Borneo schijnt geene andere gevolgen te hebben gehad dan ecne kleine botsing tusschen de civiele en militaire autoriteiten te dier kuste. „De kommissie tot de oprigtïng van een planten- en dierentuin, wier pogingen voor eenigcn tijd stuitten op de onmogelijkheid om een geschikt terrein voor haar doel te vinden, is thans daarin geslaagd en voornemens niet lang met de uitvoering harer plannen te talmen." In de Java bode leest men o. a. het volgende: „Door den assistent-resident van Buitenzorg zijn twee circulaires rondgezonden, één aan de landheercn in den omtrek, en één aan alle zich op die landen bevindende djoeragans of politiehoofden, en deze genieten in geenen deele de eer van de algemeene goedkeuring te ver werven. In de aan delandheeren gerigte cirkulaire wordt hun medegedeeld, dat de beschikking over de heeren diensten der opgezetenen van hun land voor het aanleg gen en onderhouden van aanplantingen van suikerriet en van koffij voor rekening van den landheer, in strijd is met de duidelijke letter van art. 40 van het reglement vervat in Staatsblad 1836 no. 19, zoodat zij verzocht worden geen gebruik meer te maken of te doen maken van de heerendiensten der bevolking voor die aanplan tingen. Ieder zal het met ons moeten erkennen, dat het beginsel waarvan men hierbij is uitgegaan, allezins lof waardig en goed te keuren is. De voornaamste grieve die men dan ook in het midden gebragt heeft, is alleen deze dat het bestuur te schielijk en dus tot groot nadeel van allen (daar meest alle landheeren tegen gemeld art. 40 zondigen) tot het aanbrengen dezer verbetering is overgegaan. Had het bestuur een zekeren tijd bepaald, waarna het den landheeren op zware straffen niet meer geoorloofd zou zijn van de diensten der opgezetenen gebruik te maken, de ontevredenheid was zeer zeker minder groot geweest, zoo zij al in het geheel was opge wekt geworden. Ten gevolge dezer cirkulaire echter zijn nu plotseling alle landheeren bijna zonder uitzon dering van hun werkvolk beroofd geworden, en ieder die met den toestand dier landen alhier slechts eenig- zins bekend is, zal begrijpen wat dit beteekend en welke gevolgen deze maatregel reeds gehad heeft en nog hebben zal. „In de aan de djoeragans gerigte cirkulaire wordt hun als het ware bevolen de daden der landheeren te sur veilleren, en onmiddelijk van al wat er voorvalt rapport te maken. Geen wonder dat men zich met deze handel wijze in het geheel niet vereenigen kan, en men met deze soort van inkwisitie niet zeer ingenomen is. Eenige kooplieden te Samarang hebben zich per telegram tot den gouverneur-generaal gewend, ten einde de spoedige voltooijing van de reeds geruimen tijd geleden aange vangen havenwerken te verkrijgen. De schade den kooplieden door den slechten toestand der havenwerken berokkend, vooral in de laatste dagen, is niet gering. Weken op weken hebben alhier zoowel als te Samarang schepen op de reede gelegen, zonder dat het hun moge lijk was de inhebbende lading te ontschepen, of nieuwe in te nemen, en vergeet men hierbij niet dat door hen reeds sedert 40 jaren vijf-ten-honderd additioneel op alle in- en uitgaande regten is betaald, bepaaldelijk en uitsluitend bestemd, zooals in het besluit gezegd wordt, om aan de regering tot een tegemoetkoming te dienen bij de voltoojing der havenwerken, dan behoeft men zicli waarlijk niet te verwonderen, om dat met kracht op een herstel in den hoogst onvoldoenden en slechten toestand dier havenwerken wordt aangedrongen." In de Javasche Courant komt voor een goevernements besluit, waarbij aan dealgemeene secretarie wordt toege voegd eeneafdeelingvoorde statistiek, waaraan is opge dragen: 1. de zorg tot het verkrijgen van eene behoor lijke statistiek; 2. het op nieuw aanleggen, bewerken en bijhouden van een oordeelkundig register van de vroeg-1 ste tijden tot het einde van het britsch tusschenbestuur (oud archief) en van dien tijd tot op den huidigen dag (nieuw archief)3. het verzamelen en voorloopig bewer ken der bouwstoffen voor het verslag jaarlijks, ingevolge art. 60 der grondwet, aan de staten generaal te doen 4. het ontwerpen der memorie van overgave, bij het optre den van eiken landvoogd in te dienen, behelzende eene korte schets van den toestand der koloniën op het tijd stip der aanvaarding, een overzigt van de voornaamste maatregelen van bestuur, die genomen zijn, en van de regeringsbeginselcn, waardoor dat beheer zich ken merkte, met vermelding van hetgeen op politiek terrein merkwaardigs is voorgevallen; 5. het klassificeren en katalogiseren van het oud archief, hetwelk tot dat einde