MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°- 56. Donderdag 1864. 7 April. Editie van woensdag avond 4 ure. Middelburg 6 april. Wij vernemen dat zich te Arncmuiden een paar ge vallen van angina diphteritica hebben voorgedaan. Zaturdag middag is het keizerlijk stoorajagt Prince Jeröme, met prins Napoleon aan boord, te Antwerpen aangekomen. Dc fransche konsul aldaar heeft hem aan boord van het vaartuig verwelkomd. Het gevolg van prins Napoleon bestond uit den heer Mercier, vertegen woordiger van Frankrijk in de Vereenigde Staten, den graaf Villot, den graaf Brene'eki, den heer de Champ- courtois, hoofdingenieur der mijnen, en den heer Bella, direkteur der model-hoeve Grignon bij Versailles. Prins Napoleon en zijn gevolg hebben zondag incognito den zoölogisclien tuin, Longchamps en de omstreken der stad bezocht. Het keizerlijk jagt is daarop, gelijk wij reeds mededeelden, naar het Nieuwediep gestoomd. Al daar werd prins Napoleon gekomplimenteerd door den vice-admiraal, direkteur der marine, waarbij cle officieren .van het garnizoen aan het havenhoofd geschaard stonden. Gisteren heeft de prins de nabijgelegene vestingwerken bezigtigd. Men schrijft uit 's Gravenhage, dat Z. M.bij het bezoek aan de hoofdstad te brengen, zal vergezeld zijn door den opperkamerheer H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waarclenburg en Neerijnen; den hofmaarschalk jhr. mr. H. M. C. Clifford; den adjudant-generaal F. V. D.rid der de Steursden partikuüeren sekretaris des konings den majoor A. E. Mansveld; den adjudant jhr. J. H. van Cappelleden ordonnans-officier C. H. de Favaugebene vens den direkteur van het kabinet des konings jhr. mr. F. H. W. de Koek. Men verneemt dat de heer Carpi er, direkteur van (1e fransche opera te 's Hage, die er in mogt slagen den heer Hoger te engageren, het voornemen heeft om met dien heer benevens eenige andere artisten, eene kunst reis naar de voofnaamste steden onzes lands te doen. Onder bedoelde artisten behoort de jeugdige violist de Graan, mile. Vroonen, eerste zangeres aan den koninkl. franschen schouwburg te 's Hage, en de pianist de heer Faubel. Naar men verzekert zal dit gezelschap onder anderen de steden Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Leiden, Dordrecht, Middelburg en Haarlem bezoeken. In de Staatscourant van maandag worden de voor waarden en vereischten medegedeeld voor de plaatsing van jongelingen als adelborst Be klasse te Willemsoord. Er zijn 16 plaatsen open. Naar men verneemt, zal eerstdaags een gedeelte van den ontworpen spoorweg van Amsterdam naar Zutphen worden afgebakend, namelijk het gedeelte van Amster dam tot Soest (provincie Utrecht). De weg zal van Am sterdam uitgaan nabij de Muiderpoort, loopende verder langs Muiden en aldaar de rivier de Vecht overgaan; dit zal de eenige brug van aanbelang zijn, die moet worden gelegd; men is voornemens die even als de Vechtbrug van den centraal-spoorweg bij Utrecht te makenvervol gens zal de weg langs Weésp regt aan op Hilversum loopen en bij Soest aan den centraal-spoorweg aansluiten. Van Weesp naar Soest is de nieuwe spoorweg gemak kelijk te maken,dewijl de grond aldaar vast is, en behalve evengemclde bru'g, de duikers en zoogenaamde kunst werken van geene groote betëelcenis zijn, zoo dat op cle sp'oe'dige voltooijing van den spoorweg kan worden gere kend, te meer, omclat de onteigeningen van Weesp tot Soest weinig bezwaar zullen opleveren. Voor de verlenging dier lijn tot Zutphen wordt nog een voorloopig onderzoek ingesteld. Sommigen willen weten dat die lijn van Soest op Amersfoort (centraal- spoorweg) langs Stoutenburg op Barneveld en van daar op Zutphen zal loopen. daar te houden kongres der internationale vereeniging Tot bevordering der sociale wetenschappen, is door den voorzitter medegedeeld, dat waarschijnlijk 26 september a. s. dat kongres