Le constitutionnel bevat tevens het berigt dat de minister van buitenlandsche zaken, Droynde Lhuys cene depeche aan den franschen ambassadeur te Londen heeft gerigt, waarin deze gevoelens der keizerlijke regering worden medegedeeld. Men verwacht weldra ook eene cirkulaire aan al de diplomatieke agenten van Frankrijk in den vreemde in den zelfden geest gesteld. Het verdient zeer de aandacht dat de Allgem. Nord. Zeitung, een ministerieel orgaan te Berlijn, geheel de zelfde gevoelens verkondigt als Le constitutionnel. Het pruissisch dagblad dringt er ten sterkste op aan dat men aan de bevolkingen zelve zal vragen of zij duitsch of deensch willen zijn. Oostenrijk, zoo beweert men verder, zal hierin toestemmen mits daarbij bepaald wordt dat dit niet als een precedent voor de toekomst zal gesteld wor den. Met het oog op de verschillende nationaliteiten, waaruit Oostenrijk bestaat, zou men te Weenen, zelfs met deze klausule, op deze wijze al zeer hoog spel spelen. Men zal zich nog wel herinneren hoe onverklaarbaar aan Europa de houding van Oostenrijk scheen, toen deze mogendheid, ondanks den toestand van Gallicië, Hon garije en Venetië, met Pruissen een winterveldtogt in Slecswijk begon. Men mompelde in die dagen reeds van een geheim traktaat, waarbij Pruissen de niet- duitsche bezittingen van Oostenrijk bij voorkomende gelegen heden beloofde te verdedigen tegen alle aanrandingen van buiten. Eene depeche van Sir Buchanan, engelsch vertegenwoordiger bij het pruisissche hof, bevat eene me* dedeeling omtrent een onderhoud met den heer von Bismarck. Hieruit blijkt dat, zoo de pruisissche regering al geen formele overeenkomsten daaromtrent met het oostenrijksch ministerie mogt hebben aangegaan, zij het toch pligt zou achten om aan haren bondgenoot hulp te verleenen als deze mogt worden aangevallen door eene revolutionaire beweging. Verschillende volksvergaderingen in Duitschland heb ben haar gevoelen geuit omtrent eene oplossing der deensch-duitsche kwestie. Deze vergaderingen zijn in den laatsten tijd door de leiders der nationale beweging bijeen geroepen minder misschien om eene uiting van het heerschend gevoelen te verkrijgen, dan wel om het enthusiasme, hetwelk langzamerhand begon te vermin deren weder eenigzins op te wekken. De besluiten dezer volksvergaderingen komen overigens op het volgende nederAfscheiding der hertogdommen van Denemarken, nulliteit van elke overeenkomst daarmede in strijd, nood zakelijkheid der bijeenroeping van een duitsch parlement. De pruissische Staatsanzeiger bevat eene depeche uit het hoofdkwartier voor Duppel, waarin gemeld wordt dat de eerste parallel geopend was in de nacht van 29 op 30 maart. De vijand droeg van het werken der beleger aars geen kennis zoo dat, toen des morgens het vuur uit de deensche batterijen werd geopend,de loopgraven reeds voltooid waren. De korrespondeut van het fransch dagblad Le siècle te Koppenhage beweert dathetterugtrekkenvanhetoosten- rijksche leger voor Fredericia moet toegeschreven worden aan de ontdekking van een komplot onder de in oosten- rij ksche gelederen dienende hongaren om tot den vijand over te loopen, zoodra het weder tot een gevecht kwam. De berigtgever van Le siècle spreekt voorts van verschil lende exekutiën, welke van de ontdekking van dit kom plot het gevolg waren. Hoewel van elders omtrent dit geheele verhaal niets bekend is, acht The times het niet onwaarschijnlijk. Natuurlijk wordt dit berigt te Weenen tegengesproken. De noorweegsche storthing is vrijdag van wege den koning gesloten. In de troonrede wordt gezegd dat de regering den vrede zal trachten te bewaren, maar zich ten oorlog toerusten om Denemarken te kunnen bijstaan. Le Memorial diplomatique bevestigt het reeds mede gedeeld berigt dat er tusschen den keizer van Oostenrijk en zijn broeder eene schikking tot stand is gekomen. Volgens dit dagblad zou de mexikaansche deputatie door den aartshertog heden ontvangen worden en zou de keizer van Mexiko op 12 april naar zijne staten ver trekken. Gisteren is te Southampton de stoomboot Ripou aan gekomen met Garibaldi aan boord en de verschillende personen, die hem vergezellen. Verschillende toebereid selen waren gemaakt om hem op luisterrijke wijze te ontvangen. In de engelsche hoofdstad zullen hem ook verschillende eerbewijzen ten deel vallen en verschillende vergaderingen hebben reeds plaats gehad om daaromtrent een programma vast te stellen. Er zal o. a. een adres aan Garibaldi worden gezonden, terwijl men hem een aantal geweren ten geschenke zal aanbieden. In het kristallen paleis zal een groot koncertter zijner eere plaats hebben. De laatste berigten door het dagblad Le temps omtrent den gezondheidstoestand van den paus ingewonnen, zijn geenszins in