate geschieden, en zouden zij meenen een voorstel te dezer zake aan de provinciale staten te mogen doen, indien door die bijdragen in de betaling der rente van de door de provincie te doene leening gedurende 25 jaren kan worden voorzien. Om hiertoe te geraken rig- ten zij aan de gemeente- en polderbesturen in het voor malig 4e distrikt de vraag of de gemeenteraden en de ingelanden bereid zijn tot eene jaarlijksche bijdrage gedurende dat tijdvak van ten hoogste 5 cent per ziel voor de gemeenten over het cijfer harer bevolking en ten hoogste 10 cent per bunder voor de polders. Daar de gemeente Breskens door de haven evenwel het meest wordt gebaat zou zij billijkerwijze eene in evenredigheid der overige gemeenten dubbele bijdrage moeten leveren. Voorts wordt in bedoelde cirkulaire op een spoedig antwoord, althans vóór den 1 mei, aangedrongen, alsmede te kennen gegeven dat er bij den kommissaris des konings geene bedenkingen bestaan voor het geval dat het bij de polders noodig mogt zijn de ingelanden buitengewoon bijeen te roepen. De gemeenteraad vau Sluis heeft eergisteren met alge- meene stemmen besloten, op de in genoemde cirkulaire gedane vraag een bevestigend antwoord te geven. „Waar alzoo deze gemeente, zegt het Sluisch weekblad eene dergenen die betrekkelijk het minste belang hebben bij de verbetering der breskensche haven, de eerste is, die een goed voorbeeld geeft, om een werk van algemeen gewestelijk nut tot stand "te helpen brengen, daar ver trouwen wij, dat andere gemeenten toonen zullen dat ook zij iets over hebben voor zulke werken, waarin de belangen hunner gemeente minder regtstreeks op den voorgrond treden: 't zal het beste wapen zijn tegen de beschuldi ging van eene laakbare zelfzucht, die niets voor anderen, maar alles voor zich zeiven veil heeft." Dingsdag heeft in het hoofdkiesdistrikt Zwolle de her stemming plaats gehad ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal, in plaats van wijlen den heer mr. G. A. de Meester, tusschen de heeren rars. H. J. A. de Raedt van Oldenbarneveldt te 's Hage en G. A. IJssel de Schepper, lid der provinciale staten van Overijssel. Blijkens de woensdag plaats gehad hebbende opening der stembiljetten is verkozen de heer mr. G. A. IJssel de Schepper met 978 van de 1709 uitgebragte stemmen. Bij de vorige stemming werden op dien heer 407 stemmen uitgebragt. Het berigt, door ons het eerst medegedeeld, dat de heer E. van Wintershoven bij de aanstaande algemeene verkiezingen voor de tweede kamer niet meer verlangt in aanmerking te komen, bevestigt zich. In zijne plaats zal jhr. van der Maesen de Sombreff, afgetreden minister van buitenlandsche zaken, kandidaat worden gesteld. Arnhcourant.) Woensdag middag ongeveer ten 21 ure zijn Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje met een extra trein uit de residentie te Amsterdam aangekomen. De vorstelijke personen vertoonden zich, na aan het paleis te zijn afgestapt, op het balkon en werden door de zeer talrijke menigte, die zich op den Dam had vereenigd, met levendig gejuich begroet. Jl. dingsdag heeft prins Napoleon zich met zijn gevolg- van Nieuwediep over Alkmaar en Haarlem naar Amster dam begeven, waar hij aan Brack's Doelen hotel is afge stapt. Woensdag heeft Z. K. H. o. a. de oude en de nieuwe kerk, benevens het rijks museum in het Trip penhuis bezocht. Uit Leiden schrijft men ons: „Ook hier ter stede gaat, naar wij vernemen, een adres rond van sympathie-betuiging aan Atbanase Coquerel, fils. De professoren der theologische fakulteit en ver scheidene predikanten hebben bereids hunne namen daarop geteekend." die meenen een tip van dien sluijer te hebben opgeligt, dat reeds de bepaalde voordragt van een direkteur aan het laatstgenoemde ligchaam zou gedaan zijn; doch de naam die daarbij genoemd wordt, hoe achtenswaardig op zich zelf ook, doet te veel denken aan persoonlijke affek- tie dan dat zij die de hooge eischen in 't belang eener degelijke grondige studie kunnen beoordeelen daaraan geloof kunnen hechten. Wij hopen dat die geruchten weldra door het uitbrengen eener gelukkige keuze zullen worden gelogenstraft en stellen