geheel bij de afdeeling statistiek wordt overgebragt; 6. de bewerking van een register of almanak, bestemd om het thans bestaande naam-register te vervolgen7. het beheer over de boekerij der algemeene secretarie, hare katalogisering en voltalligmaking, alsook de aankoop van nieuwe werken. (ïemcngclc bcrigteii. In den namiddag van jl. zaturdag vernam men te Goes een gerucht dat in de rigtiug van Cats (Noord-Beve land) zware damp werd waargenomen en men vreesde dat op dat punt brand was ontstaan. Al spoedig werd die onderstelling bewaarheid toen de tijding kwam, dat omstreeks 3 uren de hofstede, bewoond door A.Markusse, onder Cats in brand stond. De zelfde hoeve, ten vorigen jare mede eene prooi der vlammen geworden, was nog niet geheel herbouwd en is met veel van den inboedel en het opgestapelde in de schuur vernield. De brand duurde tot den volgenden morgen voort. Volgens de Goessche courant is alleen het roerende goed verzekerd. Voor eenigen tijd liet een londensch bankier, te Calcutta gevestigd, sir John Dean Paul, zich tot depor tatie veroordeelen,ter zake vanbedriegelijke bankbreuk. Onmiddellijk na de veroordeeling van haren man maakte zijne vrouw haar persoonlijk vermogen te gelde en ver trok naar Australië, waar zij in de omstreken van Sydney een fraai landgoed kocht. Pas was zij in hare nieuwe woning gevestigd, of haar echtgenoot kwam aan, over gebragt met het schip dat de veroordeelden van Indië naar Australië vervoert. Dadelijk maakte zij gebruik van het voorregt, dat de engelsche wet den inwoners van Sydney toekentzij vroeg en verkreeg vergunning, om haren man als bediende bij zich te nemen. Het zal wel niet behoeven gezegd te worden, dat de knecht op nieuw heer en meester werd, en sedert dien oogenblik sir Paul bij uitstek tevreden is over de wijze, waarop hij zijne straf ondergaat. De gisting onder de bevolking van Montpellier blijft steeds voortduren. Donderdag avond trokken groe pen van 200 a 300 personen vrij onstuimig de stad door en gaven steeds blijken van hunne kwade gezindheid tegen de getuigen a decharge in zake Armand. De huizen van al deze getuigen worden steeds door de militaire wacht bewaakt. De diergaarde te 'sHage is dezer dagen met twee salamanders verrijkt. De vangst van spiering op den IJssel is thans zoo groot, dat deze visch tegen 3 cent de 100 stuks wordt van de hand gezet. Het goevernement van Bengalen heeft, ten gevolge van het verbazend toenemen der misdrijven, het noodig geacht de geeselstraf weder in te voeren. De indiscbe prinses Victoria Guramma van Curg, welke door haren vader ten jare 1852 naar Engeland werd gezonden om in alle opzigten als eene europesche vrouw te worden opgevoed, bij wier doop in het paleis vau Buckingham de koningin als meter tegenwoordig was, en die later met den kolonel John Campbell in het huwelijk trad, is jl. woensdag overleden. De heer Rigaud, president van het keizerlijke hof te Aix, is naar Parijs ontboden, om rekenschap te geven aan den heer Baroche wegens het gebeurde ten gevolge van het proces Armand. De italiaansche ambassadeur, de heer Nigra, is den 1 dezer aan een groot ongeluk ontsnapt. Een rijtuig ge raakte met de paarden van het rijtuig des ambassadeurs in aanraking, waardoor de koetsier en een bediende des ambassadeurs zwaar werden verwond. De diplomaat had den tijd, uit het rijtuig te springen. In het zuiden van Yorkshire hebben nagenoeg 4000 kolenwerkers den arbeid verlaten, omdat de eige naars der mijnen niet wilden toestemmen in verhooging der daghuren. Het provinciaal geregtshof van Gelderland heeft zaturdag bij een breedvoerig gemotiveerd arrest Hendrika Kelderman, huisvrouw van Antonie IJsereef, naaister van beroep, wonende te Zelhem, thans in hechtenis te Arnhem, ter zake van vergiftiging veroordeeld tot de straffe des doods. Thermonietërstand. 4 april 's av. 11 u. 43 gr. 5 's morg. 7 u. 42 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 11 u. 36 gr. 6 's morg. 7 u. 35 's midd. 1 u. 17 gr. tSuitcnlanïr Algemeen overligt. Voor het oogenblik zijn al de hinderpalen, welke de bijeenkomst verhinderden waarin het deenseli-duitsch vraagstuk door de belanghebbende partijen zal worden behandeld, opgeheven. Intusschen zal waarschijnlijk deze konferentie te Londen eenige dagen later dan 12 april worden geopend. Frankrijk zal op deze vergadering wor den vertegenwoordigd door den prins de la Tour d'Au- vergne, fransch ambassadeur bij het engelsche hof. Volgens het cleensch dagblad Flyveposten zullen de minister van buitenlandsche zaken de Quaade en de staatsraad Krieger, Denemarken op deze