zal worden geopend. In eene maandag te Amsterdam gehouden vergadering van het plaatselijk komitèe tot voorbereiding van het Uit Nijmegen schrijft men ons „Teekenen des tijcis verdienen overal en altijd opge merkt te worden. Ook hier heeft zich een hoogst verblij dend verschijnsel opgedaan. De twee groote deelen dei- christelijke kerk hebben ieder hunne beginselen en de gronden waarom zij zich aan deze houden door talent volle woordvoerders ontwikkeld. De heeren Hooykaas Herderschee eii ter Haar hadden dezen winter in acht voorlezingen hunne denkbeelden over de groote theolo gische vraagstukken van den dag voor het beschaafde publiek bloot gelegd. Aanleiding daartoe gaf het veel besprokene werk van Ernest Renan, die, al was het ook alleen daarom dat hij zoo veel slapende en suffende zielen wakker schudde en hen dwong om zich rekenschap te geven van hetgeen zij vroeger uit gemakzucht op gezag van anderen geloovig aannamen, ons aller belangstelling verdient. Wat zou de rooinsclie kerk vroeger gedaan hebben tegenover de nijmeegscbe sprekers Hen met den banvloek hebben getroffen en zoo mogelijk, waar zij den geest niet konden dooden, liet ligekaam door het vuur, als auto da fé, verdelgd hebben. En nu in haren naam staat een spreker op, want als zoodanig beschouwen wij dr. Berends, die het gesprokene tracht te weerleggen door een tal van argumenten, ontleend aan philosofie, geschiedenis en andere vakken. Volmondig geven wij hem den lof zijn standpunt goed te hebben volgehouden al kunnen wij ons volstrekt niet vereenigen met zijn leer over het gezag in de kerk, met zijne beschouwingen over de authenticiteit der vier evangeliën. Hij vangt voor de kerk wier geloovige zoon liij erkent te zijn, de slagen harer tegenstanders op zijn schild op, en al bedekt of beschermt dit hem uocli haar geheel, eere den medicus, die openlijk en niet met gesloten vizier den strijd durft bestaan Wij geven het hem toe dat de moderne theolo gen, van een wetenschappelijk standpunt beschouwd, alleen tegenover de roomsch katholieke kerk als repre sentanten van het beginsel der hervorming kunnen op treden. Waar het autoriteitsbeginsel door katechismus sen en geloofsbelijdenissen blijft heerschen, daar neemt men iets aan wat strijdig is met de leer der hervormers, nl. het gezag. Wil men dit, dan moet men konsekwent zijn en roomsch worden. De gevolgen blijven niet uit- Calvyn vermoordde Servet en de parijsscbe kerkeraad ontzet Coquerel van zjjn ambt. Hendrik VIII van Engeland wordt de hoogste magt in geloofszakea en Colenzo wordt verketterd. Ruim 60 leeraren verkondigen te Utrecht dat zij alleen het ware geloof hebben en jam meren over de verdoolde schapen, die zich een weinig slechts van de plaats durven verwijderen, welke die alleenwij ze herders haar aanwijzen. Wij wagen het een wensch uit te spreken. Laten de partijen hare zaalc aan de regtbankin hoogste ressort vonnissende: bet publiek, onderwerpen en de protestantsche leeraars en roomsche geneesheer hunne voorlezingen in het licht geven. Want gij weet bij ondervinding hoe moejelijk het is de bewij zen, door den een tegen den ander aangevoerd, wan neer ze slechts zijn gehoord, weder te geven zoo men daarbij het verband waarin het gesprokene voorkwam, niet tevens kan mededeelen. Om niet onregtvaardig te zijn, onthoud ik mij dus van iedere verdere beoordeeling, in de hoop dat mijn wensch door de sprekers zal worden vervuld." IBenoemtngcn en foesïuiiten. loodswezbn. Pensioen verleend aan de gewezen kommissarissen der loodsen J. Engelse, te Vlissingen, ten bedrage van 1133, en C. F. van Dierendonck, te Brouwershaven, ten bedrage van ƒ800 's jaars. Kerk- en sclioolnieuws. In cle vorige week zijn alhier geëxamineerd 2 personen als hoofdonderwijzer, 12 als hulponderwijzer, 2 als onder wijzer in de fransche en 2 in de hoogduitsche taal, 2 in I de