ons door de mededeeling er van geen ander doel voor dan het uitlokken van een officieel démenti, dat wij in het belang der zaak van harte wenschen." Een onzer korrespondenten schrijft ons het volgende aangaande de benoeming van een direkteur aan de hoo- gere burgerschool te Delft „In gespannen verwachting verbeidt men de regeling van het middelbaar onderwijs door de benoeming van een direkteur en docenten aan onze hoogere burgerschool. En geen wonderDe toekomst dezer stad hangt zeer zeker voor een groot deel af van de doelmatige organi satie dier inrigting van ouderwijs en van de meer of mindere streng wetenschappelijke eischen die daarbij zullen worden gesteld. De delftsche hoogere burgerschool moet in verband met de polytechnische school bij uitne mendheid goed ingerigt en bestuurd worden en wij kunnen ons begrijpen dat de gemeenteraad lierhaaldelij k zittingen met gesloten deuren heeft gewijd aan de bespreking dezer gewigtige aangelegenheid. Algemeen vleide men zich dan ook dat de gemeenteraad van Delft vóór alle andere zijn keuze zoude bepaald hebben uit het betrekkelijk gering aantal bekwame mannon, dat daartoe in aanmerr kiug zou kunnen komen. Nu echter de haarlemsche gemeenteraad reeds is voorgegaan bedekt nog een sluijer de voornemens van den dclftschen. Intusschen verhalen zij, De Staatscourant van woensdag bevat het verslag van. den minister van biiinenlandsche zaken aan den koning betreffende de ligting der nationale milicie van 1863, aan welks slot gezegd wordt dat de eerste volledige lig ting, onder de nieuwe wet tot stand gekomen, voldoende uitkomsten heeft opgeleverd. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. A. Lou don, lid van den raad van Nederlandsch Indië, tot het aannemen der versierselen van officier der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der franschen geschonken. leger. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den 2en luitenant van het le rege- ment infanterie C. F. Westerburger. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Waalwijk c. a. de heer J. P. Richelme, thans ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Groenlo; tot ont vanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen, tevens entreposeur te Zutphen, de heer H. Queysen, thans ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Sneek. posterijen. Benoemd tot direkteur van het postkan toor te Bolsward de heer L. C. van der Feltz, thans kommies der posterijen 3e klasse; en tot kommies der posterijen 3e klasse de heer W. P. Alstorphius Grevelink, thans surnumerair der posterijen. Kerk- en sclioolnieuvrs. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat in den loop der maand junij 1864 gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor middel baar onderwijs, voor welke examens de programma's zijn gevoegd kij het koninklijk besluit van den 2 febru- arij (Staatsblad no. 8), zullende de dagen waarop en do plaats waar die examens zullen worden afgenomen, nader worden aangewezen. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daar van schriftelijk opgave te doen aan het departement van binnenlandsche zaken vóór den 1 mei 1864, met duidelijke aanwijzing van het af te leggen examen door middel van de in bovengemelde programma's gebruikte letters of cijfers. Marine en leger. Wij vernemen dat de vice-admiraal H. Wipff, direk teur en kommandant der marine te Ylissingen, met 1 julij a. op non-aktiviteit gesteld en vervangen zal wor den door den schout bij nacht A. A. de Vries. Uit partikuliere berigten uit Paramaribo verneemt men, dat Zr. Ms. stoomschip De Dommel, 10 dagen na aankomst van de Soestdijk, naar Holland zou vertrekken 5 men rekende tegen 1 mei aanstaande. Utrdagil.) Gemengde berigten. Aan het onlangs door den gemeenteraad van Sluis genomen besluit, om den geraeentesekretaris, den heer Jb. Bekaar, een aandenken te schenken aan de 25 jarige vervulling zijner betrekking, is jl. zaturdag gevolg gege ven. Het bestaat in een fraaijen mahoniehouten leuning stoel, voorzien van eene zilveren plaat met toepasselijk opschrift

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1