tegenspraak met de ongunstige geruchten welke daaromtrent in omloop waren. Het lijden van den kerkvoogd moet sedert lang een zeer ernstig karakter hebben aangenomen. Uit Warschau wordt gemeld dat de russisehe autori teiten te Warschau de archieven en zegels van het poolsch nationaal bestuur hebben ontdekt. Daar men echter reeds zoo dikwijls dergelijke geruchten gelogen straft heeft gezien, moet men ook hieromtrent nadere bevestiging afwachten. Men weet dat Turkijë met de provincie Irak Arabi aan Perzië grenst. Deze laatste mogendheid tracht steeds zooveel mogelijk invloed te verkrijgen in deze provincie om langzamerhand de bevolking van Turkije te ver- vreeraden en op een gegeven oogenblik bij Perzië in te lijven. Van daar dat men dikwijls van opstanden hoort, welke aldaar in het oosten plaats vinden. De laatste pakketboot uit Konstantinopel heeft weder het berigt aangebragt dat een opstand te Bagdad was uitgebroken. Hoewel het feitelijk verzet door de troepen onderdrukt is, heerschte er nog veel gisting. Dit laatste is in die streken intusschen de normale toestand. Het ooilogstooneel. Uit hetdeensch hoofdkwartier te Sonderburg wordt het volgende geschreven, onder dagteekening van 28 maart. Na zestien dagen bombardement hebben de pruissen heden morgen ten twee uur den eersten storm onder nomen. Tot dusverre had het vuur der gealliëerden nog geen enkel deensch kanon tot zwijgen gebragt, ondanks het groot aantal projectielen uit de vijandelijke batterijen van den Wenningbund. Het eenigste wat hun derhalve overbleef was eene verrassing of de opening van para lellen. Men koos het eerste, maar deze poging mislukte zoo geheel, dat de pruissische bevelhebber daaraan slechts den naam van eene verkenning zal willen geven. Wat mij intusschen betreft, ik zou waarlijk niet weten waartoe eene verkenning noodig zou zijn geweest, terwijl de vijand zich op 600 el afstand van onze verdedigings werken bevindt en alzoo de batterijen kan zien en de kanonnen tellen. Ik zou evenmin kunnen begrijpen welk doel eene verkenning zou hebben, ten uitvoer gebragt in de duisternis van den nacht. Het alhier heerschend ge voelen is dat de vijand ons heeft trachten te verrassen, om plotseling in onze verdedingswerken eene voldoende legermagt te werpen, welke de kanonnen kon vernagelen, om alzoo het aanrukken van nieuwe aanvalskolonnes gemakkelijk te maken, welke laatste dan slechts met geweervuur door den vijand konden worden ontvangen. Ik geloof echter dat men nog eene andere stelling kan verdedigen en men verzekert dut deze wordt voorgestaan door onzen opperbevelhebber, den generaal von Geriach. Volgens deze zou de vijand een aan onze batterijen meer nabij gelegen terrein hebben zoeken te bemagtigen om alzoo op kortoren afstand paralellen en loopgraven te openen. Dergelijke poging geloof ik evenwel minder aannemelijk, daar het daglicht de manschappen der genie niet alleeu aan het vuur onzer kanonnen, maar aan dat onzer geweren zou bloot stellen. Er zijn aan de buiten zijde onzer verdedigingswerken aan den voet onzer bat terijen zelfs gevangenen gemaakt, waaruit blijken kan 1 dat de aanval ernstig gemeend was. Heden morgen dan ten drie uur bemerkten onze voor posten-piketten dat een groot aantal troepen in de grootste stilte naderde op hun uitersten regtervleugel tusschen de redoutes no. 8 en 9. Zij trokken daarom langzaam terug en maakten met geweerschoten alarm. In de redoutes zelve meende men echter dat er te midden van don donkeren nacht slechts een voorposten-gevecht plaats had en maakte dus geene toebereidselen tot het ontvan. gen van den vijand tot dat men hunne landgenooten een toevlugtsoord achter de verdedigingswerken zag zoe ken en het hoera der pruissen hoorde. Er was toen een oogenblik van aarzeling, alsof de officieren van den vijand weifelden om verder voort te rukken; dit oogenblik maakte men zich in de redoutes ten nutte om te vuren. De uitwerking daarvan kon men echter niet waarnemen, maar de officieren meenen dat de pruissische troepen daardoor eene terugtrekkende beweging maakten. Wel dra werden zij echter weder voorwaarts gevoerd en dit tot tweemalen toe, waarbij zij meer in verschillende afdce- lingen dan in geslotene kolonncs opruktenmen kon de kommando's der officieren duidelijk hooren. Slechts eene afdeeling van 26 man, onder bevel van een kapitein, kwam tot aan den voet van de redoutes, maar daar zij bemerkten dat zij niet door andere troepen ondersteund werden, wierpen zij zich op den grond onderdo monding der deensche kanonnen. Daar de denen tegen deze man schappen in dergelijken toestand geen geweervuur wil den openen, en dit is weder een der vele bewijzen van humaniteit dezer dappere natie, zonden zij eene kom- panjie op hen