konferentie vertegenwoordigen, maar in last hebben om zich aan alle beraadslagingen te onttrekken, welke niet de traktaten van 1852 ten grondslag mogten hebben. Rusland zal op de konferentie door den russischen ambassadeur te Londen, den heer von Brunnow en door den heer Evers vertegenwoordigd worden. De laatste is eenigen tijd geleden bij de troonsbestijging van koning Christiaan IX even als de engelsche diplomaat Wode- house en den franschen generaal Fleury met eene zending belast geweest bij het deensche hof. In het engelsch lagerhuis is eergisteren door lord Pal- merston verklaard dat al de mogendheden, welke het traktaat van 1852 hebben onderteekend, tot de konfe rentie zijn toegetreden. De duitsche bond had echter op Engelands uitnoodiging nog niet geantwoord. Onder de wapenen, welke de oppositie in het engelsch parlement wilde gebruiken om het ministerie te doen vallen, behoorde ook de kwestie Mazzini-Stanfeld. Toen namelijk de zaak der laatste zamenzweerders tegen het leven van keizer Napoleon voor den franschen regter werd behandeld, veroorloofde zich de ambtenaar van het open baar ministerie eenige min vleijende zinspelingen op de betrekking, welke tusschen den zamenzweerder Mazzini en den heer Stanfeld, lord der engelsche admiraliteit, bestond. Dit gaf aanleiding tot interpellatiën in het engelsch parlement, waarbij lord Palmerston den heer Stanfeld verdedigde. De oppositie had thans het plan deze zaak op nieuw ter sprake te brengen; het aangebo den en aangenomen ontslag van den „vriend van Mazzini," gelijk men hem noemde, heeft ook weder dit wapen aan de tory-partij ontnomen. Men mag weldra, zoo wordt uit Koppenhage gemeld, de bijeenroeping van den deenschen rigsraad verwach ten, aan welk ligchaam autorisatie zal worden gevraagd om eene konstituerende vergadering bijeen te roepen, welke over de konstitutie-kwestie, waarbij gelijk men weet, Sleeswijk bij de monarchie is ingelijfd, zou te be slissen hebben. Een berigt uit Koppenhage van eergisteren meldt dat het bombardement van de stad Sondcrburg heeft opgehou den. Ongeveer een derde gedeelte dier stad is door het vuur der gealliëerden vernield. In deu nacht van zondag op maandag hebben er verschillende voorposten-gevech ten plaats gehad. Men weet dat de holsteinsche afgevaardigden te Kiel opgeroepen waren tegen gisteren om over den toestand van het oogenblik te beraadslagen. In deze vergadering- is een protest opgemaakt tegen een verkorting der reg ten van Ilolstein door Oostenrijk en Pruissen. Dit protest zal aan den bondsdag worden toegezonden. Aan de oostenrijkschu regering wordt het plan toege dicht om in Yenetië en Hongarije dezelfde gedragslijn te volgen als in Galicië en ook die provinciën in staat van beleg te verklaren. Onwaarschijnlijk is dit niet daar de gisting in deze gewesten steeds toeneemt. Men zou uit de laatste mededeeling van het hof te Rome kunnen opmaken dat de gezondheidstoestand van paus Pius IX in de laatste dagen gunstiger was gewor den. Daaruit toch blijkt dat de kerkvoogd eergisteren cle mis in de Minerva-kerk heeft bijgewoond. De tradi tionele politiek te Rome is echter om de ziekte van den paus te ontkennen en hem nu en dan aan de bevolking te vertoonen al kost dit den zieke de grootste moeite. Het nieuw grieksch ministerie heeft in eene prokla- matie aan de natie op de noodzakelijkheid gewezen dat de orde worde hersteld alvorens men kan verwachten dat de verlangens naar ontwikkeliug en vooruitgang bevrediging kunnen vinden. Met vaste hand heeft dan ook het ministerie Christides de teugels van het bewind opgevat en is het in de eerste plaats overgegaan om het oproerige 9e bataljon, in garnizoen te Missolonghi, te ontbinden. Hieraan is zonder verzet voldaan daar men zag dat er krachtige maatregelen waren genomen om allen tegenstand vruchteloos te maken. Stellen de mededeelingen der spaansche regering om trent den opstand op het eiland St. Domingo den toe stand als zeer gunstig voor de aldaar in het veld zijnde troepen, andere tijdingen hangen een geheel ander- tafereel op van de positie der Spanjaarden. Volgens deze laatste bestaat er voor het oogenblik weinig hoop meer dat de spaansche regering, zonder belangrijke opofferin gen in geld en manschappen, den opstand zal kunnen onderdrukken. Duitschland's toestand. Aan eene mededeeling uit Berlijn van 3 april ontke nen wij het volgende Er zijn uitdrukkingen, welke als het ware geboren worden door zekere toestanden en het karakter daarvan kortelijk zamenvatten. Andere uitdrukkingen, op het

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2