wiskunde en 1 in de landbouwkunde, en voorts nog 1 als onderwijzeres in de fransche taal en 1 in de handwer ken voor meisjes; waarvan zijn toegelaten 1 als hoofd onderwijzer, 8 als hulponderwijzer, 1 als onderwijzer in de fransche en 2 in de hoogduitsche taal, 1 in de land bouwkunde en 1 als onderwijzeres in de fransche taal. Te Haarlem zijn van de 25 personen, die examen voor hoofdonderwijzer aflegden, 20 afgewezen. Marine en leger. Men is te Vlissingen bezig om de kop van het schroef- stoomschip der le klasse „Leeuwarden" af te nemen waarschijnlijk zal het schip in dienst worden gesteld. Blijkens eene kennisgeving van het ministerie van marine, kunnen op 1 oktober 1861 alskadet bij het korps mariniers worden toegelaten vier jongelingen, na behoor lijk afgelegd examen. Met den 26 dezer wordt de officier van gezondheid 3e klasse J. J. van Effen, dienende op het wachtschip te Willemsoord, overgeplaatst in de bovenrol van Zr. Ms. transportschip de Heldin, alsmede te Willemsoord lig gende en bestemd naar Oost-Indië. Betreffende het aanstaande vertrek van het 2e rege- ment infanterie uit deze provincie vernemen wij het volgende Den 20 april uit Veere naar Vlissingen de 5e kom- panjie van het le bataljon, om den volgenden dag, met den staf en de 4 overige kompanjiën, van daar per extra boot te worden overgebragt naar Tholen. Den 23 april van Neuzen en van Veere naar Vlissin gen de 4e en 5e kompanjie van het 3e bataljon, die den volgenden dag van daar per extra boot naar de Moerdijk worden overgebragt. Den 25 april de staf en drie kompanjiën van het 2e bataljon per stoomboot Stad Vlissingen no. 2 van Vlis singen naar Dordrecht. Den 26 april van Veere naar Vlissingen de 5e kom panjie van het 2e bataljon, om van daar met de 4e kom panjie van het 2e bataljon te vertrekken naar Dordrecht per stoomboot Stad Vlissingen no. 2. Idem van Breskens en Sluis de 4e kompanjie van het 4e bataljon, die na aankomst te Vlissingen dadelijk door marcheren naar Middelburg, om aldaar nachtverblijf te houden en den volgenden dag te vertrekken per stoom boot naar Tholen. Idem het depót van Middelburg per stoomboot naar Dordrecht. Koloniën. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaascli han delsblad, gisteren met de fransche mail aangekomen, ontleen'en we het volgende „De ov'erstroomingen en bandjirs, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, vormden slechts een gedeelte van den water-overvloed, dien bet regenachtige weder van de vorige en van de eerste helft dezer maand ons heeft aaugebragt. Pekalongan, Tagel, Samarang, Soerakarta, Maclioen, Ke'diri, Passoeroean, Soerabaya en Bezoeki waren wederom het tooneel van die natuurver schijnselen, en gelukkig mag het genoemd worden, dat zij nergens de afmetingen van volksrampen hebben ver kregen. Want hoe belangrijk de schade aan waterwerken en eigendommen overigens ook geweest zij, menschen- levens zijn er slechts enkele bij verloven en de te veld staande oogst heeft weinig geleden. Het weder mogt zelfs zeer gunstig genoemd worden voor de rijstkultuur, en de officiële staat van den stand van het rijstgewas onder ultimojanuarij hangt daarvan een gunstig tafereel op. Niettemin zal het in de laatste 14 dagen teruggekeerde droogere weder aan belanghebbenden weder zeer welkom geweest zijn, want reeds begon men hier en daar van overlading van water te spreken. „De berigten van de buitenbezittingen luiden bevre digend. Voor Baujermassing vinden wij de bevestiging daarvan vooral in het als zeker gemeld feit van de aan staande terugzending naar Java van een gedeelte der bezetting. Het bestaan van een -kómpiot te Amönthay waarvan wij in een vorig nommer gewag markten wordt J ook tegengesproken. De verschijning van den vermoo- l delijken Deinang Lehman in de Wester afcleeling van

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1