af, welke hen krijgsgevangen maakte.' Terwijl dit aan onzen regtervleugel plaats greep werd ook eene demonstratie gedaan op den uitersten linker vleugel aan dezeezijde. De piketten aldaar gaven kennis dat zich een aantal troepen in het front verzamelden. Op een gegeven teeken werd daarop een vuurpijl, van bijzondere kleur geloof ik, opgelaten om het gepantserd schip Rolf Krake te waarschuwen. Daar dit schip altijd onder stoom ligt, kon het zich spoedig in de baai begeven en met zijne kanonnen het terrein schoonvegen, hetwelk men door de pruissen bezet meende. De Rolf Krake belette alzoo den aanval aan deze zijde, waarop het schip langs de pruissische kanon nen naar den anderen oever van den Wenningbund stoomde. In denzelfden nacht is er ook een aanval op de redoute no. 6 of tusschen deze en de naastbij gelegene gedaan. De vijand naderde bier de verdedigingswerken tot op zeer korten afstand, maar de batterijen gaven op het juiste oogenblik vuur en moeten aan de aanvallers groote ver liezen hebben tocgebragt. De strijd duurde van 3 uur tot des morgens 9 uur. De denen gedroegen zich hierbij met zeer veel dapperheid en koelbloedigheid. De voordeelen voor ons zijn uit een moreel oogpunt zeer belangrijk geweest; ieder soldaat heeft vertrouwen verkregen op zich zeiven, en eene verrassing zal thans wel niet meer met veel kans op een gunstigen afloop worden beproefd. De Hamburger Nachrichten berigt dat een korps van zesduizend denen eene afdeeling pruissen bij de jutlandsche Veile hebben verslagen. Men beweert dat de geallieerden depositie van Dup pel zullen trachten om te trekken en binnen eenige dagen de. Alsener sund passeren bij Sandberg op oostenrijk- sche pontons. Daar een dergelijk plan, zoo het werkelijk bestond, wel zou verzwegen worden, wordt dit welligt met opzet verspreid door de geallieerden om den aanval op een ander punt te beproeven. Laatste berigten. Uit het deensch hoofdkwartier is het berigt ontvangen van zaturdag op zondag nacht, dat er ten 9 uur 's avonds eene allerhevigste kanonnade begonnen was tusschen de deensche batterijen en die van den vijand te Broacker. De pruissische bevelhebber had zonder voorafgaande waarschuwing het bombardement op de stad zelve ge opend. De groote duisternis van den nacht belette om de uitwerking van bet vuur te zien. Engeland. The times meldt dat er weder een gedeelte der diplo matieke stukken is openbaar gemaakt, gewisseld in de deensch-duitsche kwestie. De aanval welke de oppositie iu het engelsch parlement tegen het ministerie Ralmer- ston beraamt zal derhalve omtrent de staatkunde van Engeland inlichtingen te over bezitten. Bij het doorloo- pen dezer dokumenten kan men Oostenrijk en Pruissen volgen in hunne talrijke weifelingen, kan men de toene mende lialstarrigheid van Denemarken, het enthusiasme der duitsche demokatie en den partijgeest der vorsten opmerken. Te midden van dit alles klinkt de raadge vende stem van Engeland en ziet men Frankrijk een onheilspellende neutraliteit iu acht nemen. Den loop der gebeurtenissen zien wij in deze diplomatieke stuk ken afgeteekend gelijk wij dezen kennen. Toen het eer ste kanonschot dreigde te worden gelost deden Engeland Frankrijk en Rusland pogingen te Weenen en te Ber lijn om nogeenig uitstel voor Denemarken te verkrijgen, welke pogingen later nog eens door Frankrijk, Rusland en Zweden werden hernieuwd. Alles was echter te ver geefs. De beide groote duitsche mogendheden hadden besloten om de zaak uit de handen der bondsvergade ring te wringen en de verdere leiding daarvan zelf op zich te nemen, waarbij zij in het eerst eene vijandige houding aannamen tegenover de aanhangers van den prins-pretendent Frederik van Augustenburg. Later deed de engelsche ambassadeur opmerken dat de positie van dezen prins in llolstein geene wijziging had ondergaan ten gevolge van het binnenrukken van oostenrijksche en pruissische troepen in dit hertogdom. Hierop antwoordde de pruissische minister „dat zijne hoogheid reeds uit het hertogdom zou zijn verdreven geworden, indien de Pruisische regering niet was gewaarschuwd dat derge lijke handelwijze uiet zoncler bloedvergieten zou kunnen gescliiedeu." Daarop beweerde sir Buchanan dat de prins pruissisch officier was en derhalve een bevel van den veldmaarschalk von Wrangel voldoende zou zijn hem te verwijderen. De vrijheer van Bismarck beloolde daarop de zaak op nieuw aan 's konïngS overweging tc zullen onderwerpen. Toen op 3 februarij de vijandelijk heden reeds begonnen waren werd nogmaals door liet oostenrijksch ministerie de verzekering gegeven dat tie integriteit der deensche monarchie zou gehandhaafd worden. Nu'vielen de verschillende bekende gebeurtenissen

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3